Vincenc Babočka, bezvýznamný zaměstnanec policejní stanice, si v soukromí hraje na detektiva přesvědčen o svých výjimečných schopnostech. Dovolená v Karlových Varech mu však zcela nečekaně poskytne příležitost dokázat, co v něm opravdu vězí. Omylem je totiž považován za mezinárodního a policií stíhaného dobrodruha Leona Webera. Rozhodne se využít záměny a odhalit Weberovy komplice, chystající krádež diamantů patřících maharádžovi z Yohiru. Podle Weberova plánu se s maharádžou seznámí v přestrojení za generála Nariškina, ale vše klape jen do chvíle, kdy se ve městě objeví skutečný Weber... (oficiálny text distribútora)

tomtomtoma

Upraveno v květnu 2020. Film Tři vejce do skla je estrádní exhibicí zuřivého klauna se zpěvy a detektivními skopičinami. Režisér Martin Frič zvolil za základ dvojjedinost a recesistické pojetí dědictví detektivních symbolů dokonalosti a mužnosti. Detektivní taškařice vydává duplikáty duplikátům a vyvolávaná dualita vzývá nově zrozené formy života. Realita dostává několikero rozličných podob, vše je v pohybu a hrozí velkolepou srážkou a následnou erupcí, která vše zpřevrací naruby, ke skutečnému tvaru věcí. Obrazy Ferdinanda Pečenky nabízejí harmonické souznění staveb velkých celků i klokotavou dychtivost hotelového mumraje. Hrdinou detektivní parodie je Vincenc Babočka (dobře připravený Vlasta Burian, též v roli duplicitního sebevědomého zločince Leona Webera), detektiv, marně se dožadující u nadřízeného vhodné příležitosti se naplno projevit. Je to génius i nešika, má devět životů a otřesům odolnou hlavu. A co více si přát, když všude kolem jsou jen zločinci, nebo podezřelí. A vycvičený pes Rolf skvěle svého pána doplňuje. Důležitou postavou je mahárádža z Yohiru (pozoruhodný Rudolf Kadlec), majitel kobrou hlídaných vejčitých diamantů. Recesistické detektivní choutky tady dosahují společně s mahárádžou svého skvostného vrcholu. Hlavní ženskou postavou je Jiřina (velmi zajímavá Míla Reymonová), Leonova milenka. Je nadšená z opětovného shledání s mužem svého srdce, přesto je ztracena z neustálé výměny dvou lidí v jednom těle. Výraznou postavou je Frank (příjemný Bohuš Záhorský), Leonův spolehlivý komplic v těch záležitostech zločinu. V případě potřeby hravě obstará černou práci. K výraznějším postavám patří také mahárádžův sekretář (příjemný Karel Dostal), věrný společník cizokrajného zájemce o kvalitní klenoty z drahých kovů. Z dalších rolí: mladá a obezřetná mahárádžova korespondentka Sandra Kotová (Helena Bušová), opatrnější holandský obchodník s diamanty van Houden (Antonín Novotný), s Babočkou nespokojený policejní ředitel (Theodor Pištěk), či slavní detektivní předchůdci Nick Carter (Jiří Hojer) a Lecocq (Josef Zora). Tři vejce do skla jsou oddychovou zábavou bláznivého druhu. Ze všech těch mnohých a v mnoha směrech podobných variací hřmotného klauna je pro mě tento film jedním z nejpřijatelnějších. ()

cheyene

S tímto snímeček se mi pojí jedna silná vzpomínka na dětství. Byl jsem na prázdninách u babičky a večer jsme sledovali společně s dědou právě Tři vejce do skla. Když pominu pohádku Byl jednou jeden král, jednalo se patrně o moje první setkání s Vlastou Burianem a děda mi tenkrát vyprávěl, jak je to výborný komik. Sledovali jsme tento film se zaujetím a protože mne v určitý čas poslala babička spát, neviděl jsem konec filmu. Druhý den ráno mi to děda povyprávěl a Tři vejce do skla jsem od té doby neviděl. Až nyní, v prosinci 2018. A snímek mě opět bavil. Burian v trojroli, některé scény vskutku vtipné (opět ta jeho angličtina, např. Maj kočí je z Trutnova..), vypíchl bych kupříkladu uspávání hada bez píšťal v trojím podání. A závěr? Byl přesně takový, jaký si pamatuji, že mi tehdy, před mnoha a mnoha léty, děda vykládal. ()

Vesecký

Přestože se tento film za našeho režimu snad díky Martinu Fričovi promítal často, mám pocit, že tahle komedie stojí poněkud níže než jiné veselohry Vlasty Buriana téže doby. Trojrole Vlastovi na tělo rozhodně nesedla, protože hrát tři různé charaktery, to nebylo nic pro něho. Jinak to byl jistě zajímavý pokus, jak udržet divákovu pozornost, aby neztratil přehled o tom, kdo je kdo. Navíc k tomu ještě přistoupil boj dvou band, které se chtěly zmocnit maharadžových diamantů, což měl být efektní a překvapivý závěr filmu, jenž v tu chvíli byl divák již tou změtí zápletek poněkud unaven. A tak Burian raději vyklouzl z filmu seskokem padákem. Jako klukovi se mi to moc líbilo, po více než půlstoletí to vidím jinak. ()

Anderton

Tri vajcia do skla som si určite uvaril za mladi aspoň tri krát, ale toto je presne ten typ nostalgickej spomienky, ktorú si chcem uchovať v pamäti tak, ako je tam dnes uložená. Nechcem dnes na nej hľadať zbytočne objektívne chyby, trpieť pri veľmi zle zachovanej kópii pri jej sledovaní v televízii a šomrať nad tým, že ten Burian nie je až tak vtipný, ako si myslel. Jedná sa o klasickú crazy komediálnu zápletku, z ktorej by mal mať každý priaznivec komedializmu veľkú radosť. ()

Alagaesie

Na tu dobu hodně gadgetů. Rozčarování skvělý. Akčňák jak prase. Tak proto ‚spadla klec‘. Lékař… Čekárna! „Pán tu bude na penzi?“ Výborná hudba. Ve Varech ne-ná-pad-ně. Napřed koukám na cenu – to mě fakt nikdy nenapadlo. Takže kníže – skvělé. Vejčité démanty. Kobra je dobrá. „Zima je taková, že nemůžete na jednom místě vydržet.“ Kuličky… Jojo – písnička o černejch očích. A dvojrole je tu. Misky na týden. Prej si Maharadža vybere… „Pajznout šmajznout koza pryč šlohn sakra!“ Co má furt s těma gumama? Ha spiklenci nebo milenci? Chcípám z toho, že se nepotkal. Co tam furt pobíhal ten pes? Píšťalka skvělá. Šikovnej pejsek. Legendární letadlo. „Pa pa.“ ()

• Keď v úvode detektív Babočka (Vlasta Burian) chytí zlodeja (opäť Vlasta Burian), a ten mu povie, že si dohodol schôdzku so svojimi spoločníkmi, rozhodne sa Babočka, že na tu schôdzku pôjde v prestrojení. Zlodej mu však nepovedal, kedy a kde sa tá schôdzka koná. (ČSFD)
  • Film sa svojou návštevnosťou 2,811,133 stal 62. najnavštevovanejším československým filmom v rokoch 1930 až 1989. Zároveň ide o celkovo 7. najnavštevovanejší film, ktorý natočil režisér Martin Frič, 5. najnavštevovanejší film v 30.rokoch, 4.najnavštevovanejší film v dobe svojho vzniku, celkovo 4. najnavštevovanejší film Vlastu Buriana a úplne najnavštevovanejší prvorepublikový film Vlastu Buriana. (Raccoon.city)
  • Režisér Martin Frič uvedl, že ve scéně, kdy Vlasta Burian (detektiv Babočka) tančí kolem zapíchnuté šavle, mu jeho vlastní šavle opravdu nedopatřením vypadla, ale díky své improvizaci na to pohotově zareagoval slovy: „Vypadla mi šavle,“ a tato scéna ve filmu zůstala. (Redyx1)