Temný prípad - Série 2

(séria)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, 2015, 8 h 23 min (Minutáž: 56–86 min)

Tvorcovia:

Nic Pizzolatto

Kamera:

Nigel Bluck

Colin Farrell, Vince Vaughn, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Ritchie Coster, David Morse, Christopher James Baker, Ronnie Gene Blevins (viac)

Detektív Ray Velcoro (Colin Farrell) z fiktívneho mesta Vinci neďaleko Los Angeles je zločinec, ktorý zároveň presadzuje zákon. Kriminálnikovi Frankovi Semyonovi (Vince Vaughn) hrozí, že príde o vybudované impérium, keď nečakaná vražda obchodného partnera prekazí jeho plány na poctivé podnikanie. Keď príde na korupčné praktiky, Frankovým najbližším spojencom je jeho amorálna manželka, bývalá herečka Jordan (Kelly Reilly). Šerifka Ani Bezzeridesová (Rachel McAdamsová) sa svojou rozhodnosťou a nekonvenčnou etikou často stavia proti systému a do hry vstupuje aj vojnový veterán a príslušník kalifornskej diaľničnej polície Paul Woodrugh (Taylor Kitsch), keď objaví miesto vraždy, čím sa spustí vyšetrovanie, do ktorého sú zapojené tri policajné tímy, niekoľko konšpirácií a miliardy dolárov. (HBO Max)

koty2201

Áno, druhá séria True Detective splnila moje očakávania na základe toho značného poklesu celkového hodnotenia. Neviem ako na tom bude Night Country, ale zrejme sa tento seriál už nikdy nevráti na úroveň vynikajúcej prvej série. Kiežby tie ďalšie dopadli aspoň lepšie ako táto. Očividne som mal z toho výsledný pocit rovnako zmätený, ako zvyšok autorov recenzií. Tým, čím ma na začiatku tento seriál zaujal a zaháčkoval si ma, tak v pokračovaní nič z toho nefunguje a celé to išlo do hája.  Najprv sa vyjadrím k postavám a ich hereckým predstaviteľom. Vince Vaughn ako miestny mafiánsky boss Frank Semyon... to bolo veľmi zlé rozhodnutie a takéto drsné úlohy mu vôbec nesedia. Ako komediant je skvelý, ale jeho štýl herectva sa do drámy a krimi trileru nehodí. Alebo mu to zle napísali. Colin Farrell a Rachel McAdams ako detektívi Ray Velcoro a Ani Bezzerides to naopak celé ťahali a im to sadlo ako uliate a aspoň títo hlavní predstavitelia predviedli svoje herecké maximum a som spokojný. Taylor Kitsch ako detektív Paul Woodraw bol len ako 5 koleso u voza a z hlavného osadenstva najmenej zaujímavý. Zvyšok ansáblu ani nestojí za spomenutie. Buď tam boli málo času alebo ma ani nezaujali.  Tentokrát boli postavy napísané dosť vlažne a nezaujímavo. Vôbec medzi hlavnými hrdinmi nefungovala vzájomná dynamika ani žiadna chémia ako medzi Harrelsonom a McConaugheym. Títo sa nepriatelili, nepodpichovali, neškriepili... proste nič. Na záver boli nejaké tie iskry, ale to už bolo dosť neskoro a neboli ktovieako silné. Frank chce ochrániť seba, ženu a biznis, ale to ma vôbec netrápilo. Ani mala trable v detstve a nie moc dobrý vzťah s otcom a sestrou. Okej, to už bolo ako tak fajn. Ray sa súdil s ex o syna a ani nevedel, či je jeho. To bola asi najzaujímavejšia backstory. Paul mal síce mamu prostitútku a PTSD z vojny, ale dalo sa to napísať lepšie. Nefungovalo to na mňa.  No a tak ako bol scenár nemastný-neslaný, nudný a roztrieštený čo sa týka hlavných postáv, tak slabo bol napísaný aj samotný prípad a obsahoval príliš veľa postáv, ktoré nemali priestor. V celom príbehu vládne chaos a je to jeden veľký bordel, v ktorom som sa nikdy na 100% nezorientoval. Ani v prvej sérii som sa nevedel vysomáriť, ale časom to už išlo. Tu som sa nechytal takmer do konca. Celkovo to bolo podané zmätene a nezaujímavo. Mafiánske a politické pletky sa dajú vymyslieť oveľa lepšie. Prvá séria mala v sebe tajomno, mystyčno a trochu aj prvky hororu. Boli ste znechutený a v napätí (v tom dobrom zmysle slova). Na každom vám záležalo a chytala vás hrôza z tých všetkých zverstiev. To v druhej sérii nie je a je vám to všetko jedno. Až záver je konečne napínavý a začínate postavám fandiť, ale to už je prineskoro a navyše je koniec predvídateľný. Nehovoriac o tom, že si prakticky všetky postavy môžu za svoj osud sami, pretože v poslednej chvíli sa zachovali najviac dementne ako mohli. Takže, keď to zhrniem, tak táto druhá séria nie je zlá, len už sa to ani zďaleka nechytá kvalitou na tú prvú. Odporučiť ju môžem, ale nečakajte žiadne zázraky na poli detektívok. Snáď ma tretia séria bude baviť aspoň o trochu viac. () (menej) (viac)

