Hry o život: Skúška ohňom

• Česko Hunger Games: Vražedná pomsta (viac)
Akčný / Dobrodružný / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, 2013, 146 min

V druhej časti filmovej série sa dvaja vyvolení, Katniss Everdeenová a jej priateľ Peeta Mellark, po šokujúcom víťazstve v 74. ročníku hier o život vracajú domov. Ako víťazi však musia svoje rodiny čoskoro opustiť a vydať sa na oslavné turné po všetkých krajoch Panemu. Ich úlohou je zabávať ľudí, no napriek očakávaniam vládnuceho Kapitolu sa situácia vyvinie opačne a dojemný životný príbeh Katniss inšpiruje obyvateľov krajiny k vzbure proti totalitnému systému. Obaja pochopia, že ich víťazstvo rozžalo medzi ľudom plameň vzbury a neodvratne sa schyľuje k revolúcii. Kapitol si ale stále drží moc pevne vo svojich rukách a prezident Snow nie je človek, s ktorým je dobré sa zahrávať. Už vydal rozkaz, aby vo vhodnej chvíli oslávenkyňu Katniss Everdeenovú navždy umlčali. Silu a moc Kapitolu majú symbolizovať prípravy na ďalšie 75. hry, ktoré skrývajú prekvapenie a rozhodnú o budúcnosti celého Panemu. Zúčastnia sa na nich všetci doterajší víťazi hier. Katniss a Peeta sa musia vrátiť späť do arény... (TV JOJ)

numi

První díl jsem viděl víceméně omylem (nic jiného v kině v tu dobu nehráli). Od té doby jsem si ale na tenhle svět zvykl a každý film je o kousíček lepší a já jsem o kousíček více vtažený do souvislostí. Těším se na finále! ()

kaylin

Ať chci nebo nechci, film je prostě nadprůměr, vizuálně je to skvělá podívaná, které se, oproti první dílu, daří nějakou tu myšlenku sdělit celkem konzistentně. Všechny scény do sebe lépe zapadají, jako kdyby tvůrci první film natočili jenom proto, abychom si k postavám udělali pořádný vztah a mohli s nimi soucítit, když jde do tuhého. Nejsem nějak zvlášť nadšený nebo ohromený, ale musím říct, že v konečném důsledku mě „Vražedná pomsta“ potěšila. ()

Compote

Od prvního dílu jsem nečekala nic, ale překvapil a já doufala v celkem slušnou sérii. Od druhého dílu jsem už čekala něco víc a dostala jsem VéKáVéčka. Nevrmór. ()

gogos

Ale jo, Catching Fire je určitě lepší než jednička. Rozvíjí se nám zajímavá zápletka s povstáním a rebélií, prohlubuje se nám zkoumání hlavních postav a vypadá to celé docela zajímavě, až do doby, kdy se opět vrátíme do arény. Vyjma posledních pár minut je celá druhá polovina prakticky jen kopírkou jedničky a nejzajímavější na tom všem je rozvíjející se vztah Peety a Katniss. Na filmu je vidět o poznání větší rozpočet, efekty jsou jistější, hudba dobrá, kamera a střih mě bavili... Francis Lawrence se tak s blbým scénářem popral celkem dobře a dvojka, ač se místy zbytečně táhne, tak trumfuje jedničku prakticky v každém ohledu. Svět Panemu je tak zábavně a mile přitroublý, že mě prostě začal neskutečně bavit. Hunger Games dokáže pohltit a ve svém druhém díle dost možná dosáhl vrcholu, který však nestojí za víc než za slabé 4* ()

ABLABLABLA

Je tohle možné? Je to možné?? Dvojka je lepší než jednička???? Odpověď je ano. Stalo se a svět je vzhůru nohama. Tohle se mi strašně moc líbilo - herci byli parádní (i když možná tam bylo málo Liama, ale tak snad další díl mi to vynahradí, a ostatně ono na Joshe se taky nekouká špatně) a hraní zvládli skvěle (teď myslím i hraní jako hraní v samotném filmu, že jsou někým jiným než jsou), hudba tomu dodávala tu pravou atmosféru, trikově zvládnuté perfektně, esteticky to působí přímo k sežrání a co se týče intrik a vztahů, tak mnohem lepší než první díl. A ano byla jsem překvapená na konci.... a to tak, že hodně, protože tohle byl šok a teď se nemůžu dočkat dalšího pokračování (i když jsem zvědavá jak to s ním dopadne vzhledem k tragédii s Hoffmanem, což mi připomnělo jeden snímek, který byl nakonec perfektně vymyšlený a předělaný přestože hlavní hrdina v půlce natáčení zesnul). ()

