Avengers: Endgame

• USA Avengers: Endgame (viac)
USA, 2019, 182 min

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Trent Opaloch

Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch (viac)

Záverečené dejstvo ságy Avengers od štúdia Marvel. Po zničujúcich udalostiach, opísaných vo filme Avengers: Nekonečná vojna, sa svet ocitol v troskách. Polovica všetkých bytostí bola vyhubená. Avengers sa so zvyškami svojich spojencov ešte raz dajú dohromady, aby zvrátili Thanosove zločiny a znovunastolili poriadok vo vesmíre. (Saturn)

Gastovski

Po 16 letech jsem byl zavlečen do kina, abych na smrtelné posteli mohl říct: "Byl jsem u toho; u nejzásadnějšího filmu kinematografie v dějinách všehomíra". Spíš se ale jedná o nejvyhajpovanější záležitost všech dob. Opravdu nechápu, že TOHLE lidem stačí a ještě hýkají nadšením. Vše, co jsem vyvěštil, že bude následovat po Infinity War se do puntíku splnilo. Russoovci statečně udrželi marveláckou linii - jakože dráma šlehnutá "vtipnými" infantilními eskapádami. Masy to mají tak rády, tak proč se pokoušet udělat Avangery odlišněji, než předešlé spektákly, že? Dramatické chvilky okamžitě zabije uvědomění, že čumíme na Mrvel, tudíž že vše dobře dopadne, a humor už absolutně nefunguje. Každý záběr na Thora vyvolával v kině záchvaty smíchu, ale ne z parodie na Lebowskiho (pochybuji, že nynější teen generace má povědomí o Dudovi a jeho pochcaném tepichu), ale prostě jen ze skutečnosti, že byl panděratec. Toto spolu s cestováním časem je skutečně scénáristický majstrštyk! Závěrečná "osudová" bitva, či spíše chaotický digimrdík, se odehrává zcela v marveláckých kočkovacích mantinelech. Hřebíčkem do rakve tvůrčího patlalismu byl společný útok strong female charakterů a poslední tango Kapitána Ameriky a jeho odkaz. Shrnutí: Jedná se o tříhodinovou sterilní, ultra předvídatelnou a tuctovou popkornovku bez jediné silné scény. Vůbec nic nevybočuje z řady předešlých Avangerů. Řekl bych že Endgame je z nich dokonce nejhorší. ()

Pidzey

EndGame to dokázal. Překonal všechno co zatím bylo od márvelu natočeno. Zatím co ...War byla akční řežba, tohle byla emocionální řachačka. Velká gratulace bráchům Russo. Bravo. ()

stepankoby1

Ale jo, i po roce jsem se závěrečným dvojdílem seriálu Marvel vlastně docela spokojený. Mám menší i větší výhrady, většina z nich míří na často matoucí tón (extrémní přehršel nahodilého humoru), občas pochybné nakládání s postavami a předchozími filmy (Hulk, Xandar, Thor: Ragnarok) a samozřejmě nespočet logických děr, příliš okatých scénáristických berliček (jednu jedinou vítěznou realitu si vzal na paškál každý uvědomělejší kritik) a nedopilovaných momentů, ať už důležitějších, nebo podružných. Rozhodně si myslím, že to šlo i lépe, a kdyby se na tom strávilo ještě déle (jak stopáží, tak prací v reálném čase), bylo by to ještě lepší. Tady však přichází to velké ale. Ono to bohatě stačí. Na každý nedostatek přichází dva silné klady, a když se film trefí, trefí se sakra přesně. Těch necelých šest hodin je navíc tak dokonale dávkovaných, že projekce uteče jako voda a ani si nestihnete začít pořádně stěžovat. I tak ale moc nedoporučuju dávat si to znovu, obzvlášť chronickým hnidopichům. Pro většinu z nás to byla událost, často spojená s dalšími emočně silnými okolnostmi. A za takových podmínek film vnímáme mnohokrát vlídněji než doma rozptylovaní a unavení. On je pro ten hype ostatně tak trochu i dělaný. Tak si nekažme vzpomínky pitváním a radši si vzpomeňme, jak blaženě jsme se cítili v kině při scéně "Avengers assemble". ()

