Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

VojtisekII

První tři čtyři díly za pět, pak slabší. Konec posledního dílu shodil McConaugheyho postavu a doteď nevím, jestli je to dobře nebo špatně. Celkově výjimečné. ()

jfaba

HODNOCENÍ 1. série: Hm, šestý nej seriál?. Díl po dílu: 1.díl byl dobrý a na úvod jsem si řekl, jo to bude dost dobré. 2.díl omílání věcí kolem dokola a nikam jsme se neposunuli. 3.díl to jsem i usínal, šílené (mám se dívat dál?). 4.díl, dívám se pořád na stejný seriál? 5. díl, že by změna, ale stejně mě klamou, bude to jinak. Šestý, sedmý a osmý díl! Díky tomu jsem dal ***. Jinak celkově trochu nuda. Plno keců, které s tím nemají co dělat. Plno (v uvozovkách) sexu, který s tím nemá co dělat (ale kdo by se na to pak díval, že?). Plno hluchých míst, odehrávající se v autě (což by vydalo na jeden díl). A potom už klasika: není telefonní signál (v USA?), happy end (jak jinak), vraha jsme viděli už na začátku (to tak bývá), jsou v tom zapleteni i policejní a politické "špičky" (v čem nejsou), a na konec, co jsme si to jsme si, give me five, jsme kámoši. Jedno oko nezůstalo suché. Jak to dopadlo? Vzali se :-) Kdyby natočili čtyř-pětidílný seriálek smeknu a nemektnu. Takhle mektám. HODNOCENÍ 2.série: Bohužel to nejde hodnotit zvlášť!??? Dnes to nebude díl po dílu. Toto bylo úplně něco jiného! Kdo to v 8 dílech neviděl, tak ho lituju! Tady se aspoň něco dělo a ne jen jezdilo od farmy k farmě jako v 1. sérii, a ještě se tam blbě žvanilo o ničem. Řešily se tu problémy a vyšetřoval zločin po celou dobu a ne jen v posledních dvou dílech. Mělo to spád a akci! A že to dopadlo, jak to dopadlo, možná některým vadí. Bez happyendu nedovedeme žít. Asi proto to má tak špatné hodnocení. Já díky tomu zvyšuji hodnocení na ****. 1. série: 50% 2. série: 90% Nejlepší postava Vince Vaughn. 3. série: odpad! ()

Yin

Detektivka s prvky noiru, gotiky, hororu a s Woody Harrelsonem a Matthew McConaugheym je tak brilantně natočená, že jsem se od ní nemohl odtrhnout. Pouhých osm hodinových dílů poskytlo nekonečnou slast z herectví, kamery, režie, vyprávění a hlavně z chytře postavených dialogů. ()

cromagnon

TAKHLE MÁ VYPADAT DETEKTIV ZE STARÉ DRSNÉ ŠKOLY, KURVA! Rusty filosofuje o životě způsobem, který i největšího optimistu donutí zapochybovat o tom, že zítra vyjde slunce. Chlastá, fetuje, a u toho všeho využívá 100% své šedé kůry mozkové k řešení démonů v sobě i tam venku. A propos Matthew alias Rusty, ááách, jenom způsob, jakým si zapaluje cigáro (tak to uměl kdysi dávno jedině Bruce Willis), ztrhaný obličej, ale figura v nátělníku vysekaná jak ze žuly…fakt klasa…a to jsem toho hezouna neměl nikdy rád. Jeho Rusty zapříčinil obrat o 1000 stupňů na škále oblíbenosti na příčku maximální adorace – něco jako polobůh – výš už je jenom Don Corleone. Woody taky hraje jak o život a je přesným doplněním pomatence Rustyho. To on je tím klasikem ze staré školy… New Orleanské exteriéry, parádní casting, šedý a hnědý filtry, atmosféra, kamera (4. díl – přestřelka v černošským ghettu je jasná pocta De Palmovi a jeho nekonečným kamerovým jízdám bez střihu), příběh, styl vyprávění, prostě všechno je přesně tak, jak to mám rád… Jeden filmový publicista nedávno říkal, že budoucnost americké kinematografie je v předplacených žánrových produkcích komerčních TV stanic. Éra velkýho Hollywoodu končí. Jestli ta budoucnost bude vypadat takhle, tak já jsem v pohodě… ()

