Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental Film)

Rannveig

Upřímně věřím, pokud by tento film rozdělili do dvou, zpomalili trochu (takže by se tvůrci neztráceli ve vyprávění) a hlavně se především zaměřili na postavy, dějovou linku a také uvěřitelnost záporáků a jejich motivů, pak, jedině pak, by to mohl být dorbrý film (myšleno filmy) PRO - Jeremy Irons, Třetí složka ze čtyř tajných souborů. PROTI - následuje: Asi takhle, pokud vám nezáleží na ději, návaznosti, nebo charakterech a jejich vývoji a dáváte spíše přednost masivním explozím, super destrukcím v ohňostrojích lejzrů a samozřejmě nějaké té epické anihilaci (kterou jste fakt zaručeně ještě jinde neviděli), pak si tenhle film zamilujete. Kdyby mi bylo dvanáct, asi bych to považoval za kůl film, ale... není. Rozumějte prosím, před začátkem filmu se objevil režisér a požádal nás neprozrazovat žádné detaily z jeho nového drahocenného díla. To mě mate - normálně bych samozřejmě vyhověl, ale netuším proč, když drtivou většinu detailů už znáte z mnoha předchozích starších děl, např.: The Dark Knight Returns Part II. (2013), Batman and Superman (1998) nebo (dokonce) Superman: Red Son (2009). Pokud jde o komiksy, raději ani nezmíním. Ale pozor, nemyslím tím jen nápady, myslím tím třeba i přesně zopakované hlášky!! Problém dnešních filmů je, že tvůrci netuší s jistotou, zda bude pokračování, či dostatečná pozornost - takže jednoduše, narvou tam co se do toho vejde a nejlépe vše najednou. Za mě 50-75% (25% je povinných, jakožto pro fanouška Batmana) P.S.: Hudba jednu ku jedné - Byly momenty, kdy seděla jak zadek na druhým zadku a momenty, kdy stála opravdu jen za produkt zadku, jako z nějakého béčkového akčňáku z osmdesátek - speciálně při vyvrcholení filmu. ()

anatheman

Ale jo, je to dobrý. Překvapil Pucflekův Batman a především jeho aston. :-) Ostatní členové hereckého obsazení zklamat nemohli a zmiňovat monumentální Pokojovu (a J. XL) hudbu by bylo jistě klišé. Akční scény (aspoň tedy ty, co se bezprostředně týkaly gothamského Temného rytíře) mi připomněly mou oblíbenou herní sérii Batman: Arkham, což tedy také představuje plus. Líbilo se mi i vkusné načrtnutí toho, co můžeme od DC v budoucnu očekávat. Děj je vcelku jednoduchý, přímočarý a určitou logiku, co drží film, má. Ale musíte zabránit tomu, aby vám přemýšlení o detailech zkazilo celkový zážitek. BvS je zkrátka pro Upřímné trailery nebo HISHE velmi snadným terčem. :-) Také se dá říci, že již z trailerů proklamovaný souboj mezi člověkem a bohem je spíše kláním mezi pozvolným rozuzlením a deus ex machina. A to se týká především Lois. Ta kam vstoupí, tam jednoduše vždy nastane zázrak. :-) No a za zmínku stojí i Doomsday, jehož musel modelovat nějaký nadšenec do P. Jacksona. Protože "vůbec" nepřipomíná jeskynního trolla z LOTRa a "vůbec" nezažije totéž, co King Kong. :-) ()

rhobos

Ač se mi v Man of steel Henry Cavill jako superman nelíbil, musím uznat že v tomto díle mi přišel ideální. Není to totiž klasický superman jak ho známe (oblíbený všemi, vždy mu všechno vyjde, zachraňuje všechny životy), ale je to životem ztrhaný, zoufalý a zároveň hodně arogantní superman, který si jde za svým hlavním cílem a na vedlejší škody kašle. A to dokázal Henry ztvárnit úžasně neboť bylo vidět, že je jiný. Bena Afflecka jako batmana jsem se hodně bál, ale jsem VELMI VELMI překvapen a potěšen jak to zvládl. Na výbornou. Celkově děj se mi líbil. Parádní hudba Hanse Zimmera, efekty v pořádku. Výborná TEMNÁ atmosféra se nesla celý film. Viděno v kině, spokojenost. 95% ()

