Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Východní čtvrti Los Angeles nejsou žádný ráj. Každý ze sedmdesáti tisíc místních patří k některému z gangů, po ulicích kolují miliony zbraní a proti tomu všemu stojí jen dva muži. Sean Penn a Robert Duvall jako policisté, kteří se ocitli tváří v tvář peklu... (oficiálny text distribútora)

Recenzie (49)

Danikaa 

všetky recenzie používateľa

Drsný trihller, drsné gangy, drsní policajti, chvíľami až dokumentárne spracovanie. Nikdy nekončiaci boj proti drogám v okrajových štvrtiach Los Angeles. Starší policajt - Robert Duval a mladší, ktorého zaúča - Sean Penn. Viac sa mi páčil Training Day s Denzelom Washingtonom a Ethanom Hawkem a to nielen dvojica, ale aj film. Duvall si od čias Toma Hagena drží svoj výkon a môj záujem. Penn ma dosť sklamal. Vlastne je dobrý až vo filmoch po roku 2000. Súkromie sa riešilo len okrajovo, v hlavnej úlohe bolo zatýkanie, naháňačky, pästné súboje a strieľačky. Dramatický záver bol vďaka Pennovi skôr trápny, ale možno to má na svedomí dabing. ()

Madsbender 

všetky recenzie používateľa

Dennis Hopper v tesnom zovretí žánrovej neobjavnosti. Chýba tomu trocha intuitívnejšieho narábania s materiálom, pretože zdanlivo ukážkovo priemerný námet má skrytý potenciál práve v rozvedení osobností dvojice hlavných protagonistov a sondy do ulíc ovládaných gangmi. V správnom pomere jednotlivých zložiek by som videl aj dostatočné opodstatnenie pre dvojhodinovú stopáž. Hopperovi však chýba glanc a šťava, čo následne maximálne angažovaní Penn a Duvall neuhrajú. 65% P.S.: Kto uhádne, ktorý je Cheadle, má u mňa čokoládového Mikuláša. ()

Reklama

ink flo 

všetky recenzie používateľa

První půlka je takový osmdesátkový google street view chudinských čtvrtí Los Angeles. Jinak podobně jako v nedávno zkouknutém New Jack City tady body k dobru připisuje hlavně zub času. Celý se to motá kolem války Blood a Crips gangů, takže ultrahustí černoši a hispánci ve flanelkách zapnutých jen na horní knoflík, kteří sellí crack na každým rohu, navzájem si kropí domy ze samopalu z projíždějícího auta atd. Do toho archetypální příběh na téma "starej moudrej policajt (Robert Duvall) zaučuje mladýho nerozvážnýho testosteroňáka (Sean Penn)". Zajímavý na tom je mj. i to, že to režíroval Dennis Hopper a hudbu dělal Herbie Hancock...je to vlastně taková old-school verze filmu "Patrola" ()

Han22 

všetky recenzie používateľa

Dennis Hopper se rozhodl natočit policajtskej film ve stylu Pevnost Apačů v Bronxu. A tak tu máme dva parťáky kteří bojují proti gangům - agresivního magora Penna a až příliš rozvážného Duvalla, který se pokouší si mezi gangy získat respekt laskavostí. A protože je to film starší a nedělá si starosti s přístupností, nechybí opravdová drsnost ulice - spousta nadávek, vyhulené trávy, nahejch ženskejch, rapu a i nějaké to násilí. Proti tomu jsou tu poldové a jejich nekonečný kolotoč zatýkání, výslechů, razií. Většina poldů mluví v podstatě podobně jako gangy, protože všichni žijí v jednom ghetu. Výsledek - skvělý film, který působí reaálně jak jen to jde a kterému chybí jen nějaký ten výraznější příběh. ()

Real Tom Hardy 

všetky recenzie používateľa

Navonok "len" End of Watch o 25 rokov skôr, bez potrebnej intenzity a šťavy, avšak s väčšou porciou pouličnej autenticity a dôveryhodne vykresleného dobového zasadenia. Pri bližšom pohľade však silný pokus o internú štúdiu a sondu do vnútra gangov Los Angeles. Zároveň išlo o vôbec prvý film pojednávajúci o tejto problematike z tohto uhla a v zásade tiež prvý dávajúci do pozornosti crack (zo zaujímavosti: slovo sa v mediálnom priestore prvýkrát objavilo v článku magazínu Rolling Stone v roku 1980) a aj geto samotné (Túžba smrti 4 fakt nerátam), pár rokov predtým, než sa s nimi v ranných 90s roztrhlo vrece. Z historického pohľadu dôležitá snímka (aj z kontextu posolstva) prezentujúca reálie jedného kútu sveta, v tom čase nie príliš všeobecne známeho (film dokonca na svet dorazil skôr ako prevratný album Straight Outta Compton). Berúc vyššie uvedené do úvahy plus kto sedel na režisérskej stoličke – skutočne pozoruhodný produkt. Prítomné je aj typické hopperovské snímanie mestských exteriérov, primárne v priebehu úvodných & záverečných titulkov, ale aj počas celej stopáže. Kamera fenomenálna (efektné záberovanie Watts Towers mi pripomenulo ďalší podobný zabudnutý kúsok Ricochet s Denzelom Washingtonom). Navyše, soundtrack mala pod patronátom jazzová legenda Herbie Hancock. Snímke vyčítam len jedno – neukázala devastáciu komunít po cracku (ústredné duo predsa pôsobilo v jednotke CRASH + epidémia cracku bežala v tom čase už v plnom prúde). Ospravedlňuje možno len výsledné, jednoznačné tematické zameranie. Tak či onak, Colorspovinná jazda pre milovníkov špinavého a drsného Mesta anjelov 80./90. rokov... ♪♫ / ♪♫ (10.2016) (6.5.2018) (22.7.2023) "Vendettas of death back the colors I choose." ()

Galéria (51)

Zaujímavosti (6)

  • Producent Robert H. Solo si do komparzu aj ako ochranku najal skutočných členov gangu. Počas natáčania boli dvaja z nich dokonca postrelení. (Real Tom Hardy)
  • Označené policejní vozy, které používá LAPD, jsou Chevrolet Impala 1981. (ArthasKarfa)
  • Film se natáčel v Los Angeles v Kalifornii. (rafix)

Reklama

Reklama