Reklama

Reklama

Fargo - Season 4

(séria)
Trailer 2
USA, 2020, 9 h 48 min (Minutáž: 39–63 min)

Tvorcovia:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Hrajú:

Chris Rock, Jessie Buckley, Jason Schwartzman, Ben Whishaw, Jack Huston, Salvatore Esposito, E'myri Crutchfield, Andrew Bird, Anji White, Jeremie Harris (viac)
(ďalšie profesie)

Epizódy(11)

Obsahy(1)

Sme národom imigrantov ... ale ako sa niekto z nás môže stať Američanom? Štvrtý príbeh amerického seriálu Fargo, sa odohráva v Kansas City v štáte Missouri, v roku 1950. Dejom nás sprevádza Ethelrida Pearl Smutny, šestnásťročné afroamerické dievča, ktoré je dcérou rasovo zmiešaného páru. Nielen jej referát z dejepisu, ale aj celý príbeh sa venuje imigrácii a asimilácii amerických prisťahovalcov do Ameriky. Sleduje dva zločinecké syndikáty, ktoré súperia o kontrolu nad podsvetím. Na jednej strane je afroamerický syndikát, na čele ktorého je Loy Cannon a na strane druhej taliansky, ktorého vodcom je Donatello Fadda. Napätie medzi nimi je tak silné až sa zdá, že akýkoľvek nesprávny krok medzi nimi spustí vojnu. Na znak upevnenia ich vrtkavého prímeria, si do výchovy vymenia svojich najmladších synov. Po smrti Donatella je však prímerie ohrozené. Josto Fadda preberá agendu svojho otca, ale jeho snahy o stabilizáciu organizácie podkopáva ďalší brat Gaetano. (RTVS)

(viac)

Videá (2)

Trailer 2

Recenzie (77)

Lacike 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Za mňa je toto najslabšia séria. Dejovo má najbližšie k druhej sérii. Znova sledujeme súboj mafiánskych skupín. Tentoraz negrov a umaštených talošov (to sú ich vlastné slová) v 50tych rokoch. Ale pojatím to pôsobí jak paródia na Krstného otca. Hneď niekoľko parodických scén evidentne na Kmotra odkazuje. Bohužiaľ postavy dopadli katastrofálne. Negri sú nevýrazní a ich osud ma vôbec nezaujímal a taloši sú neskutočne trápne karikatúry. Najhoršie dopadlo jedno vyžraté prasa, ktoré neustále gúľa očami a predstiera, že je drsniak, ale ani na sekundu sa mu to nedarí. Potom tu sú ešte línie niekoľkých žien, ktoré mi pripadali, že ich tam dali, aby nejak vyplnili stopáž. Hlavne tá vraždiaca sestrička je WTF. Sklamal ma aj môj obľúbenec Timothy Olyphant, ktorý sa snažil zapadnúť do tej divnej štylizácie postáv a tak ma tiež sral. Ale aspoň mal jeden dialóg s Chrisom Rockom, ktorý ma bavil. V ňom bolo cítiť štipku napätia a naznačil jak dobrá táto séria mohla byť, keby ju napísal niekto schopnejší. Z postáv ešte trochu fungoval vzťah medzi Whishawom a tým malým chlapcom. Celkovo je tu ale strašne veľa postáv a žiadna nemá poriadny priestor a hĺbku, aby nejak zaujala. Jednu hviezdičku dávam za skvelú výpravu a celkovo technickú stránku. A pol hviezdičky za krvavé mordy, ale zato ma sklamali prestrelky, ktoré idú zakaždým proti očakávaniam diváka a ani raz nám nedoprajú poriadne dlhý masaker. Záverečné napojenie na predošlé série je tragikomické. Radšej budem predstierať, že táto séria neexistuje. 3/10. ()

Arkanoid 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Rasizmus a film či seriál nemusí byť šťastná kombinácia. Voľba rozprávačky tiež nie je. Nevyzerá totiž, že má niečo spoločné s kriminálnym podtextom Farga, pre ktorý majú diváci tento seriál radi. Našťastie sa to rozprávaním minulosti mesta zmení a aj jej angažovanosť v príbehu sa dá chápať, ako člena rodiny kriminálnych živlov prostých ľudí. Neskôr je jej angažovanosť v príbehu veľmi slabá, až na jeden list a prsteň, čím sa vynára otázka, načo dávať tejto postave v sérii priestor. Postavy vyzerajú tupo buď správaním, menom alebo zhodou okolností. Z hercov potešia najviac Ben Whishaw, ktorý by to svojou charizmou aj vedel potiahnuť, no scenár mu toľko neprial a Jack Huston, ktorý síce neprekonáva postavu z Boardwalk Empire, ale tiež sa v jeho správaní objavuje psychická trauma (do 04e04 stále nevieme, akú traumu má, čo ho núti robiť to, čo robí). Salvatore Esposito hrá syna talianskej mafiánskej rodiny, ktorú zahrať vie, čo diváci znalí seriálu Gomorra dobre vedia. Sedí mu však viac v seriáli Gomorra, tu mu mimiku znetvorili parodickým pohybom očí. Timothy Olyphant tu jedáva mrkvu, lebo niekto asi niekde čítal, že vďaka mrkve si postavu dokáže divák zapamätať. Clive Owen bol skoro kvôli mrkve kultový, lebo jeho hrdina ňou zabíjal, ale Timothy Olyphant hrá len zajaca s alteregom králika v ľudskej koži. Chrisovi Rockovi úloha sedí, na mafiánskeho bossa (aspoň vo Fargu) dozrel, no jeho priezvisko Cannon a stále trochu komediálny prízvuk ho trochu zosmiešňujú. Akčné scény sa nevyrovnajú Vašim obľúbeným, je v nich totiž minimum akcie a nesprávna kamera na jej vyjadrenie. Tvorcovia pri akcii vsadili na zvyšovanie napätia alebo ponúkli komické scény namiesto samotnej akcie. Podobný problém majú aj dramatické scény v sérii a možno aj v seriáli. Séria sa totižto príliš venuje scénam, ktoré by šli výrazne skrátiť (akože kultové predslovy) a zanedbáva komplexnosť postáv, radšej ich ponúkne veľa, nech si z nich divák vyberie nejakú obľúbenú, no každej dá určitú komickosť, ktorá znova nepasuje ku ich dramatickej rovine. Jednoducho, nie každý musí mať nejakú úchylku, ako sa nám to tvorcovia snažia pretlačiť, lepšia cesta by bola vybrať si pár postáv, u ktorých ukážu všetko ich zázemie, či už súkromné, pracovné alebo pri komplikovanejších postavách obe. Séria sa tu zameriava skôr na to pracovné a tak sa postavám, ktoré hovoria o rodine a chcú sa kvôli nej mstiť, to veľmi nedá veriť. Čo bolo najhlúpejšie na sérii: stali sa veci, ktoré boli dejom seriálu tlačené cez neuveriteľné náhody (vďaka ktorým prežili dvaja černosi a 5 postáv zomrelo), tak jedna ku tisíc, že sa to stane a z týchto udalostí sme sa dočkali prirodzeného vývoja v záverečnej epizóde. Pre mňa najhoršia séria. ()

Reklama

gudaulin 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Když se začalo hovořit o seriálovém Fargu, vnímal jsem ho jako producentský pokus parazitovat na slavném snímku Coenů. Skepse mě rychle přešla a s každým dalším dílem jsem světu Farga plnému temných postav, které křivolakými cestičkami skrápěnými lidskou bolestí a krví kráčejí vstříc své představě o štěstí a nakonec sklízejí to, co nečekaly, podléhal víc a víc. Úspěch Farga stál na dvou faktorech. Na kvalitních scénářích, které dokázaly všechny nepravděpodobné dějové zvraty podávat s lehkostí a přirozeností, přicházely s neokoukanými nápady, vykreslovaly zajímavé prostředí a komunity, a co je nejdůležitější, vyprávěly napínavé a zábavné příběhy o lidech z podsvětí. Druhým faktorem byly pozoruhodné, více či méně vyšinuté nekorektní charaktery, kterým nečiní nejmenší problém překračovat zákony i etické hranice vytyčené panující morálkou. Charaktery, které oplývají neskutečnou dávkou charismatu a podnikající skutky, které je posouvají až k hranici městských legend a hrůzyplným historkám předávaným policejními veterány nováčkům. Začátek 4. série ještě nejeví známky úpadku a funkční zkratkou líčí střídání etnicky definovaných zločineckých klanů u moci. S typicky fargovskou ironií je líčen vznik kreditních karet. Jenže s přibývajícími minutami přibývá i scénáristických nedodělků - typický je zkratkovitě budovaný vztah psychopatické sestry a nového šéfa italského klanu. Seriálové postavy většinou nemají potřebný prostor a zůstávají nevyužité. Kvůli scénáristické nemohoucnosti je promrhán potenciál dalších. Černošskému gangu chybí výraznější individuality, Chris Rock je castingový omyl roku. Jessie Buckley a hvězda Gomory Salvatore Esposito své postavy hrají jako vyložené karikatury a tím ubírají seriálu potřebné napětí. Pro předchozí série Farga sice bylo typické používání humoru, ale jeho temné antihrdiny bylo nutné brát vážně. V hejtování by se dalo ještě pokračovat, ale i přes četné nedostatky si čtvrtá série Farga třetí hvězdičku přece jen obhájí - jen je jasně patrný pokles kvality vůči předchozím sériím. Celkový dojem: 55 %. ()

Rockerman 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Na počátku jsem se obával, že i tento kultovní seriál zasáhla vlna Black Lives Matter a skutečně to tak vlastně bylo. Jenže všechno je obaleno skvělým obalem, kterému nelze odolat. Bratři Coenovi již zřejmě nemají s tím nic společného, ale jejich "rukopis" je tu cítit na každém kroku. Zase se setkáváme s mnoha bizarními, neobyčejnými postavami, kterým vévodí jednoznačně Oaetter Mayflowers, ačkoliv je součásti děje jen okrajově. Ale jsou tu další, např. psychicky labilní policista Odis, irský zrádce nebo dvojice kriminálnic (ty mi byly krajně nesympatické). Samozřejmě se vše odehrává v absurdním duchu na hranici parodie. Určitě by se tomu dalo leccos vytknout, ale v mých očích je čtvrtá série téměř na úrovni první a druhé. ()

Free_player 

všetky recenzie používateľa

Je pravda, že laťka byla z předchozích sérií vytáhlá až skoro do maxima, ale tohle bylo hodně veliké zklamání. To co bylo v 11 dílech mohlo pohodlně být v 6 dílech a to bez zbytečného a místy dost nudného natahování, absolutně nelogické chování postav i jejich prapodivného umírání ... Hlavní problém byl u mě třeba v tom, že seriál neměl žádného tahouna - to herecké obsazení bylo dost slabé. Pouze Chris Rock byl jednooký mezi slepýma. Konec byl typicky ''fargovský'' leč nezáživný. Bohužel. *** ()

Galéria (72)

Zaujímavosti (6)

  • Rodina majitele pohřební služby má příjmení českého původu – Smutny. (awful)
  • 4. série měla být vysílána během jara 2020. Kvůli pandemii koronaviru byla ale odložena na podzim 2020. (fabecc1222)
  • Epizoda je plná odkazů na Čaroděje ze země Oz (1939). Odehrává se v Kansasu, odkud pochází hlavní hrdinka zmíněného filmu Dorotka (Judy Garland). Objevuje se v ní i tornádo, které Dorotku odnese do země Oz, a jednu z postav tu doprovází malý pes, stejně jako doprovázel Dorotku ve filmu. (awful)

Reklama

Reklama