Trešlson

Ublábolená nuda? Bohužel ano... na celém filmu je nejlepší Alfred. Jestli někdo adoruje Batmana a Wonder Women opravdu nechápu proč. Ani jeden z nich nedostal moc prostoru (to vlastně platí o všech postavách), Aquaman (skoro) nikde a nalákání na další filmy? Nula. Nejsem jednostranně zastáncem Marvelu, ale DC se tohle nemůže povést zkrátka proto, že už se to nepovedlo. ()

multiflexi

Většině se asi snímek líbit nebude a většina filmy založené na DC vesmíru bude srovnávat s Marvelem. Já jsem rád, že se oba světy od sebe liší, protože pokud by byly stejné, superhrdinovská kaše by se mi rychle přejedla. Ben Affleck je jiný Batman a je skvělý Batman a Henry Cavill je vůbec nejlepším Supermanem a to říkám přes to, že mě nikdy tahle postava overpowered hrdiny s jasnou achilovou patou nezaujala. Cavillův Superman je ale prostě chlap, kterýmu jeho emoce a fyzickou interakci se světem věřím. Souboje jsou surové a efektní a "uvěřitelné". Film doprovází skvělý soundtrack, který celý zážitek znásobuje. Líbí se mi, že i v době kdy většina filmů a hlavně těch superhrdinských je jak sledování lidí v jedoucím rychlíku, najde se zde místo na pomalejší a symbolické pasáže, kde nejde jen o to co postavy říkají a dělají, ale zachycují i něco co se na plátně nevyskytuje, jejich motivace a pohnutky, myšlenky. Affleck není Batmanem, ale především člověkem, který Batmana má jako nástroj pro svoje cíle a stejně tak i Cavill a Superman. Těším se a jsem zvědav jak se vyvrbí pokračování a doufám, že zůstane v podobných kolejích. ()

SidneyP

Předem musím říct, že jsem spíše fanda Marvelu, ale DC nijak nezatracuju, a i když jsem trochu tušil, že tohle bude průser, na BvS jsem se těšil a byl jsem hodně zvědavý, jak to dopadne. Film nás už v mediální kampani hnal hlavně na to, jak se dvě největší osobnosti tohoto komiksového světa utkají proti sobě, a i když jsme asi všichni věděli, že jejich boj nebude trvat až do úplného konce, čekali jsme určitě řezbu jako prase... No, toto bylo např. moje očekávání. Vynechám to, že celkově se tam ti dva maňásci "v pláštích" rvali tak 10 minut. Vynechám to, že jsou ve scénáři občas díry jako kráva (Lois dojde nějakým zázrakem něco, o čem nemůže mít kvůli různým věcem ani ponětí). Vynechám to, že poslední třetina filmu je tak zkur*eně digitální, že je to něco hrozného. Vynechám to, že některé pasáže byly otravné ("Miluji Tě", "lež může být nevinná", "nesmíš to nechat zajít tak daleko", "musím to udělat", blablabla). Vynechám to, že jsou vám všechny postavy úplně u prdele kvůli tomu, že s nimi nemáte žádný vztah... A tak teď zvažuji, co mi ze zážitku z filmu zbylo. Jo, dvě věci: 1) Ben Affleck není úplná pohroma, jak se každý domníval. Ale má ještě co vylepšovat. 2) Mark Zuckerberg vcelku dobrý Lex Luthor. Měl jsem chuť dál sledovat příběhy ostatních postav. Ale už nemám. Pro další kola vyhrává automaticky Marvel. 60%. ()

