Reklama

Reklama

Mladý muž je oddělen od své rodiny během druhé světové války. Rozhodne se ji hledat pod maskou nacistického důstojníka SS a odhaluje více než jen, kde se nachází jeho rodina. (Luke7)

Videá (5)

Trailer 1

Recenzie (17)

Morholt 

všetky recenzie používateľa

Technicky dobře zvládnuté a na to, že se nejedná o áčkový film, působí relativně slušně i bojové scény. Pro herce platí prakticky totéž. Pokud nepočítám Kingsleyho, sešla se tu sestava ne až tak známých herců a i když mi někteří typologicky úplně nesedli, odvedli solidní práci. A konečně je tu téma, které je obrovsky silné a Rosenbaumův příběh si filmové převyprávění zasloužil už dávno. Plusem je i seznámení se se situací, která panovala na konci II.SV v Maďarsku, což je u nás ne tak skloňované téma. O to je větší škoda, že je film tak chladný. Ano, lidem se tu dějí hrozné věci, členové Šípovách křížů a nacisté jsou prachanti na druhou a hlavní hrdinové se musí srovnávat s osobními ztrátami i všudypřítomným strachem. Ale ve mě to všechno nedokázalo vyvola silnější emoce. Snad až závěrečná scéna mnou trochu hnula. Škoda. Nicméně i tak patří filmařům dík a jsem zvědav, kdy konečně dojde na Wallenberga. 60% ()

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Tento film "Prechádzka z nepriateľom" je určený pre každého, kto sa chce dozvedieť viac o druhej svetovej vojne a o zverstvách páchaných na bezbranných ľuďoch. Upozorňujem, že tou zápornou stránkou filmu sú predovšetkým maďarskí príslušníci Šípových krížov. Z historického hľadiska je vo filme množstvo nedostatkov, ale tie nemôžu znížiť jeho výborné hodnotenie. Film je príbehom o hrdinstve, o smútku, o láske, o stratách, o prežití. Jednoznačne je to emocionálny príbeh týkajúci sa najtemnejšieho obdobia maďarskej histórie. Je inšpirovaný skutočným príbehom Pinchasa Tibora Rosenbauma (vo filme ako mladík Elek Cohen) a ďalším hrdinom Raoulom Wallenbergom švédskym diplomatom (vo filme premenovaný na Carla Lutza a z nejakého neznámeho dôvodu predstavuje švajčiarskeho veľvyslanca). Najskôr akú úlohu zohralo Maďarsko v 2. svetovej vojne. Maďarsko vedené regentom Miklósom Horthym vstúpilo do vojny ako stúpenec nacistického Nemecka. A pod jeho krídlami získalo juh Slovenska neskôr Podkarpatskú Rus, severovýchodné Sedmohradsko a juhoslovanskú Vojvodinu. Ale keď priebeh vojny sa začal obracať v prospech Sovietskeho zväzu začal Horthy tajne vyjednávať so Stalinom. Keď sa to Hitler dozvedel dňa 19. marca 1944 začala operácia (Trojský kôň) Margarethe, ktorá v októbri vyústila v operáciu Panzerfaust. Cieľom bolo udržať Maďarsko v 2. svetovej vojne na strane nacistického Nemecka. Nástrojom k splneniu cieľa bol únos Horthyho syna komandom Otta Skorzenyho a následne obsadenie Maďarska nemeckou armádou s aktívnou pomocou strany Šípových krížov. Horthyho previezli do Nemecka a moci sa ujal Ferenc Szálasi. Do Maďarska prišiel SS-Obersturmbannführer Adolf Eichmann, ktorý osobne dohliadal na deportáciu Židov z Maďarska do Osvienčima. A práve jeho snahy sa pokúšali likvidovať Wallenberg a Rosenbaum. Obom týmto záchrancom som sa už venoval v iných filmoch ale doposiaľ som sa nezaoberal stranou Ferenca Szálasiho (Šípové kríže, hovorovo nyilašovci, Arrow Cross, Nyilaskeresztes Párt - Hungarista Mozgalom). Hlavným cieľom tejto strany bolo vyvraždiť všetkých Židov (táto strana stála aj za besnením v maďarských Košiciach od 15.10.1944 až do ich oslobodenia). Počas svojej krátkej vlády stihli pozabíjať až pätnásť tisíc civilistov (Židov, Rómov, vojenských zbehov) a deportovať s pomocou nemeckých orgánov až pol milióna Židov. Nyilašovci organizovali hromadné vyvražďovacie akcie a výpravy a len v Budapešti zastrelili desiatky Židov a hodili ich do Dunaja. Po vojne za svoje besnenie boli hlavní funkcionári odsúdení k smrti a naši hrdinovia Rosenbaum pracoval pre Mossad a Wallenberg v oslobodenej Budapešti bol zadržaný orgánmi NKVD, obvinený zo špionáže a zomrel niekde v sovietskych väzniciach v roku 1947.Ďalšie filmy s touto maďarskou drámou: Hracia skrinka 1989, Tajomstvo mŕtvych mužov: 10. diel Čo sa stalo s Raoulom Wallenbergom? 2009, Prípad Raoula Wallenberga – Záchranca a obeť 2007, Dobrý večer, pán Wallenberg 1. a 2. diel 1990. ()

