Štyridsiatnik Lucas sa nedávno rozviedol a začína nový život. Má priateľku, novú prácu, a bezproblémový vzťah s dospievajúcim synom. Jediná náhodná lož však stačí na to, aby jeho okolie zachvátila hystéria, tvárou v tvár ktorej musí vynaložiť všetko pre to, aby ubránil svoju česť a neskôr i holý život... (oficiálny text distribútora)

6thSun

Čekal jsem, dle hodnocení, pecku, a pěkně jsem se (opět) napálil. Když už se nás režisér rozhodne skoro dvě hodiny trápit omšelým tématem, měl by mít k ruce zatraceně kvalitní scénář, který ústřední zápletku vystaví vtahujícím způsobem, abychom onu tématickou nepříjemnost chtěli dobrovolně vstřebat. Jenže zde je to umělý jako vibrátor, tý holce každej okamžitě uvěří, což se sice může stát ve stupidním životě, od filmu ale čekám daleko preciznější prokreslení postav a situace, neb to zde už několikrát bylo, a lépe, včetně nedávno uvedeného snímku Klukovina (cyklus ČT Nevinné lži).40% ()

GeusX

Velmi dobré drama. Ale když lidi jednají a činí jen na základě domněnek (nejen ve filmu), tak mne to děsně vytáčí... ()

BoPo

Človek je tvor spoločenský. Počas života si buduje určitý okruh priateľov, známych. Má okolo seba ľudí, ktorí tvoria jeho životný priestor. Ten súkromný malý svet. A sem tam sa stane, že dostane cejch. Flákač, zlodej, vlezdoprdelka, hlupák a podobne. A je jedno či je to zaslúžené, alebo nie. Vonkajší efekt má vždy rovnakú silu. Hon zobrazuje príbeh muža, ktorý dostal cejch cejchov. Úchyl. Myslím, že lepšie sa to zachytiť ani nedalo. Sú tam tie pohľady, nedôvera, reakcie. Je tam jednoducho všetko a všetko podané reálne. Veľký plus za záverečnú scénu. Na niečo naozaj netreba slov. ()

JohnCZ

Seveřani prostě dramata umí a Jagten je toho dalším skvělým příkladem. Film bez keců zobrazuje, co dokáže jedna hloupá lež. Film na jednu stranu funguje jako varování, ale rozhodně jsem neměl pocit samúčelnosti. Děj plyne přirozeně a nepoužívá ke svému vývoji otřepaná klišé. Atmosféra je mrazivá, typicky severská. Herci působí reálně - co postrádají do krásy, to vyvažují (spíše naprosto drtí) svými hereckými výkony. Mads Mikkelsen byl skvělej. Mnohokrát ve mě skutečně zamrazilo, některé scény ve mě dokázaly vyvolat i pocity vzteku. ()

bouncer

Silný film, po kterém se nebudete cítit nijak dobře. A nejhorší (nebo nejlepší, záleží na úhlu pohledu) je, že je to až mrazivě reálné a možné. ()

Hismael

I když si budete říkat, že každý je jiný, jinak reaguje na různé situace, tohle už bylo prostě moc. Dobrá myšlenka s nesnesitelným provedením. Celý příběh a vše co se v něm děje, je účelově vymyšlený tak, aby se absurdní bublina (hlavní zápletka) neustále uměle nafukovala. Kombinace šíleně vážného nádechu s nepřirozeně vytvořeným problémem. Hlavní věc je, že podezřelá osoba nepochopitelně nikdy nic nevysvětluje, nikdy nikoho nepřesvědčuje, neustále se jen podivně tváří jako že je vinná a člověk neví, co si o tom má myslet. Ve filmu se stane mnoho nesmyslných událostí, které vždy vycházejí ze zvláštního myšlení a přesvědčení téměř všech postav, kteří hrají přesně to, co je potřeba, aby se absurdní bublina stále nafukovala. Pokud dokážete tohle všechno ignorovat, je možné pochválit třeba herecké výkony a atmosféru. ()

ChArLeNe

Nehorázne nadhodnotený film. Postráda to akúkoľvek logickosť - absencia konfrontácie hlavnej postavy a decka, absencia vysvetlenie situácie ostatným občanom, ktorí zožrali decku každé slovo bez mihnutia oka aj napriek tomu, že to konkrétne decko je známe bujnou fantáziou. Takto to vyznelo, že sa hlavná postava vôbec nesnažila o očistenie svojho mena. Pokiaľ nepovie všetko, čo by mohlo potencionálne zapríčiniť krivé obvinenie, ako môže očakávať od druhých, aby mu uverili, že nič neurobil?! A koniec nebol nijako vysvetlený, ako to, že už sú všetci v pohode?! Len tak sa na to všetko časom zabudlo? WTF! Tento film je niečo surové zabalené v škatuli s nápisom nelogickosť. ()

