Králi hôr

• Česko Králové hor (viac)

Poetický príbeh chlapca Lukasa a orlieho mláďaťa. V orlom hniezde sa narodia dve mláďatá. Časom jedno z nich zosilnie a prirodzene vytlačí svojho slabšieho brata z hniezda von. Mladý orol je odsúdený na smrť. Niekedy sa podobné veci stávajú aj ľuďom. Malý Lukas žije so svojim otcom, ktorý trpí stratou svojej ženy a s jej odchodom sa nedokáže vyrovnať. Svoju bolesť prenáša na Lukasa. Chlapec nesie bremeno smrti mamy na svojich pleciach a jeho krehká detská duša trpí. Útechu a radosť hľadá v horách a na kopcoch okolo domu kde žije. Tu ho osud spojí s opusteným orlím mláďaťom, ktoré bojuje o život. Dá mu meno Abel a potajomky sa o neho stará. Nájde lásku, ktorá mu doma chýba a priateľstvo s nádherným a silným tvorom. Raz však príde deň kedy sa budú musieť ich cesty rozísť.
Brothers of the Wind je silným príbehom o láske a nádeji na pozadí nádhernej ale krutej prírody.  Na filme sa podieľali Otmar Penker a Gerald Salmina, ktorí sú svetovo uznávaní tvorcovia filmov (réžia a kamera) v oblasti prírody, voľne žijúcich zvierat a extrémnych športov. (Magic Box SK)

Autogram

Jednoduchý príbeh, ako učiť vtáka lietať, na prírodopisný film bohate stačí. Tu to až také jednoduché nie je, chlapec a orol ako hlavní hrdinovia v čarovných záberoch hôr priniesli nevšedný filmový zážitok. Za mnohé zábery by sa nemuseli hanbiť ani špičkové dokumenty BBC, a ako prišli tvorcovia k absolútne raritnému súboju orla s dospelým kamzíkom, to mi zostane záhadou. –––– Lukas pochopil, že nechať ísť znamená byť slobodný. Oslobodiť sa od minulosti. Uveriť, že osudy sa dajú zmeniť. Je len na nás, ako napíšeme svoju knihu života. ()

Jamal

Něčím překvapilo, něčím zklamalo. Scény neskutečné, prostředí Alp a záběry orlů jsou jak z přírodovědného dokumentu propracované do detailu a dýchají na vás scény dokonalé krajiny plné života. Naopak děj mladíka, jeho otce, a horala Jeana Reno jako kdyby byli bez života. Scény se vlečou a občas mi to rozpočtem a dějem připomnělo Dokrota z Hor nebo jiný aplský seriál. Škoda toho, mohl vzniknout film na který by se jen tak nezapomnělo a nezachránil to svým charizmatem ani Jean Reno, který ani své roli nedal nějaký hlubší nádech. ()

herr_carter

Překrásně kýčovitý film, jehož exteriéry a hudba uvedou filmového diváka do totálního klidu, klobouk dolů před režisérem, který točil film celých 8 let a údajně nepoužil jediného trikového záběru. Příjemný přírodopisný dokument s jednoduchým příběhem, který pohladí po duši................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Platom

Snímek jež se nápadně podobá filmu Bella a Sebastian. Jak přátelstvím mezi malým chlapcem a "divokým" zvířetem, tak prostředím, ve kterém se příběhy odehrávají. Dějově je propracovanější spíše Bella a Sebastian, Králové hor jsou pak takřka dokumentárním náhledem do říše fauny žijící v Alpách s velmi prostou dějovou kostrou. Ale... Za neskutečné a detailní záběry jak horských scenérii, tak samotných zvířat, by se nemusely stydět ani ty nejlepší dokumentární kousky. ()

nonick1

Já to vidím takhle: trpělivému štábu z produkce původně zamýšleného superdokumentu o přírodě se podařilo dokonale zachytit naprosto nevídaný útok orla na kamzíka se vším tím těžko uvěřitelným, co se poté odehrálo. Musel jsem si tuto scénu pustit několikrát dokola, než jsem byl ochoten připustit, že se skutečně takto odehrála a nejde o žádné CGI... A zřejmě odtud vzešel nápad na onen pomyslný krůček od dokumentu k filmovému zpracování příběhu o dvou orlích bratrech. Příběh není nijak podstatný, koneckonců hlavní roli tu očividně hrají úchvatné záběry velehor a jejich (nejen okřídlených) obyvatel v proměnách ročních období. ()

• Dravce vo filme patrili slovenskému sokoliarovi, Jaroslavovi Kanátovi. (ČSFD)
  • Španělský režisér Gerardo Olivares získal bohaté zkušenosti s natáčením se zvířaty již při svém předchozím snímku Mezi vlky (2011). Film Králové hor natáčel 8 let bez použití triků a zvláštních efektů. Jedinou dodatečnou úpravou bylo zpomalení nejpůsobivějších scén. (Zdroj: Bioscop)
  • V čase 1:24:12 zvedá Lucasův otec fotografii, jejíž okraje jsou značne ohořelé. V dalším záběru, kde je fotografie zabírána zezadu, je témeř neporušená. (BaronDevil)