James Bond: Spectre

Réžia:

Sam Mendes

Hudba:

Thomas Newman

Daniel Craig, Christoph Waltz, Léa Seydoux, Ralph Fiennes, Monica Bellucci, Ben Whishaw, Naomie Harris, Dave Bautista, Andrew Scott, Rory Kinnear (viac)

James Bond dostane záhadný odkaz z minulosti, ktorý ho privedie na stopu neslávne známej zločineckej organizácii. Postupne rozplieta zložitú pavučinu klamstiev, aby napokon odhalil desivú pravdu o SPECTRE. (Forum Film SK)

Jehan

Je to prosté, bez ohledu na to, kolik skvostných intelektuálních výplodů se zde v komentářích vyskytuje. Otázka zní: "Nudil jsem se v kině?" Ani náhodou. Když jdu na bondovku, strčím si rozum, logiku a smysl pro realitu za klobouk a jen civím. V tomto případě bylo na co a o to snad v bondovkách jde. Jistěže jde o svébytný maglajs starých schémat a novodobých úletů, což právě dělá ze Spectre fajnšmekerský kousek pro fandy starých megalomanských bondovek s naivními postupy a zábavnými triky, kteří vzali do rodiny i syrového Craiga. Ten se zatím bez těch dřevních schémat obešel, ale ta si ho konečně našla. Jsou tam přeci nádherně a nesmyslně pitomé situace, ze kterých vyčnívá demolice vlaku uprostřed pouště, ze kterého protagonisté následně v klidu vystoupí, aby se vydali limusinou vstříc starým dobrým časům tajemných spikleneckých zařízení, která zákonitě vyletí do povětří, zatímco 007 kosí statisty první kulkou. Jen to bylo málo epické a snadné. Prominuto. Navíc oceňuji, že se tam Monica Belluci nemotala příliš dlouho. Zklamání mi přivodil toliko hlavní záporník Waltz a jeho pochybný příběh, který ho propojil s Bondem. 5 hvězd zasluhuje nejen brilantní úvod, ale především šíře záběru se spoustou odkazů. Tak nějak si představuji starou dobrou novou bondovku. ()

Ernie_13

Skvelý opening (za to sú aspoň tie dve hviezdičky) a potom iba nuda, nuda, nudááá! Tvorcovia sa to rozhodli hrať na atmosféru, žiaľ žiadna sa im nepodarila vytvoriť. Jeden z najslabších bondov vôbec, co teda dosť sklame po skvelom Skyfall. ()

BardDeLune

Pro mne je Spectre průměr, průměr, průměr. Nic není dotaženo do konce, vše je jen tak nakousnuté a splácané dohromady. Jediné co mi přišlo vynikající, jsou lokace a kinematografie, no a Ralph Fiennes. Jinak jsem se poměrně nudila, Bond girl je sice hezká, ale víceméně o ničem, a záporák a finále? Nic. Škoda, že se film nedržel u té napínavé a skvělé první akce ala La Muerte. To byl pro mne vrchol filmu. ()

XXXXXXXX

To se takhle jednou sešli Menzes a klubko scénáristů a debatovali, o čem že by jako mohla být ta nová bondovka. Následuje přepis rozhovoru: Menzes: "Hele hoši, Skyfall bylo príma, ale zbylo mi z toho asi 100min nepoužitých záběrů. Nedávají sice zrovna dvakrát smysl, ale to nevadí, uděláme z nich novou bondovku, lidi na to budou chodit a vyděláme milionky. dejme tomu, že to bude uzavírat předchozí tři bondovky, co říkáte? A hodíme tam pro jistotu nesympatického skrčka s napoleonovským komplexem." Scénáristi: "Hele rejžo, ale vždyť ty záběry doprkrnývohrady vůbec nemají ani hlavu ani patu a místo jedné bondgirl, jsou tam tentokrát rovnou dvě?" Menzes: "No a co jako? Kdo je tady režisér, já nebo vy?" Scénáristi: "No a nešla by alespoň změnit ta homo titulková scéna a vyměnit muzikanta?" Menzes: "Nešla." Konec rozhovoru. Když pomyslím, že stejný člověk natočil i předchozí bondovku, která nebyla špatná a pak to všechno sesere tímhle. Asi jdu oprášit starší díly, počínají Casinem Roayal ty ještě alespoň dávají smysl. ()

MutantMarana

Remeslne dobre zvladnuta obycejna detektivka, na ktere je videt, ze se do toho pumpovaly prachy. Jak i minule dily s netopyrem v hlavni roli i tato nese stejne priznaky. Bond charisma nula, bondgirl charisma nula, Moneypenny charisma nula a jeste k tomu odporna, hlavni zaporak trapnej. Komu se todle probuh muze libit? ()

KaZbunda

Je to spíše rozvážnější šachová partie, než hra o život, i když se jedná o zápas Kasparov-Karpov. Rozhodně se nejedná o špatný počin, ovšem při srovnání s dalšími Craig bondovkami silně pokulhávající. Na Casino Royale nejenže nedosahuje, ale ani jej pro vzdálenost nevidí, skyfall je sice trochu blíže, ale ani stoupnutí na špičky nepomůže. Nechat za sebou pouze Quantum of Solace je pro mě málo. Možná by stálo za to zase zkusit vyměnit režiséra, byť v této partii rozhodně není nejslabším článkem. Tak snad příště.Trestuhodně nevyužitá Monica. ()

JohnnyBoy

Pamatuju si, jak volba Daniela Graiga do role Jamese Bonda vyvolala vášnivé a nepříliš pozitivní reakce. Mě se ta volba líbila. Graig je Bondem už deset let a díky němu Bond žije. Žije trochu jinak, než za Conneryho, Moora nebo Pierce Brosnana. I přes Graigův lehce slovanský vzhled se série zajímavým způsobem zkultivovala do něčeho britského. Možná za to také může režisér Sam Mendes, který k Flemingovskému světu přistoupil s typickou anglickou drzostí, která však nenapadá podstatu tradice Bonda. Vrcholem Graigovské série je samozřejmě Skyfall, který udivoval přehledným tempem, zajímavou zápletkou a nejlepším novodobým záporákem v podání Javiera Bardema. Spectre stojí na figuře, kterou hraje Christoph Waltz a bohužel zde vidím největší slabinu filmu. Nemůže za to herec sám, ale spíše figura, která je předvídatelná a nudná. To neznamená, že by Spectre byl špatný film. V jistých momentech si Mendes s odkazem Bonda opět pohrává výtečně, ale pnutí mezi protagonistou a antagonistou, na kterých akční/dobrodružné filmy stojí, není tentokrát tak silné. Je mechanické a příliš netáhne dopředu. Celkem dobře vychází vztahová peripetie s mladou francouzskou, tam mají oba herci co hrát a překvapivě momenty mezi Graigem a Léou Seydoux si budu z tohoto filmu pamatovat asi nejvíc. ()

curfew77

No, tak co dřív? Nejstrašnější bondovská opening credits píseň historie, nejošklivější bondgirl (a jako bonus ještě k tomu zrcadlová soulož s babičkou Bellucci), záporák s perským kocourem, u kterého si nelze nevzpomenout na Austina Powerse, tajné základny v poušti a stovky mlčících, ale věrných poskoků reagujících na kliknutí do tabletu (nebo se mi to zdálo?), v Africe vám ve vlaku klidně vyžehlí sako, James přijede za Blofeldem dobrovolně na návštěvu se nechat opíchat (do hlavy) a pak se ještě vzpouzí... ne, bondovský vesmír už zase definitivně není pro mě. Kdeže jsou časy CASINA ROYALE, kterým se tahle slovutná série mohla upgrade/restartovat po vzoru Batmana... A jediný herec, který zaujal, Andrew Scott, velmi symbolicky odkazuje na svého skvělého záporáka v SHERLOCKOVI - televizním (!) projektu, který je stokrát našlapanější, než tahle opulentní a přitom skrz naskrz trapná hollywoodská parodie na špionážní filmy. Craiga je mi v tomhle filmu opravdu ze srdce líto. 30 %. ()

pekas

Ačkoliv jsem Bonda bral vždy spíš jako akční komedii, tvářící se vážně, zdá se mi, že už v podstatě paroduje sám sebe. A dochází mu poslední zbytky dechu. Craig se do téhle role asi fakt nikdy nehodil. Možná kdyby se Bond nesvazoval svými klišé, mohl by to být solidní akční kousek. Ale stále stejné protřepat nemíchat je velice nudné. Stejně tak role svůdce tady ani malinko nesedla. Za tu velkolepou výpravu dávám milosrdný průměr. 52% ()

Ivoman

Lepší než Skyfal naštěstí, ale Bond se ubírá satiristickou kýčovitou béčkovou cestou. Craig by měl dodržet slovo a nepokračovat v prznění JB. ()

Lucius55

Dal bych 4 hvězdy, kdybych předtím neviděl Skyfall a nebyl tolik (a zbytečně) natěšený. Chápu režiséra, že s každou Bondovkou chce být lepší a lepší, ale tento způsob zlepšování není podle mého gusta. Ocenil bych, kdyby tak často nevítězila forma nad obsahem a film byl více akčním než artovým "spektáklem". Výborný soundtrack... ()

otilrak

Jako vážně?! Tomuhle se dá vůbec dát hodnocení? Totálně špatně natočený film. První Bondovka, která mě a mé kamarády ani na chvilku nezaujala. Nuda, nuda, proložená nudou a pokračující nudou s naprosto předvídatelným koncem. Nechápu, jak něco takového vůbec mohli natočit. Nikdy víc nic podobného. Režisér by měl vrátit honorář a zahrabat se někam na zbytek života do ústraní. O hereckém nevýkonu Craiga ani nemluvit. ()

JosefTomas

Film je těžké odepsat, zvláště po skvělém předchozím díle, který splnil všechno, co měl. Sice se nejedná o takovou pecku, jako je Skyfall, či Casino Royale, ale stále má své kouzlo, které vždy bude mít a pokud jde o Craiga, tak předvedl skvělý výkon a řádně se s rolí Bonda rozloučil. ()

LukeKiller

Napriemerné množstvo WTF momentov, ktoré tak strašne vyčnievali, že mi pokazili výsledný dojem z filmu. Scéna s vrtuľníkom, kde pod Bondom boli tisíce ľudí a on mal na háku? Vyzdobená cesta v MI6 ústredí? Rozprávanie sa s myšou a náhodne nájdenie skrytej miestnosti? Vŕtanie do mozgu tadydadydá a Bond nič? Fajn akčňák, ale toto mi vážne vadilo. Strihovo, filmovo, akčne nemôžem ni vytknúť, ale toto mi to znechutilo :(. ()

0verseer

Bondovka č. 24: “Can I get you something, sir?” “Vodka martini. Shaken, not stirred.” “I'm sorry, we don't serve alcohol.” “I'm already starting to love this place...” Po vzhliadnutí Spectre môžem skonštatovať jeden nemilý fakt. U Craiga platí, že lepšia bondovka strieda vždy slabšiu. Aj keď mal Spectre potenciál a všetky potrebné ingrediencie na to, aby to dotiahol na úplný vrchol, v konečnom zúčtovaní zanechá len pachuť nenaplnených očakávaní. Mendes je tu len svojím tieňom a až do bitky vo vlaku !! po hodine a pol!! sa pomaly nie je načo pozerať (až na stále dobre vyzerajúcu Bellucci). Craig už toho má evidentne plné zuby a ako Bond výrazne zmäkol (ten tvrďas z Casina Royale už nemá silný žalúdok a zatvára oči ako vyplašený chlapec, keď si pred ním umierajúcim chlap vpáli guľku do hlavy?!!!), tak málo akčných scén si v bondovke už pomaly ani nepamätám (a to mu ešte v závere vypomáhali M s Q). Dúfam, že sa na tom podpísalo zranenie počas natáčania, lebo ak by mal podať podobný výkon aj v ďalšej bondovke, je najvyšší čas začať hľadať náhradu. Škoda, že ani Waltz (aj keď je to variácia stále toho istého, nikdy ma to neprestane baviť) nedostal ako Blofeld viac priestoru, nebolo by určite od veci ukrojiť mu z tých 150 minút väčšiu časovú porciu, žiaľ Mendes s ním nedokáže pracovať tak ako Tarantino. Snaha o prepojenie s predošlými bondovkami síce milá, no v konečnom dôsledku trestuhodne povrchná. Pár odkazov na postavy z predchádzajúcich častí a nakoniec “prekvapivé” odhalenie, že všetky boli súčasťou jednej tajnej organizácie naozaj na nejaké zmysluplnejšie prepojenie nestačí. A tu musím opäť porovnávať so Skyfallom, ktorý sa dokázal vracať do minulosti (či už rozprávaním ako záporák, prípadne miestom ako Bond) omnoho lepšie. Suma sumárum dúfam, že sa Daniel bude držať svojej zaužívanej šablóny a nechá si to najlepšie na koniec vo svojej poslednej bondovke. Ako predkrm síce Spectre neočaril, ale dúfajme v lepší hlavný chod... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

09.10.2021

Nové bondovce Není čas zemřít se v kinech daří. Snímek s loučícím se Danielem Craigem má z mezinárodních trhů už přes 120 milionů dolarů, po druhém víkendu míří přes 150 milionů, a americká premiéra… (viac)

Bond s Venomem vládnou kinům

Bond s Venomem vládnou kinům

04.10.2021

Po delší době je zase radost sledovat týdenní box office žebříček. Do kin totiž vstoupila poslední bondovka s Danielem Craigem, dlouho odkládaný snímek Není čas zemřít, a producenti i kinaři si nyní… (viac)

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

11.05.2021

Tak se zdá, že si dvojce herců ze Spectre Daniel Craig a Dave Bautista zopakují svoji spolupráci. Bautista se totiž čerstvě upsal pokračování detektivky Na nože Riana Johnsona od Netflixu. Režisér… (viac)