Narsill

OBSAHUJE NÁZNAKY SPOILEROV... OMG! To sa dalo spraviť tak dobre! Ale nie, oni si museli povedať, že pozrite aké veľké univerzum už má Marvel a jak sa im darí, sme pozadu! Spravíme film Batman vs. Superman podľa komixu, ktorý bol kvôli načrtnutiu sporu rozdelený do dvoch častí ale na to sa my zvysoka vyserieme... Konflikt spravíme len tak aby sa nepovedalo a dáme tam ešte aj všetkých ostatných hrdinov, ktorý budú v Justice League aby sme ich trošku predstavili. Začiatok sa samozrejme snaží nadviazať náladou na "úspech" Man of Steel ale je tak neskutočne rozbehaný, že ani neviete čo sa deje... Súdne pojednávanie, flashback, kryptonit, neznáma guľka... A keď už je tam príliš veľa kecov tak tam dáme trošku akčnejšiu snovú sekvenciu ktorá v podstate nič neznamená ale aspoň tam dáme trocha akcie... Keď už konečne príde k očakávanému stretu a ja si hovorím, že fajn aspoň súboj je spravený celkom dobre a čakám na epickú vetu(z komixu) ktorú mal predniesť Batman pri porážke Supermana, čo dostanem? Najviac gýčoidné "Martha" po ktorom sú Superman s Batmanom najväčší homies. Premýšľam čo by sa stalo keby sa ich mamky volali inak... No a nakoniec ako lepšie utvrdiť svoje nové kamarátstvo než v boji proti najprísnejšiemu, najmenej digitálnemu záporákovi( jaskynný troll z Pána Prsteňov 1) a rozbiť pri tom ďalšiu polovicu mesta čo už Batmanovi až tak asi nevadilo keď si povedali so Supermanom svoje Martha. To, že v tomto filme nechceli zaradovať žiaden humor si ale náramne vynahradili tým, že hlavný hrdina 2x zomrie a 2x ožije a to ani neni v popise žánrov satira. Z filmu som očividne sklamaný ale Affleck bol ako Batman naozaj skvelý... a ten hlas! Dám šancu aspoň tvojej sólovke. ()

nippa

No, typická Snyderovina. To, že mi je Cavill ako Superman nesympatický rozotierať nebudem, je to skôr "osobné". To, že je po Temnom rytierovi takmer nemožné zmeniť obsadenie Batmana tiež nie, no Affleck neurazil, skôr naopak... slušné. Samozrejme preplácané, keď spomalené tak hodne spomalené - keď chaos tak taký, že človek nevie kto koho udrel. Podobný scenár sa dá napísať pri posedení na záchode a ten strih nie je zrovna Tarantinovský. Beriem to tak, že pred Justice League takýto "prolog" prísť musel a vôbec to nebolo také strašné. Išiel som tam takmer s nulovými očakávaniami a nakoniec som bol celkom milo prekvapený. Wonder Woman by som tam už asi nepchal, tá bola absolútne zbytočná. Eisenberg pre podobnú rolu zjavne nemá cit a miestami silno prehrával, ale výsledný pocit je taký že potešil (Uvidíme čo predvedie Leto ako Joker, viac od neho nečakám). Bohužiaľ som DC fanboy a súboje okrem toho finálneho ma fakt bavili takže 4 ako lusk :D ()

Wargoo

Batman vs. Superman môže naplniť očakávania mnohých zarytých fanúšikov, ktorí neočákavajú pokračovanie "nolanovského" Batmana a dúfajú, že sa všebúrajúci koniec z Man of Steel nezopakuje. Rovnako môže nadchnúť tých fanúšikov, ktorým sa neskutočne páčil Shannonov záporák Zod, a tak-nejak počítali s tým, že Eisenberg ho len ťažko nahradí, a tým pádom neboli príliš sklamaní. Nadšenie by mohli pocítiť fanúšikovia Zimmera, ktorý sa rozhodol upgradovať OST z Man of Steel a úplne zabudnúť na Dark Knight motív, a jeho "The red capes are comming" považujú za skladbou hodnú Hansovej aj BvS značky. A v neposlednom rade by čisto teoreticky mohol tento Blockbuster No. 1 of 2016 potešiť aj tých fanúšikov, ktorí si vedia vychutnať poriadnu márovačku, neprihliadať moc na to, kto zrovna utŕžil poriadnu po papuli, a dokážu prižmúriť oči nad menšími (nie príliš zážitok kaziacimi) scénaristickými chybičkami (niektorí písalkovia tu asi čakali príbeh "inspired by true story"). JA SOM TAKÝ FANÚŠIK, a s rukou na srdci môžem povedať, že som sa bavil. PS: Irons ako Alfred mi moc nesedel. Affleck ako Bruce Wayne/Batman môže byť. PS1: Serte už na 3D, ak nieje film robený originál na 3D efekt (Avatar...), tak to kukni v 2D ! 5***** 82,922% ()

