Reklama

Reklama

Oslobodenie I - Ohnivá dúha

  • Československo Osvobození I - Ohnivá duha (viac)
Sovietsky zväz / Východné Nemecko / Poľsko / Juhoslávia / Taliansko, 1970, 87 min

Obsahy(1)

Monumentálna päťdielna epopeja režiséra Jurija Ozerova je fascinujúcim putovaním po bojiskách 2. svetovej vojny, ktoré svojim rozsahom v kinematografii doteraz nemá obdobu. Film, nakrútený s obrovským rozpočtom, sa snaží o maximálnu presnosť historických i technických detailov. Tvorcovia sa nezameriavajú len na udalosti na východnom fronte, ale snažia sa do filmu zakomponovať aj činnosť západných spojencov. Veľkolepé bojové scény sú skombinované s autentickými dokumentárnymi materiálmi zo sovietskych, amerických, britských, nemeckých i francúzskych archívov, a vytvárajú tak unikátnu dokudrámu, v ktorej vystupujú reálne postavy. Na scenári sa spolu s Ozerovom podieľal aj slávny spisovateľ Jurij Bondarev a vojenskými poradcami boli výlučne samotní priami účastníci 2. svetovej vojny. (RTVS)

(viac)

Recenzie (25)

Disk 

všetky recenzie používateľa

První díl Ozerovova Osvobození nazvaný Ohnivá duha mě ani po novém zhlédnutí nezklamal. Má to fakt parádní atmosféru a celá bitva u Kurska působí i po letech neuvěřitelně monumentálně. Mimochodem Stalin je tu líčen vlastně dost negativně, když je zobrazen, jak nemilosrdně odmítne vyměnit vlastního syna Jakova za zajatého polního maršála Pauluse. ()

nash. 

všetky recenzie používateľa

Když Rusové natočí válečný film, tak to stojí za to. Tisíce statistů, stovky tanků, letadel a explozí. Oni by snad byli schopní opravdu každou bitvu rekonstruovat v měřítku 1:1. Není divu, roky 1941–1945 byly, přes děsivých 23 milionů obětí, vlastně nejslavnějším obdobím jejich dějin a vlastně jediným, kterým se mohou chlubit. Dokázali zastavit rozpínavého Hitlera a svět je tehdy, přes všechny vady na kráse, obdivoval. Od té doby už nic dobrého ani obdivuhodného nedokázali. První díl série nabízí to nejlepší. Velkolepé bitvy, jistou rukou dirigované a realisticky podané, a zatím ještě bez výraznějších a historii deformujících ideologických vycpávek. ()

Reklama

Spinosaurus 

všetky recenzie používateľa

Pořád nechápu, proč musí být na ČSFD tato válečná epopej mimo celkového souhrnu také po částech. Jelikož jsem všechny díly hodnotil dohromady pěti hvězdičkami, tak jednotlivé díly budu hodnotit především kvůli míře propagandy. A ta je v první díle asi nejnižší. Samozřejmě film své chyby má, ale lépe to už dnes asi nikdo nenatočí. ()

Autogram 

všetky recenzie používateľa

Fanúšikom veľkolepých vojenských filmov nie som, ale tu musím uznať, že sa bolo na čo pozerať. Rusi vedeli presne, že toto treba zrekonštruovať do HD kvality a určite to filmu pridalo na zážitku. Zvláštne mi pripadalo, že scény s titulkami zostali v horšej kvalite a dochádza pri nich k zvláštnemu poskočeniu obrazu. Okrem obrovských bojových scén nechýba aj vojenský humor, vtipní velitelia alebo ako dôstojník chodí na zálety jedine v tanku. Stalina a Hitlera som sa snažil ignorovať, tam sa o autenticite kvôli propagande dá vážne pochybovať. ()

misterz 

všetky recenzie používateľa

Keby som sa mal na film pozrieť čisto konzumným spôsobom tak sa vyjadrím v zmysle - megalománia vo filme. Bojové scény sa tu dajú porovnať s tými v Bondarčukových filmoch, všetko maximálne realistické, obrovské masy ľudí a vojenskej techniky bez dodatočných grafických úprav, každý vojak tu má svoje miesto... To ale nie je to najhlavnejšie. Film má aj veľkú historickú výpovednú hodnotu, celková stratégia a priebeh bitky o Kursk (ale aj jej prípravy) sú tu absolútne faktograficky bez chybičky. Jediné čo by som snáď mohol vytknúť je hrdinský pátos (ten je ale pochopiteľný a odpustiteľný) a tiež súboje muža proti mužovi mi miestami prišli dosť infantilne zahrané, ako keby si herci na nejakom kurze precvičovali nové bojové chvaty. Beriem to však iba za také "srandovné" mínus, pretože prínos na poli histórie je veľmi veľký. 80/100 ()

Galéria (6)

Zaujímavosti (7)

  • V eposu Osvobození se na obrazovce poprvé objevil bývalý generálporučík Vlasov. Pro Jurije Ozerova bylo velkým úspěchem, že mu byla povolena jediná scéna s Vlasovem, a to pod podmínkou, že jeho jméno nebude nikde uvedeno nejen ve filmu, ale ani na place. Tato postava obdržela kódové jméno „General“. Jurij Pomerantsev, který ho hrál, byl ale varován, že je možné, že scéna cenzurou nakonec neprojde. Andrej Andrejevič Vlasov byl sovětský generál, který za druhé světové války v německém zajetí vytvořil Ruskou osvobozeneckou armádu. (sator)
  • Při německém útoku lze vidět ruské tanky IS-1, IS-3, T-55 a T-34 85, které jsou vydávané za německé. (Hellraiser12)
  • Filmaři nebyli schopni najít žádné skutečné německé tanky Tiger nebo Panther, a tak sovětská továrna na tanky upravila některé stávající ruské tanky tak, aby vypadaly jako nacistické. (sator)

Reklama

Reklama