Tominni

Přestože první série byla prostě lepší, tak i druhá série si nakonec u mě zasloužila pětihvězdičkové hodnocení, i když jen tak tak a bylo to dáno především závěrem, který byl tedy extra hutný a poslední dva díly oproti skvělé první sérii vůbec nic neztrácí. Zajímavé rozbory morálky, napětí a silný konec. ()

swinevenca

Opakuje se precizní řemeslo i pánské výkony, Colin i Pítr Leflér mě hodně překvapili. Ale příběh je moc zamotanej, to pak ty pomalý dialogy a tempo moc nebaví, když se v tom člověk neorientuje. A konec taky zklamání, snaha tlačit na emoce podobně jako na konci jedničky nevyšla, protože mi tentokrát některé pohnutky postav nedávaly smysl. ()

BadExHuman22

Musím říct že mě první díl této série moc nebavil. Byl to až konec druhého dílu, ten mě šokoval a díky tomu si to získalo mojí pozornost. Pak se to střídalo, skvělá atmosféra, nuda, skvělá atmosféra, nuda a takhle pořád dokola. Příběh zajímavý, postavy si mě také získali, ale pořád tomu něco chybělo. Až poslední dva díly, a zejména ten poslední, tehdy si mě to získalo na celé čáře. Skvělé, hodinu a půl dlouhé zakončení této série. Za mě 95%. ()

jfaba

Jde to hodnotit zvlášť! Paráda. Dnes to nebude díl po dílu. Toto bylo úplně něco jiného! Kdo to v 8 dílech neviděl, tak ho lituju! Tady se aspoň něco dělo a ne jen jezdilo od farmy k farmě jako v 1. sérii, a ještě se tam blbě žvanilo o ničem. Řešily se tu problémy a vyšetřoval zločin po celou dobu a ne jen v posledních dvou dílech. Mělo to spád a akci! A že to dopadlo, jak to dopadlo, možná některým vadí. Bez happyendu nedovedeme žít. Asi proto to má tak špatné hodnocení. 1. série: 50% 2. série: 90% Nejlepší postava Vince Vaughn. (Hodnocení mám i na obě série - za ****. Doufám, že to není nic proti ničemu.) ()