Luk Skywalker

Bohužel výtky od Toma Hardyho jsou přesné a souhlasím s nimi. Ještě je tam pár dalších věcí, kdy nevíte jak to scenáristé mysleli (nechci spoilerovat, tak jen zmíním, že se to týká Luthera a Kryptonitu). Ale jinak film je opravdu úvod k Justice League, takže první polovina filmu se prokecá (a jsou tu zbytečné výjevy představ a snů) a v druhé je akce vcelku dost a jsou tu odkazy na jednotlivé členy Justice League a opět jako u Marvelových filmových Avengers tam nebudou všichni, kteří by tam měli být (čili základní členové). Viděl jsem 3D verzi, ale na rozdíl třeba od sedmičky Star Wars nebo pro mě nedostižného Hobita (co se 3D týče) je to hodně ploché. A ještě jedna výtka: Opravdu je Gotham od Metropolis co by šutrem dohodil?! Co se týká obsazení: Affleck to zvládl a je tu korba jak cyp, Gadotka se mi jako Wonder Women zamlouvá (i když zkraje filmu je jakási snědší) a Jesse Eisenberg by z fleku mohl hrát Jokera, to říkám od traileru, bo v jeho podání je Lex Luthor magor "jokerovského typu" jak vyšitý, pak jsou tu dvě peckovní scény k zasmátí, ale jinak vtip nečekejte. ()

HDeer

Batman v Superman nie je zlý film. Dopláca iba na akomsi mylnom nadhodnocovaní veci, ktoré pre komiksovo nevzdelaného diváka nemajú žiadny prínos. Množstvo referencií (Batmanov flashback, videá s parťákmi Wonder Woman a jej záhadné laso, či samotný obraz v Lexovej obývačke) prináša skôr zmätok, než pôžitok a film ako samostatný celok viac sabotuje, než posúva dopredu. Plynulosť zápletky rovnako chradne množstvom nie príliš presvedčivých scén a dejových zádrheľov (Supermanova neschopnosť vycítiť prítomnosť bomby / neschopnosť vypátrať matku, zatiaľ čo svoju novinársku družku počuje aj cez vákuum), ktoré však v konečnom dôsledku ležia na rozhodnutí diváka, či ich je schopný akceptovať. Z hľadiska postáv, zle obsadená (koment ku Man of Steel) Lois Lane je pre film absolútne bezvýznamná - slúži len na akési posúvanie miestami vývoja-neschopnej zápletky. Jej benevolentný šéf rovnako. Záporáci obstojní. Alfréd tiež. Osobne si ale nie som celkom istý, či dokážem akceptovať takéhoto Batmana. Nehovorím teraz o hereckom obsadení, ale skôr o fenoméne vidieť ho nemilosrdne zabíjať zloduchov, čo by malo byť vyslovene proti všetkým jeho konvenciám. Myslím, že tu to v rámci pravidiel univerza tak trochu zaškrípalo. Záverečná konfrontácia mi však toto zaváhanie pomerne vynahradila. Dospel som teda k záveru, že máme dočinenia s popcornovým veľkofilmom, ódou na neo-kapitalizmus a súčasne ekvivalentom ľahko nadpriemerného filmu z dielne konkurenčného Marvelu. ()

