Hobit: Bitka piatich armád

• Česko Hobit: Bitva pěti armád (viac)

Pod vedením legendárneho bojovníka Thorina (Richard Armitage) sa Hobit Bilbo Lazník (Martin Freeman) s čarodejníkom Gandalfom (Ian McKellen) a trinástimi trpaslíkmi vydali na dlhú a nebezpečnú výpravu s cieľom získať späť svoje stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Keď sa im v boji proti drakovi Smaugovi podarí dobyť späť svoju vlasť, nechtiac vypustia do sveta smrtiace sily. Rozzúrený Smaug chrlí svoj ohnivý a spaľujúci hnev na bezbranných mužov, ženy a deti v Jazernom meste. Thorina posadne mamon a vášeň hromadiť znovunadobudnutý poklad, čomu - aj napriek Bilbovej snahe - obetuje priateľstvo i česť. Aj keď Thorinov úpadok doženie Bilba k zúfalému rozhodnutiu, to najväčšie nebezpečenstvo ich ešte len čaká. Sauron, o ktorého krokoch okrem čarodejníka Gandalfa nikto netuší, tajne vyslal obrovskú armádu Škriatkov, aby zaútočila na Osamelú horu. Mračná rastúceho konfliktu sa hromadia zo všetkých strán a trpaslíci, elfovia aj ľudia sa musia rozhodnúť, či sa zjednotia a spoja svoje sily v boji proti zlu, alebo sa ním dajú poraziť a zničiť. Budúcnosť Stredozeme visí na vlásku a v poslednej osudovej bitke piatich armád hobit Bilbo, v ktorom sa prebudil hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu výnimočnému rodu, bojuje o život nielen svoj, ale aj predovšetkým o životy svojich najlepších priateľov. (TV JOJ)

Movieaddict

Tak to tu máme. Druhá trilogie ze Středozemě (ne)zdárně završena. Tak dlouho Jackson foukal a foukal, až tahle předimenzovaná gigantická bublina praskla. Shrnul bych to asi takto. Za jedinou opravdu povedenou část považuji první polovinu prvního filmu (Do odchodu z Kraje). Dále sem tam nějaký ten světlý bod, hláška, krátká scéna, pak dlouho dlouho nic (celý třetí film) a naštěstí příjemný konec, který trochu napravuje reputaci celé trilogii. Zbytek nepovažuju za Tolkiena, ale za nicneříkající přebujelou barevnou vatu směřovanou co nejširšímu publiku plnou prvoplánové akce bez špetky nějaké myšlenky. A Bitva pěti armád zatlouká poslední hřebík do rakve. Takový soubor pseudohlubokých hlášek, navíc povětšině recyklovaných z Pána Prstenů a vytržených z kontextu jsem vážně nečekal. Použití archaického jazyka zde působí trapně a strojeně a veškerá poetika je ta tam. První dva filmy byly koukatelné, ačkoliv od výše zmiňované poloviny jedničky šla kvalita dolů. Jasně, Hobit je v podstatě prostoduchá (neznamená hloupá) knížka pro děti, Jackson se zde tedy snažil o jistou nadsázku a nemůžeme čekat to samé jako od LOTRa, jenže výsledek je jedním slovem trapný. Infantilní žertíky, které až na výjimky nedodávají filmu lehkonohost a nadhled, ale spíš jej dále degradují a nařeďují. Občas mi taky vadily drobnosti typu hlášek: "Oh, C´mon" od trpasličího krále, které mi sem vůbec nesedí. Celkově je Hobit zcela podřízený formě, respektivě zelenému plátnu a celé se to tváří jako přehlídka spešl efektů, které mi tedy moc spešl nepřišly. Vizuálně mi to až nebezpečně začalo připomínat Word of Warcraft (mimochodem, poněkud herní schéma je zde docela dost patrné... viz nutnost hlavního bosse na konci... asi nejtrapnější scéna hned po rádoby cool scéně s Legolasem hopsajícím po uvolněných šutrech) a z filmového světa dokonce pixarovské animáky, což asi nebyl zamýšlený efekt. Azog, epická to plastelínová figurka je jednoduše k smíchu. Hobit podle mě reprezentuje to, o čem by fantasy být nemělo a dává tak sucharským realistům do ruky mocnou zbran proti nám, snílkům a v realitě nezakotveným šílencům. Hobit je prostě komerční produkt, který prakticky ztratil kouzlo původní trilogie a přestal být svůj. Radši bych se podíval na verzi bez bitek a efektů a těch deset minut bych si náramně užil. Doporučení pro Jacksona... co takhle udělat zkrácenou verzi? ()

method1

*Může obsahovat spoilery* Hodnocení filmu ve hvězdičkách je 5. A to, že maximálně 3 hvězdičky jsou za film, jeho efekty, závěrečnou píseň v podání Billyho Boyda a herecké výkony. Zbytek hvězd věnuji s úctou panu Tolkienovi, který vymyslel nádherný příběh. Nebýt toho, že jsem Hobita četl a příběhy ze Středozemě miluji, film by dostal tak dvě hvězdy. Kamerově je film točen podobně jako LOTR. Alespoň se o to snaží. Svět je stálý krásný, prostředí Středozemě je stále úchvatné. Ale tím snad klady hasnou. Ve filmu se nachází sada absolutně nepotřebných, vůbec ne vtipných, dojem kazících scén. Další vadou jsou již přehnané "zázraky" a strop neznající Legolasův um architektury. Ale toho byla třeba, Legolas musel být vyzdvižen něčím jiným, než lukostřeleckým uměním, jelikož se objevil konkurent. Když pominu !OMG! moment filmu, když Legymu dojdou šípy, tak mu konkuruje náš hrdina Jezerního města, Bard. Ten statečně vyráží do boje proti draku "Swagovi". Vyleze si na nejvyšší věž ve městě a neviděn střílí po drakovi. Dojdou šípy, objeví se jeho ne méně statečný syn, podá mu obří šíp a Bard svého syna rovnou zkušeně využije a udělá si z něho stojan a podstavec pro svůj šíp. Takže Legolande, zajdi si za Bardem na hodinu neuvěřitelného střílení. Dále pak nesmyslné přidání Zeměžroutů. Nutno dodat další světlý moment, když už trpaslíky nebavilo čekat a vrhli se do bitvy. Nikdy je nepodceňujte. Tentokrát dostávají trpaslíci s podporou elfíků na frak, tak počkají, až vyběhne mohutná a velmi početná podpora. A najednou se začne vyhrávat. Pak následují závěrečné boje...stejně neuvěřitelné, jako vše předtím. Závěrem, kolik času ve filmu se objevoval Bilbo? Tauriel, která v knize vůbec není, má delší čas. Navíc zvukaři si zvuky stáhli z filmů pro dospělé, takže originální autoři zvuky jsou asi Brazzers. ()

HiccupIII

Opravdu krásný i když jsem se nemohl dostavit na premiéru a musel jsem se na celý film dívat úplně sám, možná to bylo dobře celý ten příběh prožít sám ale teď si říkám že by bylo lepší to prožít spíš než v kině v tichosti domova na obrazovce počítače jako jsem prožil všechny díly ságy o středo-zemi. No i když na pána prstenů jsem se koukal ještě na takové té staré krabici široké jak na délku tak na šířku ale to není podstatné. Podstatné je že Peter Jackson dokázal úžasný příběh pana Tolkiena vložit do 144 minutového filmu který mě donutil sedět a odejít z kina jako poslední, proč nikdo nekouká na titulky na konci může přece něco ještě být. Abych to shrnul příběh plynul a plynul a to nejlepší si nechal na konec. I těch pár veselých scén se tam našlo a o většinu se nám postaral milý Bilbo. Našlo se i pár smutných scén ale mě nejvíc dostal pláč té zrzavé elfky, málem mi začali téct slzy i za ní ale zachoval jsem si svojí důstojnost. Za mě film rozhodně nezklamal a musím říct že má můj plný obdiv John Ronald Reuel Tolkien který celý příběh vymyslel a je trochu škoda že film nemohl vidět, ale všechno má svůj konec a i když si někde v hloubi přeji aby bylo pokračování tak chápu že i tohle muselo dojít konce. ()

Xaeroo

Čekaně neočekávané digitální divadlo, kde "musela" být prakticky udělaná i blbá jízda na koni, nebo načemkoliv na počítači.. achjo. Film musí být něčím výjimečný, aby udržel pozornost diváku takovou dobu, Hobit jím není, v sále bylo dost rušno a celé to podtrhla scéna, kdy Legolas si zahrál na Nea a v tu chvíli půlka sálu vybuchla smíchy, bohužel takových wtf scén je tam několik, nebo aspoň takových, nad kterýma trošku zakroutíte očima. Vážně si Peter myslí , že jsme takový blbci? Naprosto tušíte jaký další krok udělá která postava, takže před vlastní řežbou je vše pouze smotek digitalizovaného klišé a výsledkem je zkrátka nuda.. nebo pohádka?? těžko říct.. Trošku rozruchu a uspokojení mi dali akorát výborní Elfové. Skřeti bohužel padají až moc ochotně a trpajzlíkům příliš snadno vše prochází, až na hlavní seskupení samozřejmě (což je dobře, páč ty keci Trpaslíků okolo hrdinství a tradic už se nedali poslouchat). .....Závěrem je ovšem potřeba říct, že Legolasovi konečně došli šípy a ANOOO VŠIMLI JSME SI PANE JACKSONE .... a o orlech ani nemluvě.. ()

lilekbig

No takže musím říct, že se mi to libilo. Nejdřív musím pochválit pana Jacksona za jeho výkon. A teď k filmu.Vizuálnístránka je na jedničku. Příběh na dvojku a bitky na jedničku. Mně se nelíbili blbě a nehodijici se rádoby vtipné hlášky Alfrida a vtípky obecně. Výkony herců nemohu vytknout. Jako ukončení ságy je tenhle film nasládlou tečkou. 90%. ()

Sakikura

Na zdánlivě poslední díl Hobita jsem očekávala mnohem více. Samozřejmě, přehnaná epičnost a akční scény, které naprosto nerespektující zákony fyziky (i životních funkcí člověka) k tomuto skvělému fantasy zkrátka patří, ale tady už to bylo trochu moc. Příliš grafiky, málo děje. Po celou dobu filmu se jenom bojovalo a vyjednávalo, ale vztahy mezi postavami byly dosti zanedbané. Na konci se pak tvůrci snažili vyvážit to emocionální náloží v podobě (dost stupidní) smrtí několika sympatických postav. Bohužel tak okatě, že jsme se s kamarádem v kině nedokázali ubránit úsměvné debatě o tom, jak dlouho dotyčný bude ještě mluvit, když má propíchnuté životně důležité orgány. Hlavní dějová linie je zkrátka tak nereálná, že se to člověku zdá až přihlouplé stejně jako to, že přiteplený Legolasův otec, trpaslík na praseti a jejich vojska + pár sedláků s vidlema by tam vůbec nemuseli být, protože ani ne 10 hlavních hrdinů by prostě vyběhlo z hory a pomlátili celou armádu skřetů sami. Za co ale musím tomuto dílu poblahopřát je opět ten příjemný styl vyprávění a nějaká ta komediální vložka. Týpek se srostlým obočím mi byl sympatický už na první pohled. I když mi vadí, že se tu bojovalo až moc, alespoň to byly boje dobré, graficky vytuněné a vůbec ne nudné. ()

Fajung

Parádne zakončenie veľkolepej trilógie. Smekám klobúk pred Petrom Jacksonom za to, že dokázal vytvoriť svet, v ktorom sa dospelí aspoň na malú chvíľu znova stávajú detmi 90% PS: 10% sťahujem za pár digitálnych úletov, ktoré by človek čakal skôr v supermanovi, ako v Hobitovi, avšak inak po technickej stránke dokonalosť sama o sebe, určená na veľké plátno :) ()

arram

Dokonalé zakončení a propojení dvou trilogií. Film, který šlape jak hodinky a který je bez zbytečných průtahů. Napěchován akcí je tak, že se člověk opravdu po celou dobu filmu nenudí. ()

Leuan

Pět hvězd film dostal, přestože jsem v něm našel dostatek vad, které u jiného filmu způsobují moje rychlé strhávání hodnocení. Proč jsem i přes nalezené závady zůstal na plném hodnocení? Jsem opět ve Středozemi a tentokrát patrně naposled (pokud nebudou Húrínovy děti). Tudíž beru rozloučení s druhou trilogií inspirovanou dílem J.R.R. Tolkiena s pokorou a vděkem. Taky mě to stálo 169,- CZK a bude víc, když půjdu ještě na 3D. Je tam málo Smauga. Drakova pilotáž, přistání, pohyb se povedl, nahání hrůzu, skvělý mluvený výkon Cumberbatche (snad bude hrát Sith Lorda). Naproti tomu výkon Barda je strnulý a nepatřičný. Představitel role, Luke Evans, působil, že mu záběr kamery nedělá obzvláště dobře (snad i kradl duši?), je přehnaně sošný s příliš vystavenou bradou vzhůru a příliš jasně zářící při vyslovení FAMILY či CHILDREN (zkrátka totéž, co v Dracula Untold). Možná ho ovládal pocit, že roli Thorina Oakenshielda měl dostat on? Naštěstí nedostal a Richard Armitage coby Thorin, syn Thraina, se předvedl, mezi příliš naleštěným CGI a příliš velkým množstvím zeleného plátna, v nejlepší formě. Herecké výkony (kterých skutečně nebylo mnoho) korunuje očekávaně Martin Freeman. Ode mne má tento herec oskara za kategorii nejlepší ztvárnění hobbita v hlavní roli a to za obě trilogie. Nikdo jiný nedokázal působit tak nenuceně, přirozeně, uvolněně. Naopak dětinských, plačtivých hobbitů jsem si užil dostatek a naštěstí v tomto posledním díle jsem byl zcela spokojen. Konečně. Bohužel patetických řečníků se před kamerou tlačilo hodně. To Jackson neuměl a neumí, ve srovnání s L.O.T.R. není patrné ani žádné zlepšení. Nejčastěji jsou vidět boje, řinčení zbraní a výstroje. Kdo je tímto faktem zklamán, stejně jako jistou dějovou prázdností, oproti předchozím fantasy filmům Jacksona, měl lépe číst literární předlohu či název filmu. Dějové veletoče se tam skutečně neodehrávají, ani nemohou. Naopak jako pozitivum beru nenápadné naťukávání na budoucí příběh L.O.T.R. Kili a jeho epizodka se ztracenou elfkou nevadila, rychle vyšuměla. Nedokonalý nesmrtelný Thranduil opět potěšil svým mrtvolným vzhledem i citovým rozpoložením. To bylo ku prospěchu celému filmu a dobře se při jeho vystoupeních na film dívalo. Legolas nedělá infantilní legrácky, vypadá ještě mrtvolněji než Thranduil, méně tiskne spodní čelist k horní, méně mluví a více předvádí důvtip v boji. Sir "Gandalf" Ian neměl téměř prostor hrát. Přesto dokázal v závěru filmu předvést nejlepší nemluvenou scénou ve filmu. ()

vasek.stejva

Peter Jackson zazvonil pohádkovým zvoncem, a ohlásil konec jedné velké fantasy trilogie, no vlastně jedné malé knížky zfilmované na tři díly. Konec to byl velkolepý. Rozrušená Galadriel mi vzala dech spolu s bojujícím Sarumanem a Elrodem. Celý film se nesl velkou bitvou mezi dobrem a zlem, takže napětí tu bylo více než v předešlých dílech dohromady. Nejvíce mě asi dojal závěr příběhu Killiho a Tauriel, příběh dvou postav, které jsem ze začátku odsuzoval... ()

Hellhajzl

Jak jsem se na film celý rok těšil, tak jsem z jeho závěru zklamán. Už dost na to, že se na začátku objevil jakýsi tajemný bílý skřet, který si zabodává do své ruky nástroje, zrovna podle toho, jakou činnost bude vykonávat, dost na to, že jednu z hlavních postav ztvárnil Legovlas z původní trilogie a jeho "ztracená" elfí femme fatale. Zdá se mi, že tento předigitalizovaný a přehnaně graficky upravený kus má s finálními 70 stránkami společné jen jméno hlavní postavy. Jacksona uznávám za jeho práci v předchozích letech, ale 3. díl Hobita je vyloženě jen postaven na mlácení, sekání, párání, plivání, kousání, kopání a nekonečných pohledech do prázdna... plus ještě na odkazech na jeho starší filmy - taková ta trilogie o zlatým kroužku. ()

endrix

Pro mě očekávané zklamání. Důvody jsou pro mě dva: 1)Jsem si už zcela jist, že Jackson chytil od Lucase digitální horečku. Vizuální stránka (bohužel přehnaná tak, že to bylo i vidět) definitivně převážila nad kvalitou vypravování. 2)Tak nijaký konec si (do epické trilogie horko těžko předělaná) pohádka nezasloužila. Opustit hrdiny ve chvíli, kdy jim teče do bot, a už se k nim nevrátit, to jsme si nezasloužili ani my, ani oni. Stále je to nadprůměrný fantasy film, ale to v současné konkurenci jalových předělávek všech možných mytologií není žádné extra hodnocení. Takže abych zakončil parafrází slov klasika: No, ano...ale další film ze Středozemě bych raději točil s někým. ()

pukjus

Tie knihy hobbit sú lepšie(nečítal som ich), lebo ľudská hlava si vie dej transformovať oveľa lepšie ako hlavy čínskych grafikov, ktorí ešte neprišli na to, ako vytvoriť krv pri odseknutí hlavy... Ďalej tento film stráca na hodnote kvôli tomu, že tam nie sú žiadne autá( ak by boli, ktovie či by im tí čínski "experti" dali spojku... ()

robfi

Jsem rád, že poslední díl byl o hobití chlup lepší, než předchozí Šmakova srací houšť a že to máme šťastně za sebou a že už další díl nebude. Začnu nelogičnostmi. Tak například trpaslík Gimli v LOTRu padal z koně na rovném terénu v cestovní rychlosti. Tady banda 12ti trpaslíků jede tryskem na kozorožcích po skalách nad propastmi a pohoda. Odkud se ti kozorožci vzali ? Nikdo neví. Kam odběhli ? Nikdo neví. Kdy se trpaslíci naučili jezdit lépe jak elfi ? Neřeší se. Kam se trpaslíci rozutekli (krom Thorina, Filiho a Kiliho, které v těch skalách epicky zamordují skřetí bossové bez jediné kapky krve.... ať žije věrohodnost) ? Nikdo neví, respektive se (asi teleportem) všichni šťastně objeví živí a zdraví zpátky v Erebornu. Anebo je tam mimo záběry kamer dopravili orli...., kteří se tam objeví stejně nelogicky, jako kozorožci. Ti orli jsou taky úžasní, zkuste je pohledat v předloze, nenajdete. Asi se Jacksonovi hrozně líbili, protože jsou ve znaku USA a jsou děsně cool, asi jako symbol americké vzdušné převahy v Iráku nebo co. No prostě zmršenina Hobita do nepoznání. Thorina ani nepohřbí a nedají mu na hruď arcikam a meč Orkrist, na to po dvouhodinovém kejklířském trikovém výstupu ve stylu Blbí proti ještě Blbějším nezbylo místo. Tauriel se vybrečí a taky někam zmizí. Stejně tak Legolas, který své skákání jako opice ještě obohatil novým prvkem - propadáním se skrz mosty a řízením polomrtvých potvor pomocí kudly v mozku. Když Bard Lučištník střílí na Šmaka, nepřiletí k němu špaček nebo drozd a neporadí mu, ať míří na nechráněné místo, prostě se to stane jen tak, proto6e tu šupinu ze Šmaka odloupl nějaký jeho praprapředek... Z logičnosti , poetiky a atmosféry původního příběhu tak nezůstalo prakticky nic a celé to působí jako nějaké nepovedené intro k WOWku, po kterém si máte vybrat, jestli budete hrát za Tauriel nebo Legolase nebo Kiliho, nebo Barda, protože to neksou postavy s příběhem, ale ploché mlátící monstra v GOD módu. Kaše zvaná scénář byla opravdu mooooc hooodně nastavovaná a sestříhat Jacksonův "paděj" do 30 minut by nebyl až tak velký problém. Mám úplně zásadní výhrady k Tauriel, která je nejen ne moc hezká a přestárlá (a to nejen na elfku), ale navíc neumí ani nic moc hrát a v podstatě je tam rozkladný prvek, nezapadající do děje. A od Šmakovy srací houšti to je bohužel v podstatě celé jen o Tauriel, Killim a Legolasovi a původní postavy - Bilbo, Gandalf a Šmak = komparsisti. Trpasličí výprava krom Thorina je tam úplně k ničemu, akorát na konci hezky dojatě zamávají. Galadriel vypadala jak deset let po smrti a nezapadala tam dějově o nic lépe, než všecky ostatní násilně přidané nebo změněné postavy. A vůbec, elfi a lidi byli katastrofální, co se týče scénáře i provedení. Ten zbabělý radní, Alfrid, to jsme se vážně měli smát ? Bardův syn, to jsme se měli bát ? Když jsme začínali, bylo to o dvě třídy lepší, Pítře. Pokud se lidi v kině řezali smíchem, tak to bylo při legolasím prasení, které překonalo snesitelnou míru trapnosti nejméně desetkrát. Abych byl vyvážený, byly tam i světlé momenty, například vyjednávání mezi Thorinem a Bardem skrz ďouru v zátarasu. Sražení Azoga pod led (škoda, že tam už nezůstal) a použití kamikadze skalního obra jako beranidlo proti hradbám, no, to bylo spíše směšné než dramatické, ale pobavilo. No, ale jak sami vidíte, těch momentů tam bylo sakra málo na film o délce bezmála 2,5 hodiny. Myslím, že až opadne první vlna nekritických obdivovatelů, tak ten film půjde někam k 60% i na nekriticky obdivné ČSFD :( () (menej) (viac)

