Rapl

Česko, (2016–2019), 26 h 4 min (Minutáž: 58–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer (viac)

Svojrázny policajný vyšetrovateľ major Kuneš, sa dostane do fyzického konfliktu s priateľom svojej bývalej manželky a hrozí mu odchod z polície. Riešenie pre neho nájde jeho vysoko postavená nadriadená a uprace ho na stáž do odľahlého pohraničného vidieku. V skutočnosti sa od neho očakáva, že sa mu podarí objasniť dva roky starú vraždu policajtky Wágnerovej, ktorej vyšetrovanie uviazlo na mŕtvom bode. Kriminalita na pohraničí je veľmi vysoká - pašovanie, výroba drog, pytliactvo, prostitúcia. Kuneš musí riešiť jeden prípad za druhým a k prípadu, kvôli ktorému sem prišiel, sa dostáva až po čase, náhodou. (RTVS)

malylada

Postavy jsou velmi dobře napsané a dokážou se za těch třináct dílů vrýt pod kůži. Trošku jsem měl problém v jednotlivých dílech s případy, které jsou velmi jednoduché a z detektivního žánru ne příliš strhující. Co se méně povedlo z detektivního žánru, tak vynahrazuje vývoj postav a bočních linek z osobního života, který se spojuje v zajímavé nitky. Poslední díly jsou výborně vygradované a určitě se Rapl může považovat za jeden z nejlepších českých seriálů......8/10 ()

flanker.27

Vydržel jsem čtyři díly a konec. Vůbec mě to nebavilo. Není to odpad, pracuje se tu s atmosférou a prostředím, ale to je všechno. Seriál oplývá jakože rozervanými a nejednoznačnými postavami, a to rozervanými a nejednoznačnými v tom uměle seriálovém smyslu, který přesně nemám rád a pro který drtivou většinu moderních seriálů ignoruji. Případy samotné byly dost podivné, motivem pachatele i způsobem pátrání. Všechna ta snaha pro mě míří zcela do prázdna. ()

DwayneJohnson

Je určitě dobře, že by tenhle seriál natočen. A je možná ještě líp, že už skončil. Tahle věta je úplně výstižná. Přes velmi solidní start se pomalu, ale jistě začal utápět ve vlastních kličkách a na konci z toho byl málem vlastní gól. A teď mám na mysli hlavně hloupý scénář, který z těch dvanácti dílů nedokázal dostat víc. I přes obrovské charisma Hynka Černáka se na konci nemůžu tvářit vůbec spokojeně. Přidat tam víc profesionální práce, namátkou z Prvního oddělení, možná bych předl blahem. Takhle je to jen průměrná trojka. ()

honajz

Nakonec celkově za 2 hvězdy. I když se mi začátek seriálu líbil, sklouzlo to posléze k rutině, případy stály za prd, vypadalo to jak Kriminálka Šumava, nebo jak se to jmenovalo s tou Norisové sestrou, jo, Policie Modrava, jen tady byly Jizerky. Modré filtry, dlouhé pohledy, dým z cigaret, severské ladění, rozvážně dialogy o prdech v kuličkách, a navíc akční scény natočeny dost amatérským stylem. Občasný pokus o drsnou americkou školu taky nevyšel. ()

vyfuk

1. série: Rapl je neuvěřitelně podaní série kriminálních příběhů. Původně jsem byl lehce zklamán, že se bude jednat o Cirkus Bukowsky, ale z pohledu Kuneše a jeho příběhu, ale nakonec se tato postava vrhla na každodílné a jiné řešení případů. Což působí okatě, jako klišé, ale v rukou Jana Pachla, to tak nějak funguje. První díly jsou nabité energií a originalitou. Tu hudbu vytvořenou pro seriál jsem přímo žral. A hlavně zde hraje obrovskou roli ta dokonalá atmosféra Krušných hor. Nicméně postupem času hudbu i výpravu vstřebáte a začnete se plně soustředit na příběh. A tak už vás začnou některé kriminální spletice lehce nudit a nebo vám alespoň nepřijdou tak zajímavé. V CB šlo hlavně o charismatické a suché duo Řezníčka a Čermáka, které perfektně šlapalo. Nicméně Čermák, po tomto seriálu u mne získal neuvěřitelný počet bonusových bodů. Dle mého jde o jednoho z nejlepších našich herců současnosti. Každopádně Rapl je čirý důkaz toho, že v Česku dokážu vznikat kvalitní seriály a nemusí to být jenom pod záštitou HBO. Zatím asi příběhový král roku 2016 na českém poli. ()

• Ve druhé sérii Rapla se filmová postava Hynka Čermáka – major Kuneš věnuje ve volném čase fotografování nahých žen. To je i skutečné hobby Hynka Čermáka. Svoji první samostatnou výstavu aktů měl v květnu 2016 v Dejvickém divadle. (klukluka)
  • Ubytovna, kde bydlí celé osazenstvo kriminálky, se nachází Na Schodech 4 v Ústí nad Labem. (sator)
  • V seriálu jsou na vozidlech aktérů použity registrační značky s číselnými sériemi, které v době vzniku nebyly v Karlovarském kraji vydávány (např. 4K8). (.se)