Cirkus Bukowsky

Česko, (2013–2014), 10 h 25 min (Minutáž: 51–53 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Pavel Řezníček, Hynek Čermák, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jaromír Hanzlík, Jan Vlasák, Bohumil Klepl, Predrag Bjelac, Nela Boudová, Vanda Hybnerová (viac)

Jakmile se sebevražda milenky začne jevit jako vražda, je tu problém. Nestor Bukowsky přišel o práci, manželku, domov, jde po něm policie. Kriminalista Kuneš, který Nestora podezírá, má také problém. Musí nastoupit protialkoholní léčbu, jinak ho vyhodí z práce. Na rozdíl od nadřízených je přesvědčen, že Edita opravdu byla zavražděna. Místo nástupu na léčení se pouští do pátrání na vlastní pěst. Přes antipatie Bukowského a Kuneše je jasné, že jen jejich spojenectví může případ objasnit. Ale kdo byla vlastně Edita Tichá? Dcera kontroverzního podnikatele, úspěšná studentka nebo labilní manipulátorka? Ukazuje se, že ji nikdo neznal. Stopy vedou hned k několika milencům, okruh podezřelých je široký. Je vrahem neznámý stalker zahlcující Editu přívaly prasáckých SMS? Editin spolužák, profesionální aktivista, který zmizel den po její vraždě? Nebo dealer Prozac? Ostatně – ani policista Kuneš, ani Nestor Bukowsky nemají ve vztahu k Editě úplně čisté svědomí. Popravdě řečeno, kdyby Edita nebyla zavražděna, život Bukowského by byl zoufale nudný...

Výbuch karavanu rozmetá vánoční idylku a Bukowského plány na klidný život s Vesnou. Vražda Edity Tiché byla jen zástěrkou skutečného cíle. Nezbývá než zjistit, kdo a proč chce zabít Nestora Bukowského.
V dalších šesti dílech oceňovaného seriálu (cena za režii pro Jana Pachla a cena za střih pro Petra Pauera na mezinárodním festivalu BAR v Černé Hoře, cena AČK pro kameramana Marka Jandu, cena Zlatý ledňáček z Finále Plzeň za nejlepší TV DRAMA) se Nestor Bukowsky v podání Pavla Řezníčka spolu s parťákem Hynkem Čermákem alias detektivem Kunešem nakonec dopátrají pravdy. Než se tak ale stane, dostanou se oba do mnoha hraničních situací. Ponurá atmosféra, množství akčních scén i napínavých zápletek si nezadá s první sérií a hrdinové se během pátrání dostanou na neobvyklé lokace. Natáčelo se mimo jiné v industriálním prostředí Mostecké hnědouhelné pánve, v Gdaňském přístavu, či na studeném poloostrovu Hel. Jak se na správnou detektivní road movie sluší, zavede pátrání Bukowského hodně daleko od domova. Klíč k případu nakonec nalezne mnohem blíž, než by čekal... (Česká televize)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (3)

Cirkus Bukowsky (2013)

Ono možná už v době premiéry si na to dost lidí nevzpomnělo, ale Cirkus Bukowsky vzešel z tehdejšího pořadu ČT Souboj seriálů, kde měl vítěz garantovaný slot pro vysílání. Bukowsky nevyhrál, ale i tak se ho jako jediný seriál podařilo nakonec realizovat, což je dobře, protože si pamatuju, že už tehdy jsem mu fandil a byl to tam jednoznačně nejlepší seriál. Konečně se ukázal potenciál Pavla Řezníčka, kterému přesně tenhle typ rolí sedí. Cirkus Bukowsky byl také ve své době v našich končinách dost inovátorský počin, protože tento styl severské krimi, s omezeným počtem barev, monology hlavní postavy, ponurou atmosférou a takovou tou špínou všude okolo, tak u nás nebyl nijak zaběhlý a Cirkus Bukowsky tak tady razil cestu dalším projektům. Hlavně první řada šlape skoro dokonale. Vesměs by si klidně vystačilo jako takový malý příběh okolo jedné postavy. Druhá řada to pak rozvíjí do většího celku, ale pořád zůstává to, co je na seriálů silném. ()

Série 1 (2013) (S01)

První série Bukowského u nás byla před lety poměrně zjevením. V té době jsme u nás na tenhle temný Skandinávský styl krimi seriálů ještě nebyli zvyklý, a musím říct, že Bukowsky razil cestu velmi dobře. Zápletka je tu hodně atraktivní, díky inovativní práce s kamerou či výběrem lokací nabízí něco jiného, než všemožné generické kriminálky z nevýrazného Pražského prostředí. Seriálový děj zase umožňuje jít více do hloubky postav, což je taktéž fajn, protože v podstatě všechny charaktery jsou super napsané. ()

Série 2 (2014) (S02)

Druhá série Bukowského je sice přímým následovníkem první, a jde do větší hloubky samotného případu, ale v mnoha ohledech spíš dějově působí jako samostatný celek. Už tu nemáme takový ten wow efekt toho, že je to v našich končinách něco nového, takže už víme, co čeho z hlediska audiovizuální kvality jdeme. Čistě z hlediska scénáře je druhá řada o něco slabší, jelikož sice pořád přináší zajímavý atmosféricky zážítek, ale řekl bych, že zbytečně nabourává některé závěry první řady a překrucuje složitě některé momenty tak, aby z nich tvůrci mohli vyvodit důsledky do druhé řady. Víc prostoru dostává i Kuneš, asi s vědomím toho, že se pro něj už tehdy připravoval samostatný seriál, což určitě není na škodu, takže se díky tomu více ponoříme i do samostatné krimi linky. Postavy umírají jak na běžícím páse a jeden zvrat střídá druhý, až to divák skoro přestává pobírat, ale nakonec se z toho všeho podaří tvůrcům velmi šikovně vybruslit a jednotlivé dějové linky uzavřít. ()