Vitous22

Horší to být snad ani nemohlo. Do začatku bitvy to vypadalo, že to bude pěkné ukončení nepovedené filmového zprznění knihy co má okolo 250 stránek. Pán Jackson chtěl, tak moc zopakovat, né-li překonat uspěch Pána Prstenů, že to až přehnal se snahou o co nejvíce epických momentů (např. dlouhé zaběry do ksichtu Thorina, který čuměl jak chleba z tašky) a fyziku popírajících eskapád Legolase ( postavy o které neni v knize ani zmíňka, ale to mně neštvalo víc jako živý Azog a Jacksonem smyšlená Tauriel). Obrovské zklamání, pán John Ronald Reuel Tolkien se musí obracet v hrobě a blbeček Peter Jackson by si zasloužil narvat do řitě Barad-dûr. ()

Maraboy

Stylizace velmi povedená ,svět je opravdu hezky vykreslen. U vykreslení charakteru postav už je to slabší není zde moc prostoru najít si knim nějaký vztah .Nejvíce se to točí okolo Thorina Pavézy který zde dostal velký protstor na úkor ostatních postav (tedy až na dva trpaslíky a ,hobita) ostatní jsou utlačeny do pozadí což je docela škoda protože si knim nemáte jak vytvořit nějaký vztah a některé trpaslíky vidíte pohromadě skoro až ke konci filmu. Ale jako celek je to koukatelné závěrečná bitva dech nebere ,ale je zábavná,skvělá a dobře udělaná . Nejvíc se mě líbil nástup trpaslíků . Po bitvě už mě konec filmu přišel trošku zbytečně natáhlej,ale má dokreslovat návaznost příběhu k Pánu prstenů. Shrnuto podtženo dobrá zábavná fantasy a žádný fanda si to určitě nenechá ujít . 4/5 ()

DonFrolimo

Z Tolkienova univerza je Bitva pěti armád asi vůbec nejméně věrným zpracováním předlohy, protože přes dvě hodiny se vyplácá na posledních pár stránek knihy, přičemž dobrou polovinu filmového příběhu (ne-li víc) bychom v knize jen marně hledali (to se dalo po předchozích dvou dílech čekat). Zatímco v LOTR musel Jackson většinu příběhových linií vystříhnout, musel jich v Hobitovi pár přidat, jelikož to prostě není látka nosná pro tři velkofilmy. Po předchozím splácaném dílu plném zbytečných samoúčelných efektů jsem tentokrát už předem rezignoval na marné očekávání mytopoetické a humorné pohádky (což je žánr knihy a nejvíce se tomu přiblížil první film). Připravil jsem se na patos a vizuální jatka, což bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Světe div se, Jackson se vytasil s obřími příděly hrdinského sentimentu v každé příběhové linii. Pár z nich vrcholí greenscreenovými duely, které úplně zastíní samotnou bitvu před Horou, která je samozřejmě také echt epic. Choreografie je opravdu propracovaná a je to možná největší deviza celého filmu. Velkolepá podívaná na přehršel všemožných příšer a hlavně armádu trpaslíků, která se vlastně u Jacksona objevuje poprvé (Dáin na divočáku stojí za to.) je pastvou pro oči. Nesmí chybět vděčné bojové vtípky, na které má patent zejména Legolas (který je když už jsme u toho v knížce pouze letmo zmíněn). No a pak už jen překousnout poněkud rozplizlý konec, který má asi dvouhodinové válčení zcivilnět a hezky navázat na začátek LOTR. Ideální film s dlouhou řežbou na kterou můžete vzít děti, protože krve by se ve skřetech jeden nedořezal, nehledě k tomu, že těm monstrům stačí jedno čelo. Pokud od třetího filmu očekáváte obrazové orgie komplexního fantasy světa se snesitelně patetickým a jednoduchým příběhem, nemůžete se zklamat. Film je ovšem pohádkou jen z polovic, totiž svou přístupností dětem a svou barvitostí, kdo chce dostat tu druhou půlku: kouzlo nezbrklého a netěkavého vyprávění, moudrost jakou nacházíme ve starých mýtech a skutečný britský humor (ne prvoplánové situační gagy), ať si raději přečte Tolkiena, protože tohoto už Jackson do svého filmu nedokázal dostat ani špetku. Přitom se mu to kdysi občas povedlo, což může trochu zamrzet. Nicméně jak říkám, za tu šou to také stojí vidět. ()

Khare

Plus posledního dílu je, že mi ohromně utekl. Nezklamal mě, protože jsem po druhém díle nic nečekala, ale ano, Hobit jako celek se moc nepovedl. Přidané scény s Galadriel, Sarumanem a spol. mi přišly jako vata (která postrádala smysl jak pro příběh Hobita, tak vzhledem k tomu, co se stane o mnoho let později), postavy, které se na plátně s bídou mihly (Radagast, Medděd), možná dostanou víc prostoru v rozšířené verzi, ale smysl jejich přítomnosti tady mi unikl, ostatně celé pojetí bitvy ve mně zanechalo dojem, že o spoustě postav od chvíle, kdy bitva začala, absolutně nic nevím a do konce se už ani nedozvím. Líbil se mi úvod se Šmakem. Líbil se mi Bilbo. Líbila se mi Thorinova proměna. Oceňuji "zpomalení" romance Kiliho a Tauriel - jak mi ve druhém díle přišla násilná a umělá, v posledním díle byla umírněná, milá a decentní, bohužel měla dost hloupý konec (kickass hrdinka, která strčí do kapsy většinu ostatních, se stane neschopnou trubkou, jen aby její láska mohla zahynout při její obraně - to je hrozné klišé, podobně jako Azogovo "probuzení" pod ledem, které Thorinovo jednoduché, elegantní řešení souboje úplně zabilo). Velká škoda spousty nelogiky, která bila do očí (a kristepane, skřeti, mnohem lépe vyzbrojení, lépe připravení a v mnohonásobné přesile, sice umírali snad i tehdy, když na ně vidláci z Jezerního města foukli, nebo po nich Bilbo hodil hrstí štěrku, ale kam se o šedesát let později poděly všechny ty jejich vymyšlenosti, jako zeměžrouti nebo obr beranidlo?). Na psychedelické CGI a Legolasovy antigravitační výstupy je škoda slov. Bohužel ve mně poslední díl nevyvolal skoro žádné pohnutí (což bylo možná i podivnou neuzavřeností bitvy, filmu by neškodilo prodloužení na těch správných místech). Hudba je tradičně kouzelná. Po prvním shlédnutí hodnotím po zásluze níž, jsem ale zvědavá na rozšířenou verzi. To pekelné CGI a celkovou přepálenost asi žádná přidaná scéna nevykompenzuje :-( edit: Ze všech těch Behind the scenes na YouTube dýchá tolik nadšení a lásky k Tolkienovu světu, že by ode mě rozhodně dostaly plný počet hvězdiček, škoda jen, že se tu hravost, živost a věrnost nepovedlo přenést před kameru. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

19.06.2020

Ve věku 88 let zemřel britský herec Sir Ian Holm. Diváci jej znají asi nejlépe jako představitele Bilba Pytlíka z fantasy ságy Pán prstenů. Slavný herec se ovšem objevil i ve filmech jako Vetřelec,… (viac)

Druhý Tintin žije

Druhý Tintin žije

24.03.2018

Když šla v roce 2011 do kin Tintinova dobrodružství, Steven Spielberg a Peter Jackson oznámili jasné plány. Zatímco první díl režíroval Spielberg, druhého se měl po dokončení hobití trilogie ujmout… (viac)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (viac)