Do mestečka El Dorado, kde je šerifom J. P. Harra, prichádza muž menom Thorton, aby spolupracoval s istým Bartom Jasonom. Ten sa snaží nezákonne získať studňu na pozemku rodiny Mac Donaldsovej. Situácia sa začne komplikovať, keď Thorton ťažko zraní jedného z Mac Donaldsovych synov, ktorý na neho začal strieľať. (RTVS)

Chrustyn

Netřeba zmiňovat, že se po "Riu Bravu" opět setkávají Howard Hawks a John Wayne, protože podobnost obou filmů je tak výrazná, že by se snímek mohl považovat za pokračování. Na druhou stranu komu to může vadit, když bylo "Rio Bravo" vynikající a "El Dorado" v ničem nezaostává. Prostě americký western jak má být. ()

Dudek

V klasických kulisách westernového městečka se odehrává netradiční komediální příběh s parodickými prvky. Jistá komediálnost je cítit nejen z dialogů, ale i z charakterů jednotlivých protagonistů a dokonce i ze zbraní. Ano, právě neidentifikovatelná zbraň pro lidi, kteří neumějí mířit, se zdá být původcem většiny adverbálních gagů ve filmu. Vždy když Mississippi vystřelil, nemohl jsem si nevzpomenout na Navážku z Pratchettovi série o Zeměploše, alespoň mám jasno, odkud bral inspiraci (vždyť Pratchett dokonce používá hojně citace z filmu). Největší dík ovšem patří tvůrcům za to, že se dokázali oprostit od klasického westernového schémátka a dokonce si odpustili i podivné zvuky střelby, jakých hojně využívá například takový Vinnetou. Pět hvězdiček nedávám jen proto, že jsem se zpočátku nesoustředil přímo na film a tak mi několik souvislostí uniklo, ale kdo ví, třeba ta chvíle kdy jsem byl ''mimo'' naopak přišla vhod... ()

HAL

Jako seriálová epizoda by to bylo dobrý, jako cokoli víc tolik ne. Tady se to stáří filmu i unavenost hlavního herce podepisuje fakt hodně, John Wayne ty westerny sekal jak Baťa cvičky a najít na nich něco opravdu výjimečného je trochu potíž. Připomnělo mi to dětství kdy jsem četl westernové rodokapsy od G. F. Ungera, připadá mi to jako zhruba podobná spotřebka. 7/10 ()

petaspur

Starý dobrý kovbojský příběh o souboji dobra se zlem, chlapské cti, nutnosti pomáhat slabším a to vše je dochucené špetkou trefného humoru. Opilecký šerif J. P. Hara (bývalé střelecké eso) se svým pomocníkem by ve městě nikdy nenastolili pořádek, kdyby na pomoc nepřijel bývalý kamarád Thorton (stárnoucí střelecká jednička) se svým učněm Mississippim, který sice s obtížemi trefí stodolu zevnitř, ale nadšení pro cokoliv mu rozhodně nechybí. Ve čtyřech se to lépe táhne, nějaká ta láska se taky objeví, trocha střelby s originální fintou nesmí chybět a hrdinský závěrečný pochod tvrďáků podepřených berlemi klidným městem je vždy doprovázen mým spokojeným úsměvem. ()

PetrPan

El Dorado bylo pro mě díky matné dětské vzpomínce s podtitulem "Nuda k uzoufání" dlouho symbolem mé nechuti ke klasickým americkým westernům. Po letech tedy druhá šance  a tentokrát to bylo přece jen o něco lepší. Schematický westernový příběh s jasně rozdanými kartami nijak nepřekvapil, stejně jako  Wayne v nažehlené košili s vestičkou, tedy  zásadně zásadový čestný chlapák se srdcem na pravým místě.  A jeho "přelidštěnou a přectnou" postavu pak považuju paradoxně asi za největší slabinu celého filmu Třeba převelice patetickou a nadbytečnou scénu s mladým sebevrahem, která měla zřejmě dodat Waynovu Thorntonovi na tragičnosti, bych rozhodně vyškrtnul. To  na Jamese Caana v roli hejska s brokovnicí či na Mitchumova ožralu už to byl přece jen jinší pohled a (nejen) jejich postavy celému vyprávění dodávají na barvitosti a životnosti.  Akční scény pak nejsou nijak bombastické či pamětihodné, ale Hawks umí pracovat s napětím, dají se tedy rozhodně užít.  Pár amerických klasik si asi ještě střihnu, na tři broky v pr.. pravém předloktí to rozhodně je. ()

• Členovia skupiny Western Writers of America zvolili tento western za jeden zo 100 najlepších filmov všetkých čias. (westerns)
  • James Caan si dal s Johnem Waynem v pauze partičku šachů. Došlo však k hádce, protože Caan obvinil Waynea z podvádění, a zasáhnout musel Robert Mitchum. (džanik)
  • Harry Brown si nepřál, aby byl jeho román "The Stars in their Courses" uveden v titulcích, protože film z knihy převzal jen málo. (džanik)