Ouwen

MENŠÍ SPOILERY: Ale ano, tenhle film sklouzl třikrát do otravného klišé. Důvod, proč to lehce odpustím, je kvůli skvělým hereckým výkonům. A však, scéna s plivnutím na tu malou holku, hlavička v obchoďáku a vyhrocenej moment v tom kostele, mi přišly zbytečně moc dramatické. Jinak je ovšem tenhle film dost skličující, místy dost nepříjemně frustrující (v tom dobrém pro potřeby filmu, myšleno), soundtrack zde nijak nevydírá, což je další plus. Naneštěstí posledních dvacet minut nenabídne žádnou, pořádnou intenzitu a to "o rok později" mě vyloženě naštvalo. Chtěl bych vidět víc, jak se vztahy urovnaly apod. Přišlo mi to jako kdyby si se scénářem nevěděli ke konci rady. Režie je citlivá a ukázková, úžasná kamera. Po přečtení komentáře "tetka betka" trošku měním pohled na film a myslím si, že to fakt pracuje více s klišé, než s přirozeným uchopením hlavní postavy. Škoda... ()

Folpa

Jeden ze tří filmů uvedených na festivalu, který u mě dostává plný počet. Perfektně zahráno, natočeno a nejhorší je, že se to opravdu může stát. ()

corpsy

Komorný, ale smutný a ostrý príbeh, ktorý ukazuje, ako ľahko sa dá zmanipulovať dav, nevidiaci nakoniec nič, len pred seba a stále to jedno, pričom strany ho ale vôbec nezaujímajú. Je to herecký film, koniec koncov, ani nič viac od toho netreba čakať. ()

Marek1991

Jednoduchý film so šokujúcim, ale nie neobvyklým príbehom. Často sa stretávame najmä s nedosiahnutím spravodlivosti, najmä v našich končinách, no známe sú aj falošné obvinenia, no s nimi sa stretávame menej. Tento film si zobral práve túto tému. Dej filmu je lineárny, príliš by sa mu zrejme ani nehodili iné formy a preto záleží skôr na výkone hercov, na jednotlivých scénkach, ktoré majú zaujímavosti zvýrazniť. Je to smutné, ani ak vám nič nedokážu, dieťa prizná, že sa jednalo o výmysel, podozrenie, nedôvera a zlosť zostávajú až do tej miery, že môže ísť o život a že sa môže jednať aj napriek verejnému udobreniu o vec stálu, ktorá môže zostať vnútorne skrytá na dlho. Toto je príbeh z chladnej škandinávskej kultúry, z určitej malej komunity, kde vec zreteľne výrazne nevyšetrovali a spoliehali sa na pravdivosť detského tvrdenia. Ktovie akoby to dopadlo v iných kultúrach. Poučný a zaujímavý film, no emociálne nie je až tak silný, skôr zaujímavý z hľadiska správania dnešných ľudí, ktorí by sa mali riadiť rozumom, faktami a uvažovať kriticky, či by mali všetko overovať. ()

amirgal

Více než o čemkoli jiném (jiné viz Niethustrova osvěta a morálka aj., kterým tam mimochodem nebylo věnováno mnoho prostoru) je Vinterbergův Jagten o neustále skryté štvanici a touze po zabíjení, činnost již po staletí opentlená rituály a chlapáctvím (všudypřítomné a zdůrazňované motivy). Nepomůže ani vysoká kultivovanost severských zemí, ani bodrost vesnického obyvatelstva stmeleného v nizoučkých zalesněných kopcích polostrova. Dny, kdy se z chlapců stávají muži a z mužů chlapci. Vidět barvu dvanácteráka a nechat zhasnout jeho světla ... ba co víc! Ublížit člověku, ale to ... ledažeby ... ledažeby to bylo společensky legitimní ... Všichni civilizovaní dobří dánští rodáci, velmi kultivovaní, velmi zdvořilí a spokojení, v nejtmavším koutě podvědomí toužící po nějakém tom úlovku, jednou v životě, alespoň jednou vidět barvu člověka a nechat zhasnout jeho světla. Pod tlakem své svazující civilizovanosti, která se jim mění na svěrací kazajku frustrace (geny jsou geny) ... si při vhodné příležitosti pomalu, všichni dohromady a každý sám stvoří svůj terč a vylíjí si na něm všechny své frustrace a touhy skryté v oněch zapadlých lesích dánského kusu divočiny. Mohl to být Lucas a mohl to být někdo jiný. Mohl to být Lucas, který v protisvětle zvedá proti svému terči pušku? Ale ano, mohl. Rozumíme tomuto filmu z nejjednodušší perspektivy, jako filmu o ulhaných spratcích a do metaúrovně mravnosti polapených vidlácích, ale to možná jen proto, že nemáme ponětí o Dánsku, i když bychom z tohoto pohledu možná mohli mít, ale my jsme duše holubičí! Kdo by krucinálhergot jinak točil takový banální námět v roce 2012, i když skvěle zpracovaný!? ()

