Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

RomanL odpad!

Už hodně dlouho jsem neviděl film, který absolutně nedával smysl. Jestli je tohle důvod vysokého hodnocení, tak rozhodně ne u mě. Dodatek: Jo, a ke 12 opicím to může přirovnávat jedině ten, kdo oba filmy neviděl. ()

kondomxxl

Natočeno je to skvele, aj zahráno. Ruční kamera se tu osvečila a Cuarón predvádza to čo vie najlepšie. Film pôsobí až neskutočnou realitičnosťou, čo vyvoláva značné obavy. Ale vadila mi tá najdôležitejšia časť - vysvetlenie príbehu. Kvôli tomu nedám 5 hviezd, proste mi to tam sakra chýbalo. U iných filmov to pôsobí dobre, tu ale sakra chcem vedieť čo a ako. ()

SONYAGENT

Film o naději, ale mně nic neříká. Ne až tak vzdálená budoucnost je hektická a abnormální.. Kontrasty lidského chování se v ní tak povahově liší, že film mi přijde o ničem. Záchrana malého černošského dítěte.. jinak nic. Caine byl skvělý, jediná výjjimka, ale Owen mě zklamal. ()

h.madlenka

3 a 3/4 | Neuvěřitelně dobrý námět, ale film pokulhává - hlavně proto, že tak docela nevysvětluje, v jakém stavu se přesně Británie nachází, a ze začátku jsem hodně tápala. Pasáže z městských přestřelek a hranic byly skvělé; běhal mi mráz po zádech, konec ale byl příliš nekonkrétní a nejasný. ()

P@\/EL

Povedené sci-fi, které těží z velmi zajímavého námětu. Katastrofická vize budoucnosti je opravdu autenticky ztvárněna a docela i poveně propracovaná. Naprosto jsem si takovou situaci dovedl představit i v reálu. Dalším plusem je rozhodně i příběh odehrávající se na pozadí válečného konfliktu, který dodává filmu tu správnou atmosféru plnou beznaděje. A nakonec je třeba pochválit i velice pohotovou a akční kameru. ()

mimuzik

Poněkud nudnější začátek a podle mého názoru nedotažený konec, ale to mezitím stojí za to. Zajímavý příběh, neustálé napětí a k tomu perfektní kamera (především dlouhé několikaminutové záběry bez jakéhokoliv střihu). Plné hodnocení ale nedám, sám ale nevím proč. Až na to přijdu, svůj komentář poté upravím. ()

d4

Myslím, že iba jedna veta vie vystihnúť tento film : "Svet by bol bez detského smiechu divné miesto." Children of Men si vyslúžil u mňa taký rešpekt, aký žiadny film doteraz. A kameraman detto. Viac si snáď ani nedovolím napísať. TOP FILM 2006 ()

sakynko

Tak som si to pozrel, a ..... a nič. Pre mňa len kopa nudy a nelogickostí (už vidím ako by rota profesionálnych vojakov nechala odkráčať zjavenie v podobe prvej tehotnej ženy po 18 rokoch do uličiek kde prebieha zúrivý boj. Alebo scénka kde rastaman vybľakuje "I've got clear shot I've got clear shot!" a pritom sa obzerá dozadu na kumpánov a vyzerá úplne ako psík čo čaká na šunku. Plus to bol jediný človek (za celú stopáž!) ktorý vedel čo to je šprint. Film ktorý sa tvári tak realisticky si predsa nemôže dovoliť každých 15 minút takýto lapsus ... ). U mňa zavážil aj výber hercov - z celého obsadenia mi bola sympatická iba Julianne Moore. Ostatných buď ako hercov nemusím (Clive Owen), alebo mi neskutočným spôsobom liezli na nervy a neveril som im ani vetu (Claire-Hope Ashitey a Pam Ferris). Jediná scénka ktorá vo mne vyvolala pozitívne emócie bolo Sydove "give me a sad fugee". Tie 3 hviezdičky za dobrý nápad, technické spracovanie a hudobný podmaz. ()

Drky

Parádní výpravná futuristická akce! Jedinečný a originální námět. Pohled na to co by se asi tak mohlo odehrávat na naši zemi, kdyby se již několik let nenarodilo žádné dítě. Svět chátrá, všude je chaos a beznaděj, navíc nejmladší jedinci na zemi se přes svou "slávu" stávají terčem šílenců. Jen Velká Británie díky svému striktnímu režimu přežívá. V tom všem zmatku se jednoho dne oběví uprchlice na jejiž vyvezení do bezpečí se má podílet hlavní hrdina charismatický Theo jež je takříkajíc smířen se svým osudem a temnou budoucností našeho světa. Později zjišťuje, že ona uprchlice není zas až tak obyčejnou uprchlici, ale slibuje pro naši civilizaci světlé zítřky. Je totiž v osmém měsíci těhotenství, tím se,ale stává trnem v oku fanatických anarchistů, ale také představitlů vlády jež s ní nemají dobré úmysly. Začíná boj o přežití lidstva. Hodnocení 4* a 85%. Skvělá zábava! ()

Jevablo

I napodruhé mě praštila do očí ta až neuvěřitelná autentičnost, s jakou je film natočen. Útoky gangů na vlak, na auto, všude špína, nikdo se s nikým nemazlí...skvěle zahráno od Owena - má nesmírně těžkou roli, ale je maximálně věrohodný. Celý příběh je hrozně minimalistický, což je dobře. Nikoho příliš nezajímá, jak to celé začalo a proč, spíš se zkoumá, co to udělá (by udělalo - zase tak nereální ta situace není) s chováním lidstva a pak už příběh pokračuje po jednoduché linii a rychle směřuje k dramatickému finále. Film má některé neuvěřitelně silné scény a i když vím, že je to záměrný útok na moje city a neměl bych se dát, zejména v závěrečných pasážích je těžké se ubránit slzám. Bojové scény jsou bombastické. Takže super, úžasný a jasných pět hvězdiček. ()

sysoj psojic

Je jen málo filmů, které na vás tak silně zapůsobí. Jedním z nich jsou právě Potomci lidí. Cuaronova vize apocalyptické budoucnosti je natolik sugestivní, že vás naprosto pohltí. Minimalistický hudební doprovod, vynikající ruční kamera a skvělé herecké výkony. Žádná pompa, žádné neony. Jen upřímná výpověď o zhrouceném systému bez příkras. Scény jsou poskládány logicky, mají spád a dynamiku. Dvanáctiminutový záběr Theova úprku přes bojové pozice nemá chybu. "Je zvláštní, kam se dostane svět bez dětského smíchu..." (90%) ()

Alister

Potomci lidí jsou magickým filmem klaustrofobické budoucnosti a podzimu civilizace, která se zde stala natolik frustrovanou vlastní sterilitou, až se hodlala předčasně utopit v anarchii; což poukazuje na křehkost morálních hodnot lidstva, které se, jak je zde ukázáno, mohou znepokojivě snadno zbortit jako domeček z karet a které přežívají jen s pomocí křehkých regulátorů ( zde jsou reprezentovány dětmi) , jejichž případné narušení nezbytně vede k tragedii. Film v moderním duchu nepotřeboval hrdinu v pravém slova smyslu: hrdinu jež by na svá bedra se samozřejmostí plynoucí z jeho morálních kvalit naložil břímě záchrany civilizace a s případnými problémy by se nejspíš nesmlouvavě vypořádal se zbraní v ruce... Ne, máme před sebou zahořklého pacifistu, kdysi plného ideálů - dnes chromou trosku neschopnou činu = obraz člověka naší doby - apatický tulák světem, na jehož chodu rezignovaně odmítá účast. I zde se jeví jako šťastná a v dějinách dobře známá varianta útěku před nehezkou realitou někam doprostřed lesa, kde se jedinec zahalí do růžových optik skrz hašišové výpary...zdá se, že na takovou cestu dokáže vstoupit jen věčný karikaturista něčeho, co zdánlivě výtečně fungovalo a proto to bylo možné nadneseně shazovat - kdežto když svět přestal fungovat, a tedy bylo snadné kritizovat úplně vše, ztratil paradoxně takový člověk na významu, avšak dokázal si zachovat vprostřed lesní mýtiny vlastního ducha, a byl tak vůči době imunní, byl tedy zkutečným hrdinou, kterým Theo alespoň zpočátku být nechtěl; když nakonec umírá v loďce, vidíme v jeho chování podobnou smířlivost jako u Jaspera, protože dostál naplnění svého naturelu, který byl dříve, jak bylo naznačeno sotva apatický; vzepřel se době a dokázal tak zpětně nalézt sebe sama, zemřel tedy svobodný.--------Scénář je propracovaný, kamera dech beroucí - když Theo kráčí s plačícím děckem v náručí uprostřed nesmírně realistického válečného běsnění a střelba ustane a vy se zapomenete úžasem nadechnout, zjistíte, že se Cuarónovi podařilo na krátký, krásný moment zastavit čas, a dost možná napsat vrcholnou filmovou kapitolu posledních deseti let; ve svém žánru alespoň zcela určitě. ()

Antonymi

Mám trochu problém tento film hodnotit, protože jsem od počátku sledovala jiný film - zatímco jsem čekala akční postapokalyptickou řežbu, kde se bude málo mluvit, hodně střílet, až se to prostřílí k nějakému vyřešení, byla mi naservírovaná akční postapokalyptická road trip, kde se hodně střílelo, hodně mluvilo, ale nevyřešilo se tam jaksi nic. Trochu mi to připomnělo The Road (a jsem si vědomá, že The Road je snímek, který Children of Men následoval, nikoliv předcházel). Atmosféra je brilantně vykreslená a po vizuální stránce je snímek výborný. Co se týče toho příběhu, jak už jsem zmiňovala, je to road trip a na té není nic moc objevného, takže jediné, nad čím přemýšlíte je, jestli se postavy z A do B skutečně doplahočí, a sázíte, kdo z vedlejších postav při tom zařve. Po stránce scénáře také nic převratného, hrdina si tradičně nese trauma z minulosti (jak originální), jeho nudný život zkomplikuje jeho bývalá, která je právě na druhé straně barikády než on (ještě originálnější), on souhlasí, že jí pomůže a dostane se přitom do solidního průseru (scénáristi válí). Hrdina má tvář Clive Owena, jehož výkon neoslní, ale neurazí, vrána k vráně sedá, zbytek herců příliš nezaregistrujete. Nejvýraznější je v tomto filmu Michael Caine jako hipík (TO je konečně originální!). Shrnuto kol a kolem, příjemný akčňák s přesahem, nad kterým budete ještě nějakou dobu hloubat - pár much vychytat a mohlo to být geniální. ()

pogoman77

Příběh vlastně úplně jednoduchý, ale to co se děje kolem je naprostá pecka. Anglie kde to vypadá jako v průměrné rozvojové zemi, dlouhé záběry z bitevního pole. Pecka. Anglii vlastě vždycky strašně sluší totalitní či jinak antiutopické a dystopické podoboby. ()

Nocturnum

Těžko vyjádřit slovy. Z prakticky komorního příběhu je vytěženo velké kvantum epičnosti. A komu tohle nestačí - co říkáte na asi pětiminutovou akční scénu bez jediného střihu? Je to málo? No, pak vás čeká další, tentokrát osmiminutová! Za účasti tanků a kameraman projde půlku města! Je to vůbec možné? U filmu, který není primárně akční, a to řeknu na plné koule ... jsem viděl nejlepší akční scény všech dob. Doufám, že se nějaký režisér válečných filmů inspiruje myšlenkou dlouhých záběrů. Mě jako airsoft'ákovi to umožnilo se do děje dokonale vžít. ()

Voxel

Především hutná, mrazivá atmosféra beznaděje je hlavní devízou tohoto filmu. Děj solidně napínavý, taky se mi velice líbila kamera (té si většinou všimnu spíše když je nepovedená) a i všichni herci dobří. Navíc solidní výprava a pocit - co kdyby se to stalo? ()

zurivymlok

Přiznám se, že jsem se občas i trochu nudil - proto nedávám plný počet; ale jinak po všech stránkách zdařílé dílko, kde bych hlavně vyzdvihnul Cuarónovu režii. Finální scéna v baráku pořízená na jeden záběr byla hotové režisérské mistrovství. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)