CorvusBlek

Od té doby co skončil Dexter, jsem žádný seriál neviděl, až tento. perfektní atmosféra, prostředí amerického jihu, skvěle napsané i zahrané postavy hlavně obou ústředních postav, dobrý příběh, výborná stylová hudba...prostě mi to sedlo. Několik příjemně a tajuplně strávených večerů stálo za to. 90% ()

VanBradley89

Po prvních dvou epizodách jsem si říkal, že to není špatný, ale očekávání byla trošku vejš. Jenže přes noc se mi to rozleželo v palici a ráno jsem měl z Rustyho řečí regulérní pocit absolutní prázdnoty, marnosti a znechucení světem. Ve třetí a čtvrtý epizodě jsem už byl regulérně chycenej a finále čtyřky byli naprosto famózně, skvělý. V polovině pátýho dílu jsem si řikal jestli si ze mně nedelaji prdel. Byl jsem lehce zklamán a čekal jsem, že to pude dolů. A nešlo.Poslední tři díly jsem slupnul jak nic. Teď je po všem jsem vyplivnut, plný dojmů a emocí. Pověsti nelhali. Je to fakt pecka. Jasně, že se za těch osm hodin najde několik hluchých míst, ale v konečným zúčtování stejně zůstává skvěle odvedená podívaná. Z hutnou atmosférou a skvělýma postavama. Harrelson je výbornej, ale jeho výkon je ve stínu McConaugheyho. Rusty je ten, kdo si to krade pro sebe. Jeho názory, proslovy, způsob myšlení, i to jakým způsobem kouří cigarety. Chlap, kterýho bych v životě potkat nechtěl, ale každou jeho scénu jsem si užíval. ()

generalmagor

Spojení Matthewa a Woodyho... Ouuuu... Opravdu se někomu poštěstilo a dostal tento brilantní nápad v době, kdy Woody a Matthew jsou ve skvělé formě - neboli - na vrcholu své kariéry. Jakým směrem se vydá druhá série... no řeknu vám jedno. Překonat tuto, to půjde těžce nemluvě o hereckých výkonech, perfektní zápletce, luxusně načasované hudbě a záběry. Brilantně vykreslená špína této práce je natolik pohlcující (ta atmoška!!), že bych si možná i přál, aby druhá série nevznikla. Uvidíme, uvidíme... ()

yatan

Mad Men pomaly odchadzajui, ale ja mam znova dovod na radost. True Detective je najnovsi masterpiece. "Temný případ byl na HBO vůbec nejsledovanějším premiérovým pořadem od roku 2001, kdy se vysílalo drama Six Feet Under (od r. 2001). Poslední epizodu Temného případu sledovalo v USA téměř 5 milionů diváků." Nevnucuje sa, nepredava sa, nesnazi sa hrat na nieco co nie je, no je divny, zvlastny, melancholicko-mysteriozny a pri tom genialny! Presne ako "Rust" Cohle. Rozbieha sa pomaly, ako vacsina TV kultoviek, ale obsahuje momenty, na ktore clovek nezabudne nikdy. Herectvo a rezia na najvyssej urovni. Soundtrack vystihuje az priam epicku podmanivost atmosfery serialu, ktory predstavuje momentalne najvyssiu kvalitu on TV. Druha seria je pomala ponura fincher wannabe s predvidatelnymi "twistmi" napisana drama series, ktora sa ani nepriblizuje prvej serii. ()

IZFNP

Mám rada seriály, ktoré vybočujú. TD vybočuje rozhodne - príbeh, na ktorý by stačil dvojhodinový film, rozťahuje do ôsmych dielov a pridáva do bodky premyslenú psychológiu postáv a existenciálnu rozpravu o živote, smrti a ľudskej povahe. McConaughey potvrdzuje životnú formu a nebadanú schopnosť vcítiť sa do postavy a urobiť ju svojou. Remeselne sa jedná o špičku, ktorá si zaslúži byť hodnotená tak, ako hodnotená je. Dýchal z toho cielený útok na sošku, ktorý zrejme stál za celým seriálom, ale proti takej motivácii nič nemám. Pretože HBO opäť raz prišlo s tak excelentným scenárom, obsadením, atmosférou a spracovaním, že či s cenou alebo nie, True Detective nasadil na pole chytrých, temných detektívnych príbehov novú laťku. Nemusíte byť fanúšik žánru, no ak ste aspoň trochu náročný divák, tento seriál musíte oceniť. ()

BenchPress

Naprosto perfektní seriál z HBO produkce. Kdyby už ostatní série stály za nic, tak jen kvůli téhle první nepůjdu nikdy o hvězdu níž. Perfektní po stránce režijní, příběhové (u kriminálky hrozně důležité a že tenhle se opravdu vyvedl), tak i po stránce herecké, kde podávají oba hlavní protagonisté naprosto skvělé herecké výkony. Ale Matthew opravdu skvělý. 5/5. ()

Luckyboy

Uf. Takhle dobrou minisérii jsem už dlouho nepotkal. Stylové jižanské táhlé rozhovory, vleklá, nápaditě vyprávěná zápletka a i když se to na první pohled nezdá, tak strhující děj. Všudypřítomná temnota a bída amerického jihu je výbornou kulisou (aneb tohle je ta typičtější reálná Amerika). Kam se hrabe Hannibal. S Breaking Bad asi nejlépe natočený nefilmový počin. Oba herce je radost sledovat. Dál už chválit asi není co. Prostě se na to podívejte a dávejte obzvláště pozor na Rusta Cohla (herecký výkon na Oskara, akorát v seriálu). ************************************************************************************************************************************* Druhá série: Vyrovnání ani překonání první série se nekoná. Škoda. Temnou atmosféru si druhý série zachovala dokonale, v něčem byla možná temnější a bezvýchodnější než ta první. Protože v první šlo o souboj dobra se zlem, zatímco v druhé šlo o souboj šedých přežít proti temnočerným... Druhá série podle mne trpěla horšími hereckými výkony, a ne tak dobře promyšleným a gradujícím scénářem. Farrell zahrál ještě jakž takž, a za některé relapsy nemohl ani tak on, jako spíš scénář. Ostatní postavy byly spíše průměrné. Jako žánrovka dobrý, koukat se na to samozřejmě dá, ale totální odvaz jako jednička to v žádném případě není. ()

pojta

HBO udělalo detektivní případ který je temný a nehraje si na klasické vyobrazení americké detektivy. Oba dva hlavní hrdinové se dokonale doplňují. Navíc oba dva mají svoje velké mouchy a žádná dokonalost. ()

Aywes

"Kdysi byla jen tma. Myslím, že světlo začíná Vyhrávat. Postupně se ztemňující a depresivní seriál vás liskne do obličeje barvitostí postav. Dva ústřední detektivové jsou rozdílní, ale oba nežíjí ten nejlepší způsob života. Reálně podaný příběh života vám pomůže hlavní (ne)hrdiny pochopit. Nikdo není svatý, tudíž nečekejte žádné klasické role - ten hodnej a ten zlej. Co se týče detektivní části tak je sice zajímavá, ale ne natolik, abych shledal ději zajímavým. Konečné zjištění mě moc nedostalo. Tam už byla role jasná. Ten zlej byl jednoduše zlej. Ještě ktomu nechutný a zvrácený. A to přežiju celkem dost zvráceností. Režisér se ničeho nebál avšak Twin Peaks je prostě jen jeden. Přesto kriminální drama, které rozhodně stojí za pozornost. Spousta úvah nad všem možným vám dává možnost zamýšlet se z jiného úhlu. Opravdu brilantně napsaný scénář. Užil sem si to. Nedokážu si však představit, že pokud bude druhá série, tak se obsadí stejně sympatické postavy. Uvidíme... 2. Série Po třetím díle jsem zjistil, že se opravdu takové role nedají nahradit. Přesto si stále seriál drží určitý standart ač je o třídu méně zajímavý. ()

Mira00

Devadesátková Luisiana krátce po hurikánu za zvuku alternativního country je pekelně temná, asi tak jako tento případ. McConaughey otočil a z idiotskýho pitomce je najednou největší tahoun seriálu, kterej za mlada temně filosofuje, nosí velkej blok a do něj moc hezky kreslí, a když je starej, tak vypadá jak houmlesák na dně, co pije pivo (hlavně ve čtvrtek), kouří modrý kamelky a vypadá, že je mu to tak nějak jedno, jenže po těch letech se ty dějové linie konečně spojí v jednu a Temný Případ si zadělává na to stát se seriálem, kterej asi jen tak nezapomeneme (koneckonců hodně seriálu od HBO má tento potenciál). Samozřejmě, že nejenom on je tahounem, všichni herci se povedli, celkově i seriál se velmi poved. Jasně plné hodnocení, mistrovský počin. ()

BlindMemoir

Pri sledovaní True Detective si človek veľmi rýchlo uvedomí, že ide o výnimočný seriál. Skvelo napísaný temný príbeh s vlastným tempom, ktorý sa nikam neponáhľa a ponúka divákovi každú drobnosť skrytú v dokonalej hmle. Cez ňu sa snažia vyriešiť až príliš zapletený prípad (ako vždy) skvelý Woody Harrelson a (momentálne zaslúžene na výslní hereckej kariéry) Matthew McConaughey , ktorí podávajú dokonalý herecký výkon. Jemné mrazenie každej minúty vykresľuje Louisianu v jedinečnom neprívetivom svetle, v ktorom sa detektívi Rust Cohle a Marty Hart vyrovnávajú mimo prípadu i s osobným životom, ktorý je v True Detective podaný uveriteľne a nenútene, čo sa mnohým seriálom nedarí a pôsobí rušivo. Surový svet je doprevádzaný skvelým soundtrackom, ktorý už i tak skvelé scény posúva o stupeň ďalej. Je ťažké napísať komentár o True Detective bez vysokého počtu superlatívov na jednu vetu ale s pokojným svedomím môžem povedať, že True Detective patrí medzi (ak nie je) tie najlepšie seriály. U mňa sa True Detective dostalo na prvé miesto a mám dojem, že ešte chvíľu si tam sebaisto posedí. Nechcem zbytočne písať o udalostiach a praktikách detektívov, prípadne o ich príbehoch ovplyvnených osobným životom alebo charakter, aby som neprezradil niečo z deja. Na záver by som si dovolil citáciu: - V tej izbe som sedel a pozeral z okna von do tmy každú noc a došlo mi, že je to celé len jeden príbeh. Ten najstarší. - Aký? - Svetlo proti tme. - Nie sme síce na Aljaške, ale tu mi príde, že tma je podstatne rozsiahlejšia. - Áno, to máš teda pravdu... Vieš ale, že berieš tú oblohu zo zlého konca? - Ako to? - Kedysi predsa bývala všade iba tma. Príde mi, že svetlo už začalo vyhrávať. U mňa prvá séria 100 %. ()

a0001

Atmosféra, príbeh, dej a čo najviac to herecký výkon M. McConaugheyho. Jeho postava bola kľúčová a špecifická pre svoju výnimočnosť. Detektív Cohle vynikal intelektom a Hart zapadal perfektne k pasívnemu policajnému zboru. Ich charakterové postavy boli natoľko rozdielne, že vytvárali vo filme dokonalý kontrast v zložitosti a rozmanitosti. Príbeh bol predpísaný úžasne, atmosféra temná a hutná, pôsobila ako droga, seriál vstupil a neodišiel kým neskončila posledná časť. Fenomenálny 100% *toto platí, ale iba o prvej sérii a je veľmi úbohé, že ďalšie série, ktoré nemajú s prvou nič spoločné vystupujú pod rovnakým názvom. Pri tom nemajú nič spoločné, réžiu, scenáristu, hercov a hlavne kvalitu. Ďalšie série sú proti prvej iba odpadom. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)