Hobit: Bitka piatich armád

• Česko Hobit: Bitva pěti armád (viac)

Pod vedením legendárneho bojovníka Thorina (Richard Armitage) sa Hobit Bilbo Lazník (Martin Freeman) s čarodejníkom Gandalfom (Ian McKellen) a trinástimi trpaslíkmi vydali na dlhú a nebezpečnú výpravu s cieľom získať späť svoje stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Keď sa im v boji proti drakovi Smaugovi podarí dobyť späť svoju vlasť, nechtiac vypustia do sveta smrtiace sily. Rozzúrený Smaug chrlí svoj ohnivý a spaľujúci hnev na bezbranných mužov, ženy a deti v Jazernom meste. Thorina posadne mamon a vášeň hromadiť znovunadobudnutý poklad, čomu - aj napriek Bilbovej snahe - obetuje priateľstvo i česť. Aj keď Thorinov úpadok doženie Bilba k zúfalému rozhodnutiu, to najväčšie nebezpečenstvo ich ešte len čaká. Sauron, o ktorého krokoch okrem čarodejníka Gandalfa nikto netuší, tajne vyslal obrovskú armádu Škriatkov, aby zaútočila na Osamelú horu. Mračná rastúceho konfliktu sa hromadia zo všetkých strán a trpaslíci, elfovia aj ľudia sa musia rozhodnúť, či sa zjednotia a spoja svoje sily v boji proti zlu, alebo sa ním dajú poraziť a zničiť. Budúcnosť Stredozeme visí na vlásku a v poslednej osudovej bitke piatich armád hobit Bilbo, v ktorom sa prebudil hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu výnimočnému rodu, bojuje o život nielen svoj, ale aj predovšetkým o životy svojich najlepších priateľov. (TV JOJ)

TaNya_

Ze všech Hobitů se mi ten poslední líbil asi nejvíc. Konečně to nabralo pořádné tempo, ale i tak je tady hoodně nesrovnalostí - což je celkem škoda - s knížkou. Docela mě taky zamrzelo, že zabití Smauga se jim povedlo ani ne v prvních 10 minutách filmu. Závěrečná bojová scéna to ale úplně vynahradila. V tomhle to Jackson opravdu umí. A opět tu máme další pěknej song k filmu ;). https://www.youtube.com/watch?v=q8ir8rVl2Z4 ()

himor

A je to tu! Vyvrcholenie! Nie síce moje, ale PJ musel zasviniť celý karavan...tretí diel je prekvapivo krátky, sotva dve a pol hodiny, neviem čo sa to deje...asi už nemali filmu, alebo plné SD karty. No som rád, že je koniec a dúfam že PJ sa už nepustí do podobnej hrôzy...viac oceňujem jeho rannú tvorbu hororov :D Takže do tretice 35% ()

Sammy.Boy

Pán prstenů je jen jeden, k němu může Hobit jen vzhlížet! I přes to všechno je tento díl filmařsky zvládnutý na jedničku! Radost pohledět. ()

Petike

Videné v 2D. Kinoverzia má stále navrch nad kinoverziou Dvoch veží, ale finále Hobita je najslabším dielom skladačky. Začneme rozšafnou elimináciou Smauga, starostu aj celého Esgarothu, ale pôsobí to ako dodatok ku cliffhangeru z predchádzajúceho dielu. Po opätovných pozretiach tento úvod pravdepodobne stratí na údernosti. Poslednému dejstvu kraľuje titulná, dlho dejovo budovaná a zvrátene nádherná vojenská rúbanica medzi orkmi, ľuďmi, elfmi, trpaslíkmi a všemožnými potvorami, z ktorej by sa aj iní ašpiranti nakrúcania fantasy filmov mohli bohato učiť. Dívať sa najmä na (vtipne) narýchlo zbúchanú spoluprácu Thranduilovho a Dáinovho elfsko-trpasličieho vojska, ako spoločnými silami učia hordy útočiacich orkov o význame pechotných formácií, je akčná slasť. Pritom v Bitke piatich armád najviac vynikne množstvo osobnejšie ladených scén (podobne ako pri obliehaní Gondoru v Návrate kráľa). Sú to tak osobnejšie bojové scény (Thorinov nervydrásajúci súboj s Azogom), ako aj scény typu "na chvíľu si vydýchnime a trochu podiškurujme". Od prvého dielu som tŕpol nad tým, ako sa vysporiadajú s Thorinovým prepadnutím chamtivosti a následnou smrťou počas bitky. Obzvlášť s posolstvom jeho posledných slov Bilbovi, kde mu jasne odkáže, aká je chamtivosť a spupnosť márna, a aké dôležité sú prosté životné radosti, napr. radosť z peknej piesne. V tomto smere film nesklamal vôbec. Thorinove dramatické scény a zavŕšenie jeho osobného vývoja ťahajú ešte aj poslabšiu kinoverziu tohto tretieho dielu z možného skĺznutia do vôd jednorozmerného vojnového eposu. V rukách menej skúseného a menej úctivého režiséra by Thorinov preslov pri umieraní mohol vyznieť infantilne a komicky, ale Jackson, Armitage a Freeman podajú skromnú a krátku scénu ako výjav hodný starej báje. O poznanie slabšie sú súboj členov Bielej rady s Veďvietekým (hoci Galadriel tu nádherne predvedie svoju skrytú moc) a zavŕšenie diskutabilnej zamilovanosti medzi jedným z trpasličích bráškov a Tauriel. V tom druhom prípade sa mi však páčila atypická pointa - namiesto lacnej sentimentality je smrť bratov poučením pre Tauriel, ktorá ako mladá a naivná elfka konečne pochopí, že životy aj láska smrteľníkov nie sú až také ružové, ako predpokladala. Takýto záver lásky ju právom prekvapuje a desí, pre elfa neznáme emócie. Bilbov návrat domov je, podobne ako návrat Froda a spol. domov o niekoľko desaťročí neskôr, návratom zmeneného muža. Môže sa síce pohádať s príbuznou Lobeliou a vykarhať ju na prahu svojho domu, ako keby nikdy neodišiel z Hobitova, ale veci sa majú tak, že už nie je tým starým Bilbom-domasedom. Dobrodružstvo ho poznačilo pozitívne (odvážnejší, sebavedomejší, obetavejší) i negatívne (strata nových priateľov, krutosť jednotlivcov a hrôzy vojny, vlastníctvo prsteňa). Frodovi a spol., sediacim v Zelenom drakovi počas finále Návratu kráľa, ste videli na tvárach, že si budú len ťažko znovu zvykať na normálny život (WWI paralela á la Tolkien !). Tie isté príznaky badať aj na Bilbovi po jeho príchode domov zo "skusov vo svete". Rozprávkový koniec, ale s vážnym podtónom, ktorý ešte bude mať dopady v budúcnosti. Od Freemana preskočíme naspäť na začiatok (koniec ?) k Holmovi. Kruh sa nám uzatvára, a starý Bilbo v deň svojich 111. narodenín znovu dumá nad vlastným životom a vecami, ktoré ešte prídu. Nad veľkými vecami ! Ale to je už, samozrejme, iný príbeh... ;-) Väčšina prequelov je v nemilosti divákov, lebo zvyknú byť takmer uniformne odfláknuté. Tri filmy s hviezdiacim mladým Bilbom a trpasličou partiou však podľa mňa medzi také prequely nepatria. :-) A to je už moje posledné zbohom filmovej Stredozemi. Elen síla lúmenn' omentielmo. //// Zaujímavé komentáre: Dever, lebowski () (menej) (viac)

hrumsrt

Tak kde je těch pět armád! Závěr předchozího filmu mě tak navnadil, že jsem snad počítal každý den, kdy to zvěční na plátno. Překvapivě nakonec jsem to v kině neviděl. Jediné co jsem o Hobitovi věděl, je, že o těch trpaslících se v LOTRovi nemluví logicky z nějakého důvodu. Co jsem opěvoval na doposud se bohužel v třetím snímku rychle vytratilo a už to i všechno směřovalo jen k bitvě. Která je opravdu hodně vydatná, ale spíše se film soustředí na ty souboje, nikoli jako jeden velký projev. Trošku to na mě působilo zdlouhavě, kdy ani prodloužená verze to tady nezachraňuje. Dlouho čekáte, než se to tak nějak vrátí do normálu, ale pak už to stojí za to! Jen to finále s tím Legolasem, že "tam žije jeden hraničář" je volovina vzhledem k časové ose... 75% ()

