Najhorší zvuk, ktorý môžete počuť v raji, je zaklopanie na dvere. Jennifer Lawrence a Javier Bardem hrajú v thrilleri matka! manželský pár. Ich idylické spolužitie v krásnom dome v lone prírody naruší príchod nezvaných hostí, ktorých počet neustále narastá. (Cinemart SK)

joehot

V podstatě jedna velká, okulibá, odvážná, znepokojivá, formálně působivá a obsahově ne až tak komplikovaná (rozhodně ne tak komplikovaná, jak se tváří) onanie. Asi jsem ji zachytil v příhodné náladě, nemít na film to správné momentální nastavení, mohl by klidně odkvapit s odpadem. A tedy především první polovina by zasloužila poněkud prostříhat... ()

Hoyt

matka! ve mě zraje jak víno. Pokaždé když si vzpomenu na atmosféru, která se odehrávala v domě přepadají mě hodně zvláštní pocity. A navíc je velice zajímavé poslouchat rozdílné názory na charakter Bardema a zvláště pak důvody těch názorů. Já osobně jsem s ním až na ty extrémní situace ke konci docela sympatizoval. Jediné malé mínus je z mého pohledu přílišná afektovanost postavy Lawrence (každý na to ale může mít jiný pohled) jinak za mě naprostá spokojenost. Po slabším Noe je Darren zpět v plné formě. ()

salisbury

Darren svým opusem matka! scénáristicko-režisérskou žiletkou rozpreparoval mozek v tenké šunkové plátky i rozdýchal dílo vskutku jen tak nevídané. Mozek pulzoval bouřkovými elektrickými výboji i snažil se pochopit o co tu vlastně jako jde. Film svou nepřímočarostí rozhazuje poťouchlou tajemnost, kde se myšlenky lámou jak vyhořelé sirky mezi palcem a ukazováčkem. Herecké obsazení je nadmíru výtečné, zejména Jennifer Lawrence opět dokazuje jak se dokáže bravurně vypořádat s rolí, která se již nebrodí komerčním patosem Hladových her. Film svým psychoartovým zpracováním není pro každého, ale věřím, že si i přesto najde nějaké to menší nekomerční procento obdivovatelů. ()

Tryskomyš

Co si o tomto filmu myslet? Ze začátku jsem čekala, že je v domě ukryta duše Bardemovy matky. Jak se tam nastěhovala ta cizí rodina, (mimochodem pěkný výkon Michelle Pfeiffer), tak jsem čekala, že se budou chtít pomstít na jejich dítěti. No konec byl mnohem neuvěřitelnější. A musím dodat, že jen pro silné povahy. Naprosto nedoporučuji dívat se ženám, které jsou těhotné nebo mají maličké dítě! ()

schizmo

Ty kráso, ty kráso! I když se člověk prodírá tunou balastu, musím spokojeně konstatovat, že poslední dobou narážím na samý přísný věci. Úplně jsem zapomněl, že tohle má být další film Darrena Aronofskyho, takže celou dobu jsem si lámal hlavu s tím, čí rukopis mi tenhle randál připomíná. No jasně, nikdo na současné filmařské scéně nepracuje s alegorickým přístupem k dílu tak, jako to dělá právě Darren, což už předvedl ve spirituálním eposu Fontána nebo biblickém dramatu Noe. Ona se vlastně dost komplikovaně hledají slova pro něco tak abstraktního a špatně uchopitelného, jako je práve matka!, takže v podstatě popíšu jen mé osobní pocity. Snad od první chvíle je jasné, že půjde o velmi znepokojivý snímek a co herec, to naprostý herecký koncert, především pak Jennifer Lawrence tady předvádí svůj prozatimní top, protože ta škála mimického rozsahu, který nám tu servíruje, jen něco naprosto neuvěřitelného. Kdo by řekl, že se toho dá tolik vyjádřit obličejovým výrazivem. V těsném závěsu je vysloužilá Michell Pfeiffer, která předvádí totéž akorát v o generaci starším podání. Tohle je samozřejmě adekvátně roubováno na všechny ty prazvláštní situace, které v nevysvětlitelném příčinném sledu přicházejí a vy se uvnitř cítíte ještě více znepokojení. Příběh eskaluje do neuchopitelného abstraktně alegorického čardáše, ve kterém si každý najde ty své metafory, které jsou platné právě pro jeho život. Za mne minimálně tyto: konflikt mezi mužem a ženou, mezi stářím a mládím, obětování se ve jménu lásky a naopak neschopnost lásku opětovat, rozpor mezi společenským konceptem štěstí a reálným životem, mezi uměním a obyčejností, slávou a zapomněním, láskou a nenávistí, nebo samotná láska coby věčná umělecká i duchovní inspirace, člověk versus příroda... a milion dalšího vzájemně na sebe působící v tomhle neuchopitelném kolotoči, ze kterého vám půjde hlava kolem. Za mne fakt síla! ()

ledzepfan

Jsem asi masochista.. Pokaždé dám tomu šulinovi znovu šanci a on mě pokaždé (no dobře Wrestler je vyjimka potvrzující pravidlo) zase a znovu ze všech sil přesvědčuje, že je zdaleka nejpřeceňovanějším filmařem své generace. Aronofsky se vytrvale snaží prodat naprosté banality zabalené tak aby budily zdání hrozných hloubek a přesahů. Tolik hysterie a emočního přepětí, to přece musí něco důležitého znamenat. Nečitelná alegorie, takže to je přece velkej art... Hovno, hovno.. Ve výsledku je stejně nakonec doslovný jako vždycky (aby měl i debil pocit, že pochopil sofistikovanou uměleckou podívanou) a tím zase podráží nohy jen sám sobě protože na hladinu vyplouvá ta prasklá a prázdná šprcka která se celou dobu nafoukle tvářila jako božská slza (nebo cokoliv podobně vznešeného).. Narozdíl třeba od Requiem za sen jsem schopný se tentokrát odprostit od faktu, že diametrálně nesouhlasím s tím co se film snaží sdělit. Hodnotím jak hodnotím čistě jen proto, že je to celé plytké jak brouzdaliště pro batolata. Jedna stár za to jak Lawrencové na začátku prosvítaly kozy a dupka skrz tu košilku. ()

Z0oMb3E

Čo dnes mladí chcú? Zapnúť si Pornhub, nájsť video ako si pipka vrazí šalátovku do hrdla a pri tom vzdychne "UHagrhhh, Áj lajk it!". Dve minúty za nimi a s priblblým úškrnom a lá Javier Bardem ide aktualizovať status na Fejsbúku. Čo nám však dal Aronofsky? Dve hodiny artu, kedy sa prvú hodinu dej posúva tempom argentínskej telenovely a je rovnako tak výživný. ... a druhú polovicu, kedy tým chytrejším dôjde, čo okrem uteráku, šampónu a mydla Darren čórol z hotelovej izby. Nepochopil, pretože tie vety chápem len JA! Iba ja som hodný! ()

Laxik

Sice nevim, co to je, ale rozhodně mě to neuráží. Právě naopak! Asi že nemám nutkavou potřebu všechno nadinterpretovat, a tak jen spokojeně plavu v podnětné kaši symbolů a surrealistických vizí a nechápu, proč to stejní lidé, kteří vychvalují v podstatě dutou Černou labuť, označují za plytké a/nebo těžkopádně alegorické. Já mám pár slepých odboček a nerozetnutelných definic kruhem ve svých filmech rád. Ono to pak celé o něco víc připomíná ten nesmyslný tentononc zvaný život. ()

Vxxx

Umělecky je to zajímavý film. Kamera, střih a obecně nastínění atmosféry se moc povedlo. Ale jinak se v tom ztrácím. Zápletka je ze začátku hodně nahodilá a v druhé polovině dost přímočará a přesto matoucí. Konečné rozuzlení je nepřekvapivé, ale působivé. Moc nevím, co si o tom filmu myslet. Je to drama? Horor? Fantasy? Navíc mám stále problém s Jennifer v dospělých rolích, protože od Katniss Everdeen nedospěla fyzicky ani trochu. A věkový rozdíl mezi ní a Javierem Bardenem je tak znatelný, že to museli zmínit i ve filmu a udělat z toho součást příběhu. Nepotřebuji nikdy vdět znovu, nicméně to nepovažuji za totální ztrátu času. 3* ()

GodComplex

Aronofskyho Rosemary's Baby. Sice tentokrat bez Clinta, ale Darren tady jinak pomerne solidne vyvolava Polanskiho ducha (moment, Polanski jeste zije). Nechapu to extra nizke hodnoceni, ke konci uz to je sice trosku zmatek, ale jinak prvotridni atmoska. 7/10 ()

Jillen

Hříčka Boha s matkou přírodou, který se v počátku promítá jako disfunkční vztah mezi egoistickým tvůrcem a oddaně milující ženou, avšak s blížícím se koncem je víc než jasné, co sledujeme, a co nám tím chce tvůrce sdělit. Čistá radost z filmového řemesla a neskutečné intenzivní zážitek. ()

Bordoshut

9/10 – VAROVÁNÍ: PŘÍSPĚVEK OBSAHUJE BLUD! Bezesporu jeden z nejlepších artových filmů, který jsem kdy viděl. Chtěl jsem tomu dát míň, ale když jsem si pak přečetl o tom podobenství, které v sobě Matka! skrývá, nemohl jsem jinak. Narovinu říkám, že tohle není film pro každého. Je pomalý, tíživý, atmosférický. Není tu žádný ucelený děj, alespoň ne tak, jak ho známe z hollywoodských tuctových jednohubek. Navíc je příběh v podstatě rozdělen ve dví, zapadne to do sebe, až když si načtete biblicko-historický výklad. To je bohužel největší slabina tohoto počinu, a čiže zamýšlenou interpretaci pravděpodobně nepochopíte, dokud si ji zpětně nedohledáte. Jsou tam sice mnohé náznaky, ale zkrátka ta alegorie je tak vzdálená tomu, co reálně vidíte na plátně, že to dobrým 90 % lidí prostě nesepne. Já byl jedním z nich. Výsledný dojem kazí i to, že některé scény jsou zahnané do takového extrému, až už hraničí s abstraktní komikou typu Monty Python, což sice prohlubuje artovost snímku, ale zároveň sráží uměleckou hodnotu a prezentované poselství. Jinak s Mother! žádný problém nemám, naopak, příjemně nepříjemné překvapení. O lidech, bez kterých by to nešlo: Jennifer Lawrence předvedla parádní výkon v roli Matky Přírody, takhle dobrou si jí z Hladových Hrátek teda nepamatuju. Škoda, že už se hraní nevěnuje tolik, jako focení hanbatých fotek. I Javier Bardem si to střihnul skvěle, šel z něj strach i šílenství. Obecně se tenhle "nadfilm" může pyšnit parádní hereckou sestavou, žádný slabý článek. Darren Aronofsky dostal ze všech maximum. Líbilo se mi i to, že zvukovou stránku tvořili výhradně zvuky, tj. různé šelesty v pozadí apod. Rovněž povedenou práci kameramana jsem místy ocenil. Vážně pěkný film na zamyšlenou. Na závěr jsem si pro vás připravil malý rébus. Hádanka pro chytré hlavičky: "Má to dlouhé vlasy. Chodí to po baráku a buzeruje koho potká. Když se to nasere, puká podlaha. Má to nudes všude po internetu. Sem tam to někdo omrdá na schodech. Co je to? Tvoje Máma!" ()

erased

Asi dobrý nebo co. Není to úplně Fontána, naproti očekáváním to není ani trochu Requiem, ale naštěstí to taky není úplně Noe. Dokážu taky ocenit, že mě matka nechala od začátku tonout v nemožných interpretacích naprosto nesmyslných situací aby mě nakonec dostala jen(?) dalším KONZISTENTNÍM rozhřešením ve smyslu 42. Bardem jako vždy excelentně nepřirozený a gradace nepopsatelná. Jen si nejsem jistý druhým plánem, jestli v tom teda ta výpoveď umělce vážně je. Hlavně to však snad poprvé působí jako totální vyplnění všech představ autora a z přepáleného Noeoho tak zůstalo jen(?) konečně parádně zpracované hlavní téma matky! PS: Rozříznutí verdiktu na RT sedí jako prdel na hrnec: "There's no denying that mother! is the thought-provoking product of a singularly ambitious artistic vision, though it may be too unwieldy for mainstream tastes." ()

Alementina odpad!

intelektualni sračka, jejiž pointa mi naprosto unika. Tak jako jsem se zarekla, ze uz nechci videt zadneho Triera, tak ted si rikam, ze uz nikdy Aronofskyho. ()

kaylin

Darren Aronofsky dostal ze svých herců maximum, ale nemyslím si, že by dostal maximum ze sebe. Tohle je alegorie, kterou šlo natočit i kratší, v podstatě jako takové cvičení, ale on se rozhodl pro dvě hodiny, které vás dovedou docela vyčerpat. Ano, může z toho na vás padnout deprese, což o určitých kvalitách svědčí, ale také se vám u sledování filmu může chtít křičet, jak je to mnohdy prvoplánové ve svém vyznění, ale snaží se to být zastřeno uměleckostí. ()

Makky

Tá najväčšia nočná mora! ...z pohľadu empatií k hlavnej postave. Takto si predstavujem totálne peklo a doslova mám zimomriavky z tej sociálnej zvrátenosti. Snímok má viacero rovín. Bilbická interpretácia je miestami očividná príliš, niekedy pomenej, po zhliadnutí v tomto prípade dosť pomôže si niektoré veci zrekapitulovať. Technická stránka filmu je absolútne brilantná. Efekty zintenzívňujúce emócie (scény pred pôrodom - kontrakcie) a nevšedná kamera sú dychberúce. Hnevá ma fakt, že film nezarobil tak ako mohol. Film to však nie je pre široké masy a matku určite nebudem odporúčať len tak hocikomu. ()

blackrain

Velmi zvláštní film. Doteď pořádně nevím, co si o něm mám vlastně myslet. Tady je všechno vyhnáno do extrému. Chvilku je klídek, pak dostane člověk facku. Mohl to být zcela komorní příběh a jednom obyčejném manželství, ale není a nikdy nebude. Každopádně je o čem přemýšlet, o sobě, o společnosti a o tom, co se kolem mě děje a chci vůbec, aby se to dělo? Film je náročný na pozornost. Doporučuji ho sledovat s čistou hlavou. Jinak z toho všeho vznikně totální chaos. ()

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

12.01.2021

Režisér Darren Aronofsky (Requiem za sen, Fontána) prostřednictvím své produkční společnosti Protozoa Pictures spojí síly se studiem A24 při natáčení dramatu pod názvem The Whale. Snímek bude… (viac)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson