Spalovač mrtvol

Konec 30. let: Pan Karel Kopfrkingl je obětavý zaměstnanec pražského krematoria a vzorný otec rodiny, který důsledně dbá o řádný chod domácnosti a všestrannou výchovu svých dětí. Rád předčítá ze své oblíbené knihy o Tibetu. Tíživá atmosféra napjaté doby násobí všeobecný strach. V měšťáckém stereotypu žijící Kopfrkingl spolupracuje s nacistickými okupanty a s obludnou samozřejmostí se zbavuje všeho nebezpečného ve svém okolí, včetně členů vlastní rodiny. Jeho velká a nebezpečná kariéra začíná...

Filmová adaptace psychologického hororu, vzdáleně upomínajícího na Hitchcockovy grotesky, kongeniálně vystihuje morbidní atmosféru a jakoby neskutečný svět panoptikálních postav vynikající předlohy Ladislava Fukse (vyšla v roce 1967). Pan Kopfrkingl se stal životní rolí Rudolfa Hrušínského a tragikomedie Spalovač mrtvol jedním z nejvýznamnějších filmů Juraje Herze, jenž tu plně uplatnil svůj smysl pro bizarnost, perverzi a fantaskní vidění. I když byl snímek normalizátory českého filmu příkladně zatracován a nemohl se po dlouhá léta objevit ani v kinech, ani v televizi, sotva lze tento titul pominout ve výčtu nejhodnotnějších českých filmů. Na scénáři spolupracoval s Jurajem Herzem autor původní novely Ladislav Fuks, kameramanem byl Stanislav Milota, vedlejší role ztělesnili Vlasta Chramostová, Jana Stehnová, Ilja Prachař, Jiří Lír, Míla Myslíková, Vladimír Menšík. V roce 1969 získal Herz za režii a Milota za kameru tohoto filmu cenu FITESU Trilobit. Na Přehlídce českých a slovenských filmů v Sorrentu obdržel snímek Stříbrnou Sirénu. (oficiálny text distribútora)

AshT

Jeden z mála filmů, který umí navodit skvělou atmosféru. Geniální režie Juraje Herze a geniální Rudolf Hrušinský v roli zaměstnance Krematoria, který se nechá svým přítelem zmanipulovat proti vlastní krvi. Opravdu z Rudolfa Hrušinského šel strach. ()

1mArc0

Nakazte maniaka a psychopata, fašistickou ideológiou a dostanete zaručeného blázna bez hraníc, ktorého Rudolf Hrušínsky stvárnil tak dobre (mimika tváre, výraz v očiach, strohosť celej postavy), že klobúk dole. Režisér Juraj Herz si tak hravo pohral so scenárom, že ho určite medzi špičku českej scény. Sústredil sa na detaily (ako výraz v očiach, ústa, muchy). Kam sa podela takáto filmárčina? To neviem... mimochodom klobúk dole.... pri máloktorom filme, vidím tak hutnú a depresívnu atmosféru. Nie je hriech napísať KULT a KLASIKA. /100 %/ ()

MindTuber

Rudolf Hrušinský jako pan Kopfrkingl a jeho proměna. Film s hutnou atmosférou, zajímavou kamerou a neméně zajímavou sondou do lidské psychiky. Pětka jako vyšitá! ()

Scraffy

Tak ja neviem, mne to zasa také dobré neprišlo. Áno, výkon Rudolfa Hrušínského je neskutočný a jeho démonický hlas je až mrazivý. Áno, hudba je skvelá a scenár s kamerou tiež, ale príde mi to strašne zdĺhavé a zaujímavé veci sa v podstate začnú diať až v poslednej polhodine. Nechápem, také hodnotenia aj keď to bude pravdepodobne tým, že ľudia zvyšujú hodnotenie kvôli krajine pôvodu (Československo). Avšak na toto netreba pripúšťať. U mňa priemer. ()

IvonaK

Film byl natočen určitě dobře. Ale já nejsem ten typ které by se tento děj líbil. Jenom jsem si v duchu říkala že na Hrušinského snad někdy taky dojde. Myslím v tom filmu nikoli samozdřejmě v realitě. Akorát tam asi Hrušinskému uniklo že se dopustil křesťanských hříchů což je nepodvedeš a nezabiješ. Tak si zase vzpomenu na děj filmu a věřím tomu že když by Hrušínský umřel, že by nebyl pochován v hrobě nýbrž by byl spálen a hozen za zeď hřbitova. :-) ()

topi80 odpad!

Nechápu opěvování tohoto filmu. Hodina a půl nesnesitelné nudy, kde Rudolf Hrušínský otravně a líně vede vlezlým úlysným způsobem jakýsi rádobypsychedelický monolog, přičemž na pozadí běží jakési nesmyslné obrazy natočené klasickým způsobem "umění pro umění). Celou dobu čekám, kdy začne ta bomba, kterou tady všichni opěvují, a ono nepřichází vůbec nic. Připomínalo mi to dětský pořad "Kostičky", ve kterém se po okolí producíroval jakýsi klaun a k tomu byl čtený nějaký zmatený komentář. Kéž by mi čas vrátil tu ztracenou hodinu a půl. ()

krokodlak

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec je geniální reflexí počáteční fáze genocid a poukazuje na tenkou hranici mezi okázalým filosemitismem a drsným antisemitismem. Jde o nadčasovou kritiku fascinace násilím, plnou skvělého černého humoru. Hrušínský zde sice předvádí životní výkon, ale perfektně tu podivné osoby hrají i Prachař a Štekl. Nádherně subverzivně působí manželská dvojice Menšík a Myslíková, která do vypjatých momentů vnáší humorné odlehčení. Stanislav Milota zde naplno zúročil svůj jedinečný kameramanský styl a vysoká kvalita snímku je do značné míry jeho zásluhou. ()

Mkartaylas56

Na české poměry velice silný a vyspělý film, který je naprosto zručně a originálně nasnímaný, je v něm neuvěřitelně uvěřitelně zahraný pan Karel Kopfrkingl mistrem Rudolfem Hrušínským, od kterého jsem asi v životě lepší výkon neviděl, velice tíživá a nepříjemná atmosféra se mi po celou dobu úspěšně zarývala pod kůži a samotný scénář má tolik rovin a myšlenek, že jsem jen s potěšením ve tváři vstřebával, co mi pan režisér Herz, spolu s autorem předlohy (kterou si určitě taky proklepnu) Ladislavem Fuksem naservírovali. Jednoduše paráda. 90% ()

SONY_

Možná se jedná o životní roli Rudolfa Hrušinského, ale já se opravdu nudil. Bylo to strašně monotónní. Asi bych si raději místo toho pustil nějaký horor a pana Karla Kopfrkingla nechám stranou. Pokud se mi někdy bude chtít, kouknu se na to znova, musím si k tomu ale příště koupit rakvičku, abych si to případně mohl vychutnat. ()

J.e.r.e.c

Spousta lidí má Spalovače mrtvol za „mrazivý horor“, ale podle mě je to čirá groteska, morbidní hříčka s roztomile ujetým Rudolfem Hrušínským jako nějakou distingovanější verzí zlého vojáka Švejka. Kopfrkingl má představovat jakéhosi zdánlivě průměrného a obyčejného českého člověka, nicméně jeho chování a ještě víc mluva jsou od první minuty tak rozmarné a přehnané, že ho fakt nedokážu brát jako reálnou postavu. Kromě toho se občas projevuje jako úchyl (fascinace smrtí, sexuální motivy) a skrytě vlastně i jako despota (Jeho rodina působí pouze jako neživotná stafáž, která se mu víceméně podvoluje.), ale tato témata nejsou nikdy rozvedena natolik, aby se tu dalo mluvit o nějaké komplexnější psychologii. Což není nutně špatně, ale trochu mi pak chybí jeho motivace k tomu, aby v podstatě mechanicky dělal vše, co po něm Trautenberk chce. (Konečně chápu, proč na něj měl Krakonoš tak spadeno!) Do děje postupem času vstupují výjevy, které působí spíš jako halucinace, takže jsem místy ztrácel nit, co je vlastně skutečnost a co jen představa (manželka jako jedna za zaměstnankyň „masážního salónu“, neustále se zjevující černovlasá dívka, oběšený Dvořák na konci). Spalovač vyniká velice experimentální formou; střihem se často plynule přechází do úplně jiné scény, kamerová kouzla jsou hodně netradiční a klasická hudba působí místy extrémně zlověstně a nepříjemně. Všichni zde odvedli výbornou a bez diskuse jedinečnou práci, ale pro mě z toho ve finále vychází jen obtížně stravitelný art. ()

e.Boďo

Spaľovač mŕtvol, film ktorý som mal dlhodobo v poradovníku. Film, ku ktorému ma to dlhodobo lákalo kvôli hodnoteniu a umiestneniu, aké má v databáze. Na druhej strane film, ktorý som si večne posúval pred sebou a nenachádzal som naň chuť. Až do včera. Nebola to ani chuť, ako skôr okamih rýchlo si zapnúť tento film skôr, ako si to nepremyslím a nenájdem niečo "ľahšie". Neľutujem, že som si ho zapol a doplnil si tak "filmové vzdelanie". Na moje prekvapenie sa, na tú dobu, vo filme pracuje neuveriteľne zaujímavo so strihom, prechodmi medzi scénami a hraním sa so zábermi. Do toho v pozadí neustále znejúce "creepy" podtóny a na piedestále neuveriteľný herecký výkon R. Hrušinského. Tak neuveriteľný, že ma dokonale presvedčil o veľmi zvláštnom charaktere zamestnanca krematória a jeho motívoch a postojoch.  Zároveň pre mňa veľmi prekvapivé smerovanie a vyvrcholenie príbehu - v dobrom, v prvej polovici som si hovoril, ako zakončiť takýto film čo držalo moju zvedavosť  a tvorcom sa to skutočne podarilo zavŕšiť bravúrne. Napriek tomu, že filmu nemožno uprieť jeho pôsobivosť, atmosféru a celkové kvality, necítim sa komfortne ísť s hodnotením vysoko (aj keď samozrejme chápem prečo je tak vysoko hodnotený) - tento film je zapamätaniahodný, no zároveň ho už pravdepodobne nikdy nechcem vidieť znovu. Tak deprimujúci, tak komorný, tak nepríjemný na sledovanie, myslím že stačí raz... Na záver musím vyzdvihnúť manželský pár (duo Menšík / Myslíková), ktorých vstupy mi naprieč týmto nevšedným filmovým zážitkom vytvárali mierny úsmev na perách a privodzovali upokojenie, akoby som sa mohol na chvíľu nadýchnuť pred tým ako sa znovu hodím do hlbín ťaživej atmosféry... ()

wesi96

10/10. V tomhle vděčím škole. Protože pana Ladislava Fukse a jeho Spalovače mrtvol jsem měl v četbě, a proto jsem se jako pilný a čtivý student rozhodl podívat na film. Byl jsem velice příjemně překvapen, že existuje takový typ českého filmu a pan Hrušínský to zahrál opravdu výborně. Bylo to správně psycho, správně nechutný a správně natočený. Hrušínský si měl získal hned v prvních scénách a věřil jsem mu snad všechno. Černobílé natočené tomu sedlo ještě víc. ()

Maniik88

Uff. Ústredné trio Hrušínský, režisér Herz a kameraman Milota odviedli fakt priam neskutočnú prácu. Hlavne keď vezmem v úvahu rok vzniku filmu. Neskutočný herecký výkon podporený veľmi invenčnou kamerou. Prvá polovica ma ale trochu dá sa povedať nebavila. Bolo to akési divné a dlho som si zvykal a musel som sa snažiť držať pozornosť. To ale čo prišlo v druhej polovici, to ako sa môže schovať aj Mlčanie jahňátok s pánom hercom Hopkinsom. Fakt najčiernejšia tragi(žeby fakt komédia)/horor. To ani dnes šialení severania nenatočia také čosi. Vzostup jedného hodného nacistu a jeho sna o oslobodenia ľudí od bytia na tejto planéte. Kks, fakt masaker. Masaker dobré. ()

Cooller

Ich kann nur fur etwas kampfen, das ich liebe, liebe nur, was ich respektiere, und respektiere nur, was ich zumindest weib. Ein Volk, Ein Reich, Ein Fuhrer! ()

Sir Ludvig

Po všetkých stránkach dokonalé dielo. Človeku sa až nechce veriť že vzniklo v Československu. Psychologický horor na ktorý sa len tak nezabúda. Okrem iného, celý film je dnes ódou na "čiernobielu". ()

Zdenda

Tak na poprvé je to přeci jen silné kafe, v kterém sem se chvílemi ztrácel, proto nemůžu dát plné hodnocení. Možná příště. ()

pepino

Psychologický, hororově laděný Spalovač mrtvol je asi Herzův nejůspěšnější film. Nejúspěšnější je ale určitě pro Rudolfa Hrušinského jako pana Kopfrkingla ( i když Tonda Dura z Rozmarného léta mu notně šlape na paty). Film plný temných vnitřních monologů hlavního představitele které jsou plné lásky, něhy a porozumnění ale později se mění na monology šílené, psychopatické a nenávistné ( i když s pořád typickým kopfrkinglovským klidem). Vše sleduje skvělá a novátorská kamera díky které jsou některé scény tak děsivé a hrůzunahanějící. Není třeba nic dodávat. Bylo by to nošení dřeva do lesa. Prostě skvost naší ale i světové kinematografie. ()

dobbin

Tak tohle mi proteklo mezi prsty jak průjem z bizona. Vážně, čekal jsem od toho hodně a čekal jsem něco jiného, což mě nutí, abych se na to podíval znovu, tentokrát už střízlivěji. Ale čemu se nemůžu ubránit, je literárnost. Předloha Ladislava Fukse, zdá se mi, neprošla nějak výraznou transformací do filmové podoby, spíš se ke stávajícím Kopfrfinglovým monologům přitočilo krapet vizuálně vytříbených záběrů...Možná se pletu, ale první dojem žádná sláva. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

06.10.2019

Ve věku 92 let zemřela česká divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová. Chramostová byla výraznou osobností české kultury, v mládí vystudovala konzervatoř v Brně, později během komunistické éry… (viac)

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

22.06.2019

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace –… (viac)

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (viac)