papadoce

Bitka piatich armád je úžasným dych berúcim vyvrcholením celej ságy. Už vyčíňanie Šmaka na začiatku bolo skvostné a samotná bitka bola samozrejme tým najveľkolepejším čo filmový svet v rámci žánru zhliadol. Samostatnou kapitolou boli súboje menších skupín z ktorých jednoznačne vedie Legolas. Hejteri a zamindrákovaní jedinci to tu poodsudzovali, ale ja jakožto veľký fanúšik fantasy vzdávam holt za nápad a prevedenie. Ten beh po padajúcich hradbách bol PARÁDNY. Celkovo sa mi tu nechce ospevovať desať rokov starú trilógiu, iba poviem, že Hobit u mňa prekonal Pána prsteňov a že neprestávam dúfať v to, že Peťo Jackson s Tolkienom ešte neskončil. Svet fantasy by mu bol zaviazaný ak by sa rozhodol pokračovať v prevteľovaní papierových stránok do pohyblivých obrázkov. Robí ich totiž krásne farebné. ()

Riff_Raff

Musím říct, že Peter Jackson nasadil novodobým trilogiím korunu na hlavu, především posledním dílem Hobita, který ukončil výbornou, trojdílnou sérii a kterého můžu, vlastně musím doporučit! Precizně natočený film, nevědomky jsem šel na 3D, které tomu dodalo ten správný šmrnc a mě doopravdy nezbývá nic jiného, než říct, díky! A popřát vám jen lepší publikum, než jsem zažil já. To jediné mi zkazilo atmosféru filmu. Ale nepokazilo mi dojem z natočeného příběhu! Smekám svůj kšilt! :-D ()

Falstad

Hobit: Bitva pěti armád, nejočekávanější film a zároveň pro mě největší zklamání tohoto roku. Začátek ještě zdárně navazuje na úspěch Šmakovi dračí pouště, ale pak nastává kámen úrazu. Hlavní dějova linie neví čeho se chytit a tak sledujeme jen nesourodé, krátké a nic neříkající útržky děje. V půlce filmu mi to ještě tak nevadilo, ale při závěrečné bitvě už mi nezbývalo nic jiného než se smát. A to paradoxy a nesmysly z hlediska času radši vůbec nerozmazávám (51 letý Bilbo? Legolas má hledat "chodce" 20 let před tím než se vůbec mohl narodit?). Ano, je to nejspíš poslední příběh ze Středozemě a já to plně beru a proto je mé hodnocení spíše kladné, ale nebudu nadhodnocovat jen kvůli nálepce "Peter Jackson a Hobit" a myslím si, že nad tím by se měl zamyslet každý a hodnotit s rozumem. Nebudu to dál rozpitvávat slabších 5/10 = nic moc mě to nenadchlo a mrzí mě to, čekal jsem víc :-/ ()

ikilledjenny

Ačkoliv musím říct, že tohle už nemá s Tolkienem nic společného, tak jsem se rozhodně bavila víc než u druhého dílu. Tenhle film ztratil to tolkienovské kouzlo Pána prstenů. Ale vizuální stránka, kamera a režie Petera Jacksona z toho dělají více než koukatelný závěr. A protože jsem dala první části za 5* a druhé za 3*, myslím že 4* jsou oprávněné. S velkou pravděpodobností, ještě proběhne edit komentáře, až se z toho půlnočka pořádně vyspím. (Půlnočko CC Plzeň) ()

Lexis

Ani nevím, kde vlastně začít, ale nějak cítím potřebu se k tomu vyjádřit. Snad začnu tím, že nikomu nechci předem znechutit filmový zážitek, a tak doporučuji i z hlediska SPOILERŮ, přečíst až po zhlédnutí filmu. Prvně musím přiznat, že to bylo trápení, vážně. Možná skoro týrání, nás, diváků. Rozhodně to nebylo důstojné rozloučení se Středozemí, jaké jsem čekala. Světlejší chvíle jsme se dočkali záběrem na Šmaka, ale jakmile jde do 3 minut ke dnu, bere s sebou do hlubin i celý film, který jde poté z bláta do louže a nazpět. Film se plácá na pomezí sci-fi záběrů a traileru na nové Star Wars. Dlouho jsem už neviděla nic tak oduševnělého a plochého (ne nebylo to tou 2D verzí) jako bylo zrovna tohle. Z celé série čiší Jacksonova dračí nemoc, protože dost není nikdy dost a zaprodání Hobita touze po zisku z něj křičí s každým dalším záběrem a započalo už v době rozdělení série na 3 díly… Film ztroskotává hned na prvním zásadním pilíři – postavy. Z mé strany absolutní nepochopení celého konceptu, který cpe nové, imaginární, nesmyslné a bezduché postavy na místo, kde měli dostat prostor postavy pro příběh zcela podstatné a zajímavé viz Medděd, kterého nečtenáři zachytí pouze jako létajícího medvěda kdesi v dáli v pětisekundovém záběru... Tauriel, pro celý svět podstatná asi jako Gandalfovy spodky, dostává paradoxně skoro tolik prostoru, jako Bilbo. Azoga snad ani lepší nekomentovat. Konečné citové vydírání, je skoro znásilňování, které bolí tím víc, čím víc se nás Peter snaží strhnout smyšleným milostným dramatem s následným umíráním několika postav. Ale protože se Hobit opájí více efekty, divák si za devět hodin série nevytvoří ani k jedné z postav takový vztah, aby mu jí bylo přinejmenším líto. Takový odplouvající Wilson se srdceryvným nářkem Toma Hankse v Trosečníkovi je dojemnější, než všechna "neočekávaná" a neobyčejně zdlouhavá úmrtí v Hobitovi. Druhý pilíř tvoří již zmíněné efekty… Jackson si asi honí nad zeleným plátnem, jinak si nedovedu vysvětlit jeho obsesi z narvání posledního dílů fantasmagorickými a umělými záběry. Legolas ala Jack Sparov a jeho „zasekněte zlobrovi do hlavy meč a použijte ho jako kormidlo“ je jen začátek, který vrcholí zpomaleným záběrem na jeho „Flash+Matrix“ vyběhnutí po rozpadajících se kamenech. Očekávala jsem určitý vývoj postav, ale trpaslíci předčili mé nejbujnější představy… Protože podle toho, kolik dokázal jeden trpaslík povraždit skřetů v tomto díle, vydal jeden z družiny za celý batalion. Rozhodně pokrok od minulých dílů, kde před nimi lezli na stromy. Nečekejte žádné skvělé dialogy… spíše oduševnělé blábolení do větru. Nelze se vyhnout srovnání s Návratem krále – jedná se o stejný žánr, autora předlohy, režiséra a celý svět. A tam kde se Návrat stává nezapomenutelným, se Hobit stává filmem, který byste normálně do týdne zapomněli jako letní „popkorňák“ co se opájí efekty bez hlubšího smyslu. Vzpomínat na něj budete pouze jako na něco, co ukradlo vašemu životu 9 hodin. PS: A koho kur*a zajímá Legolasova máma? ...Šmaka na tebe, Jacksone, tohle si Tolkien nezasloužil. () (menej) (viac)

george82

Film, který má završovat celou trilogii mě upřímně trochu zklamal. Čekal jsem od střetu všech armád daleko více. Medděd se tam mihl pouze tak na 10 vteřin a myslím si, že zkrácení celkové délky filmu spíše ublížilo. Chyběla mi tam větší hloubka. Působilo to na mě trochu jak kdyby se chtěl Jackson dotknout všeho a přitom ničeho. Za mě je to zklamání. Sice je to koukatelné, ale zbytečně natažené a místy nudné. ()

zubrik66

Idete si variť puding. Lenže namiesto dvoch lyžíc cukru, pridáte štyri. Puding je uvarený a vy ho nalejete do pohára, do ktorého ste predtým naliali tak deci jahodového lekváru. Navrch pudingu pridáte šľahačku, ktorú polejete horúcou čokoládou a potom to všetko ešte obsypete riadne nahrubo škoricovým cukrom. Všetko je to strašne fajn, len v polovici pohára Vás cukor odrovná a každé ďalšie sústo je skôr utrpením, než lahodným pokrmom. ()

applestar

A je konec. Konec velkolepé výpravy a nadmíru kvalitní práce Petera Jacksona! Klobouk dolu před nim a tím co dokázal. Pán prstenů a Hobit jsou a zůstanou mezi mými nejoblíbenějšími. Je to skvost a neskutečná propracovanost. Nádherné prostředí, skvělé opravdu skvělé obsazení spolu s výbornými výkony a doprovázené nádhernou hudbou. Děj posledního dílu mi dal to co jsem potřeboval. Efekty na jedničku s hvězdičkou a atmosféra filmu s Vámi hýbe sem tam. Opravdu jsem se do toho zažral. Hltal jsem emoce a samozřejmě skvělé boje jak armády proti armádě tak může proti muži. Opravdu mě mrzí, že se nemůžu těšit na další dobrodružství ze Středozemě. Patří všem veliké DÍK za to co mi naservírovali. Obrovský obdiv a palec nahoru. Tady hvězdičky nemají smysl. Tohle je SRDEČNÍ ZÁLEŽITOST!!! Miluji to a vždy to rád skouknu znovu. ()

Barrymore

Tak teď opravdu nevím, 3 nebo 4 hvězdy....? Tak, jak mi u předchozích dílů nevadila jejich rozvláčnost, tady bych uvítala ještě nějaký ten děj. Z celého filmu mi utkvěly v mysli dvě scény: nejhorší a nejlepší. Legolasovo poskakování po padajících kamenech (to bylo moc i na mě) a Thorinovo šílenství (velice zdařile zobrazené). Možná hodnocení časem změním, až se to trochu usadí. ()

Bifftekk

Na konci filmu mi ukápla slza, když si představím, že je to asi poslední výprava do tak krásné, dobrodružné a kouzelné Středozemě, že už nikdy neuvidím Bilba, toho malého, roztomilého pulčíka, vznešené elfy, krásná to stvoření. Tvrdohlavé trpaslíky, kteří si stále jedou tu svou, ale není je možné nemilovat a na závěr toho nejmoudřejšího čaroděje, co kdy Středozem obýval. Je mi z toho smutno. Děkuji ti J.R.R Tolkien za tak úchvatnou a poutavou knihu a tobě Petře Jacksone, že jsi dokázal "ožít" mé představy o Středozemi, tak jak jsem si ji vykresloval, při četbě. ()

Pavoll

Po tomto filme som si povedal: ,,Nikdy viac". 3D verzia filmov u mňa týmto dňom skončila. Bolo to niečo hrozne, hlavne tie scény ktoré sa odohrávali v noci alebo v tme, tak tam nebolo nič vidiet. Ked som si ale zložil okuliare tak to bolo hned lepšie. Na 3D sa mi ešte nepáčilo že kvalita je horšia ako 2D. Bol som na verzii s cz dabingom kedže to bola jedina verzia s 3D(na ktore som chcel ist) a veľmy sa mi nepáčil. Nebol najhorší ale po 1 a 2 mi uz tam proste nepasoval. Nebudem hodnotit kvalitu filmu kedže mi 3D verzia pokazila film na ktorý som sa celý rok tešil. Počkám kým bude blu-ray a potom si to pozriem ešte raz alebo pôjdem ešte raz do kina. Zatiaľ 5/10 ------ Po druhej projekcii ktorá bola už v 2D: Nebolo to zlé ale čakal som o dosť viac a to hlavne vo finále. Nepáčilo sa mi hlavne to ničnerobenie v strede filmu a čo bolo dosť otravne tak to bola ta Thorinova posadnutosť k zlatu, ktorá mi prišla veľmy neodvôvodnená. Ved aj predchádzajúci kráľ čo tam vládol tak začal byť posadnutý až po veľa rokoch, ale Thorin len čo uvidel to zlato tak už bol chorý. To boli ale také maličkosti. Ako som už spomínal, nieje to zlý film ale čakal som o dosť viac 7/10 ()

Kutkey

Mělo to určitě své mouchy, tím myslím hlavně nedodělky, kdy v jednom záběru je pozice meče jiná než v druhém atd., ale pro mě z trilogie Hobita nejlepší díl, nehrál si na přeslazenost a jednalo se opravdu o vrchol fantasy, skvělé souboje, nádherné prostředí a dojemné ukončení, tak to má být. Jen se mi ještě nelíbilo, že odflákli drakobijcovu linii, SPOILER běhání, hledání a zachraňování jeho dětí vás po 20té už opravdu omrzí. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

19.06.2020

Ve věku 88 let zemřel britský herec Sir Ian Holm. Diváci jej znají asi nejlépe jako představitele Bilba Pytlíka z fantasy ságy Pán prstenů. Slavný herec se ovšem objevil i ve filmech jako Vetřelec,… (viac)

Druhý Tintin žije

Druhý Tintin žije

24.03.2018

Když šla v roce 2011 do kin Tintinova dobrodružství, Steven Spielberg a Peter Jackson oznámili jasné plány. Zatímco první díl režíroval Spielberg, druhého se měl po dokončení hobití trilogie ujmout… (viac)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (viac)