PaTeXx

O třídu slabší než první série. V první polovině jsem nepociťoval žádnou atmosféru (a už vůbec ne detektivní), neměl jsem dobrý pocit s obsazením Vaughna a Farrella, a zdálo se mi, že děj neměl žádný směr. Ve druhé půlce se očividně Pizzolatto vzbudil a nastolil řád jako v první sérce. Nakonec scénář nebyl tak komplikovaný, začala se budovat atmosféra konkurenceschopná té první, a jakžtakž mi sedli i ti dva s McAdams. Podtrženo, sečteno, velmi dobrá série. Lepší než první? Ani náhodou. ()

kubilov

V letošní (2015) letní seriálové sezoně mohlo být těžko něco více diskutovanější než druhá série jedné z nejlepších televizních sérií všech dob. Těch 8 dílů, které spatřily světlo světa v lednu a únoru 2014, už zřejmě navždy vstoupí do seriálových příruček pro příští generace. O to těžší (nemožnější) tak bylo pro Nica Pizzolata a šestici režisérů včetně Justina Lina navázat na dokonalost první série a přivést rovnocennou druhou sérii. S potěšením jsem kvitoval, že na první sérii se nenavazuje, příběh skončil, opona spadla a je čas na něco jiného. Na něco většího, nebezpečnějšího a mrazivě realistického. Druhá série True Detective je oproti té první, která byla při zpětném pohledu až překvapivě komorní, daleko rozmáchlejší. Začněme u toho, že ze dvou hlavních postav se zde staly čtyři, ten "temný" případ sahá do mnohem vyšších pater společnosti a okrajově i nepřímo se dotýká také o mnohem více lidí. Přes to všechno jde o konzistentní, napínavý a inteligentní seriál, který trochu překvapivě drží i herci, kteří i když nedosahují kvalit Matthewa McConaugheyho a Woodyho Harrelsona, přesto podávají své nejlepší herecké výkony vůbec. U Colina Farrella se to dalo celkem čekat, tomu tahle role sedí jako ulitá, ale na Rachel McAdams a Vince Vaughna jsem byl opravdu mimořádně zvědav.. a nakonec nadmíru spokojen. Potenciál zkaženého, prohnilého a hnusného města Vinci v Kalifornii naplněn dostatečně. Highlighty série jsou: konec 4. dílu, rozdělení příběhu na začátku 5. dílu, závěr 6. dílu a samozřejmě velké rozřešení v poslední epizodě. Nechápu ten hate, je to nesmysl čekat dvakrát to samé. Ale to se některým lidem prostě vysvětlit nedá. ()

Germanicvs

Mnoho lidí ani netuší, že za fenomenální první řadou seriálu leží druhá, která se té úvodní dovede patřičně vyrovnat. Už poslední záběry prvního dílu naznačují, že máme cos do činění s takřka antickou tragédií, která převyšuje banální standardy a rámce kriminálního žánru. ()

mararati

Vynikající. Atmosférou se to blíží "Heat". Nechápu, co víc by měl detektviní serial ještě mít, aby uspokojil místní "znalce". Vince Vaughn a Colin Farrell dle mého názoru ve své životní rolí. I ostatní hrají skvělé. ()

werxix

Nevím proč jsou proti 2. sérii takové silné emoce. Ok, nemáme tady tak temnou zápletku ala Woo-do a pod. blbosti. Za mě je to však skvělý seriál, který si 5* určitě zaslouží. Jak už tady někdo napsal, může se zdát, že je zde mnoho postav a víc se to překrývá a může to dospět k chaosu, a seriál trpí namlsáním z první řady (pravda). Mnoho postav a jinakost však dává tomuto LA Babylonu správný punc. Výhrady proti castingu nechápu. Po pravdě, taky jsem byl trochu rezervovaný, co se týče Vince coby mafiána, ale jak děj běžel, ukazoval víc a víc, že je pan herec a tahle role mu náramně sedla a bylo vidět, že si ji užívá do puntíku ( převážně poslední 3 díly). Vince by si zasloužil lepší a častější obsazení v AAA filmech než jen v těch "béčkových" a rádoby vtipných. Rachel a Colinovi role sedly jako zadek na hrnec. Za mě jasných 5* hvězd. ()

Franki69

Je to opravdu utahaný….Za první tři hodinový díly cca 2,5 mrtvoly…Temná expozice kamery, temné záměry, temné exteriéry a temné charaktery všech protagonistů. A že těch ústředních postav je…pomalu víc jak v Infinity Wars. A každej z nich řeší svoje démony a v každém díle se o nich vždycky každej z nich nadlouho rozkecá. Kdo se usměje, je za divnýho. Mockrát jsem si na jedničku u téhle série vzpomněl. Měl jsem na to totiž dost času. Každá epizoda se tak vleče…. Koukal jsem vlastně hlavně proto, mě neskutečně pobavila série 1 a taky, jak často narazíte na krimi seriál s obsazením hollywoodského áčkového blockbusteru? Kdyby se z toho osekaly všechny ty vedlejší příběhy, byl by to, s tímhle castingem, krimi film desetiletí. Ale takhle se nakonec uchyluju k 40% a verdiktu…nedoporučuji. No a jednička? Ta je za 90% !! ()

Ironhead

Je to jiné a je to dobře, nesnáším když se z kvalitních seriálů (ikdyž tady jde spíše a minisérie) stane nastavovaná kaše s upadající kvalitou... a tomu jde zabránit právě tímto přístupem, kdy každá série má svůj uzavřený příběh a svoje postavy (podobně třeba seriál FARGO). První série byla skvělá a druhá je neméně skvělá ikdyž jde o mírně jiný žánr... méně mystična a redneck atmosféry a více thrilleru a mafiánské detektivky. Herci jsou opět skvělí... Vince Vaughn konečně dostal příležitost si zahrát krásnou vážnou roli s kvalitním scénářem i produkcí a jde mu to překvapivě dobře. Také tu je jako vždy skvělý Colin Farrell (scény jejich setkávání v klubu s Vincem mají úžasnou atmosféru) a neméně dobře tu sekundují i Rachel McAdams i Taylor Kitsch. :_) ()

meda2016

Druhá serie jinak a možná ještě lépe. Více spletený příběh i podání má sice sem tam několik slabin, sečteno však, excelentní. A jakoby říkal: Nemyslete si, že žijete v lepším světě, jenom o ničem nevíte. Vidět a potom chvíli němě zírat. Souhlas s dr.horrible až na vynášení umu McConaughey (1.se.), nemůže za to, že je přitažlivější než Gosling. ()

Birter

Když jsem dostal chuť na Colina Farrella v kriminální mini-sérii, bylo mi totálně fuk, že 1. série onoho seriálu, s pro mě nic neříkající dvojicí, má daleko větší hodnocení a podíval jsem se rovnou na 2. sérii True Detective. Nemám tedy porovnání, ale jsem s touto sérií velmi spokojený. Od začátku do konce na mě dýchalo áčko a velice působiví herci v čele s McAdamsovou, Farrelem a Vaughenem, a víceméně to uhradilo největší problém série - pokulhává totiž jako detektivka. V obyčejném krimi jsou osobní vedlejší dějové linky postav... no vedlejší, kdežto zde jsou obsáhlejší nejen linky dvou ze tří pravých detektivů, ale i linka gangstera, kterého hraje skutečný protagonista 2. série Vince Vaughn. A překvapivě to nemyslím špatně, protože ačkoliv mě téma Franka Semyona zajímalo mnohem méně než ústřední případ, či (hlavně) život Raye Velcora, Vince Vaughn odvedl výbornou práci a jeho linka mi nijak nevadila, ba naopak. Zastíněn byl ale naopak případ, takže když jsem dospěl do výrazně našlapanějšího před-finále a finále, kdy už jsem se s postavami velmi vžil, musel jsem si na Bussines Insider přečíst kdo vlastně střílí po kom a proč. Když se totiž do té doby mluvilo o případu Caspereho, šlo to jedním uchem tam a druhým ven, ještě když je to tak složitý příběh, u kterého budu při příštím sledování určitě potřebovat fixku a bílou tabuli, abych v tom zase neměl bramboračku. Ano, podívám se na to znovu... ()