Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

dormouse

Nejsem zrovna příznivcem těchto komorních psychologických sci fi, a myslím si, že na téma AI už bylo vymyšleno vše. Her bylo mnohem košatější a filosofičtější. Ale Domhnall Gleeson je skvělý a v dnešní absenci dobrých filmů raději dobrý film nadhodnotím, takže 4 hvězdy. ()

bloodcountes

Velmi podařené, takové "severské" komorní sci-fi hlavně pro začátečníky sci-fi, aby se mohli vydat po odkazech na Alana Turinga a robotiku jako takovou. Nicméně zaujalo mě to, i když úplný začátky o Turingovi a jeho pracech už mám za sebou a Asimova jsem četla s mateřským mlékem. SPOILERY. Docela osvěžující pro mě byl závěr, protože jak jsem "naprogramovaná" na existenci tří robotickcých zákonů, tak to pro mě bylo nečekané :) Rozhodně to oceňuju, protože my jsem si už tak nějak zvykli, že roboti ve všech dílech se chovají podle 3asimova (a on pro to udělal opravdu hodně, aby nám to do hlav zapsal), ale nikde není psáno a dáno, že se jimi budou skuteční tvůrci AI opravdu řídit. Spíš bych řekla, že nebudou:( I proto jsem ocenila, že tenhle film šel úplně jinou cestou (a možná vědomě hrál na ten náš 3A syndrom, takže jsem asi nebyla jediná, koho to překvapilo:) a ukázal, že 3A nemusí vždycky platit. Dobré vědět, ne? Jinak je to dost pomalý, takže kdo chce, může během meditativních pohledů na zajímavé iteriéry a záběry rozjímat o tom, co se během tuším šesti sedmi sezení s Avou předestírá za rozmanité psychologické momenty. Kdo není zvyklý nabo vstřícný se psychologií moc zabývat, dívat se na staré otázky a staré postupy vždycky znova a nově, ten se asi bude nudit (a potom psát podobný srajdy jako Verbal), pro ostatní je to příjemný, nepříliš náročný materiál k objevování vlastních světů a pocitů, k vlastním úvahám o lidské a umělé inteligenci. Kamera a vizuál super, Domnhall potěšil, Aliciu vždycky vidím moc ráda, fousáč mi vůbec nic neříkal, prakticky jsem mu nevěřila ani tu genialitu, ani pološílenost a dokonce ani tu kocovinu. Ten byl podle mě slabinou jinak podařeného projektu, neměl takovou tu auru geniálního pošuka, kterou by to bývalo chtělo. Nehnulo mi to osrdím ani žaludkem, takže nedám všech pět, ale jsou to velmi silné 4 hvězdy. ()

ondrula

"Z mašiny" je scífko, vyžívající se beze zbytku v tématice umělé inteligence; tomu je bohužel podřízen celý film, takže děj se například (vyjma několika velmi krátkých outdoorových scén) odehrává uvnitř baráku a na mě z toho padala určitá stísněnost nebo až dojem nízkorozpočtovosti. Pozor SPOILERS! Scéna, kdy Ava varuje Caleba, že Nathanovi nemůže věřit ani slovo, způsobí v divákově hlavně šílený vír představivosti, cože je to zase za spiknutí, ale nakonec se ukáže, že Nathan zase až tak moc nelhal. Fakt, že Ava svede Caleba a on se do ní zamiluje, působí krajně nevěrohodně, protože i takovej nerd, jako je Caleb, snad ví, že Ava je při vší svý sofistikovanosti pořád jen kus železa. Logika, vedoucí k závěru, že superinteligentní Ava všechny brilantně oklame za tím účelem, aby získala svobodu, pokulhává minimálně v tom směru, že Avě musí přeci bejt jasný, že tam venku bez servisu asi moc dlouho nepřežije, protože je to furt jen robůtek. Film není špatný, ale spousta nelogičností mi ho otrávila. ()

vander19

Už začiatok filmu má schopnosť zaujať diváka. Snaží sa o to spôsobom vytvoriť akési tajomno okolo postavy Oscara Isaaca. Tento pánko z Guatemaly už má pár kvalitných filmov na konte a práve tu mi najviac pripomenul svoj pôvod. Vypadá ako člen Guerilazz. On ako hlavný vedec jeden firmy čo mi náramne pripomínala Google si pozve do svojho domu mladého programátora. Zhodou okolností je syn Brandona Gleesona Domhall. Práve on je tým šťastlivcom, ktorý môže prežiť 7 dní v prepychu a bohatstve, ktoré mu poskytne jeho zamestnávateľ. Ale čo by to bolo za výhru, keby sa za ňou neukrývalo akési ALE??? Totiž to Nathan, teda šéf nie je len tak hoc kto. Ale vyžíva sa v umelej inteligencií ako Isaac Asimov. Asi preto si tvorcovia zvolili herca s podobným menom. Táto umelá inteligencia je natoľko vyspelá, že film sa miestami mení na romantikuš telenovela alá Južná Amerika. Našťastie to zachraňuje či už začiatok, ale hlavne koniec filmu. Ten ma dosť výrazne prekvapil a potešil. Fakt haluzná myšlienka a haluzný film, len som sa nedokázal ubrániť pocitu, že toto tu už bolo. Vlastne bolo A.I. s Willom Smithom. ()