Reklama

Tipko 

všetky recenzie používateľa

Dobre natočený vojnový film o záchrane maďarských židovských obyvateľov počas druhej svetovej vojny. Aj u nás vtedy na Slovensku, napriek ich vyvážaniu, im mnohí pomáhali a zachraňovali, mnohí dostali od vtedajšieho nášho prezidenta Dr. J. Tisu výnimky. Transporty Židov boli na dva roky u nás zastavené! Žiaľ, akosi sa na to vedome zabúda a spomínajú sa len negatíva z tohto obdobia. ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Pozitívom je vidieť maďarský pohľad na nacistickú otázku, ktorá za Horthyho sužovala aj ich, ale napriek tomu majú sochy admirála Horthyho po celom Maďarsku. Paradox. Ani v Česku sa na na Háchu nepľuje. U nás sa pľuje skoro na každého, to je trocha hanba slovenského národa. Film obsahuje príliš veľa streľby, ale málo emočných situácií, nebolo to pritlačené na pílu tak, ako mohlo. Film s takouto témou by diváka nemal nechať chladným, ale tu sa stal presný opak. Vidíte silnú tému, chápete ju, ale pocitovo nič moc. ()

Equilita 

všetky recenzie používateľa

Je to veľká škoda, že o tomto vojnovom skvoste vie tak málo ľudí. Obdivujem hrdinov ako bol Oskar Schindler, John Rabe a mnoho ďalších. Po zhliadnutí tohto snímku k nim patrí už aj Pinchas Rosenbaum, o ktorom som dodnes nič nevedela. Chcelo to veľký kus odvahy obliecť si esesácku uniformu, oklamať "kolegov" a zachrániť niekoľko stoviek maďarských Židov. Film je skvele spracovaný a zameriava sa hlavne na samotný príbeh (nie na politikárčenie), čiže sa jedná o veľmi príjemnú vojnovú oddychovku. Všetky dôležité postavy vo filme boli veľmi sympatické, na čele s Jonasom Armstrongom, ktorý sa hlavnej úlohy zhostil perfektne. ()

Galéria (15)

Zaujímavosti (19)

  • Ve skutečnosti se Elek Cohen (Jonas Armstrong) nikdy nevydával za důstojníka SS. Vydával se za člena Šípového kříže a díky svému převleku zachránil mnoho Židů před jistou smrtí. (Johnny.ARN)
  • Příběh hlavního hrdiny Eleka Cohena (Jonas Armstrong) je inspirován skutečným příběhem rabínova syna Pinchase Tibora Rosenbauma, který ztratil během deportací svou rodinu. Shodou okolností se mu podařilo dostat k německé uniformě SS a s její pomocí spolu s jeho plynulou němčinou a jeho árijského vzhledu se mu podařilo zachránit stovky (některé zdroje uvádí dokonce tisíce) lidských životů. (Akinom27)
  • Při průzkumu lokací v maďarské Budapešti se produkční tým Liberty Studios zastavil v kavárně, kde odpočívaly hvězdy seriálu Robin Hood (od r. 2006) z produkce BBC, včetně Jonase Armstronga. Netušili, že o rok později obsadí Armstronga, do hlavní role tohoto filmu. (Johnny.ARN)

Reklama

Reklama