Pomsta je sladká... Keď si najnebezpečnejší nájomný vrah na svete Arthur Bishop (Jason Statham) myslí, že svoju vražednú minulosť má dávno za sebou, jeden z jeho najobávanejších nepriateľov nechá uniesť jeho priateľku (Jessica Alba). Aby ju zachránil, musí sa Arthur vydať na šialenú misiu. Má za úlohu spáchať tri takmer nemožné vraždy a využiť všetky svoje schopnosti, aby to vyzeralo ako nehody s následkom smrti. (Forum Film SK)

Oktavianus

V současném Hollywoodu je Jason Statham patrně poslední, kdo může podobnou akční roli přesvědčivě zahrát. Stathamovi vrstevníci jako Vin Diesel nebo Vinnie Jones stárnou a tloustnou, mladá generace svalovců tolik testosteronu prostě nemá, a když se o nějaký akční výplach pokusí a tváří se u toho vážně, dopadá to špatně (třeba Channing Tatum je v Útoku na Bílý dům spíš komický než drsný a totéž platí o celé jeho generaci). Naštěstí Stathamovo mlčenlivé charisma spojené s kamennou tváří dokáže ledacos zachránit, přestože v jeho případě je to spíš z nouze ctnost: jeho stále neměnný výraz není důsledné herectví, on prostě jiný nemá a je to naprosté dřevo. Ovšem skvěle fyzicky vybavené. Zástupci špatného herectví je pak Mechanik zabiják vysloveně protknutý. Vedle Stathama je řeč především o Jessice Albě, která nedostatek talentu dohání svým půvabem, nebo Michelle Yeoh - ani ona věk už nezastaví, i její výraz se redukoval na jediný - ustaraný. Na film se krásně dívá, to jo. Nejatraktivnější lokace - Cukrová homole v Riu de Janeiru, ostrovech Phuketu nebo v Sydney - plus hezcí herci (Statham ukazuje muskulaturu bez trička v každém druhé záběru, Jessica Alba se v plavkách také představí a podle klouzání kamery po jejím těle si to režisér dostatečně užíval). Jenže jinak je to naprostý průser. Nepravděpodobný příběh, zápletka vycucaná z palce, každý dialog bolí, každý logický přemet vyvolává smích a dějový zvrat snad ještě víc. A to i v rámci fikčního světa akčních filmů, který má podstatně jiná pravidla. A já už jsem asi moc starej, než aby mi stačilo předem jasně dané zjištění, že Statham každýmu dokáže nakopat prdel. ()

choze

Jednička mě k smrti nudila, dvojce aspoň uznám nápaditou choreografii akčních scén s několika cool momenty. Obvykle když Statham někam zpomaleně skáče, ale i ten úvodní atentát v bazéně nad městem byl cool, samozřejmě se to neobejde bez nějaké té ohavně digi exploze... Všechno mezi tím je vata bez byť jen špetky napětí a Tommy Lee Jones nastoupí příliš pozdě. ()

eraserhead666

Veškeré snahy o hloubku z jedničky šly stranou. Hodně věcí vyloženě na efekt, ale, upřímně, funkční, nesmysly se dají přehlédnout. Jessica je, na blondýnu, pořád pěkná baba a potěšilo mě, že i něco předvedla, ale zase to s ní nepřeháněli. Dost mě zklamalo, že obsadili Michelle Yeoh a nenechali ji ani nic ukázat. Promarněná šance. Statham je bez debat, narozdíl třeba od Diesela mu tu jeho namachrovanost žeru, je u něj mnohem přirozenější. 3.5* ()

Gilmour93

Holé věty, holá Stathamova hlava, tradičně ne zcela holá Alba a holý fakt, že by si Gansel zasloužil pár ran holí (především za thajskou pasáž evokující azurovou hrůzu Into the Blue). Když druhý nejromantičtější světový mechanik po Béďovi Hudečkovi začne divoce putovat po atraktivních lokacích a pod pláštíkem ochránce křehkých dívek se snaží získat zpět hodinky po tátovi, objeví se spousta nechtěně legračních momentů, nicméně solidně natočená akce a sám britský reprezentant ve skocích do vody udrží diváckou bdělost. Apropo, měl si je schovat na stejné místo jako kdysi přítel otce Butche Coolidge kapitán Koons. Tam by byly v naprostém bezpečí, neboť Jasonův zadek nikdy nikdo nenakope.. ()

Marsik

Akce na pohodu, ta tomu vévodí, díky bohu. Protože zbytek bylo jen nezáživné, nesmyslné a někdy i hloupé žvatlání. Zejména rozhovory mezi Jasonem a Jessicou byly na hraně trapnosti. Po pravdě se ani nedivím aktuálním 53%, protože jen tak někdo nevezme přes srdce o poznání horší pokračování nadupané jedničky. 72% (with J.) ()

• Arthur Bishop (Jason Statham) nosí hodinky Omega Speedmaster Professional a IWC Aquatimer Automatic 2000. (Liqid)
  • Skladba, ktorú si prehráva Arthur Bishop (Jason Statham) na LP platni, je "Suffocation Blues" od skupiny Black Pistol Fire. (Laslo)