Slow West

• Česko Slow West (viac)

Šestnáctiletý Jay přicestoval ze Skotska do amerického Colorada 19. století, aby pátral po ženě, kterou miluje. Evropskému zelenáčovi dělá společnost nájemný zabiják Silas, který souhlasil, že ho za úplatu na cestě ochrání. Divoký západ však není místo, kde by věci vycházely přesně podle plánu, a tak Jay zažije během svého putování celou řadu zvratů v nekompromisním duchu tohoto vysoce autorského westernu. (AČFK)

Fiftis

Čo človek čaká od westernu. Drsných chlapcov so smradľavým dychom, akčné prestrelky v prašnom prostredí a honbu za cudzími dolármi. To všetko v Slow West figuruje. Amerika roku 1870. Cesta hlavných postav, ktoré k seba veľmi pasujú Jaya a Silasa na Západ bude tak, ako naznačuje už názov, naozaj pomalá. Rozhodne však nie nudná. Občas bude nutné niekoho zastreliť, inokedy sa s niekým opiť či pobratať nad večernou vatrou. Režisér John Maclean tu strieda humor, rozmarnú mystiku, filozofické úvahy a ohňostroje násilia. Bude sa na to krásne pozerať. A keď vám neprekáža trochu toho „mlátenia filozofickej slamy“, nájdete v scenári aj pár podnetov na úvahy, ktoré rámec zábavnej žánrovky slušne presahujú. Samozrejme, ako hádam každý novodobý western, aj Slow West okato odkazuje na všemožné klišé a zákonitosti vlastného žánru, čo diváka môže aj nemusí baviť. Napriek grandióznemu finále a slušnej výprave (nemožno neoceniť krásne novozélandské exteriéry) treba tiež vyzdvihnúť, že film nie je žiadnym trápnym pokusom o kultové veľdielo. Práve naopak, možno aj vďaka ľahko pozerateľnej 84 minútovej stopáži je skôr sympaticky skromnou jednohubkou na pomedzí artu a žánru. Ja ako milovník a znalec Westernu však nemôžem dať tomuto dielu plný počet, ako som tomu dal napríklad pri nejakej Eastwoodovke. ()

darkrobyk

Klasické americké westerny až tak nemusím, ale tohle byla paráda. Mnohem blíže to má k italským a španělským westernům 60. a 70. let a ty já zase můžu. Vizuálně krásné putování za láskou, které má přídech tragédie v momentě, kdy v jednom z flashbacků nazve Rose Jaye Romeem. Kdo by tedy čekal tradiční kovbojku, bude dozajista zklamán, jelikož tenhle nadžánrový příběh jí není. Přesto dojde na Indiány, šípy i nemilosrdnou střelbu. Jedna z působivých scén se odehraje v obchodě kdesi na vystrkově vprostřed prérie a hor. Možná bych uvítal delší zdržení v lese duchů, který nabízel tajemno, ale zase stopáž byla sympatická. Film ocení spíše menšinoví diváci. Snové, poetické a smrtící. ()

DwayneJohnson

Tuctový příběh, v netuctovém provedení. Jen pár ohlédnutí do minulosti a pak už jen předem daný, jasný děj, který směřuje k nezadržitelnému konci. V rámci žánru rozhodně nadprůměr, který mi spolu s kamerou a Michaelem, v možná nezvyklé roli stačí k mojí dnešní, čtyřkové spokojenosti. Ve srovnání s nedávno viděným Salvation, westernový vítěz po všech stránkách. ()

rockyt

a teď bych chtěl režiséra poprosit o rychlý východ, protože jestli ten název bude stejně trefný jako v tomto případě, tak to bude pěkná mela! Pomalé tempo filmu je doslova hypnotizující. Nádherně nasnímaný film svým pomalým tempem vtáhne a nepustí až do vyhroceného finále. Příběh asi ničím nepřekvapí, ale přesto jsem na konci nedýchal a jenom zíral. A poučení pro příští generace? První láska nikdy nevydrží, ale udělá vám vždycky pořádnou díru do srdce. ()

predators odpad!

"Pomalý západ?!" Chápete to? Být na západě pomalý znamená být mrtvý. A taky, že jo...Slow West. Tak filmu ten název sedí jak ušitý, je vážně pomalý, utahaný a nudný. Pravděpodobně díky art stylu, no, já bych se bez něj obešel. Stupidní příběh, který je završen jakoby akční přestřelkou a ještě stupidnějším koncem. Ztráta času! 10% ()

• Rose vo filme Jayovi cituje Rómea a Júliu od Shakespeara: „These violent delights have violent ends.“ Týmito slovami brat Vavrinec žiadal Rómea, aby miernil svoju lásku k Júlii a varoval ho pred následkami. (denulik)
  • Film se natáčel na Novém Zélandu. (ČSFD)
  • Natáčanie začalo 21. októbra 2013 na Novom Zélande. Pokračovalo v škótskych horách a v Colorade. (chesterko)

Westerny jsou zpět

Westerny jsou zpět

22.02.2015

Velkorozpočtové westernové žánrové mixy v podobě Osamělého jezdce a Kovbojů a vetřelců si nepochvalovali diváci ani kritici, ale jinak tento tradiční americký žánr rozhodně neskomírá. V různých… (viac)

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)