Padme_Anakin

Takové to mohlo být hezké vyprávění o první lásce malého děvčátka, náklonnosti k panu učiteli, platonickém vzplanutí, nebýt hněvu z odmítnutí. Inu, i malá žabka se může cítit zraněná. Vloží-li se do toho aktivně pí ředitelka, malér je na dohled. Odborník-specialista se sám jeví jako amatér-úchyl a pak už to frčí. S dítkem nikdo kloudně nepromluví, učitele všichni ignorují a atmosféra houstne. Bylo mi líto všech zúčastněných, mleli se v tom jak nudle v bandě, holka, učitel, jeho nejlepší přítel a zrovna tak syn. Zlovůle a zášť ctihodných občanů nezná mezí, až z toho jedné běhá mráz po zádech a útroby se svírají. ()

Hoyt

Popravdě řečeno mě to dost zklamalo ale i tak budu hodnotit nadprůměrně kvůli hereckým výkonům, zracování a tím, že film nutí dlouho přemýšlet i po skončení. Celkový problém vidím ale ve scénáři, kde jsem čekal, že se bude o hodně víc tlačit na pilu a na jeho celkové průhlednosti a absurdnosti některých scén. Z tohoto se dalo dostat mnohem víc, hlavně po emoční stránce. Slabší 4*. ()

salisbury

Drama obklopené komorností, kde malá dětská lež spustí lavinu nenávistných myšlenek a činů. Hon na člověka, který se svým dobrým srdcem přichází skoro o vše. Myšlenky se mu v hlavě zrůdně mihotají, nedají pokoje, nahlodávají jeho nitro, kdy noce jsou beze spánku a doteď pevná půda se ztrácí rozemleta pod nohama ďábelsky hříšnou okolností. Přeražený nos nebolí tolik jako nespravedlivě zlomená důvěra gradující ve společenské odsouzení do vyhnanství. Mads Mikkelsen svým charismem a hereckou přesvědčivostí dotáhl tuto nervy drásající perfekcionalitu k dokonalosti. ()

PauloZ

Dávám téměř plný počet i přes to, jak Absurdní to v několika ohledech je. Vzniklé situaci totiž nelze upřít jakákoliv reálnost, protože se to prostě děje. Ovšem následné chování několika postav a místy i vývoj situace, mě vyloženě iritoval. Např. chování prodavačů v obchodě a jeho nejbližších friendů. Co to má být? Myslím, že takhle by se to v reálu nevyvíjelo. Viděl bych to na mnohem intenzivnější hovorovou konfrontaci těch, co se to týká, se snahou se ospravedlnit, vyjasnit to a dělal bych mnohem víc, než Mads. To stejné platí pro obviňení a vyšetřovaní za "zády" hlavní postavy. V první řadě bych to řešil právě s obviněným a v rámci školky. Zde vyčnívá navíc fakt, že Lucase každý moc dobře a dlouholetě znal. Takže by se jakási obezřetnost ve vyšetřování nabízela. Podobně, jako když holka přizná lež, ale okolí ji zvyklá. Na druhou stranu chápu, že mají dáni asi jinou mentalitu, jsou více uzavření a řeší tyhle situace jinak. Skvěle napsané je chování Lucasova syna a celý závěr. Trošku jsem to zdá se pohanil, ale u hodnocení zůsatnu, protože je to velmi dobré, napínavé, emotivní a se skvělým Madsem! ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014

16.01.2014

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky

13.01.2014

71. udělování Zlatých glóbů v hotelu Beverly Hilton skončilo. Moderátorská dvojice Tina Fey a Amy Poehler dala rychle zapomenout na nepříjemnost, kdy prasklý vodovod kolem poledne zatopil červený… (viac)

Dánové jdou do války

Dánové jdou do války

03.01.2014

Scenárista a režisér Tobias Lindholm se řadí mezi nejzajímavější mladé dánské tvůrce. Na režii i scénáři svého prvního celovečerního filmu se ještě podílel s kolegou Michaelem Noerem. Šlo o vězeňské… (viac)

71. Zlaté glóby - nominace

71. Zlaté glóby - nominace

12.12.2013

V odpoledních hodinách našeho času vyhlásila Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu nominace na 71. Zlaté glóby. Největšími favority se staly se sedmi nominacemi filmy 12 let v řetězech a… (viac)