Kalvária

• Česko Kalvárie (viac)

Otec James (Brendan Gleeson), duchovný z malej írskej vidieckej farnosti, sa počas nedeľnej spovede dozvie, že jeden z farníkov sa ho chystá zavraždiť. Sediac za mriežkou spovednice však netuší, o koho sa jedná. Smrť nevinného farára by pre nešťastného muža bola zadosťučinením za zneužívanie, ktorého sa na ňom v detstve dopúšťal iný katolícky kňaz. Nechce zabiť vinníka, ale nevinného človeka, lebo len ten svojou smrťou vykúpi hriechy hriešnikov. James, ktorému zostáva len sedem dní na to, aby sa v rámci svojich príprav na smrť zmieril so svetom, sa vydáva na kalváriu naprieč malým írskym mestečkom, stretáva sa s jeho obyvateľmi a snaží sa pritom vypátrať potenciálneho vraha. Na svojej púti zisťuje, že tunajší ľudia nemajú žiadne ciele, nenašli zmysel života ani svoje miesto v ňom. Spoločnosť je presýtená zlobou, životným sklamaním a úplne je ľahostajná k otázkam viery. Poznanie, že inštitúcia, ktorej zasvätil celý svoj život, je dnes už tak zastaraná, že nikomu nepomôže, v ňom začína vzbudzovať vážne pochybnosti o zmysle vlastného života a viery. (TV JOJ)

bonovox

Silná dráma, ktorá Vás chytí od úvodnej spovede. Záver je výborne vygradovaný a zároveň dojemný. Brendan Gleeson je v úlohe kňaza excelentný. ()

veverysiak

Ohromne silný príbeh, na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že bude o morálnom odsúdení cirkvi, našťastie to bola len ouvertúra pomáhajúca rozkošatiť dej, pokiaľ sme si doteraz mysleli, že ľudský kokotizmus je typický len pre naše končiny, po zhliadnutí tejto drámy sa zákonite musíme znekľudniť, pretože ľuďom zadrbáva asi všade, perfektné postavy, perfektný strih, perfektná kamera, perfektná réžia, takže 85%. ()

MyFairLady

Pribeh o knazovi, ktory sa obetuje za ciny druhych. McDonagh ukazuje, ake lahke (a lacne) je v dnesnej dobe utocit na katolicku cirkev, a ako tazko sa celi ludom, ktori nezdielaju tu istu vieru a presvedcenie, ale aj napriek obvineniam a kritike od predstavitelov cirkvy ocakavaju pomoc, pochopenie a mozno aj zazraky. Kazda postava do pribehu vnasa ine "typove" crty a spolu vykresluju zlozenie maleho (nie len Irskeho) mestecka, kde sa, namiesto cierno-bielej, vacsina udalosti a vyrovnavanie s nimi, odohrava na sivej skale. Velmi cierny humor, velmi dobry casting. ()

Ag.Sournamek odpad!

že mu nie je hanba, pánu johnovi michaelovi mcdonaghovi - takto balamutiť slušného diváka a tlačiť mu do hlavy kaleráby obrých rozmerov! fuj! ()

carnacv

Chjo to je letos bída. Relativně pěkně natočený i zahraný film. JENŽE od počátečního sdělení k závěrečné realizaci je absolutně o ničem. Zde není téma k zamyšlení, nějaká hodnota či smysl. Ne zde není vůbec nic. Úvodní sdělení s následným dějem nekoresponduje, a tak se prostě film stává nehoráznou nudou s občasným pobavením. Jediné, co mohu vážně vyzdvihnout je prudký přechod od pomalého tempa a děje, kdy se vlastně nic neděje ke krásnému zrychlení a náhlému nabrání událostí na otáčkách. Avšak jak jsem již řekl, to vše bez jakéhokoli smyslu.... Musel jsem pak smutně zajít tuhle bídu zapít. No nic zítra taky den. ()

NiennaTasart

Pro mne poněkud silný film. Nemám slov. Teda krátce: nádherný krajina doplněna úžasnou hudbou, perfektní obsazení a vskutku zajímavý příběh protkaný pro mne velmi silnými scénami (těmi s "hlubší" myšlenkou). Určitě to stojí za to, vidět ještě jednou. ()

mire.k

Po Pomáhat a chránit těžké zklamání. Hra na vážno nevyšla. To co fungovalo v nadsázce o svérázném policajtovi zde selhává. Příliš mnoho rádoby hlubokomyslného filozofování přebité sexuálními úchylkami všeho druhu. Film místy se tvářící jako umění a místy se zdá, že režisér neví co by do svého guláše ještě narval. Chápu, že ne všichni lidé jsou normální, ale zde není z místních normální nikdo. Kdo se chce rochnit ve zkaženosti světa, zde má příležitost si to plně užít. Ale jinak hodně nudy z přeplácanosti. Když se divák u filmu nudí není to pro film nejlepší vizitka. To doporučuji se podívat na zprávy na Nově a máte stejné poselství stravitelnější formou. Škoda promarněné šance, mohl to být výborný film. ()

Nakamura san

Velmi hluboký film ... velmi hluboký název ... Kalvárie dnešního dne,všude kolem Nás ... tak jak je v Krédu " sestoupil do pekel" , tak i tento kněz prochází lidským peklem (myslím,že i u Ježíše to bylo stejné) ... nejdůležitější věta filmu ... " Myslím,že odpuštění je dnes velice podceňováno." ... ()

doogiemus

Ten Gleeson dokáže presvedčivo zahrať čokoľvek. Prekvapilo ma, že vzal aj takúto rolu farára. Silný dej, silné momenty, ktoré nútia zamyslieť sa nad vierou a presvedčením. Mňa tento film len utvrdil v tom, že bez viery je človek chudobnejší, prázdnejší, slabší. Odporúčam všetkým, ktorí majú chuť rozjímať nad duchovnou stránkou života. Fakt dobré. ()

matej.perun

Vazne uvazujem nad 5*, no pravdepodobne si to necham na druhu projekciu. To az sa mi podari stravit vsetky tie temy, ktorych sa tento film dotyka a najma monumentalny vykon Brendana Gleesona. Je mi jasne, ze Oscary sa za ulohy v takychto filmoch nerozdavaju, no o to viac si budem vazit a pamatat jeho kreaciu. Tento film by som pustal v katolickych seminaroch ako povinne citanie. ()

adako

"I think there's too much talk about sins and not enough about virtues". Keď sa do filmu človek ponorí je o čom rozmýšľať. ()

Malíček míří do Labyrintu

Malíček míří do Labyrintu

27.09.2014

Irský herec Aidan Gillen se objevil třeba v Temný rytíř povstal, kriminálce Blesk nebo letošním dramatu Kalvárie. Nejvíc lidí ho ale zná jako Malíčka ze Hry o trůny, kde pletichaří jako o život a… (viac)