Sydonai

Jak jsem byl z Infinity War velmi rozpačitý, tak po Endgame jsou mé reakce velmi stabilní - naprostá pecka! Film zakončuje svojí přes dekádu dlouho vládu s enormní pompou a u toho musíte být! Zatímco Infinity War sázelo na akci, zde se tvůrci soustředí více na psychologii postav a vyústění všech filmů v jedno epické finále. Stopáž už je místy na hraně snesitelnosti, ale zrovna v momentě, kdy nad tím začnete přemýšlet, se film vytasí s nečekaným zvratem, kterých je ve filmu opravdu hned několik! Bravo! 95% ()

SidneyP

Narozdíl od kolegů tady musím stát trochu nohama na zemi. Úplně bych neřekl, že film působí přímo SKVĚLE jako zakončení celé fáze univerza, a věřte mi, že mi to trochu trhá srdce, jakožto velkému fanouškovi MARVELu toto říct. Ale mám pocit, že v Infinity byl ten moment překvapení trochu větší. Dal jsem si na napsání tohoto komentáře trochu odstup a pár logických děr by se tam našlo, *SPOILER* celé to cestování časem mi přišlo občas ulítlé a měl jsem fakt problémy to sledovat v některých chvílích a doteď si nejsem úplně jistý, jestli jsem všechny ty časové roviny pochopil správně. *KONEC* Mám pocit, že v 70% taky Silvestri udělal se soundtrackem ctrl - c + ctrl - v a bylo to, totální zklamání, hodně podobný hudební doprovod u stejných scén v porovnání s IW, a upřímně, po minulém díle jsem měl těch zapamatováníhodných momentů prostě více. Chápu, že se jednalo o velmi složitou produkci a klobouk dolů režisérům a scenáristům, jsem si jist, že jim to kolikrát nedalo spát a museli nad tím strávit spoustu času. Gratuluju marketingovému oddělení, že z 90% obsahovaly trailery opravdu jen scény z prvních cca 20 minut filmu, well done. Nicméně i přes to všechno se neubráním pocitu, že kdyby na to tvůrci měli ještě min. půl roku/rok navíc, případně by to sestříhali trochu jinač, tak bychom se mohli dočkat alespoň částečného vysvětlení na jisté - důležité - scény, které mi občas chyběly. Aneb postava udělá něco, co vůbec nevíme, jak to JEN TAK OD SEBE mohla udělat, případně, že přežije něco tak ohromujícího. No ale ok, 80%. ()

DEADMANincCZ

Jestli někoho baví se 2h nudit a pak kroutit hlavou nad obrovskýma nedodelanyma dírama ve scénáři, koukat, jak 2 postavy jsou v celým filmu za blbečky, neodejit pomalu z kina při scéně "ženy spojme se" .... Tak se to asi někomu líbilo, no... Každopádně si stojím za tím, že dvě scény byly epický jako prase, ačkoliv druhou hned zkurvil klasickej dětskej vtípek. ()

CaptainCzech

WOW, bratři Rusoové zkrátka umí udělat kulervoucí film se vším všudy. Byl tu humor, drama, vzpomínky (miluju cestování v čase), tuna easter eggů, uzavření linek hlavní šestice kdy každý měl dostatek prostoru a především absolutní epičnost. Takhle se má završit 11 let a sága o 22 filmech, ihned po shlédnutí jsem věděl, že tenhle film bude v mojí TOP 10 nejlepších filmů vůbec. Originální seskupení si zaslouží pár slov. THOR - v tomhle filmu je jeho linka a vývoj obrovským překvapením, to že z něj udělají tlouštíka, který je psychicky totálně na dně mě dostával do kolen a to ať v dobrém, či ve zlém. Moc se na něj těším a snad ho uvidíme už v GotG 3 a nebude tam tentokrát stát jako nějaký blbec se sekerou a jen se dívat. BLACK WIDOW - dostala tu konečně prostor ukázat emocionální stránku své osoby a to především ve scénách s Clintem a poté v jejich vzájemném souboji na Vormiru, škoda že padla, každopádně těším se na její sólovku a v té snad už konečně uvidíme co se s Clintem stalo v Budapešti. HAWKEYE/RONIN - jeho šance se ukázat díky velkému času na kameře byla využita na maximum, Clint je sympaťák. Celá linka okolo rodiny a Nataši je lahůdka. Pouze mě mrzí že jsme neviděli tolik Ronina, kolik bych si přál. Jeho linka je nejspíš uzavřena, ale snad bude v sólovce Nataši (Budapešť) a nebo uvidíme seriálek na Disney +, Rennera totiž vždy rád uvidím znovu. HULK - nejsem zrovna jeho zastánce, nikdy mě moc nebavil (krom jeho sólovky, ale to jen díky tomu, že ho tam hrál Norton), ale tady je to jiná liga a já můžu konečně po všech filmech říct, že jsem si ho užil. Dost tomu přidalo to že je z něj nyní profesor Hulk. Každopádně jeho scény v New Yorku nebo při lusknutí je úžasný. Snad se brzy dostane do formy. IRON MAN - Tony šel film od filmu čím dál do větších hoven (myšleno tím, že ho osud absolutně nešetřil) a moc jsem ho nemusel, ale tady ukázal že i přes všechny překážky a pády ukazuje, že je to hrdina s velkým H a také že Tony Stark má srdce. I'm the IRON MAN zkrátka hovoří za vše. Bez něj to bude úplně něco jiného, Downey Jr. je extrémní sympaťák. CAPTAIN AMERICA - můj největší oblíbenec tu dostal nejvíce prostoru ze všech a za to jsem neskonale vděčný. Kápo prošel za celou dobu neuvěřitelným progresem osobnosti a tento film je důkazem. EPICKÉ momenty (pozvednutí Mjölniru, závěrečný fight s Thanosem, sám stojící proti celé Thanosově armádě) na které nikdy nezapomenu a hlavně moto, kterým se řídím ''I can do this all day''. Kápa už neuvidíme, ale jeho příběh je nádherně uzavřen, jak jinak než láskyplným tancem. Nejspíš se opakuju, ale film je úžasným vyvrcholením a poctou celé ságy. Je to extrémně našlapaný snímek vším možným a nelze o tom psát a rozebírat bez SPOILERŮ.Každému doporučuji návštěvu kina, jelikož tohle je jasný film roku a za mě i desetiletí. Nelze nic jiného než 5 hvězd ()

Magenta

Pro mě to nebyl ani tak film, jako spíš zážitek. Díváte se na to plátno, přemýšlíte, kolik věcí se ještě stane a dochází vám, že to skončí. Že až se obrazovka zatmí a vyskočí jména režisérů, bude těch 10 let a 22 filmů za vámi. Teď nám to ještě nedochází, ale jednou si budeme moci říct, že jsme byli u toho. Tohle je film vytvořený pro fanoušky, scénář působil, jako by autoři procházeli diskuze fandů a pak na ně reagovali (zadek Kapitána Ameriky, Budapešť, kdo zvedne Thorovo kladivo?) a nic nezůstane nedořešeno nebo nezodpovězeno. Ocenila jsem i vymazlené české titulky (Dycky Hulk!). Endgame je výlet, se kterým si zavzpomínáte, dojmete se, užijete si spoustu triků, bitev i zajímavých zápletek. A stejně u něj máte takový divný nostalgický pocit, jako když se loučíte s dobrým přítelem... A víte, že už ho nikdy neuvidíte. Jen mě mrzí, jak dopadl Kapitánův štít. Já chtěla, aby skončil... no, u toho druhého. ()

Toka

Po shlédnutí Endgame vnímám Infinity War jako takové "nutné zlo". Endgame se totiž vrací ke svým pravým Avengers kořenům. Spousty vtipných scének, které – narozdíl od IW – byly ve správný čas na správném místě. Žádné narušování dramatických scén nějakým blbým vtipem, protože se tvůrci báli, že jejich drama nestojí na pevných základech. Z mého pohledu tři hodiny svižně utíkaly a to i přes zmíněnou pomalejší polovinu. Abych pravdu řekl, ta pomalejší polovina mě bavila o něco víc, než ta akčnější. Co se týče samotných postav, některé mají sympatický tweak, jiné jedou v zaběhlé linii. Během sledování jsem si uvědomil, jak mě vlastně baví nové postavy a že se o budoucnost MCU opravdu bát nemusím. Speciální zmíňku si ale zaslouží Thor, respektive Chris Hemsworth. Na Endgame je opravdu strašně znát, jak Chrise Ragnarok herecky doslova nakopnul. Fakt je vidět, že si to natáčení od srdce užíval. Co se týče finále. to samozřejmě nenechalo jedno oko suché. Bohužel, z nějakého důvodu, mé oči suché zůstaly obě. Né, že bych byl nějaký emočně vyprahlý člověk, na konci druhých Guardians of the Galaxy by pode mnou mohla jedna vodní elektrárna napájet menší město. Nevím, popravdě řečeno mě to nezasáhlo asi tak, jak by si samotný snímek zasloužil. Buď jak buď, Endgame je perfektní zakoneční jedné éry jednoho studia, které mělo půjčku na krku, geniální nápad, a v rukávu pár skvělých herců. ()

anatheman

Tentokrát těch pět hvězd udělím. Nemá zkrátka cenu se tomu bránit. Komentář pojmu útržkovitou formou. Perfektní zakončení jedné éry, dojemné rozloučení s mnoha postavami, ne zcela předvídatelný a do určité míry originální a inteligentní scénář, vážné pojetí a zároveň decentně vtipné a sebeironické, odkazy na sci-fi věnující se cestování časem, skvělé propojení s minulými díly a událostmi - zkrátka nostalgie, vyvážený soundtrack účinně kombinující znělky jednotlivých hrdinů... Zároveň oceňuji i to, že se film může chlubit poutavým vyprávěním, aniž by sázel na četnost akčních pasáží, kterých tu na tříhodinový epos skutečně není příliš. Závěr je skutečnou lahůdkou a reprezentuje maximálně to, co od snímku s názvem "Avengers" očekáváme. I když je digibordel všudypřítomný, grafická podoba filmu je opět na vysoké úrovni, a dokonce i 3D funguje tak, jak má. Co se týče postav, tak si prostor pro sebe v nejvyšší míře přivlastňují Iron Man, Captain America, Hulk a určitě Thor, který tu je neuvěřitelným zabijákem scén. :-) Možná při té vší komplexnosti najdete nějakou otázku, na kterou nebyla vyřčena odpověď. Nicméně i tak je Endgame uceleným dílem, které efektivně ukončuje po dekádu budovaný univers. ()

P.J.2

No takže....Při prvním shlédnutí jsem chtěl dát velmi silné 4* ale nyní po shlédnutí druhém jsem si jist že je Endgame na 5*. Zaprvé nechoďte na 3D, které prostě ten prožitek kazí. Tmavé scény jsou ještě tmavší a celkově film působí takovým "vyblitým" dojmem. Zadruhé jsem si uvědomil že Kevin Feige moc dobře věděl co divákům nabídnout, celistvý filmový seriál (23 dílů je jak počet dílů amerických seriálů při jedné sezóně) a taky moc dobře věděl jak to ukončit. Nicméně napsat něco o tomhle filmu a přitom nespoilerovat je velmi těžké, pokud nechci být jako idioti, kteří si užívají své 2 minutky slávy jen tím že prozrazují děj na internetu. Každopádně nebojím se tvrdit že Endgame se zapíše do filmových análů jako milník, který jen tak něco nepřekoná. Třikrát bravo a díky moc za to že jsem mohl být u toho. Už se nemůžu dočkat až si film užiju v originále s CZ titulky, dabing je na kvalitní úrovni ale vzhledem k obavám z prozrazení děje byly titulky poslány k dabingu po různých kouskách, což se promítá na kvalitě. ()

baiskon108

Marvelovské a fanouškovské vyvrcholení – tento film to měl bezesporu mnohem těžší než trojka, očekávalo se od něj chytré vyřešení návratu všech rozprášených, velkolepé finále proti Thanosovi a uzavření dějových linek hlavní šestice. Infinity war sloužilo "jen" na propojení universa a jaký si hype na poslední díl. To se mu povedlo a přiznávám, že jsem se ještě nikdy na nic tak netěšil. Naprosto přecpané kino frontami lidí mě jen utvrdilo v tom, že se jedná o zatraceně velkou událost. A teď k samotnému filmu. Snímek má dokonale depresivní atmosféru, mnohem více se zaměřuje na samotné postavy a jejich emoce a zároveň z nás tak ždímají ty naše. Stane se tu odvážný přesun děje o pět let později, díky kterému jsou vyobrazeny naprosto zničující a mnohdy dost překvapivé osudy postav. A potvrzuje se to, čeho jsem se obával – cestování časem. Ale i když je tato zápletka sebevíc klišé, fungovala vážně na jedničku. Vrátil jsem se do všech těch filmů, které znám a dočkal jsem se mnoha zajímavých setkání – a ta se povedla jak po humorné stránce (Cap a Cap, Star-lord), tak i emoční (Thor s mámou, Tony s tátou). Nakonec se odehrála finální bitva mých snů. Rovnou řeknu, že bych byl radši za mnohem osobnější podání souboje mezi svatou trojicí a Thanosem, ale i toto epické pojetí stálo za to – vidět všechny superhrdiny pohromadě je prostě zážitek! Dějové linky Iron Mana a Captaina Ameriky, coby hlavních tahounů universa, jsou perfektně uzavřeny, oba se dočkali důstojného a dojemného konce – což bylo to hlavní, co jsem od filmu chtěl a taky dostal. Když pominu pár drobností (místy až moc humoru, ženská scéna), tak jsem z filmu neuvěřitelně odvařen a to zřejmě až do konce života. Nemůžu uvěřit, že už je vážně konec této éry. MCU sice ještě nekončí a filmy budu sledovat dál, ale tuto základní skvadru Avengers, která byla prostě výjimečná, už nejspíš nikdy nic nepřekoná. Jsem šťastný, že zrovna Marvelu a vůbec superhero žánru se podařilo vytvořit tak obrovský, propracovaný a propojený filmový svět. ()

Folky

Čistý fan service a výborný comicsový blockbuster, který ještě dlouho bude sloužit jako ukázka, jak se to má dělat. ()

Isomut

[Možný náznak spoilerov] S filmom je to ako s varením. Pridám trochu toho, trošku tamtoho, ždibec onoho až sa pozabudnem na pridávaní ingrediencií a nakoniec mám z toho maglajz, ktorý má jednosmerný lístok do... preč. Nakoľko film má 3 hodiny a bolo tam veľmi veľa hrdinov, tak väčšina z navrátilcov nedostala toľko priestoru, koľko by si zaslúžili. Začiatok bol v podstate vybavený hneď, potom veľa kecov a nakoniec predpokladaný seriózny film sa miestami menil na hlúpu komédiu, ktorá žiaľ nebola smiešna. Už to tu písali viacerí. Z dôstojného filmu sa stala reklama na toleranciu. Ale aby som vyzdvihol tie pekné momenty, tak medzi ne patria určite prekvapujúce pasáže, ktorými sa dej vyvíjal a odbočoval od predstáv. Po technickej stránke to bolo super! Videl IMAX 3D. ()

helloween93

Na Endgame jsem byl s kamarády ve Slovanském domě 28.4. Byli jsme natěšeni na epické zakončení (nejen) Infinity War , ale celé části marvelovského vesmíru. Na úvod musím říct, že zakončení je to velmi nadprůměrné a důstojné, ale není to na ten hype, co kolem filmu byl, málo? Nejvíc filmu škodí hrozně přepálená stopáž, kde by šlo úplně v pohodě zkrátit prvních 40 minut a z vypravěčského hlediska by se nic moc nestalo. Po projekci jsme neustále film srovnávali s Infinity War a došli jsme k závěru, že IW je o třídu lepší. Epičnost je v obou dílech, ale u Endgame jsem čekal, že tvůrci trochu více šokují divácké obecenstvo a všechny důležité události šly vcelku snadno předvídat. Ze scénáře mě tiltil akorát prostor pro zbytečné postavy, které nemohou Thanose nikterak ohrozit. Jinak cestování časem a vyplnění scén z předešlých filmů rozhodně vykouzlilo úsměv na tváři. Humorná stránka filmu se Russoovým znovu povedla, opět se nezachází do cringe momentů a většinu času tvůrci diváky baví. Guardiani hláškují, Thor hláškuje, Ant-man hláškuje a naopak z egoistického Iron Mana se stal taťka od rodiny, Capova dějová linka byla rovněž poctivě rozvedena. Od účasti Captain Marvel jsem si sliboval trochu více, ale dá se to chápat, když je v MCU teprve chvíli. Celkově jde o super film, který jsem určitě neviděl naposledy (stejně jako IW). Co bude v MCU dál? Jisté je, že budou Guardiani (s Thorem)? Aneb výborné roasty mezi Quillem, Rocketem, Thorem a Draxem v závěru filmu. :D Škoda, že tu není 4,5*, tenhle film by si jí zasloužil. ()

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

25.05.2024

V minulých letech se komiksácké studio Marvel s oznamováním nových projektů trošku urvalo z řetězu. Po vrcholné éře, kdy hlediště kin praskala ve švech pod nápory chtivých diváků, kteří potřebovali… (viac)

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý