Stvoření světa

• Francúzsko La Création du monde (viac)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiálny text distribútora)

Boss321

Krásný animák, který vtipně podává "biblické" stvoření světa. Komentáře Jana Wericha jsou naprosto úžasné!! Tohle by se mělo povinně pouštěm všem malým dětem. A to je jediný důvod proč nedávám plný počet, protože jsem měl šanci tento snímek shlédnout až jako 20-ti letý, tak nebyla možnost plně docenit genialitu tohoto snímku, ale určitě všem doporučuji, opravdu krásné zpracování.... ()

lamps

Kdybych se narodil do silně náboženské rodiny, jistě bych byl nadšen. Ale protože já se naopak jakémukoli náboženství pokud možno vyhýbám, na Boha věřím asi stejně jako na existenci Santa Clause a v neposlední řadě nejsem fanouškem českého animovaného filmu v 50. letech, byla u mě tato odlehčená a hudební biblická satira již předem odsouzena k nelibosti, což se koneckonců přesně potvrdilo. Pěkné zpracování, doprovodná hudba a komentář Jana Wericha. Nic víc ani nic míň... ()

kaylin

Ta animace je pořád taková příjemně naivní a hezká, stejně tak je to docela zábavné, jen ty písně už neznějí tak nevinně, jako tomu bylo v případě, když jsem se na snímek díval jako dítě. Jan Werich ukazuje, jak skvělým byl vypravěčem a jak výborně dokázal hrát jen hlasem. Tohle je obrovský dar. Pořád je to nadprůměrný animovaný film o tom, jak mohl vzniknout svět - asi tomu neuvěříme ani jako malí, ale jako pohádka je to fajn. ()

Arkanoid odpad!

Jednoduchý príbeh šesťdenným plánom pripomína socialistické pracovné plány. Zaoberanie sa človekom všeobecne nerobí dobre vcíteniu sa do postáv, tento uhol pohľadu na postavy použitý vo filme nedokáže diváka vtiahnuť. Pesničky sú veľmi staré, nemajú dynamiku, animácia v dnešnej konkurencii už tiež neobstojí. Ideológia je viac ako citeľná, príbeh je nenásilný pre deti, ničím nezaujme, všetko ide bez komplikácií vďaka „úžasnej“ práci. Poučenie žiadne, rovnako ako zmysel filmu. ()

Lachtaan

Někdější, prostě vypadající i vyhlížející, animovaný film mě jako menšího moc nezaujal, s odstupem času mi vzpomínky na dávné zhlédnutí začaly jedině utvrzovat, jak geniální toto dílko na svou dobu je a že si také musím velmi cenit faktu, že je z našich končin. Něco tak vymazleného a zároveň existencionálně mocného by dnes již nikdo nenatočil. ()

• Animátorem filmu byl Francouz Jean Effel. (ČSFD)
  • Komunistický režim film zakázal z důvodu znázornění boha a rokenrolu. (fiLLthe3DD)
  • Jedná se o první celovečerní film studia Bratři v triku. (M.B)