James Cole (Bruce Willis) prožil převážnou většinu svého života v podzemí. Nyní, v roce 2025, žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už na konci dvacátého století, kdy během dvou let (1996 a 1997) zemřelo přičiněním neznámého bídáka, který vypustil do ovzduší nebezpečný vir, pět miliard obyvatel zeměkoule. Zůstalo jen jedno procento lidí, kteří se teď krčí jako krtci pod zemí. Hrstka lidí se s tím ale nehodlá jenom tak smířit, a proto vysílá do minulosti prostřednictvím stroje času "nedobrovolné dobrovolníky" z řad vězňů. Jejich úkolem v podstatě není spasit svět a odvrátit neštěstí - co se stalo, nejde odestát. Mají jen pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy, původ všeho zla. Vědci už pak zajistí vše ostatní, vyvinou protilátku a zařídí, aby se lidstvo jednadvacátého století mohlo vrátit zpátky na povrch zemský... (oficiálny text distribútora)

vince

Na prvé pozretie som to nejak nechápal ako môže mať tento film také vynikajúce hodnotenie, ale keď som si to pozrel ešte raz tak nemôžem inak ako za 5. Strašne sa mi tu videl Brad Pitt ako tu stvárnil šialenca. ()

Tiiso

Dvanáct opic je velmi prazvláštně natočený snímek. Po prvním shlédnutí v kině jsem odcházel s rozporuplnými myšlenkami domů. A to s rozporuplností ne zápornou ale příjemně nechápající. Během sledování jsem měl problémy s určením času, místa a v neposlední řadě i některých postav. To se ale posléze samozřejmě odvíjením příběho vyřešilo a nevidím v tom nějakou negativní příčinu, ale právě naopak. Zamotanost děje, přidává na snímku na pověstných grádech. Apokalyptystická atmosféra je vytvořena bezchybně, ať už vizualizací, tak i samotnou náladou všech zůčastněných. Myšlenka příběhu, ač není nijak originální, neboť cestovat v čase umí kdejaký herec v kdejakém filmu, je ve Dvanácti Opicích natolik neobvykle propracovaná a do detailu promyšlená, že se před mýma očima během sto dvaceti devíti minut rozehrává tak velké a přitažlivé drama, které myslím (možná jelikož jsem spusta filmů doposud neviděl) nemá obdoby. Ve filmu je více kladů než-li záporů. Obě hlavní role jsou bravurně zahrané a Brad Pitt zde převádí opravdu fantastický výkon. Záběry z budoucnosti jsou solidní a hudba velmi dobře zvolená. Neustále se rád k tomuto filmu vracím a vždy mě jeho shlédnutí opět potěší. ()

Erian

Dobře promyšlená apokalyptická vize budoucnosti...excelentní Brad Pitt a Bruce Willis ve svých dramatických rolích. Gradující děj a strhující výkony řadí tenhle kousek k tomu nejlepšímu, co mohlo od Gilliama vzniknout. ()

Arequipa

Po přečtení několika komentářů před shlédnutím filmu jsem se obával přílišné složitosti příběhu a konce, který nepochopím. Naštěstí marně. Přesto bych se cítil ochuzen, pokud bych se na film nepodíval znovu. Jedná se o výjimečný sci-fi snímek s tísnivou atmosférou, celkem přehledným cestováním v čase. Bruce Willis si střihl pro sebe netypickou roli a dokázal, že umí hrát nejen chlápky, kteří, cituji: "padají z vejšky hlavou dolů". Pokud nejste jeho fanoušci, tenhle film Vám může jeho kredit u Vás zvednout. Brad Pitt je šílený a šíleně dobrý. Madeleine Stowe přirozeně půvabná. Kdo by řekl, že takový snímek natočí režisér Monty Pythonů?! Ne-li nejlepší, tak pro mě jedno z nejlepších sci-fi, která jsem kdy viděl. ()

crjules

Musim priznat, ze tenhle Gilliam (ac ho znam a mam celkem rad) mi vubec nesednul.Pripadal jsem si nekde mezi Terminatorem a Utekem z New Yorku.Dej jsem pochopil,ale nic tak uzasneho na nem neshledavam. Vsichni zde z nej nyji, ale za sebe **. ()

stiewe

Jak asi dopadne lidská společnost za několik let? Další možný scénář nám předkládá Terry Gilliam ve svém úchvatném sci-fi-thrilleru. Pro pochopení 12 opic potřebujete film vidět vícekrát, protože pokaždé se vám dostane něčeho nového a nebudete se nikdy nudit. Už jenom sledování hlavní hereckéd dvojice Willis-Pitt je slast pro oči. Brad Pitt předvádějící blázna který chce rozpoutat "peklo" si vás prostě musí dostat. Přeskající děj na různé chvíle života Jamese Cole se zdají zpočátku jako zmaténé ale zjistíte, že do sebe všechno perfektně zapadá a není zde jediná chyba. ()

Dantte..

Po první zhédnutí jsem jen horko težko hledal souvislosti a hloubku tohoto těžkého tématu, nad kterým jsem dlouho dumal, dukud jsem si neuvědomil tu překrásnou až hrozivou matematickou rovnici jednoho s nejlepsích filmů daného žanru se skvělím a netradičním Willisem, který odhodil naučené grimasy, a zahrál něco co mě absolutně škokovalo. Nesmím zapomenout ani na vynikající hudbu a perfektně zvádnutý charakter Jeffreho Goinese ztvárněného nadprůměrně hrajícím Pittem. ()

Šindy

Zvláštní sci-fi s neobyčejně dobrým Pittem a skvělým Willisem. Velice pěkná atmosféra, utváří ve filmu něco na co byste si chtěli šáhnout, sice nemůžete, ale cítíte to ve vzduchu. Závěr také dobrý, i když mohl být lepší....Celkově ale velice dobré... ()

RajCZitko

Snímek, který není určen těm, co se na film jenom koukají. Lidi o tomdle musí tak trochu přemýšlet až se dostanou an samonou podstatu filmu. Výborné ztvárnění, suprové herecké výkony jak ze strany Bruce tak i Brada. Jen trochu škoda, že v té době byly představy na cestování časem trochu "chabé". Na tu dobu ale super znázorňené. Kdo nechce tedy jen sci-fi strileni robotů s lidmi, tak todle je to pravé vořechové. ()

Rodin

Škoda, že ta časová smyčka je tak okatě vykradená z nejrůznějších literárních předloh, a to nejen z klasiků - otců zakladatelů žánru. Dlouho dopředu jsem tušil, jak celý kus dopadne. Nicméně celková atmosféra je vynikající, stejně jako výkony představitelů hlavních rolí. Po zhlédnutí tohoto filmu jsem už před léty dospěl k závěru, že z Brada roste velký herec (teď ještě aby konečně dostal nějakou kvalitní velkou roli). ()

Taffey

Vždycky mi nebylo jasné, co na Terrym Gilliamovi všichni vidíte. On si nedovede ani pohlídat kameru. Konkrétně ve 12 opicích se mnohdy točila v nadhledech tak, že mi až bylo blbě. Výprava, pláštěnky z igelitu, široká ohniska, všechno ostré po celé délce záběru, nemůžu si pomoct, ale ke sci-fi patří úplně jiné atributy. 12 opic bylo neuvěřitelně plytkých. Jak obrazově, tak zvukově. Děl nebyl špatný, ale Gilliam rozhodně není režisér pro tento druh filmů. Nepamatuji, že jsem se kdy jeho filmem bavil, že by mě vmáčkl do křesla, nebo že by vě mě vyvolal jskoukoli emoci. Můžu říct, že tohle se vleče od Fišerkinga. U něj jsem, málem, umřel nudou. A u 12 opic tomu bylo nemlich tak. Nekompaktní, roztřílený, technicky nepovedený film. Vůbec si nedovedu představit, že by mohl existovat divák, který by ocenil stejně vysoko 12 opis a třeba Počátek. Ale když se podívám na hodnocení mnoha z Vás, je tomu tak. Myslím, že Terry Gilliam zde má stejně neopodstatněnou pověst jako Christopher Nolan. Já se u obou nudím, většina z Vás by se nad jejich filmy rozplývala, i kdyby natočili pětihodinový opus o kouřícím hovnu na horizontu. Pro mě nemá hodnocení filmů většiny z Vás vůbec žádnou vypovídací hodnotu, protože ve valné míře nejsou dána vlastním názorem ale papouškováním a jménem režiséra. A nemyslete si, po tolika letech, co tu jsem, už to dokážu, s velkou pravděpodobností, poznat. Mimochodem, k tady tak vychvalovanému výkonu Brada Pitta. Každý muzikant vám řekne, že dobrý výkon poznáte, když se hraje potichu a pomalu. Rychle umí kde kdo. Ale pomalu, jako Eric Clapton, třeba, to umí málokdo. A Pitt tady hrál opravdu velmi, velmi rychle. Tam, kde hážete ksichty na všechny strany, to dokáže i děcko ze základky. Ale zahrát jemné nyance pomatence, to už je horší. Takže žádný extra výkon. Jen je třeba si tyto věci uvědomit. ()

smajly

Tento film mi z neznámého důvodu dlouho unikal. O to víc mě překvapilo, že jde o tak skvělou podívanou. Ze všeho nejdřív k hereckým výkonům: Willis a Pitt napsroso excelovali a způsob, jakým Willis zahrál zmateného cestujícího v čase a Pitt maniodepresivného cvoka mě zkrátka fascinoval. Apokalyptický námět je poměrně živnou půdou pro současné filmaře, ale tady byl pojat netradičně, což je další velké plus. Po mírně zmateném začátku začne divák chápat a děj ho pohltí. Málokdy komentuju hudbu, protože zastávám názor, že dobrá filmová hudba by neměla být slyšet. V tomto případě jsem se do ní párkrát zaposlouchal, hodně se mi líbila a výborně dokreslovala mysteriózní atmosféru filmu. Potěšil mě i závěr oproštěný od sladkého happyendu. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil