Hobit: Bitka piatich armád

• Česko Hobit: Bitva pěti armád (viac)

Pod vedením legendárneho bojovníka Thorina (Richard Armitage) sa Hobit Bilbo Lazník (Martin Freeman) s čarodejníkom Gandalfom (Ian McKellen) a trinástimi trpaslíkmi vydali na dlhú a nebezpečnú výpravu s cieľom získať späť svoje stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Keď sa im v boji proti drakovi Smaugovi podarí dobyť späť svoju vlasť, nechtiac vypustia do sveta smrtiace sily. Rozzúrený Smaug chrlí svoj ohnivý a spaľujúci hnev na bezbranných mužov, ženy a deti v Jazernom meste. Thorina posadne mamon a vášeň hromadiť znovunadobudnutý poklad, čomu - aj napriek Bilbovej snahe - obetuje priateľstvo i česť. Aj keď Thorinov úpadok doženie Bilba k zúfalému rozhodnutiu, to najväčšie nebezpečenstvo ich ešte len čaká. Sauron, o ktorého krokoch okrem čarodejníka Gandalfa nikto netuší, tajne vyslal obrovskú armádu Škriatkov, aby zaútočila na Osamelú horu. Mračná rastúceho konfliktu sa hromadia zo všetkých strán a trpaslíci, elfovia aj ľudia sa musia rozhodnúť, či sa zjednotia a spoja svoje sily v boji proti zlu, alebo sa ním dajú poraziť a zničiť. Budúcnosť Stredozeme visí na vlásku a v poslednej osudovej bitke piatich armád hobit Bilbo, v ktorom sa prebudil hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu výnimočnému rodu, bojuje o život nielen svoj, ale aj predovšetkým o životy svojich najlepších priateľov. (TV JOJ)

IvoB

Jako finále funguje třetí Hobit poměrně dobře. Po trošku utahanější dvojce dostáváme řádnou porci rozmáchlé akce, která zabírá naprostou většinu filmu. V tom tkví dle mého i hlavní mínus – jako samostatný film Bitva pěti armád dost pokulhává. Silně digitální (a „Jacksonovsky“ ulítnuté) bojové pasáže bohužel nestačí, a samotné vyvrcholení nemá šanci tolik zapůsobit. Neříkám, že to není fajn a zábavné – to bezesporu je, ale přece jen tomu citelně chybí jistá výpravnost. Jednička tak zůstává nejlepším a nejvýpravnějším dílem z celé hobití série. Kdybych si dal všechny díly naráz, pravděpodobně by byl výsledný dojem o třídu lepší. Třetí díl samotný si ale dle mého zaslouží tak možná 4* (7/10) – s tím že jsem ještě docela umírněný. Zabavilo mě to, a na Pána prstenů je to navázáno hezky. Ale to je také všechno. ()

Warle

Peter dokázal, ze třetí díl je proste vždy nejlepší. Scéna s Galadriel, Gandalfem, devíti jezdci a mluvícím Sauronem vypadá skvěle a mrazí z ní i za cenu nechutného CGI. Jediná škoda je, že se tomu věnovalo jen opravdu pár krátkých chvil a zbytek obstarala vyloženě bitva armád, která sice funguje tak nějak dobře, ale je moc potahovaná. Ale nějakou tu délku to muselo mít, to nemůžeme mít Peterovi za zlé, nějak to musel natáhnout, když už musel udělat 3 filmy. Hodně se mi líbil konec, který až skoro doslovně volá po tom, aby se udělal maraton Hobbita a Pána Prstenů. Pro tuhle akci bych asi osobně vraždil a troufnu si říct, že by to vyprodalo kina. A já bych s lístkem neváhal ani minutu. No, ale holt všechno jednou končí. Petere, hrozně moc ti děkuju za 6 filmů ze Středozemě, neexistuje lepší osoba, která by to zfilmovala. Bitva pěti armád asi není na plných 5*, ale nějak nemám sílu tomu dát "jen" 4*. A teď mě prosím omluvte, jdu se vrhnout na 11 hodin extended putování s Frodem a Samem. A určitě to nebude "one last time". Thorin: "Farewell, Master Burglar. Go back to your books, your fireplace. Plant your trees, watch them grow. If more of us valued home above gold, it would be a merrier world." ()

vander19

Záverečná časť. Posledný Jacksonov návrat do Tolkienovho sveta. Epická cesta Bilba a bandy trpazlíkov sa končí. Na tento film som sa strašne tešil už takmer rok. Knihu som nečítal a tak som nevedel čo mám čakať. Na rozdiel od LOTR. Pre zvýšenie efektu z filmu a hlavne si poriadne užiť vizuálnu stránku veci som zvolil 3D HFR. Samozrejme film presne pokračuje tam, kde skončila dvojka. Ale predsa len prešiel už rok tak som si to presne nepamätal. Našťastie si brat pozrel deň pred predstavením dvoječku tak mi poskytol zabudnúte info - napr. taký arcikameň. Už z názvu som bol nadšený a očakával som mega bitku podobnú tej, ktorá sa odohrala na Helmovej skale v LOTR 2. Drak je samozrejme v úvode coool a dobre navnadí diváka. Trošku sa mi zdalo, že film je menej vizuálne vyrobený a je tým pádom viac prirodzenejší. Dĺžka filmu je síce dosť dlhá, ale mne prvá hodina utiekla rýchlejšie ako voda z vane. Krásne zábery na krajinu a neustále čakanie na tú mega hlava-nehlava bitku. No žial som po skončení odchádzal sklamaný. Očakával som od poslednej časti podstate viac. Trúfam si povedať, že dvojka bola oveľa lepšie a živšia. Gandalf je asi taký čarodej ako ja. Mládiť drúkom z bukového dreva? A prečo nečaruje v bitke? Ešte, že bola krásna scéna s Galadriel + Saruman + agent Smith (neviem jeho elfské meno žial)...Tam je tá skutočná mágia, myslím, že Harry Potter by po prvom ročníku v Rokforte sivého Gandalfa šupol do vrecka. Fakt, že na záverčnú časť to bolo slabšie, ešte že som si užil to 3D. A veľká bitka síce bola, ale ja osobne som čakal viac. Inak myslím, že by som bol úžasný elf a ku tomu všetkému by som jazdil na Smaugovy. ()

Sufferer

Sú filmy, ktoré si chcete zapamätať do konca svojich dní, a potom sú také, na ktoré by ste najradšej okamžite zabudli. Štatisticky býva pravdepodobnejšou odpoveďou druhá možnosť, lež Bitku piatich armád radím do prvej skupiny. Nemám v úmysle nikomu sypať piesok do očí rečami, že je hodna ohlušujúcich fanfár, a keď trváte na tom, že rozpolenie na tri časti bola chyba, vyvesujem bielu vlajku. Sledovanie záverečnej časti trilógie nie je žiadnym Mordorom, ako sa vás niektorí snažia presvedčiť, vďaka trvale spoľahlivému režisérskemu remeslu Petra Jacksona. V naratívnej rovine používa tak obraz, ako aj slovo, do celku vsádza malé scénky, naoko indiferentné detaily či prežúvané floskuly, ktoré ho pekne organizujú, a plynulo prechádza z úsmevných situácii k obrazom, pri ktorých sa napnete ako tetiva luku. Samozrejme zamrzí, že nemá tak hrubú príbehovú niť, na ktorú by to všetko nabalil, a sústavu motivácii i plnokrvnejšie charaktery, ktoré by v divákovi väčšmi prebudili citovú angažovanosť a zamýšľané dramatické a emocionálne vrcholy na roky zakonzervovali ako momentky v okamihu odfotenom mozgom. Tobôž na dôvažok katarziu. A pri deji ešte zostanem. Nesmiem totiž opomenúť, že aj napriek jeho našponovaniu do úctyhodnej minutáže vás nikdy neprepadne zákerný pocit pozrieť sa na hodinky. Vďaka kamere v neustálom pohybe, dodávajúcej snímkam patričnú dynamiku, za minútami len zahučí. Naviac je zábavné sledovať, ako Peter Jackson ani pri šiestom filme zo Stredozeme nejaví známky zacyklenia v “lotrovskom“ stereotype. Akčné besnenie za dunenia, mimochodom, bezchybnej hudby Shorea je podmínované sviežimi nápadmi (nehovoriac o "vymietaní" Dol Guldur), pričom bitka piatich armád sa vám v hlave nikdy nezleje s tou o Halmov žľab, respektíve o Minas Tirith. A to sa takisto počíta. ___ Vyvrcholenie prequelovej trilógie Hobit nejde presne v intenciách mojich očakávaní, som však možno až príliš veľký fanboy, aby som pochopil nedostatok ochoty pristúpiť na hru štúdia a predstavy tvorcov. Či nájde rozuzlenie prienik s vašimi očakávaniami, musíte zistiť sami. (Kino) ()

ondrula

První půlka filmu byla nudná a užvaněná až hanba. Zato bitva pěti armád (které byly vlastně jen tři) se vyvedla a závěrečný fight na zmrzlé řece byl moc pěknej. Film trpí neduhy zfilmovaného Pána prstenů (senilně působící Gandalf, sterilní elfové, srandovní komparz aj.), ale pořád je to pro mě za 5* Obzlášť jsem si užil Galadrielino zaklínání, trpaslíky stavící štítovou hradbu, variabilní obry a trpaslíka na bitevním praseti. ()

Honzeek95

Když se tak nad tím zamýšlím, tak této trilogii musím vytknout hlavně předigitalizovanost. Pán prstenů na mě působil daleko věrohodněji. Hobit mi připomíná spíše nějakou počítačovou hru, než-li film. Herci jsou digitálně omlazení, ale už jde na nich poznat, že nejsou v takové formě, jako v Pánu prstenů. Atmosféra už je taky horší, zkrátka není to ono. Ta bitva (resp. celý film) mi velmi připomínala hru Battle for Middle-Earth. Opakované zlomy a obraty v soubojích hlavních hrdinů mě brzy přestaly bavit.. Kamera v bojích mi přišla nepřehledná a střih špatný. Když shrnu jednotlivé díly trilogie a moje hodnocení, tak jedničce jsem dal 5 hvězd jen z nostalgie, dvojce 4 hvězdy také z nostalgie, ale u trojky už se nostalgie vytratila, takže dávám 3 hvězdy.. ()

Harapes

...a konečně je pohádky konec děti.Vizuální efekty nezastíní slabost třetího dílu.Je poznat,že náklady se musí na natočení filmu zaplatit,tak tu máme nejslabší díl série.Vizuálně výborné,ale to je vše.Ať žije trilogie Pán prstenů. ()

Mleako

Transformers ve fantasy kabátku. Celkem dobře se na to dívá, ale jinak je to slátanina, kde moc věcí nedává smysl. A navíc to po trikové stránce vypadá mnohem hůř a nereálněji než víc jak deset let starý Pán prstenů. ()

angloumene

Je to velká škoda, ale poslední díl Hobita je z celé série jednoznačně nejslabší. Ačkoliv se rozhodně neřadím mezi odpůrce zfilmování téhle pohádky (to myslím vážně, žánrový rozdíl mezi Pánem Prstenů a Hobitem je nepřehlédnutelný), nakonec jsem byla dost zklamaná. Důvodů bylo hodně: od totální emoční prázdnoty, přes hrozně zpracované "hororové" scény, které film nikam neposouvají až k okoukané bitvě, která kromě skoro až roztomilých skřetích potvor nenabízí nic nového. Celkově 52 %. ()

Jespi

Po dlouhé době jsem šel do kina s rodiči a co se nestalo, máma v kině usla. A asi tak bych hodnotil celý film. Chrrrrrr. Hodinové záběry přibližující se kamery na duchaplné výrazy hrdinů, statické záběry kamery na duchaplné nebo zdeptané výrazy hlavních hrdinů a nekonečné "citové scény" mě tak nudily, že jsem myslel, že taky usnu. Fantasy mám rád, na vlnu jsem naladěn vždy, ale todle prostě nefungovalo. To, že zabili hlavního záporáka celé série ještě před úvodníma titulkama, to je snad jen vtip. V jedničce nás na Smouga navnazovali a dráždili nás letmým záběrem. Ve dvojce měl malý štěk na 20 minut a když jsem tak trošku doufal, že teda ve finální trojce si ho užijem, zemře po třech minutách ? Hm super, hlavně že bitva armád, která v knize vyjde na pár stran, zabere celý film. Celé mi to přijde natočeno na sílu, jako by si to tvůrci neužívali a točili jen protože museli. Pán prstenů byl prostě natočen lépe. Nějaké plus ? Možná tak efekty prostředí a Smougův, resp. Cumberbatchův dokonalý hlas. Zatím dávám průměr, další hodnocení upravým po druhém zlédnutí, na které mě ale do kina opravdu nedostanou. Jestli za 30 let natočí nějaký remake, doufám, že si tvůrci vezmou ponaučení a nenatočí, kvůli prachům, malinkou knížečku na tří dilný film. 60% ()

tterez

Už mi ty bitvy připadají pořád na jedno brdo. Nudný to tak úplně nebylo, ale nic úchvatnýho jsem na tom taky nenašla. A jak mohli zabít všechny ty nejlepší trpaslíky? :-( Plakala jsem, takže 60% si to zřejmě zaslouží.. ()

kill-tec

A je to. Konec. Velkolepá sága končí a já nezakrývám svůj smutek. Knihy jsem nečetl, dle slov mých kamarádů se dozvídám, že obsah knižní s tím filmovým se liší až běda. Ale co, komu to vadí? Mně? Rozhodně ne, a proč taky, když jsem to přece nečetl, ale... kdybych četl, věřím, že mi rozdíly rozhodně vadit nebudou. Hobit 1,2,3 se mi líbil. A jak moc! Uznávám pana Jacksona už jen za to, že to hodil na filmová plátna, za to, že tomu věnoval velkou část života a za to, že nám, obyčejným smrtelníkům, představil takovou podívanou v takovém měřítku. Už od Společenstva prstenu jsem věděl, že příběhy ze Středozemě budou pro mě "hraná" bible a že se k ní budu vracet často a rád. Jestli pro mě byly předchozí díly Hobita či Pána prstenů lepší než tento díl nevím, byl jsem nadšen z každé minuty každého z nich. Nebudu hodnotit efekty, herecké výkony či zápletky v ději, budu hodnotit celek. A kdyby bylo více hvězd, bez váhání je tam nacvakám. Jsem nadšen a zamačkávám slzu. Více takových trilogií a ság, více Peterů Jacksonů. Sbohem ()

Randyz

Nebylo to špatné, ale kdyby vytvořili jen jeden nebo dva díly, tak by se mi to líbilo asi mnohem víc. Takhle to už bylo příliš rozvláčné. Každá scéna maximálně natažená. Potom mám dojem, že v prvním díle jen umývali nádobí a vítali trpaslíky a v posledním jen bojovali či nad ním diskutovali. ()

Shimargh

Epické zakončení této výpravné trilogie, já jsem spokojen, ale nedá mi to se zasnít, jak by to vypadalo s ratingem 18+ chrocht. PS: Doufám že do pár let bude venku i Silmarillion. ()

marnold

Gdyby to bylo natoczone rychli a kimsi inszym, tak by se kazdy rozplywol. Ale po LotRu to je taki zbyteczne pokraczowani tego samego. Efekty nie som tak dobre, jak se moze zdac. Jedyne momenty, kiere se asi bedym pamiyntol som ty, kiere ukozujom, co wszystko idzie glowom rozbic... ()

Wishkah

Komentář sem si nechal až na poslední díl trilogie a tak bych tu rád shrnul to, čeho sem byl svědkem. Peter Jackson se snažil vstoupit do téže řeky, způsobem, který bych nazval lehce chamtivým, ale vstoupil tam a teď to kolem něj šplouchá z obou stran. Hobití série je zábavná a hravá. Přitom dokáže být i dobrodružná a temná. Ale jakoby ztratila to, co dělalo trilogii LOTR unikátní. Peter Jackson totiž udělal úplně stejnou chybu jako George Lucas v nové trilogii Hvězdných válek. Nevěděl, kdy má přestat. Tam kde v LOTR byli scény úžasné a živé, v Hobitovi se prakticky všechno děje v CGI. Tam kde v LOTR nastoupila parta kaskadérů a řekla si :"Ok, jdem na to." - tady se zapnulo několi počítačů a parta programátorů, začala ťukat do kláves jak banda splašených datlů. Je to obrovská škoda, protože série tím ztrácí duši. Nejviditelnějsí je to právě v tomhle filmu, kdy krátká scéna, kde vedle sebe sedí Bilbo a Gandalf a neřeknou ani slovo, ve skutečnosti poví víc než dvě hodiny filmu, které té scéně předchází. Je to tak trochu škoda. Bylo tam toho prostě přiliš mnoho a přitom Hobit si žádal o komornější zpracování. Ale abych jen nekritizoval tak musím uznat, že série je to velkolepá a opravdu zábavná. Velmi dobře tu funguje humor a navíc Martin Freeman dokázal zahrát Bilba Pytlíka takovým neuvěřitelným způsobem, že se v mých očích stal, prstenová devítka odpustí, největším sympaťákem obou trilogií ()

lucijelucije

Tak nějak mi Hobit spadá do jedné hodnotící kategorie. Kamera a zpracování je rozhodně božské, ale příběhy jsou tak nějak na stejné úrovni. Bitva pěti armád mi připomínala nostalgicky Prstenové "Dvě věže", a vskutku mě velmi bavila. Není možné hodnotit tuhle Hobitovu trilogií nižšími hvězdami, ale na tu plnou palbu, mi prostě chybí kousek všeho. ()

Hanes88

Fantazie!!! I když tady mnozí budou reptat, že to mohlo být lepší...ale to je mi jedno. Četl jsem i knihu a podle mě to Jackson skvěle zakomponoval spolu s dějem, který pokračuje Společenstvem prstenu. Kdyby to neudělal, myslím, že by to filmu jen uškodilo. Herecké výkony nebudu ani hodnotit, protože svou profesionalitu nám titéž herci předvedli v předchozích dvou dílech. Podle mě zakončení této trilogie nemohlo být lepší... ()

Mauric

Potřeba natahovat film ke třem hodinám je v posledním díle Jacksonovi Hobiťárny znát až příliš. Spousta dějových linek by se dala osekat na minimum a film by skončil na krásné hodince a půl. Všechno, co se režisérovi tak mistrně dařilo prodat v Pánu Prstenů, zde díky absenci hutného podhoubí kulhá na obou nohách. Až mě trochu bolí u srdce dávat "pouze" tři hvězdičky, ale kde nic není, tam ani načepýřená Galadriel společně se skotským přízvukem trpasličího vůdce nezmůžou pšouk. A z toho cross-breed románku se mi chtělo u konce dost zvracet. Přesto poklona PJ za to, kolik dokázal z té malé knížky pro děti vytřískat. ()

Prochy38

Trochu mě asi mrzí, že tak všichni mrčí a nadávají. Čtenáři dobře věděli, o co této trilogii jde už od prvního dílu. P. Jackson to chtěl velkolepě zakončit a to se mu povedlo. Co bych vytknul? Nic. Jen je škoda, že to vyšlo tak blbě, že ten Šmak padl hned na začátku. Ale co už... Jinak? U mě obrovské nadšení. Jasně, v ničem se to Pánu prstenů nevyrovná, ale já to po Hobitovi ani nechtěl. Dobrá volba herců, skvěle vypracované kostýmy a nad efekty jsem se nijak nepozastavoval. Bitva parádní. Hodně se mi líbilo, jak se tvůrci snažili navléci příběh, aby co nejvíce zapadl do LoR a myslím, že kvalitně. Jsem naprosto spokojený a už málo chybělo k nadšení. Jak tu psal verbal, doufám a věřím, že se se Středozemí nevidíme naposledy... ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

19.06.2020

Ve věku 88 let zemřel britský herec Sir Ian Holm. Diváci jej znají asi nejlépe jako představitele Bilba Pytlíka z fantasy ságy Pán prstenů. Slavný herec se ovšem objevil i ve filmech jako Vetřelec,… (viac)

Druhý Tintin žije

Druhý Tintin žije

24.03.2018

Když šla v roce 2011 do kin Tintinova dobrodružství, Steven Spielberg a Peter Jackson oznámili jasné plány. Zatímco první díl režíroval Spielberg, druhého se měl po dokončení hobití trilogie ujmout… (viac)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (viac)