lucijelucije

Je to trošku taková melancholie, ale v rámci celistvosti má příběh velký charakter. Možná spoustu z nás tu hloubku v niternosti a titěrnosti silných povah, nenašel. Neřekla bych, že jde o tradiční sci-fi, a v tom je ten zakopaný pes. Protože váha celého příběhu se soustřeďuje spíš na psychologii postav, a jejich vývoj. Tím, že se tady vyzdvihuje specifičnost celého děje, nemůže se předpokládat objektivnost. Pro mě byla Ex Machina něco mezi dlouhou tezí a velkou mezí. ()

.baris.

I když tohle není můj obvyklý styl (moc s roboty kamarádka nejsem), Ex Machina mě dostala. Asi to bude hlavně tou poměrně solidně propracovanou psychologickou stránkou věci, která se mi prostě pod kůži dostane skoro vždycky, když má aspoň trochu šmrnc a není debilní - zajímá mě, jak lidi reagují na určité situace a zajímá mě i filozofické plkání (třeba průpovídky na téma šachy se mi moc líbila :) ).. Ex Machina je svá, originální, poměrně chytrá, výborně vystavěná a hlavně skvěle vygradovaná a ukončená. Alicia Vikander je navíc krásná ženská (pardon, robotka) a Norsko je nádherná země :)).. ()

qxkamo

Pri pozerani filmu som sa citil ako keby som sledoval sprint slimakov. Take roztahane, nudne dielo, ze som mal x krat chut to pretacat. Myslienka fajn, ale dalej nic. ()

Hanes88

Celkově dost divně působící film. Určitě zajímavý pohled na věc, ale jinak nic moc. Snad za ten zajímavý závěr dávám 3*.60%. ()

Prochy38

Nechybělo nic... pro mě originální záležitost s perfektními efekty, vynikajícími herci a fakt luxusním příběhem. Posadilo na zadek. Naprosto.... ()

Milodar

Začíná to jako děsnej kýč (viz popis obsahu filmu). Potom následuje další kýčovité spojení hi-tech baráku ze skla a oceli, zasazeného do neodpaněné přírody. Potom se to celé vleče v pomalém tempu, je to velmi komorní a pozvolné. Ale to vizuálno je tak podmanivé, děj zaměstnává nejen oko, ale i naši evolučně zastaralou mysl. ()

Schuldiner

Určitě zajímavý počin. Bavilo mě to, má to vcelku originální náboj, slušný příběh i dobrou pointu. Rozhodně stojí alespoň za jedno podívání... ()

Paldiny

Bol raz jeden lesík, v ňom chatka a tam sa diali veci. Žiadny Evil Dead, ale komorná a inteligentná žánrovka, ktorá odhalí iba čo vykonštruovaný scenár dovolí a keď už myslíte, že ste kápli božskou príde zvrat, potom druhý a ešte jeden. Isteže by sa dalo polemizovať prečo tamten nepredvídal tamto, prečo nezapojil Asimove zákony atď, ale takýto druh sci-fi ja rád. Položí viac otázok než odpovedí, donúti rozmýšľať, prípadne pilne diskutovať ak ho nepozeráte sám. A ak má navyše sexi prítulný vizuál čo by pohol s mimozemšťanom, niet nad čím ohrňovať nos. Po technickej ani hereckej stránke niet čo vytknúť, zvlášť vyzdvihnem Aliciu čo rozbehla kariéru vo veľkom a za posledné roky ju vidieť v rôznych žánroch, ocenenia tiež na seba nenechali dlho čakať. Jedno z tých príjemnejších prekvapení z playlistu akademikov. ()

kwoky

Velmi mocný film. Až jsem byl překvapený, jak moc mě tenhle film strhl svým postupným gradováním. Čekal jsem na konci nějaký zvrat, který tedy přišel, ale jinak, než jsem myslel. A název filmu je vlastně mnohem chytřejší, než se zdá. ()

Piri

Takmer dokonalé psycho. Nič nového sa nám tu nepredkladá, avšak dokonalé obrazy, hudba a herci áno. Alicia Vikander to zahrala bravúrne a ako robot bola krajšia. Stále platí, že na dobrý film netreba veľko-výpravné scény ani kvantá CGI efektov, ale vystačíte si aj s dobrým, i keď omieľaným námetom v komornom prostredí s pár hercami. Efekty a scény výborné, skvelo vybraní herci, bolo to presvedčivé. Hudba bola ako baletné predstavenie, niekde som už podobné pozadie počul, tiež asi obdobné sci-fi. Chvíľu som si už myslel, že aj samotný Nathan bude android. Záver nakoniec sarkastický a chladnokrvný, nadpriemerný android si spravil dobrý deň aj z Celeba. Páčili sa mi aj súvislosti, ako to raz skutočne takto bude, že my budeme pre týchto super-androidov podradný druh a nedokážeme s nimi existovať, lebo nebudeme na nich stačiť, keďže my disponujeme "iba" ľudským zmýšľaním a reakciami, naproti tomu stroje dokážu efektívnejšie "rozmýšľať" a nemusia sa nič učiť ako my ani nepotrebujú žiadny prvotný vývin, stačí nakopírovať. ()

Patrik256

Rozpočet_ 15 miliónov dolárov // Tržby_ 36.8 milióna dolárov // Tržby v ČR_ 2 494 919 KČ // Diváci v ČR_ 19 070 // Tržby v USA_ 25.4 milióna dolárov ()

prezdivaka

Je to leda tak mysteriózní kravina, která se přes všechny možné trhliny v logice, snaží vypadat exkluzivně. Podle schématu - když nic neukážeš ani nenaznačíš, nemůžeš mít problém s příběhem. A tak vidíme homunkuly jako v Metropolis od Langa, ale vlastně ani netušíme, jak je mohl geniální vědec Nathan sestrojit. Na koleně to jistě nebylo a když máme základní povědomí, jak složité je vyrobit obyčejný mixér, tušíme, že v pozadí musela být rozsáhlá výrobna s desítkami velmi specializovaných a jednoúčelových strojů. Takže desítky, ale spíše stovky zaměstnanců tohoto projektu. To se ale neřeší. Stejně jako to, že je úplně na hlavu, že si vytvoříte lidské roboty, které mají nedokonalou postavu. Je to podobně hloupé a nesmyslné, jako byste udělali pannu do výlohy, která by byla malá, měla povislá prsa a velký zadek. Taková podobná se objeví ve skříni, když Caleb prohledává místo svého pobytu. Na postavu Avy tak měl režisér a výtvarník filmu zvolit nějakou hodně dokonalou modelku, protože herecké kreace byly v tomto případě postradatelné. Alicia Vikander byla hezká a zajímavé, určitě ale ne dokonalá. ()

Spacecore

Tak tohle mi přesně bodlo. Minimum herců, kteří ale hrají skvěle. Komorní, ale vymazlené prostředí. Sci-fi, které by dost dobře mohlo být reálné dnes a krásně reflektuje a satirizuje naší současnost (a nyní asi ještě více, než v roce uvedení). Chytrý scénář, který mi rozvibroval krásně mozeček a donutil mě vychutnávat si předložené myšlenky a polemizovat nad umělou inteligencí, lidstvím a sexualitou. Jednou jsem napsal povídku "Já, klon" o tom, jak chlápek ojel svůj vlastní klon. Ono to totiž tak je. Ať už se člověk setká s umělou inteligencí, klony, nebo třeba mimozemšťany, ojede je. A ta sexualita tady byla krásně protíraná, ale taky to nebyl nosný motiv. Scénář je opravdu chytrý a ukazuje několik cest, kterýma se může vydat. Nakonec volí tu střídmější, ale reálnější. Prostě krásná práce. ()

Jaro_slav

Vejcuc z komentářů: symbolické, sofistikované, chytré a sofistikované (nenitokurva to samý?) hipsterské, tematizující konstruktivistické náměty, hutné, hutně filozofické... Cosedopyče ty lidi posrali v kině nebo co? Je to pomalý. Je to klaustrofobický. Je to technicky precizní. Je to málo barevný. Na herce je nepříjemný se dívat, ale ne proto, že by stáli za chuj. Děj je nepředvídatelnej a současně konec předvídatelnej je - a zároveň je i dost WTF; odfláklej a zároveň důmyslně nevyřčenej. Za ten konec buď film/tvůrce proklejete nebo naopak oceníte. Ten konec z toho pro mě udělal stoprocentní film, pro někoho naopak bude znamenat selhání příběhu. Ale za zhlédnutí tenhle film stojí, idyby se vám tam měly líbit akorát oči Alicie Vikandrový (poňáč až do úplnýho závěru z ní o moc víc neuvidíte). ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)