Hobit: Bitka piatich armád

• Česko Hobit: Bitva pěti armád (viac)

Pod vedením legendárneho bojovníka Thorina (Richard Armitage) sa Hobit Bilbo Lazník (Martin Freeman) s čarodejníkom Gandalfom (Ian McKellen) a trinástimi trpaslíkmi vydali na dlhú a nebezpečnú výpravu s cieľom získať späť svoje stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Keď sa im v boji proti drakovi Smaugovi podarí dobyť späť svoju vlasť, nechtiac vypustia do sveta smrtiace sily. Rozzúrený Smaug chrlí svoj ohnivý a spaľujúci hnev na bezbranných mužov, ženy a deti v Jazernom meste. Thorina posadne mamon a vášeň hromadiť znovunadobudnutý poklad, čomu - aj napriek Bilbovej snahe - obetuje priateľstvo i česť. Aj keď Thorinov úpadok doženie Bilba k zúfalému rozhodnutiu, to najväčšie nebezpečenstvo ich ešte len čaká. Sauron, o ktorého krokoch okrem čarodejníka Gandalfa nikto netuší, tajne vyslal obrovskú armádu Škriatkov, aby zaútočila na Osamelú horu. Mračná rastúceho konfliktu sa hromadia zo všetkých strán a trpaslíci, elfovia aj ľudia sa musia rozhodnúť, či sa zjednotia a spoja svoje sily v boji proti zlu, alebo sa ním dajú poraziť a zničiť. Budúcnosť Stredozeme visí na vlásku a v poslednej osudovej bitke piatich armád hobit Bilbo, v ktorom sa prebudil hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu výnimočnému rodu, bojuje o život nielen svoj, ale aj predovšetkým o životy svojich najlepších priateľov. (TV JOJ)

gezko

"Will you follow me one last time?" ... Yes Peter (Jackson), we will. Magické dielo, ktoré nás vracia späť do Stredozeme. Žiaľ už asi posledný krát, ale zato kvalitne. Jackson opäť ukázal značnú dávku fantázie pri kočírovaní náročných bojových sekvencií. Ako fanda knihy som síce dopredu vedel ako to skončí, no ako fanda filmov som na to pri pozeraní nemal čas ani pomyslieť. Celé sa mi to vynorilo z pamäte až po konci filmu, keď som trávil značne pozitívne dojmy. Už ani neviem čo písať od nadšenia, takže už radšej nič. 5 hviezdičiek a the end. ()

jansamek

Musím se přiznat, že jsem nečekal, že se třetí díl hobita vysune na mou příčku nejlepších filmů, ale už je to tak. Vždycky jsem si myslel, že to vždy bude: 1. místo Pán prstenů a Návrat Krále a na 2.místě Dvě věže, ale na druhé místo se posunula již zmíněná Bitva pěti armád. Taky jsem nečekal že se Jackson bude takto držet filmové předlohy, ale myslím, že u Hobita se mu to povedlo. Sice sem, tam přidal něco co v knize nikdy vepsáno nebylo a nebude, ale to byl jen maličký zlomek celého filmu. Jinak zbytek filmu my seděl a bavil jsem se po celé dvě a půl hodiny. Další věc, která mě v jednu chvíli iritovala byla ta skutečnost, že žijeme v době, kdy mám pocit, že počítačová grafika nahrazuje alespoň pětinu filmu. Například Dáin mě připadal jako z modelíny a samotné Bitva byla oproti Pánovi prstenů spíš jako hra než film. Já vím, že jsme v 21. století a v roce 2014 a tento fakt chápu, ale není nad to kouknout se třeba na Titanic nebo na Jurský park a podívat se, že dřív si každý režisér musel dát na filmu mnohem větší práci. Ale celkově to byl zážitek na který budu vzpomínat, jelikož je to OPRAVDU rozhodující část do ságy o Středozemi. Na chvíli bych se zastavil u nedávného článku kde bylo napsáno: "Peter Jackson and End of His Middle-earth saga". Abyste pochopili co mě štve, je to to slovo HIS (tedy jeho) a Středozem mimochodem není Jacksonova, ale TOLKIENOVA. NA to nesmí, ale nesmí zapomínat! ()

erazmus

Sálem zněl hlasitý smích, mručení nesouhlasu a odmítavé vzdechy. Tvůrci vykradli ikony fantazy, sci-fi, Bradavice, Burtona, Leoneho a kdoví koho dalšího... ()

Guly Guly

Nejslabší díl trilogie. Jako kdyby Jackson věděl, že fanoušci na poslední díl prostě musí přijít a v případě nesplnění jejich očekávání se nic neděje, protože od Tolkiena stejně není co dalšího natočit. Donekonečna natahované souboje - včetně do očí bijících nesmyslů jako souboj Legolase (který zde nemá co dělat) na spadené kamenné věži několik minut bojuje s přerostlým skřetem, kdy věž visí nad propastí a ne a ne spadnout. A když už, tak antigravitační Legolas si v klidu vyskáče po padajících kamenech zpátky. Za mě tři hvězdy pro předchozí dva dobré díly a za posledních 10 minut. ()

montel

Drak Šmak se chystá zničit město pod horu. Po nelítostném boji je ale poražen a zabit. Jeho smrt se rychle rozkřikne a Osamělou horu obsadí trpaslíci v čele s Thorinem (Richard Armitage). Ten hnán posedlostí o velkém bohatství, odmítá dodržet svůj slib a rozdělit se o dračí poklad s obyvateli zničeného městečka a tak se schyluje k boji mezi trpaslíky, elfy a lidmi. To ještě nikdo netuší, že Sauron vyslal k osamělé hoře obrovskou armádu skřetů, která se nezastaví před ničím...Nejočekávanější film roku? Ano. Nejlepší film roku? Ani zdaleka. Peter Jackson tentokrát zklamal na celé čáře a udělal z třetího Hobita parodii na sebe sama. Herci nepředvádí nic, bitvy jsou přeplácané počítačovími triky a vtipné hlášky některých postav jsou spíše trapné a do třetího Hobita, kde se to mělo řezerat hlava nehlava se prostě nehodí. Připadá mi to jako rychlokvaška, která musela stihnout datum premiéry. Je to otřídu níž než první dva Hobity. S Pánen prstenů se to srovnávat nedá vůbec. A na závěr jedno doporučení. Pokud se na film teprve do kina chystáte vynechte český dabing. 45% ()

Mesmeric

Kdyby 2.díl nenastavil laťku tak nehorázně nízko, tak bych dal hvězdy 3. Ale s ohledem na to, že oproti té sračce před tím, tohle mi alespoň lehce zvedlo náladu. Nebudu ani hodnotit píčoviny, co v příběhu neměly co dělat (Elrond a Saruman si v pohodě vyřídili celou devítku holí a mečem WTF??????????????), to se i dalo očekávat, i přeskočíme Legolasův božícool parkour po padající věži, a odpustíme si i hodnocení toho zvratkydohubyhnající patosu na závěr, a věnujme se tomu hlavnímu z tohoto dílu - boji. Tady si soudruzi z NDR rozhodně vyhráli. Kdyby takové hlavičky, jako dával ten malý sráč s fousy, dával i Baroš, tak MS máme dávno vyhrané. Individuální boje měly taky šmrnc a bavily mě. Obzvlášť sympaticky na mě působil ten další Jacksonův výmysl Azog, docela si to tam dával a jeho efektní prošpikování kuřího oka na Thorinově noze mě neskutečně pobavil. Psychoanalýza zdrogovaného Thorina na zlaté skluzavce měla taky šťávu. Takže díky totálně dokurvenému 2.dílu tohle si šplhlo na 4 hvězdy. ()

dauby

Dvojka ještě ušla, ale u tohohle jsem se dost slušně nudil, a to hlavně v druhé části filmu. Proč je to, pro boha, skoro 2.5 hodiny dlouhé, když v tom není prakticky žádný děj? Řežba je sice hezky technicky natočená, ale je to tak přehnané, až to někdy působí směšně a trapně. Jako například ten Legolasův "běh po padajícím kamení". Do kina bych na to tedy sám dobrovolně určitě nešel... ()

Mrsina

Naprosto úžasné zakončení trilogie Hobbita a tudíž i celé ságy ze Středozemě. Film jsem si užil na plnou čáru, protože měl úplně všechno: boje, skvělá hudba, epické i smutné scény, moudré proslovy a nějaké to kouzlou, díky kterému lidé Pána prstenů milují. Ale nejvíce se mi líbil konec, který (hlavně písní) naznačuje, že tohle bylo úplně poslední dobrodružsví z tak oblíbené Středozemě. A to je (určitě nejen mě) velice líto. ()

Lukido

Idú vianoce no moje hodnotenie nebude až tak štedré podľa mňa najslabší diel trilógie no napriek tomu dôstojne zakončenie *cinemax Trnava 19.12 ()

Pecanick

Máme za sebou závěrečný díl této ságy a já bych se rád vyjádřil k celé trilogii. Roztáhnout příběh z 250ti stránkové knížky na 3 filmy, bylo podle mě zbytečné. Chápu, že šlo hlavně o komerční tah a návaznost na trilogii Pán prstenů, ale spousta věcí mi tam prostě přebývalo. Pochopil bych ještě přidat do příběhu postavu Tauriel a trochu té mezirasové lásky mezi ní a Kilim. Hodilo se to tam a dávalo to smysl, tak proč ne. V hlavě mi však zůstává jedna otázka: Co se s Tauriel stane? Celou dobu jsem čekal kdy umře a ona z toho nakonec vyvázla skoro bez úhony.. Jako vymyšlená postava, o které v LOTR sáze není ani zmínka, podle mého měla umřít. Co mi tu dál nesedělo byla postava Legolase. Mohla o něm být pouhá zmínka, nebo se tu mohl jen mihnout, ale byla z něho jedna z hlavních postav..a to mi sem moc nesedlo. Co mi ještě přišlo moc přitažené za vlasy, byl Legolasův výběh po rozpadajícím se schodišti nad propastí. Chápu že elfové jsou extrémně rychlí a hbití, ale tohle bylo přece jen až moc nerealistické. Dále mi ve finálovém díle přebývala postava Alfrida. Netvrdím, že zde neměl být, ale jeho počínání během bitvy mi přišlo trapné a nehodilo se sem (především jeho převlek za starou ženu). Navzdory tomu všemu se mi poslední díl i celá (i když dlouhá) trilogie velmi líbila a za sebe dávám plný počet hvězd. ()

mr.okurek

Pán Prstenu 12, nebo že by to bylo číslo 17? Kdo ví? Je to epické je to výpravné a je to pořád to samé a už mě to nebaví. Alespoň že se tu konečně objeví trpasličí armáda a stavět štítový val tedy umí. ()

valmet

Bohužel musím napsat, že to nebylo ono. Digitální hrátky už dneska nikoho neohromí a příběh za moc nestál. Jakoby z něho hodinu vystříhali. Snad krom Bilba se není s kým ztotožnit a komu fandit. A to je ohromná škoda. Oproti Pánu prstenů chybí skoro všechno, co dělá první trilogii takovým filmovým zážitkem. Kdyby se Jackson víc soustředil na příběh hlavních hrdinů, než na vizuální orgie, udělal by líp. A proč přesto čtyři? No zkrátka mám rád Jacksona, už jen pro tu odvahu natočit nenatočitelné a obstát, a taky Tolkienův fantaskní svět. ()

Pythonator

Naprosto úžasné zakončení něčeho výjimečného. Jackson je jednička a všechny svoje hobití vycpávky dotáhl do konce včetně fenomenálního nástupu Saurona, kde se Galadriel ukázala v celé své kráse a zuřivosti. Hledat chyby na takovém filmu je zbytečné plítvání energií. Neříkám, že tam nejsou a netvrdím, že je to lepší než Pán prstenů, ale je to prostě tak skvěle napsané, natočené, zahrané a ozvučené, že se dá odpustit i kdejaká digitální Legolasovina či absence krve při řezničině. Jelikož žádný film na světě nemůže být lepší než trilogie LOTR, jakékoliv srovnávání je hloupost. Hobit je prostě bomba a tečka. Navíc má jednu přednost. Zatímco u LOTRA se můžeme dohadovat, zda je lepší film nebo geniální Tolkienova předloha, u Hobita má film jasně navrch. Jackson dokázal útlou pohádku přeměnit na velkolepý epos, který se minimálně alespoň přiblížil ke kvalitám Pána prstenů. No a mně nezbývá než se teď modlit, aby nám Jackson upekl ještě aspoň jeden výlet do Středozemě, protože se nehodlám smířit s tím, že už nic dalšího nepříjde. A věřím, že ziskuchtiví producenti též. Tolkien nám odkázal materiálů dost a dobří scénáristé můžou vždycky něco kulantního přivymyslet. ()

Wartord

Teda Tolkien v hrobě rotuje. Nerotuje vzteky, ale štěstím, že napotřetí už z toho nevzniknul takový blivajz a že Jackson nadobro opouští Středozem. Zatímco u předchozích dílů jsem se svíjel pocitem trapnosti za někoho jiného, tak Pět armád přineslo alespoň trochu projevu pocty předloze. Ne, vlastně si režisér spoustu věcí zase vycucal z prstu, k tomu přidal tuny thermopylské postprodukce a pár nesmyslně hloupých scén. Už tu zase byla telepatická Galadriel jenom proto, že je to Cate Blanchett, a výběh Legolase po schodech, jako kdyby spěchal na nákup... Hodnocení dávám takové, jaké dávám jenom proto, že se nemůžu odpoutat od Tolkienových knih. Prostě nemůžu. A ke třem hvězdám ještě pomohlo dle mého názoru skvělé propojení s LOTR. Zarputilí znalci Beleriandu a Silmarillionu jistě nemají za zlé, protože některé skutečnosti ve filmovém Pánu prstenů také byly zaneseny z odkazem na Hobita. Musím říct, že toto Jackson vymyslel dobře a není to ani nic proti Tolkienovi, ten totiž původně nezamýšlel, že po Hobitovi ještě něco napíše. ()

petrce

Podle komentaru jsem neocekaval zadnou slavu, ale opak byl pravdou. Uzavreni sagy se mi libilo velmi. Je pravda, te nebylo tak duchaplne a obsahovalo i par chyb, ale bylo velmi zabavne, epicke a po celou dobu napinave. Navic nas to motivovalo ke shlednuti trilogie Pana prstenu. ()

HMTD

Možná jsem to z pěti hvězdami trochu přehnal, ale první dojmy po shlédnutí byli fantastické přebili i fakt že třeba co se týče strategie boje tak ta hlavním hrdinům moc neříká, a zarážející je že tvůrci vytáhnou "zemněžrouty" ale v boji nejsou vůbec vidět. Nicméně vizuální podívaná a napětí od začátku až dokonce přebije i fakt, že Jackson ze stostránkové knížky psané velkým písmem, udělal trilogii která není zrovna pohádkou pro děti. ()

Kanec.Pumba

Tento díl hodnotím jako komedii roku. Odcházela jsem z kina a smíchem mi tekly slzy. Legolas řídící jakékoliv "vozidlo" a skákající po kostkách padajícího mostu vzhůru (jako Mario či jiný panáček v počítačové hře) u mě prostě bodují... Podle mě je to nejslabší díl. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

19.06.2020

Ve věku 88 let zemřel britský herec Sir Ian Holm. Diváci jej znají asi nejlépe jako představitele Bilba Pytlíka z fantasy ságy Pán prstenů. Slavný herec se ovšem objevil i ve filmech jako Vetřelec,… (viac)

Druhý Tintin žije

Druhý Tintin žije

24.03.2018

Když šla v roce 2011 do kin Tintinova dobrodružství, Steven Spielberg a Peter Jackson oznámili jasné plány. Zatímco první díl režíroval Spielberg, druhého se měl po dokončení hobití trilogie ujmout… (viac)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (viac)