Agenti S.H.I.E.L.D. - Série 1

(séria)
USA, (2013–2014), 15 h 39 min (Minutáž: 41–44 min)

Hudba:

Bear McCreary

Clark Gregg, Ming-Na Wen, Chloe Bennet, Elizabeth Henstridge, Iain De Caestecker, Brett Dalton, Erin Way, Daniel Zovatto, Bill Paxton, Sarayu Blue (viac)

Tajná agentura S.H.I.E.L.D. se stará o mimozemské hrozby, jenž ohrožují naší Zemi. Po bitvě o New Yorku se situace zkomplikovala. Proto byl sestaven tým pod vedením agenta Coulsona. Společně zabraňují těmto hrozbám. Jenže ne všechna tajemství chceme vědět... (Varan)

BaronMartin

Pro mě osobně jsou Agents of S.H.I.E.L.D. fantastický seriál. Bohužel, jejich první série je jen lehce nadprůměrná a pokud bych nevěděl, že se seriál do budoucna mnohem zlepší, po prvních pár dílech bych to asi vzdal. Tím neříkám, že 1. série je špatná, jen je prostě docela průměrná. Kdybych každopádně měl říct, pro koho je tento seriál, případně jeho první řada určená, asi bych řekl pro opravdu skalní fanoušky MCU filmů. Na tyto lidi zde totiž čeká velmi příjemná série jak se starými, tak novými tvářemi, plná nejrůznějších referencí a propojení právě s filmy, které si fanoušci budou určitě užívat. Pro všechny ostatní se ale nejedná o nic extra speciálního, prostě takový obyčejný průměrný špiónský seriál. Největším problémem je celkový styl, jakým je 1. série dělaná. Jde o to, že série je až do nějaké 13. epizody dělaná stylem epizodních příběhů, kdy každý díl má svůj vlastní příběh a na nějaký společný děj série se kašle. To se změní až kolem toho 13. dílu, ale to už je trochu pozdě. Na tohle hodně trpí i tempo seriálu. Notak, 22 dílů je fakt hodně a kdyby se vyškrtly nějaké fakt zbytečné epizodní díly, nikomu by to asi nevadilo. S tímto souvisí i další problém a to kolísavost kvality. Tím, že jsou zde epizodní příběhy a díly se stává, že se často střídají díly dobré s průměrnými. Uznávám, že kolem 16. a 17. epizody přijdou jisté zvraty a odhalení, které relativně zamíchají karty a seriál je následně mnohem zajímavější, navíc je od tohoto momentu kvalita i celkem konzistentní, mnoho diváků k těmto epizodám ale vůbec nemusí dojít přes fakt nezajímavé úvodní díly. Hlavní postavy jsou fajn, sice to jsou zrovna v téhle první sérii takové ty nejvíc klišovité archetypy, ve finále mi zrovna tohle ale vlastně ani nevadilo. Co mi naopak vadilo je to, že někteří členové týmu, který sledujeme, měli pekelně málo prostoru. I přes to je ale interakce mezi postavami stále jedna z nejlepších částí seriálu. Phil Coulson hraný Clarkem Greggem je naprosto skvělý a charismatický, to bez debat. Pak tu máme Skye, která není špatná, ale do půlky série je poměrně dost otravná tím, jak neustále všechny podráží a člověk jí nemůže úplně věřit. Když už jsme u otravnosti, Fitz a Simmons jsou také neuvěřitelně otravné postavy a po 5. díle už mě opravdu štvali, naštěstí se ke konci série docela zlepší a v samotném finále mají i poměrně zajímavou linku. May... no, May je takový smutný případ, jelikož je to postava s potenciálem, která nemá vůbec, ale VŮBEC žádný prostor. A pak je tu Ward, který je takový zvláštní a taky poměrně nezajímavý, naštěstí v 17. díle s ním přijde jeden dost dobrý zvrat, který z něj udělá jednu z nejzajímavějších postav v celém seriálu. Fakt si doporučuji o tomto seriálu vůbec nic nezjišťovat, jelikož to, co zde udělali s jednou z hlavních postav se jen tak v seriálech nevidí a neskutečně si cením odvahy tvůrců. Vedlejší postavy jsou fajn, ať už Deathlok, Raina, Quinn, Trip, nejsou nijak špatné, ale ani ne moc výrazné. Jak jsem již řekl, samotná série nemá moc vlastního souvislého děje, který by se táhl přes všechny epizody, ten přijde hlavně až v 2. půlce série, a to je škoda. Je totiž relativně zajímavý, dost napínavý a záhadný, postavy po kouskách objevují dobře vystavěnou záhadu a atmosféra umí být strašně dobrá. Lehký problém mám však se záporákem celé série, Clairvoyantem, který má takové 2 stránky. Na jednu stranu dokáže být neuvěřitelně zajímavý, tajuplný mastermind, co v pozadí tahá za nitky a tím ovlivňuje celé dění v seriálu. A tuhle jeho stránku jsem si hrozně užíval. Jakmile se ale ke konci seriálu odhalí jeho identita v poměrně povedeném zvratu, jakmile zjistíme, o koho skutečně jde, všechno tohle jde do kopru a je z něj naprosto generický padouch, co chce ovládnout svět, a který navíc v posledních dílech dostane takové to největší klišé, co záporák může dostat - předávkuje se nějakým mimozemským sérem, po kterém totálně zmagoří a stane se z něj takový ten naprosto klasický šílený blázen, co chce zničit svět. A to je škoda, protože jeho herec odvádí fakt skvělou práci (ano, záměrně nejmenuju, protože nechci spoilerovat :D). Dále, efekty nejsou nejlepší, seriál neměl úplně největší rozpočet a je to vidět. Hudba je dost fajnová, ústřední znělka S.H.I.E.L.D.u je skvělá. Seriál má taky pár dost dobrých cameí, třeba Cobie Smulders jako Maria Hill nebo skvělý Samuel L. Jackson jako Nick Fury. Někomu určitě můžou vadit občasné velmi podivné střihy, jelikož se jedná o televizní seriál, tudíž jsou zde cíleně dělané pauzy na reklamy, takže seriál má takové ty typické, přehnaně dramatické střihy, po kterých následuje pár vteřin temné obrazovky, já jsem si ale velmi rychle zvykl a nepřekáželo mi to. Abych to nějak shrnul, 1. řada Agents of S.H.I.E.L.D. je poměrně zajímavý špiónský příběh s napínavou atmosférou a skvělou premisou ohledně infiltrování vládní organizace. Bohužel, tahle stránka se začne pořádně ukazovat až zhruba v půlce série. Do té doby je to docela nezajímavý epizodický seriál plný dost průměrných epizod, které se snaží stát sami za sebe, což jim akorát škodí. Další série jsou lepší, ale tahle první fakt není nic moc. Lehce nadprůměrná podívaná s dobrým dějem, který je ale zazděn spoustou průměrných epizod se svým vlastním epizodním dějem, které jsou hrozně zbytečné, akorát zdržujou tempo a nejsou příliš dobré. Hodnocení: 55% () (menej) (viac)

Desmond04

První dvě třetiny je to hezká oddychovka. Universum Marvelu na vás kouká ze všech koutů, přesto to ale není nic přehnaného. Shield si užijete i bez zkušenosti s tímto světem, i když guilty pleasure ván navodí až vaše znalost světa. Postavy velmi sympatické, příběhy jakbysmet. Obrovské pozitivum tkví v akčních scénách, jak Ward tak May patří k tomu nejlepšímu, co můžeme na bojové seriálové tvorbě vidět. Okolo celé série pulzuje nicméně jeden velký příběh a čím více se ho tvůrci dotýkají, tím více to vrže. Házejí plot-twisty jakoby se nechumelilo, až to dojde do bodu kdy...SPOILER SPOILER SPOILER... z vaší nejoblíbenější postavy udělají zrádcovskou krysu. Ach pane Whedone, tohle bolí. A není to ani povedený přerod, spíše to vypadá, že někdy během 15 dílů si tvůrci rozmysleli, že z vašeho oblíbence udělají jen tak šmejda. V dalších dílech se to snaží vyprofilovat tak, aby to vypadlo, že to byl jejich záměr od začátku, ale to jim prostě nejde zbaštit. Tři hvězdy nebo čtyři...Chtěl bych vám hodit tři, ale to by bylo nespravedlivé. Na další díly jsem se totiž těšil jak malej kluk, bavil jsem se jak malej kluk a to je třeba v hodnocení projevit. ()

kishi_SO

dalsou serialovou staciou MCU u mna su Agenti SHIELD. Uz jedneho feministicky-emancipovaneho agenta som zvladol, no teraz je ich predo mnou hned niekolko. Neviem co si mam o seriali ako takovom mysliet. Je to prijemne prepojenie medzi jednotlivymi filmamy, co to dovysvetluje a celkovo nenudi. Ale preboha ten rozdiel v kvalite jednotlivych dielov?! Po jednom diely sa citite ako po lobotomii, pri inom zas lutujete, ze ma iba tak kratku stopaz. Koniec koncov vsak svoju ulohu splni. Zabavi Vas kym pride dalsia filmova nadielka. ()

martinh8

Je to perfektní způsob, jak si zpestřit čekání na další film Marvelu. S.H.I.E.L.D. se určitě nemá za co stydět. Tak jako každý seriál má své slabší chvilky, ale určitě převažují ty lepší! Výhodou seriálu je i to, že se na něj může dívat někdo, kdo není úplný maniak do Marvelu. Samozřejmě je lepší, když se dívá někdo, kdo viděl většinu filmů a četl pár sešitů, ale na své si přijdou i příležitostní diváci Marvelu. ()

Doffy

Agenti SHIELD ze začátku vypadali jako seriál, který se příliš neodváže a jednotlivé díly bude propojovat jen opatrně. Nakonec se ale ve druhé polovině pořádně rozjeli, skvěle doplnili druhého Captaina Americu a dobře zapracovali boj s Hydrou. Líbilo se mi, že příběh není v mnoha ohledech předvídatelný a často příjemně překvapí svou originalitou a udržitelným tempem. Dobrá práce. ()