vachi

Jsem velice spokojen s castingem (hlavně Affleck a Gadot), hudbou (na samostatný poslech nic moc, ale do filmu sedí parádně) a vizuální stránkou (někdy je to sice lehce přepálené, ale zpomalovačky super a akce mě bavila víc než v Man of Steel). Především úvodní scény z dětství a ze souboje Supermana a Zoda + nástup Wonder Woman do akce jsou super. Nespokojen jsem hlavně se scénářem (slabý příběh, hloupé zvraty, nudné konverzace, slabé motivace, nenavazující scény). Preferoval bych spíše zaměření se na souboj Batmana vs. Supermana, větší prostor pro Wonder Woman, méně Lois a Doomsdaye, Chápu, že film měl být brán jako takové úvodní představení Justice League, ale nějak mi to tam nesedělo. Líbila by se mi větší podoba s Návratem temného rytíře. Celkově to nebylo nejhorší, ale má očekávání byla mnohem, mnohem vyšší. ()

SC

Alespoň 6 filmů v jednom. Místo toho, abych byl rád, že mě DC nehoní několik let do kina na sólovky připravující půdu pro velký střet hrdinů… bych se celkem rád nechal honit několik let do kina na sólovky. Protože Cavill je dobrý Superman a Affleck dobrý Batman (a tohle mě vážně překvapilo). Jenže to v BvS nemůžou dokázat, jelikož se tam semele tolik věcí, že nevíte, kam dřív koukat. Byl bych se býval pokusil je vyjmenovat, ale už na konci filmu jsem netušil, co se stalo na začátku. Pamatuju si jen úplný začátek se zabitím Batmanových rodičů. Připomněl mi totiž začátek Sucker Punch. Několikaminutový klip, který by Snyder nezapřel ani kdyby chtěl a následně skok do nudné části, kdy už jen občas vykoukne zajímavý nápad, ale z velké části je to jen změť něčeho, co nedává smysl. Vizuálně je to pořád dobré (soundtrack je ale o ničem), ale nekouká se na to dobře, protože to mohlo být asi milionkrát lepší, mít to scénář (+ editing) od myslícího člověka. PS: Bod za Amy Adams ve vaně. Kvůli téhle scéně se nemůžu dočkat na blu-ray. ()

MikeeTheory

Batman v. Superman stojí snad po všech stránkách zcela v opozici vůči konkurečnímu Marvelu, díky čemuž se logicky stal terčem ostré kritiky. Co na to říct? Snad jen to, že Zack Snyder víc než kdy dřív stvořil dílo, které, byť u odborných hodnotitelů (a nejen u nich) neuspěje úplně podle představ, jeho význam bude možná větší, než si teď dokážeme uvědomit. Já na tom oceňuji to, že z toho cítím neuvěřitelnou vášeň - vášeň ke komiksu, témnému světu DC Comics i dvoum nejslavnějším hrdinům všech dob. Zack Snyder podle mě dokonale vystihl daleko dospělejší filosofii DC Comics a nabídl zajímavou alternativu pro ty, kteří už jsou otrávení z té stále se opakující šablony, kterou Marvel používá snad v každém svém filmu. Jak to tak bývá, změna často nebývá provázena nadšenými ohlasy. Tenhle skvost nejspíš prověří až čas. Já každopádně jásám štěstím a těším se na Suicide Squad a moji vytouženou týmovku Justice League. Ať žije DC! ()

Kaktusak12

Novinka od DC fakt potěšila. Skvělá hudba (stejně jako v Man of steel) a překvapivě dost dobrý Affleck. Doufám, že se stejně předvede i v Suicide Squad. Stopáž mohla být delší, aby každá z postav měla aspoň trochu víc prostoru (hlavně Wonder Woman). Jinak hlavní battle Batman v Superman víc než uspokojující. Jesse Eisenberg jako hlavní padouch geniální, od The social network mě nepřestává překvapovat. ()

johnywalker

Nebudu tu psát, co bylo už tisíckrát vyřčeno všemi možnými způsoby po celém světě kritiky či zuřivými reportéry snažící se šťouchnout si do DC, jak všecko dělají špatně. Zkrátka a dobře, mohlo to být lepší, to by však nesměl být vyvíjen na tvůrce obrovský nátlak, co se týče nároků příběhových, vizuálních, vlastně jakýchkoli! Za každou cenu dohnat Marvel, to je ten kámen úrazu. Dát větší prostor všem na plátně, klidně rozdělit na dva díly (to je teď moderní jsem slyšel) a mohlo to projít. Vecpat Batmanův origin, zápletku o rozepři (jak už název filmu napovídá), rozject Justice League, ukázat Wonder Woman, Lexe Luthora (mimochodem skvělý Jesse - Zuckerberg), Doomsday... je toho moc!! Těším se, opravdu se těším na prodlouženou verzi - chci prostě vidět víc, chci, aby mi ukázali vše, co vytvořili, protože jde přecejen o splnění geekovských snů, ač je to vše mírně těžkopádné a nelogické... ()

StropS

Při tak dlouhé stopáži se i velký nachos s litrovou colou stává vlastně malým občerstvením a to není vždy dobré. Bylo tam hodně slabších míst, které mi nic neříkaly a nudily mě, jednoduše bych je přetočil. Hlavního záporáka řadím mezi komiky a i když to zahrál dobře, neseděl mi v postavě, kterou ztvárňoval. Jinak Batmanův kostým je podle mě nejlepší, který kdy měl, je prostě brutální. Když ten mix postřehů dám dohromady, jedná se o solidní akční záležitost, které chybí trocha toho vtipu a vůbec, něco podobného jsem už někde viděl...nic výjimečného a stačí vidět jednou. ()

Raziel_cz

Dvěma superinteligentním borcům bylo razantně sníženo IQ, aby se mohli porvat ve druhé nejhorší akční sekvenci filmu. Oproti očekávání prakticky nulová spojitost s Návratem temného rytíře. Místo superhrdinského dramatu na úrovní Watchmenů slabá popcornovka, která se příliš často pokouší hrát na osudovost a vyznívá dost trapně. Hodně to ale táhne Ben Affleck, jenž by pro mě byl nejlepším Batmanem, nebýt scénáře, díky němuž je z něj nejhorší detektiv na světě. Jeho pojetí jako antihrdiny ve stylu Punishera se mi ale líbilo moc, stejně jako alespoň v jeho případě potlačení potřeby být za každou cenu doslovný. Origin je – chválabohu, když už to musí být – rychle shrnut během úvodních titulků, je tu batmobile a batplane, vystřelovací háky a další vynálezy působící víc komiksově než u Nolana, parádní batcave a taky skvělé (asi proto, že v nich nevystupují superlidé) bitky inspirované Arkham Asylem. No a Ironsův cynický Alfred je naprostý božan. Naproti tomu Superman je stejně nezajímavý jako posledně, Amy Adams je zde do počtu a Jesse Eisenberg nehraje Lexe Luthora, ale Marka Zuckerberga. Wonder Woman by byla fajn, kdyby polovinu stopáže nechodila po náhodných místech, kde nic nedělá a neříká (a kdyby ji hrála Lucy Lawless) – snad director's cut trochu osvětlí. Doomsday je stejná tragédie jako český překlad a účast Aquamana, Flashe a Cyborga se nedá označit snad ani za camea. Ta a Batmanovy halucinace/sny/přijímání zpráv z budoucnosti nakonec degradují BvS nejvíc, protože přes všechen potenciál jde ve výsledku jenom o přestupní stanici k Justice League. Ačkoliv, možná BvS nejvíc degraduje, že druhá polovina působí, jako by se na natáčení přijel podívat Michael Bay. Jenže ten si aspoň dokáže pohlídat kvalitu FX. A v jeho filmech nikdo neschválí odpálení atomovky za pět vteřin. O tom, že všechny postavy mají v mozku GPS a připojení na cloud se sdílenými informacemi, si rozsáhleji povíme jindy. Ale nemůžu tomu upřít, že je to podstatně zábavnější než Sucker Punch (přestože ty zpomalovačky jsou na hraně). Jenom je mi smutno ze všech těch nevyužitých možností. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce