Komorná

• Česko Komorná (viac)

Film je kórejskou interpretáciou románu Zlodejka od spisovateľky Sarah Walters. Je príbehom mladej ženy, ktorá sa stáva slúžkou tajomnej bohatej japonskej dedičky. Jej úloha však nespočíva v tom, aby jej slúžila. Je len súčasťou plánu ako sa dostať k jej majetku. (ASFK)

AloeB

Netušil jsem, že se po letech ke Komorné vrátím, nicméně brněnský festival Female Rage byl skvělou příležitostí vidět tuto údajně nesvázanou a explicitní korejskou filmovou hříčku s partou přátel. Jeden by řekl, že není lepší icebreaker než se skupinově dívat na porno, nutno však si zcela upřímně přiznat, že tím 아가씨 i přes svoji explicitní a erotickou náladu rozhodně není. Mimo jiné má totiž i poměrně pečlivě a nápaditě vystavěný děj, který skrze nabízení hned několika úhlů pohledu na to, co se vlastně odehrává, což je zprostředkováváno dějovými „zvraty” v každé z kapitol. Celý film možná občas nabídne nějakou nápovědu toho, jak to ve skutečnosti je, nicméně to dělá decentně a prakticky neviditelně. Část scén se postupně odhalí v úplně jiném světle. Snímek vykresluje své postavy velmi nejednoznačně, lze těžko říct, zda je někdo skutečně obětí či pouze zlodějem (až na perverzního nevlastního otce, to je prostě prasák), nicméně konečný narativ poměrně zřetelně dává najevo, komu se zde vlastně fandí. Což možná není problém, protože tak jako tak procházíme filmem s cílem dojít k absolutní sexuální svobodě, nicméně mě osobně se mi trochu příčí myšlenka, že jedna z postav je zcela očividně nespravedlivě násilná vůči služebnictvu a stejně je vykreslena v hrdinském tónu. Zde je však vhodné zdůraznit, že bez tohoto bych měl zřejmě morálně čisté hrdiny, což (jak tak nějak chápu z života) není úplně standard. Film má možná delší stopáž, ale veškerý čas velmi kvalitně věnuje čtyřem hlavním postavám. Film má nádhernou kameru a herečky mají nádherná těla. Film je točen v podmanivých lokacích. Film dovede být brutální, ale šetří tím. Komorná je perfektní film. ()

moviechecker

Chcel som napísať, že už chápem ako vymysleli Japonci Takešiho hrad, potom som si však uvedomil, že tento film je Kórejský a nie Japonský :-D. Takže musím začať tým, že Kórejci sú rovnaké prasata a šialenci ako Japonci s podobným zmyslom pre humor. Určite som sa nenudil, a keď by som ho mal opísať jednou vetou označil by som ho ako humorný lesbický film s dobrými zvratmi, samozrejme celý komentár myslím totálne bez predsudkov. ()

PEZ

Príjemný, erotický, romantický, dramatický a trošku úchylný film so skvelou Art Direction a kamerou. A samozrejme s dvomi suverénnými hlavnými hereckými predstaviteľkami. Chan-wook Parkové filmy mám rád - vždy majú v sebe štipku niečoho nenormalného, ale zároveň ľudského. Nesklamal ani tentokrát. A jeden príbehový zvrat vyslovene potešil. Kinoprojekciu som si užil a už teraz sa teším ako si Agasshi zopaknem doma v podobe ešte dlhšieho Directors Cut. ()

Biopler

Park má svoje remeslo v malíčku a divák sa bude vytešovať, lebo film je po režijnej stránke veľmi kvalitný, kamerové nájazdy, i s odkazmi na staré filmy, bravúrne. Vizuálne je to taktiež chytľavé, v erotických scénach je presvedčivý a tie točiace sa okolo pomsty, v tom je doma. Navyše vo filme je veľmi dobrá hudba. Príbeh je fajnový, treba však byť trochu zorientovaný v kultúre a histórii Kórey i Japonska. Park pracoval s literárnou predlohou, ktorú šikovne premietol do doby okupácie Kórey Japonskom a hlavne do doby silného patriarchátu. Ak toto divák chápe, oveľa lepšie spracuje doubletwist a aj záver, užije si poctivú filmárčinu. Zamrzí "vyslobodenie" Tamako z blázinca groteskne vzniknutým požiarom, taktiež aj to ako si našli Fujiwaru ujcovi chlapi. Brutálne scény zo sklepu už nie sú veľmi potrebné pre príbeh a moc som ich nemusel, no chápem, že Park sa potreboval niekde vyjašiť. ()

anitae

Pro mě první jihokorejský film, a musím říct, že hodnocení je těžké, ale určitě chci vidět dalším tvorbu Parka. Trošku mě to připomnělo Lars von Trierova Antikrista:) ()

Gendarme

Sbal prachy a vypadni na japonsko-korejsky způsob ve 30.letech. Pribeh je poměrně prostý, ale jak je nahlizen z různých úhlů tak je to dobré. Závěr je uspokojující... Doslova :) ()

envision1

Škoda, že to tenhle povedený film se vším přehání. Kdyby ubral na výpravnosti a opulentnosti, erotičnosti a perverznosti, víc věřil příběhu a postavám, mohl být skvělý. A kratší. ()

Krysap

S kámoškou jsme odcházely z kina se širokým úsměvem na tváři. Sice mi chyběl ještě nějaký pěkný konec i pro ty prasáky z předčítání, ale budiž. I tak pěkně. ()

Denila

První JK film zažitý v kině a hned takového překvapení. Nečetla jsem žádný obsah ani nekoukla na žánr, možná proto jsem se část filmu dost divila. Určitě doporučuju, příběh skvělý, zápletka skvělá. První část mi byla nejpříjemnější, naopak druhá část se zdála býti nejdelší. Přehnaně dlouhé opáčko, hlavně to postelové... třetí část už zase frčela jak měla. Jediné co mi zkazilo dojem byl závěr, mohli to utnout dříve a nebylo třeba žádných rolniček. Kino Art Ostrava 24/10/2016│2D originální znění ()

haWranka

Hodně zvláštní počin. Příběh ze dvou (až tří) různých pohledů, kdy člověk téměř do konce neví, který z nich je opravdovější. Já si ale neužívala ani tak příběh, jako nádhernou obrazovou stránku a hudbu. ()

DarthFailord

Umělecké dílo. Neuvěřitelné barvy, práce s kamerou a soundtrack. Jako celek působí dost artově. Ale vůbec to není na škodu. Vyprávění na tři časti bylo dobře zvolené a i když tempo filmu bylo opravdu pozvolné, vše do sebe pomalu zapadalo jako japonsko-korejské origami. 80% ()

Maximilianus

Nešlo tak o artovy film, ako som si myslel. Chýbala mi tam komornosť počas celého filmu a tajomno, kde tieto dve veci v prvej časti figurovali. Celkovo z toho bolo cítiť, že to nie je príbeh z východu, ale inšpirovaný západom. 8,7. ()

Franc1s

Tak konečně zase povedený kousek ze země rozsypaného čaje. Jeden podvodník chce získat dědictví jedné bohaté šlechtičny. A tak vymyslí plán s pomocí jedné zlodějky. Zařídí aby tuto zlodějku dosadili jako komornou té bohaté slečně a ukecávala ji, ať se provdá za Hraběte(toho podvodníka). ALE mezi těmito dvěma dívkami propukne vášnivá láska, je to však součástí plánu, či není? A po pár zásadních zvratech, si můžete být jistí, že nebudete vědět kdo koho chce podvést a okrást... Nejlepší postava - úchylák strejda, nechybí pár vtipných momentú a dojde i na lesbický sex. kde se nikdo ničeho nebojí a klidně by to mohl hodit režisér na nějakou porno stránku :) No a závěr neměl chybu, to se i mě prsty u nohou kroutili. 8/10 ()

PavelU

Koukalo se na to jedna báseň. K ucelenému zážitku je nutná 167 min. verze, která poskytuje adekvátní odvyprávění všeho podstatného, stejně jako zprostředkování obrazovou formou veškerých milostných scén. V závěrečných titulcích navíc i podmanivou písničku. Struktura vyprávění není ničím novým, ale naopak důvěrně známým konstruktem. Divák má být namlsán, zmaten, potěšen, znechucen, obohacen a především okouzlen. To Komorná do puntíku splňuje. Je to samotná symfonie filmového umění, jak docílit nikdy nekončící katarze z toho, co se na plátně děje. Ať už přes sofistikované dialogy, sympatické a zajímavé postavy, každý pečlivě nasnímaný záběr, kapku deště, nebo jen ten pocit, když vás někdo nepokrytě svádí, je vám to nepříjemné a ať děláte cokoli, nemáte situaci vůbec pod kontrolou. Dobové zasazení tomu vyhovuje tím více, jakou výpravu si mohli návrháři dovolit a dát hercům patřičný lesk slušivým oblečením a účesy. Je ale pravda, že je film spíše pro zkušenější diváky. Sám nevím, proč jsem jej kdysi nedokoukal. Možná menší pozornost, nepodchycen nějaký detail.. Faktem je, že napodruhé již udržena pozornost po celou dobu, těch necelých tří hodin, aniž bych se kroutil nudou. Zajímalo mě, jak to dopadne. Fandil jim. A to nejlepší na konec, jak to tak bývá. ()

MilesTeg

My, co jsme kdysi v minulém tisíciletí viděli poprvé hentai v Chotěboři a to rovnou s chapadly, jsme byli asi zklamaní ze sklepa a malého akvária, to mělo velký potenciál hnusu, ale pak by to byl jiný film, ne tak poetický a láskyplný a spravedlivý. A navíc to není film na jedno shlédnutí, to vždycky potěší. ()

TheRay97

Nechápu, co se stalo, ale najednou bylo půl druhý ráno a jediná věc, která mi ležela v hlavě, byl právě zhlédnutý film The Handmaiden. Korejské filmy hrají na city, ale ne jako ty profláknutý americký slaďáky, který ve skutečnosti nedávají ani trochu smysl. Ne, romantika v dramatickém příběhu v korejském podání se od něčeho takového zcela liší. Nejdřív pohladí po srdci a dá falešnou naději, že bude vše v pořádku, což se později ukáže, jak velkou boudu na nás ušili. Někdy v půlce už jsem chtěla rezignovat. Ale je to zábava se plně soustředit na ten film a zapomenout, že v realitě je pozdě v noci a nějaký opozdilec by mohl chytit létající nadávky z okna. Panečku, to rozuzlení. V životě by mě nenapadlo, že na něco takovýho skočim. Asi za to může originální promyšlenost scénáře a trpělivé vyčkávání. Od začátku až do konce nehynoucí udržitel pozornosti. A to se cení. ()

crackonosh

Když  jsem viděl Komornou na kinopremiéře, za srdíčko ani za kulky mě nechytla, protože jsem ji v duchu srovnával s nejlepšími Parkovými počiny — Oldboyem a panem Pomstou. Tohle srovnání je ale liché; po osmi letech od premiéry už je hážu za hlavu a konstatuji, že je Komorná něžná lesbi show kombinovaná s červenou knihovnou, intelektuálním pánským čtenářským klubem a loupežným trhrillerem. Zdánlivá linearita příběhu je přerušena dvěma většími (a několika menšími) zvraty, které zpochybňují to, co jsme viděli dříve, respektive vnášejí do vyprávění novou optiku. Režisér ctí zasazení děje do první třetiny 20. století a obejde se bez postmoderních efektů a pomrkávání na diváka, které jinak zvládá výborně, přesto mu ale subžánr korejského filmu umožňuje vnést do dění pěknou dávku erotiky, chlípnosti i visuálního mistrovství. Přijde nám to u Parka možná samozřejmé, ale někdy je dobré představit si, že by někdo podobně točil třeba u nás, že by tak samozřejmým a vtahujícím způsobem komponoval záběry a kombinoval zradu s kousáním a lízáním broskví, aniž by to ve výsledku působilo směšně. ()