blackrain

Jednička byla taková nemastná a neslaná polívčička, plochá a prázdná. Dvojka už působí dospěleji a vyzráleji. To se samozřejmě stalo i s hlavními postavami. Takový vývoj byl nutný. Taky jsem na něj čekala a říkala sei, jestli to čekání má vůbec nějaký smysl a jestli neztrácím čas. Mělo to smysl. Pořád mi ale chybí knižní Katniss Eeverdeenová. Chápu, že pocity z knihy se velmi těžko převádějí na plátna kin. ()

slunicko2

Remember who the real enemy is. Druhá část komentáře. 1) Druhý díl se konečně začal alespoň trochu zabývat také společensko-politickým backgroundem. V náznacích se dozvídáme více o uspořádání Panemu i o smyslu Hladových her. V tomto směru je to tedy lepší. 2) Na druhé straně film opakuje většinu schémat z prvního dílu (i když to je spíš vlastnost knihy). Mládežničtí gladiátoři opět bojují a umírají. Milostný trojúhelník trvá. 3) Zajímavý koment: JFL*****. 4) Komentář pokračuje v první části třetího dílu. ()

Mikita

Předpremiéra byla díky kostýmům a velkolepému uvítání povedená. Už to naznačilo průběh večera. Film měl také skvělou atmosféru. Některé scény byly vážně děsivé a kupodivu nejvíce "nudnou" částí je samotná aréna. Jsem ráda, že jí nevěnovali tolik pozornosti, i když začlenili všechny oblíbené knižní scény, všechny pasti a nástrahy. Bylo tam všechno. Všechno na co se čtenáři předloh těší. A pro neznalé předlohy? Všichni přátelé, kteří děj knih neznají byli šokovaní. Vážně je to v knihách tak děsivé? Ano, je to tak děsivé. Mírotvorci k vynucení míru opravdu nepoužívají mírové metody. Vraždy a bičování. Vyhlazení celého kraje. To jsou metody, které dle Kapitolu fungují. Co mnozí uvítali, jak srozumitelně je tentokrát všechno podané, jak je pomocí vedlejších postav vysvětlen každý politický krok. Veškeré dění v krajích. Gale: "Katnip, teď nemůžeme utéct, už je to tady. Všichni jsou připraveni ke vzpouře. Teď nemůžeme odejít." A tak nezbývá, než zůstat, učinit poslední krok - vytvořit symbol vůdce, kterého všichni budou následovat. Podívejte se, jak se zrodí symbol vzpoury. Reprodrozd. Katniss. Dívka v plamenech. Tolik lidí je pro ni ochotno zemřít. Trefný komentář: Alqarin (se vším souhlas) ()

italka63

Tak se mohu těšit na trojku, myslím, že bude na co, třeba už to potom těch pět hvězdiček bude.-)))Lepší než jednička, to evidentně, ta by la trochu syrovější, sem se nám po špičkách plíží romantika a cit, i když knihu jsem, na rozdíl od rejžánka , nečetla, ani už nechci, protože čím by mě potom tvůrci mohli překvapit-)))Jennifer Lawrence , ta nám herecky vyzrává, takže ano, slušná podívaná to byla, včetně Philipa Seymour Hoffmana.-) ()

DH3Factor

Druhé pokračování Hunger Games je sice po všech stránkách vyspělejší než jejich uměle emocionální a často přehrávaný předchůdce. Jakási frčící filmová extáze a snímek hodný vynášení do nebe, se ke mě však nedostavil. Lawrence (ne ta hormonálně ovládaná hysterka s lukem ale režisér) vsadil na poslední dobou nejoblíbenější temný feel, což celkem funguje, ale nepřekvapí. Sutherland je dobrej "sprosté slovo", jeho postava je však plochá a asi by si měla ujasnit priority, protože to jeho "Já tě nechci, zabít!, Zabiju tě!, Zabíte jí!, Proč jste jí nezabili?" zavání schizofrenií. Ostatní účastníci průměr. Vyjma Peety, ten mě "sprosté slovo" i napodruhé. Souhrně tedy lepší, ne oslňující. Moje další očekávání s vývojem série jsou bohužel pesimistická. Současný trend rozdělování závěru do dvou obvykle rozvleklých hovadin, mě totiž nenechává chladným. ()

..Lucas..

Konečně nějaký film na pokračování, který stojí opravdu za to! Jennifer je výborná všude a dvojka je ještě lepší než jednička. Už aby tu byly další díly! ()

René.girl

První díl Hunger Games mně uchvátil natolik, že jsem si hned druhý den šla do koupit další dva díly v knižní verzi. No a druhý díl potvrzuje to, co spousta knihomolu říká o filmových adaptacích a sice, že knížka je prostě lepší než film. 75% ()

Philcze

Ohromné zlepšení oproti prvnímu dílu. Lawrence má jednodušší úlohu než Ross, nemusí představovat postavy a dusit je předvídatelným vývojem, stejně si ale vede i v obyčejných dialogových scénách o mnoho líp než jeho kolega. Poprvé funguje i v jedničce směšná konspirační část s Donaldem Sutherlandem (jeho nejlepší role za posledních deset let) a aréna nabízí videoherním způsobem nástrah dost variace, aby pobíhání v kopuli působilo svěže i tentokrát. Chytřejší a mnohonásobně promyšlenější film než předchůdce. Teď už jenom doběhnout do cíle se ctí. 80% ()

scroochy

Rozhodně lepší než jednička. Viděl jsem oba díly hned po sobě v rámci půlnoční premiéry, tak se mi to snadno porovnávalo. Dvojka odsýpá mnohem rychleji, a když se objevily závěrečné titulky, nechtělo se mi věřit, že uběhlo 2,5 hodiny. Oproti tomu celá první půlka jedničky je hrozná nuda. Dvojka je navíc mnohem dospělejší, míň naivní a dokonce i tu cukrkandlovost dost omezili, takže Capitol už nevypadá jak Wonkova čokoládovna. ()

Helo

Ve všech ohledech lepší než jednička. První hodina byla naprosto parádní, k té bych neměl ani výtku. Paradoxně trošku to opět polevilo v tom, co by mělo být dle návzu hlavní - ve Hrách, jenomže on ve výsledku ten film o Hrách vůbec není. Kvůli otevřenému konci tak nějak schází i to vyvrcholení, ale po první polovině filmu každému snad muselo být jasné, že vyvrcholení přijde v posledním(-ích) díle(-ch). A nemyslel jsem, že to někdy o Hunger Games řeknu, ale docela se i na poslední dva filmy těším. ()

MATADOR

Tam, kde jednička bodovala pro svou neotřelost a kvalitní boj, kdy si divák nemohl být ničím jistý. Přišla dvojka jako taková přestupná stanice k závěrečnému ... ehm, zase dvojdílu. Více politiky, více keců, více nepravé lásky, více "zvratů", ale málo akce, málo vysvětlení o světě, málo zajímavých postav, minimum napětí. Dvojka Hunger Games je zbytečně natáhlou záležitostí, která smrdí předvídatelností. Nebýt to zasazeno v postapokalyptickém světě, tak další díly odsoudím rovnou. ()

Zemřel Donald Sutherland

Zemřel Donald Sutherland

20.06.2024

Přichází velmi smutná zpráva ze Spojených států. Ve věku osmaosmdesáti let odešel americký filmový velikán a plodný herec s přibližně dvěma stovkami filmových a televizních rolí na svém kariérním… (viac)

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

14.11.2022

Přestože z druhého Black Panthera s podnázvem Wakanda nechť žije již není taková masivní společenská událost, jako kdysi při premiéře jedničky, diváci si na pokračování jedné z nejúspěšnějších… (viac)

Black Panther: Kina nechť žijí

Black Panther: Kina nechť žijí

13.11.2022

První Black Panther si získal nejen status významné kulturní události jako blockbuster, kde většinu rolí ztvárnili afroameričané, ale také vydělal hromadu peněz. Druhý to přesto neměl tak docela… (viac)

Battlestar Galactica míří na velké plátno

Battlestar Galactica míří na velké plátno

11.06.2016

Sci-fi teď docela frčí, není proto divu, že tak slavná značka jako „BSGčko" nemůže spát navždy. Po klasickém seriálu ze 70. let a rebootu z roku 2004, který se dočkal několika spin-offů, se tak válka… (viac)