Gándhi

Biografie Mohandase K.Gándhího, nenápadného právníka, ze kterého se stala díky jeho filozofii nenásilí a přímého protestu vůdčí duchovní osobnost Indie. Příběh Mahátmy Gándhího a jeho vzestupu z postu bojovného právníka v Jižní Africe až na pozici duchovního vůdce v Indii. Po svém návratu do Indie si Gándhí uvědomuje, že Britové udělali z Indů druhořadé občany. Dovede indický lid až k povstání proti Britům, přičemž zpočátku volí pouze formu nenásilných protestů Tento film popisuje život a dobu Mahátmy Gándhího, indického politického vůdce, kterému se podařilo osvobodit svou zemi od britské nadvlády za pomoci nenásilných prostředků a tím dát naději a inspiraci nadcházejícím generacím. (oficiálny text distribútora)

Chrustyn

Velkolepé a chvílemi neuvěřitelně působivé drama, které však trpí jako skoro každý biografický snímek přílišnou zdlouhavostí a potřebou vše do detailu vysvětlovat. Pokud si však ke sledování připravíte pohodlnou pohovku určitě si tuto výpravnou podívanou vychutnáte a to hlavně díky dokonalému výkonu Bena Kingsleyho a úžasné kameře. ()

tron

„Myslel som, že budete väčší.“ Podľa slov režiséra Attenborougha jeho najdôležitejší režijný počin. Opulentná vizuálna stránka (masové scény, bohatá výprava) a na rozdiel od Attenboroughových neskorších režisérskych prác i podstatne lepší scenár a masky (CHAPLIN, LÁSKA A VOJNA). Príjemne rozvláčnej snímke dominuje skvostný Ben Kingsley a silný príbeh, ktorý ma zaujal napriek tomu, že ma „téma Gándhí“ doteraz (a ani potom) nefascinovala. ()

Falko

Ben Kingsley - (Mohandas Karamchand Gandhi) +++ Candice Bergen - (Margaret Bourke-White) +++ Edward Fox - (generál Reginald Dyer) +++ John Gielgud - (Lord Irwin) +++ Trevor Howard - (sudca Broomfield) +++ Martin Sheen - (Vince Walker) +++ John Mills - (Lord Chelmsford) +++ Daniel Day-Lewis - (Colin) +++ Bernard Hill - (seržant Putnam) +++ Hudba: Ravi Shankar +++ ()

sportovec

Ze zhlédnutí české premiéry (premiérového promítání v tehdejší ČSSR) si pamatuju jedno: v zaplněném kinosále nebyl nikdo, kdo by žehral na délku filmu, komu by vysloveně vadila jeho délka. GÁNDHÍ byl velmi pozorně sledován takřka bez výjimky a se zatajeným dechem. Pomalé tempo bylo přiměřeným tempem, scénář klíčových scén, zejména bitevních, nebyl nikým zpochybňován. I tehdejší kritika film chválila a v tomto případě poprávu zdůrazňovala jeho všelidské ideové poselství. Nechci tu opakovat již vyřčené soudy. Ale osudem kohokoliv z nástupců obou protagonistů tohoto ztvárnění gándhiovské látky, bude-li chtít zachovat jeho srozumitelnost pro evropského diváka, je právě tato jakoby dokumentarizující metoda, v níž fikce splývá s fakty do jednoho samozřejmě sourodého celku, základním východiskem. Existují i jiná tempa než evropská, existuje i jiné vnímání času a života než to naše. A existuje také kvalita, která sice nesplývá zcela s naší představou o životě a díle neevropské osobnosti, zato však prostřednictvím skvělých hereckých výkonů evokuje prostředí, které pro nás, Evropany, není ani nezajímavé, ani neatraktivní. A nabízí zážitek, na který se nezapomíná ani po desetiletích. (Stranou ponechávám fakt, že ani dnes toto klasické dílo není dostupné pro českého diváka na DVD nosičích.) ()

iamek

Očekávání u Gándhího jsem měl obrovské a snímek je nenaplnil. Gándhí není špatný film, ale nebýt famózního hereckého výkonu Bena Kingsleyho, který právem získal Oscara tak se asi unudím k smrti. Snímek si možná zasloužil krátší stopáž, protože v některých pasážích se téměř nic nedělo. Jak už jsem říkal, nebýt Bena Kingsleyho dám slabší tři hvězdičky, ale díky němu dám čtyři. ()

• Film je zařazen na seznamu "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Nachází se v kategorii filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou. (gjjm)
  • Režisér David Attenborough vzpomínal, že "jsem byl vlastně až třetím režisérem, jenž přicházel v úvahu. Prvním byl Fred Zinnemann. Ten však od filmu poměrně brzy odstoupil a vlastně nikdo přesně neví proč. Druhým kandidátem byl klasik filmové režie David Lean, jenže před natáčením chtěl ještě dokončit takové malé filmové odbočení v podobě snímku Ryanova dcera. Při své příslovečné preciznosti však k tomu potřeboval tři roky, takže volba padla na třetího v pořadí." (NIRO)

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (viac)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (viac)