Vyháňač diabla

• Slovensko Exorcista (viac)

Regan je dcerou slavné a bohaté herečky. Protože na ni matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že se dceřino chování pomalu začíná měnit. Mluví sprostě a obličej se jí křiví do děsivého šklebu. Matka vezme dívku na lékařské vyšetření. Po sérii velmi podrobných vyšetření jsou lékaři bezradní. Dívčin stav se stále horší a teď už napadá i své okolí. Hlas se jí mění a ona komunikuje se svým okolím démonickým hlasem. Jeden z lékařů přijde s návrhem obrátit se na církevního specialistu, exorcistu. Matka to zprvu považuje za hloupost. Když se dívka změní v ďábelskou stvůru, která zabije jejího přítele, nezbývá jí nic jiného než se obrátit na vymítače ďábla. (TV Nova)

BLADER

Právom jeden z najlepších hororov, aké boli kedy nakrútené. Knižnú predlohu som prečítal už pred nejakým časom a preto som chcel veľmi vidieť, ako sa podaril film a musím uznať, že je to jeden z najlepších hororov, aké som kedy videl. ()

LukyLago

directors cut má pár parádně děsivých přelomových záběru které jsou v normální verzi vystříhány a hodně ten film mění.. ()

ER

Tak takové filmy nás i po desítkách let iritují,přitahují,svádí k úvahám. Byť by se to dalo při dnešní trikové technice natočit vizuálně poutavěji, obsahově asi těžko.Věčný souboj dobra a zla, mnohdy vzešlý z pochybností nad svými skutky, je tématem, který se projevuje napříč žánry,ale v hororech či mysteriozních thrillerech vyzní nejlépe. Samozřejmě, pokud to točí režiséři ala Friedkin. ()

krizi

Vlastně jsem se díval na tento film, protože je to klasika, kterou by správný filmový fanda asi měl znát. Ale já nejsem fanda hororů a asi jsem si to opravdu měl odpustit. Prvních 40 minut se mi děsně táhlo, protože se nic nedělo. Potom už to bylo lepší, ale nebýt těch efektů, tak bych nedal ani ty 3 hvězdičky, které jsem byl schopen po shlédnutí vypotit. ()

HoR

Už som tak trochu zvyknutý na to, že filmy, ktoré sú staršie ako ja vykazujú hodne vizuálnych chýb. A s týmto očakávaním a viacnásobným odkladom som sa do tohoto filmu pustil. Nečakal som žiadne kvalitné efekty, presvedčivé masky a geniálne herecké výkony, ale "ó máj gád" dostal som nečakané. Myslel som si, že v hororovom žánri už nemôžem nájsť nič nové, obzvlášť v takmer 40 rokov starom filme. Teraz viem, že sa veselo môžem pustiť do množstva dobových filmov a čakať ďalšie surové a skľučujúce výtvory, ktoré sa akosi v dnešnej tvorbe vytratili. Za skutočne "hororovú" atmosféru a presvedčivú "asi príšeru" nemôžem ináč ako plný počet. ()

Veseldaa.!

Film bezmála 40 let starý jsem shlédl v Blu-ray kvalitě a režisérské verzi a místy mi připadalo, že koukám na film ze současné kinematografie. Ale to je omyl, takovéhle filmy už nikdo dnes nenatočí. The Exorcist je povedeným snímkem, do jisté míry i nadčasovým a ve své době muselo v kině jít opravdu o silný zážitek. 85%. ()

sarfian

Z mojej strany je to obrovské sklamanie. Celý príbeh mi pripadal trochu nudný a zdĺhavý. Výborný herecký výkon dievčaťa posadnutého diablom, inak len slabé výkony všetkých hercov. No anaviac ma sere, že to tu všetci vychvaľujú a ja som sa teda ani trošku nebál a dokonca ma ani film nedržal v napätí, no nič, ale inak je to celkom pozeratelné. VIDENÉ 1x ()

haWranka

Chudinka holčička, co hrála tu posedlou, ta se z toho musela vážně zbláznit. Jinak je tenhle film pro mě jenom ukázkou něčeho, co dřívě děsilo, dnes se člověk občas pousměje a občas s hnusem odvrátí (fuj, ty zvratky). Ale jinak? Ty tři hvězdičky jenom z úcty ke klasice... ()

Kroup4

Po přečtení literární předlohy,která je neméně strašidelná musím dát plné hodnocení a to minimálně zdůvodu,že se film drží knižní předlohy zuby nehty.Knihu jsem přečetl během dvou dnů a ihned poté si pustil film jenž jsem viděl už několikrát.Bylo to jako bych strašidelné stránky znovu četl.Bezchybná adaptace,která chytře méně zajímavé pasáže z knižní předlohy zvládá skvělým střihem a scénářem.Linda Blair to zahrála neskutečným způsobem a Max von Sydow ji jen čestně sekundoval.Ve 13 letech zahrát posedlou dívku která strašila a straší spousty diváků už skoro 40 let![9/10]Za výbornou adaptaci a skvělou atmosféru.Lepší film ohledně exorcismu a posedlosti stejně nenajdete. ()

renoarko

Kvalita, ktorá má čo ponúknuť aj dnešnému divákovi. Perfektné charaktery, skvelá atmosféra a ten koniec vymietania ma naozaj dostal. Takýto žáner filmu mi naozaj šmakuje. ()

kwaicheng

Helejte....pro mě zklamání. Je to sice klasika, ale stálo to za prd. Božskej Mike za celej film párkrát drbnul do sladkýho dřeva, dvě hodiny se krafalo...jedinej, kdo tam podal skvělej výkon, byla Linda Blair (Regan). Nekonečně dlouho očekávaný finále, samotné vymítání, se odbylo za pět minut. Po zaklínání Satana Popielem, Šmoulou, ba i strašlivým Semaforem jeden exorcista vyskočil z okna a druhej taky vydechl naposledy - ten zřejmě přirozenou smrtí, páč měl viditelně na kahánku, už když dorazil. Co dodat. ()

kukkik

Omlouvám se všem příznivcům tohoto filmu ale potom, co jsem viděl Scary Movie 2 už prostě nedokážu plnohodnotně posoudit pravou kvalitu tohoto díla :-D Je to moje chyba, že jsem se díval na parodii dřive než na originál. +++ ()

Joski

Legenda, ktorá ma až tak neprekvapila. Rozhodne jeden z najlepších hororov, ale z filmového hľadiska za výnimočné dielo to nepovažujem. 75% ()

vlado90

Pre mna absolutna pecka malo to atmosféru išiel s toho strach aj keď ten film ma už takmer 30 rokov bolo to lepšie než mnoho dnešných. ()

PedroPo

Viděno v kině na Přehlídkce 70 mm filmů. Neseděl jsem v sále, ale z kabiny posouval titulky, takže zvuk mi šel přes sluchátka. Jestli se z toho filmu chcete podělat strachy ještě víc, tak si to dejte taky takhle - přímo do uší. I přes ten skoro 40letý rozdíl od doby vzniku tento film neztratil nic na své strašidelnosti, až děsivosti. Jasně, už nás asi nepřekvapí masturbace s krucifixem, ale všechny ty lekačky, zvukové efekty (zvuk kroucení hlavy Regan byla ve skutečnosti kroucená prázdná kožená peněženka) a hlavně finální scéna s vymítáním - to funguje pořád. Btw. během té projekce dva lidi nevydrželi a odešli ze sálu. A nám vylétl film z cívek, až by na tom pásu byly nějaké slepky - náhoda... ;) ()

danny_21

Výborná záležitost, která u mě, narozdíl od Omena, neztratila skoro nic z přitažlivost i po té hromadě let. Nejen mrazivá, hutná atmosféra vymítaní, kterou pozdvihuje proměna chudinky Regan, ale taky prostor, který byl dán postavám obou knězů a matce umožňují Vymítačovi zakousnout se a nepustit až k odvážnému konci - tohle už se dneska až na vyjímky netočí - 85 %. ()

Jaxx84

Pro mě osobně je to jeden z nejděsivějších filmů, které jsem kdy viděl. Vetřelec je proti té šílené holce domácí mazlíček. Opravdu perfektně zvládnutá atmosféra přes kameru, hudbu, herecké výkony i samotný scénář. Brrrrr. 10/10. ()

Acrobat

„Modlitba je často olúpená o celé svoje bohatstvo, je privádzaná do skostnatených foriem, vyznačujú sa jej hranice, nalepujú sa na ňu etikety a je tak kontrolovaná, že je ťažké označiť ju ešte za reč srdca. Naopak, stáva sa veľmi umelou náukou (a potvrdzujú to podrobné inštrukcie z mnohých kníh o rozjímavej modlitbe), kde sa na každom kroku stretávame s napomenutím. Nahlúpli policajti v plášťoch teológov nám hatia cestu, zato jasné, dobre vytýčené, vyšliapané, jednoduché a nezaujímavé cesty sa tiahnu až k obzorom. Pôvab dobrodružstva zmizol, zaniká akýkoľvek osobný kontakt a akákoľvek kontemplácia. Sme príliš rozrušení a strápení, než aby sme mysleli na Boha. Inštrukcie sú také podrobné a vtieravé, že zabúdame, čo sa chceme učiť. V dôsledku toho sme otrávení a Boh zaiste tiež.“ Namiesto komplikovaného systému modlitby Bede Jarett ponúka: „Celú náuku o modlitbe je možné uzavrieť tvrdením, že modlitba je rozhovor s Bohom, ako keď hovorí priateľ s priateľom. Onen rozhovor s priateľom... vyvolá obraz modlitby, ktorý mi ju veľmi uľahčí.“ „Pravou metódou je bezprostredná a aktívna modlitba: vrhni sa do nej so všetkým, čo si, s telom a dušou, a daj všetko, čo je v tebe najlepšie. K modlitbe nie je treba hľadať nejaké klasické, vedecké, umelé metódy. Modlitba jespontánny, intímny rozhovor s Bohom vnútri... Boh si nevšíma techník.“ V 13. storočí Peraldus a Humbert pripomínajú ľahkosť modlitby ako jednu z jej hodnôt, a keď to je v 16. storočí spochybňované, významná väčšina dominikánov s rozhodnosťou odporuje doktrínam o modlitbe, ktoré ju chápu ako čosi ťažké. Typickejším dominikánom je Ján z Kríža. Ján je ustarostený z toho, že väčšina ľudí si sťažuje modlitbu prehnaným a zlým postavením dôležitosti „ducha“. Vo svojom Dialógu bráni to, čo sa stalo popoluškou spirituality – obyčajnú slovnú modlitbu. Protestuje proti tendencii identifikovať „ducha“ s vnútornými duchovnými skúsenosťami a ponúka výklad, že „duch“ vlastne znamená vnútorné akty všetkých čností. Vnútorná zbožnosť je veľmi dobrá, ale nemožno ju chápať ako podstatu modlitby, tým skôr nie ako podstatu kresťanského života ako celku. Ján z Kríža obšírne obhajuje jednoduchý spôsob, ako obyčajní ľudia odriekajú svoje modlitby. Podobne aj František de Vitorio presviedča, že je omylom identifikovať samotnú zbožnosť s vnútorným pocitom zbožnosti, ktorý môže, ale nemusí prichádzať súčasne s odriekaním modlitby. Zbožnosť, ako hovorí, nespočíva v radosti, ktorú mi prináša účasť na sv. omši, ale v tom, že na sv. omšu idem. Ak si všímaš, že behom odriekania svojej modlitby, myslíš na večeru, neznehodnocuje to tvoju modlitbu. Ale to neplatí, ak ideš do chóru a vedome chceš (aby som použil jeho vlastný príklad) stráviť celý ten čas zostavovaním filozofickej prednášky o tom, že s tvojou modlitbou sa stalo niečo zlé. Chyba teda nespočíva v tom, že si sa zle modlil, ale v tom, že si sa vôbec nemodlil. V dielach autorov z 13. storočia nachádzame skôr diskusie o „prekážkach v modlitbe“ a táto diskusia jasne definuje to, čo znižuje účinnosť prosebnej modlitby, napr. Nedostatok viery, že Boh môže urobiť to, o čo ho prosíš; nedostatok odpustenia, modlitba za niečo, čo vlastne vôbec nechceš. A to je zrejme úplne iný pohľad na to, čo môže modlitbe prekážať. (Hľadal som názor aj exorcistov na tento film a tí síce povedali, že je veľa vecí nadnesených, ale nie nepresných, ibaže tento spôsob obsesie je mizivé promile percenta v celej ich praxi. Strach, ktorý má širiť tento film a podnietiť bezmocnosť premôžete Kristologiou. Radosť z porazenia zla prevláda. Musí prevládať.) () (menej) (viac)

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Ve věku 87 let zemřel legendární režisér William Friedkin známý nejlépe pro své nezapomenutelné klasiky Francouzská spojka a Vymítač ďábla. Režisérův skon potvrdil děkan Chapman University a známý… (viac)

Vymítač ďábla se dočká rebootu

Vymítač ďábla se dočká rebootu

27.07.2021

Po úspěchu s oživením hororové série Halloween se režisér David Gordon Green pokusí provést to samé s další žánrovou klasikou, tentokrát Vymítačem ďábla. Práva k nové trilogii – ano, trilogii –… (viac)

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

22.12.2020

Studio Blumhouse (Uteč, Neviditelný) se chce vrátit ke slavné filmové sérii Vymítače ďábla a to rovnou s pokračováním. Zatím není jasné, o jak přímé pokračování by mělo jít a zda by nový sequel mohl… (viac)