Bezstarostná jazda

• Česko Bezstarostná jízda (viac)

Dva hippies, Billy a Wyatt, zvaný kapitán Amerika, právě vydělali nějaké peníze na drogách a tak stočili řidítka svých motorek na východ a vyrazili z horkého Los Angeles do vzdáleného New Orleansu na karneval. A toto je vyprávění o jejich bezstarostné cestě, kde můžeš kdykoli zastavit a dát si práska marihuany, namazat se v provinčním zapadákově nebo se nevázaně pomilovat s místními krasavicemi. Nic nelze předem plánovat a předvídat. jednou je odmítne nedůvěřivá recepce omšelého motelu, vzápětí snídají s neznámou farmářskou rodinou a náhodný stopař na chvíli odkloní jejich cestu do osamělé komuny jejich spřízněnců. Nová přátelství se tu navazují snadno a nečekaně, a stejně neodvolatelně končí. Tak, jako jejich setkání s mladým právníkem Georgem Hansonem, s nímž společně strávili nějaký čas v cele venkovského vězení, popojeli kus cesty, vykouřili pár cigaret - a pak už byli jen bezmocnými svědky jeho smrti. Zbyla jim po něm jen kreditní karta, adresa vyhlášeného bordelu a pocity, které nepřekryla ani bouřlivá karnevalová noc. A tak se vydávají na poslední úsek své cesty. Znovu je před nimi svobodná jízda a volná silnice, na niž právě vjíždí dodávka s farmáři, kteří mají o svobodě a toleranci svéráznou představu. Revoltující poselství ze sklonku 60. let dodnes neztratilo svoji výmluvnost a naléhavost. (oficiálny text distribútora)

andydufrsn

Klasika žánru road movie, je pořád moc dobře koukatelná. V tomhle případě z filmu touha po svobodě přímo sálá. Navíc tenhle film zdobí přímo skvostný soundtrack ()

str0001

Jako motorkář jsem si film pustil s velkým očekáváním. Dlouhé lirycké scény mě o něj ale připravily. Je zde sice nespočet překrásných záběrů na okolní krajinu. Dobré herecké obsazení. I celé poselství, které odsuzuje násilí je zde jasně čitelné. Mám ale silný pocit, že to pro průměrného moderního diváka nestačí. Většinu filmu se vlastně nic neděje a když už jde do tuhého, tak to ani nijak nevygraduje. Spíš vše vyšumí. Celkově zklamání. ()

Nag0

Všetko vlastne začína stretnutím Jacka Nicholsona, čo by fľaše burbonu s filozofickou príchuťou. Pred týmto bodom sa mi ťažko hľadá niečo na vyzdvihnutie (možno tak scéna vo vode). Po Jackovom odchode nastávava pasáž, ktorá by sa dala prirovnať halucinogénnemu opiátu biblických rozmerov za finančnú odmenu, ktorú taktiež hodnotím pozitívne. K tomu nevšedné vyvrcholenie, teda summa summarum slabé štyri hviezdy. ()

januar789

Nebojej se vás. Oni se bojej toho, co pro ně znamenáte. To co reprezentujete..... je svoboda. O to tady jde. Mluvit o ní a mít ji...to jsou dvě různý věci. Atmosféra dobrá, príbeh jednoduchý, humor žiadny, akcia žiadna, napätie žiadne. ()

louislumiere

Svoboda!? Pro mě zcela zásadní film. Být divnej, je těžký všude. I ve "svobodných" USA. Jo a je tu ještě jedna věc. Mám ten starej vinyl se žlutým obalem s Fondou a je snad jasný, že sousedka není ráda, když ho hladí jehla gramofonu. Poznámka nakonec - nikdy, ale opravdu nikdy se nedívejte na dabovanou verzi. ()

damian

Příslušnost filmu k vyprávěné době je podobná, jako konec 80.let v Pražské 5. Musel bych bejt sjetej, abych mohl tenhle film hodnotit. ()

Sejkorka

Když jsem film viděl poprvé v kině v půli devadesátých let, byl jsem nadšen. Uplynulo půl století a tak nějak to vyprchalo. Vzpomněl jsem si, co mi tehdy řekl učitel angličtiny (rodilý Američan), se kterým jsem v tom kině byl. Tedy, něco ve smyslu, všichni ty dva litují, že je nakonec zabili, ale uvědomují si, že i oni třeba někoho zabili drogami, které pašovali z Mexika ? No a tak po čtvrtstoletí váhám nad 2 nebo 3 *. Když se píše, že ten film měl mít 3 hodiny a pak ho zkrátili na půlku, musí to být někde znát. Spousta scén je ustřihnutých, nedotažených. Děj není moc složitý, prostě chlapci jedou na motorce z Kalifornie na Floridu, potkaj hipísáky, ve vězení narazí na týpka, kterýho pak přiblblí Jižani zabijou a nakonec zabijou je. Vy jste skutečně svobodní, oni ne a to je štve, řekne jim krátce před svou smrtí právník George Hanson . Vůbec, jeho hlášky (třeba o mimozemšťanech) jsou ozdobou filmu. A tak i Jack Nicholson. Denis Hopper je na zabití (tedy jeho Billy) , Peter Fonda průměrný. Co je však nadčasové, je hudba k filmu a záběry přírodních scenérií Amerického jihu. V tomto případě člověk lituje, že film není delší .... ()

BEZHLAVY

Místní libtardi a rádoby yntelechtuálové nepochopili...Kdo takový výlet  nezažije, nikdy nepochopí... Jinak scéna na hřbitově mi vzdáleně připomíná  tvorbu Chytilové  :) ()

krysarr

Soundtrack, ktery dela film, herecke vykony hodne svych jmen... ale, vlastne me to bavilo hlavne kvuli muzice. Jinak jsem se vlastne asi nudil. Skoda toho odflaknuteho konce ()

milos.bradik

Opravdu perfektní film, který ukazuje jak krásu Ameriky, tedy USA i jejich "svobodu", která je pouze zdání. Výborné herecké výkony, kamera i režie a hlavně nádherná muzika, jednu hvězdičku jsem však musel ubrat za ten bizarní americký karneval a za ty psychydelické scény na hřbitově, to na mne bylo trochu moc. ()

Humanusdratus

"Mluvit o svobodě a mít ji, to jsou dvě různé věci. Je těžké být svobodný, když tě kupují a prodávají na tržišti." - letos uplyne 55 let od premiéry tohoto nadčasového snímku. ()

Lukango

Denis Hopper zní jako velké jméno, bohužel však, opak je pravdou. Sice už má za sebou mnoho filmů z pozice režiséra, herce, scenáristy, ale přece jen mu žádný z těchto filmů nepřinesl tolik slávy jako právě Bezstarostná jízda. Vsadím se, že jestli existuje žebříček nejikoničtějších filmů z šedesátých let, tak bezstarostná jízda nemůže chybět. Doslova je to ten nejznámější motorkářský film, který byl pro mnohé jednak Svatým motorkářským grálem, ale také přiblížením 60 let. Film s sebou nese mnoho synonym jako je třeba slovo svoboda. Film po celou dobu nemá žádný konkrétnější cíl. Respektive ano, má, ale vše je vyprávěno tak volným způsobem, že mi připadá, jakoby vymýšleli po cestě a tvořili za jízdy. Film nám ukazuje svobodu, ale také poukazuje na jistý chaos. Také přibližuje téma hippies, které je nedílnou součástí 60 let. Vezme nás do této doby hippies a poukáže, jak společnost nespravedlivě nahlížela na hippies. Sice mě film moc neinspiroval, na druhou stranu tento film patří k těm největším motivátorům v kinematografii. Film totiž říká, ať nasednete na motorku a jedete za nosem, až kam vás vítr zanese, seznamovat se s novými lidmi, užívat si svobodu. Takže tak, příběh nám tu staví jednu zajímavou scénu za druhou, ale slovo svoboda se táhne celým filmem, protože po celou dobu tu jen sledujeme dva týpky na motorkách, co jedou přes Ameriku, nikam nespěchají, jen jedou. Je to krása, to ano, ale i tak na mě film nezanechal moc pozitivní zážitek. Problém je, že jsem si často kvůli nedostatku dialogů v určitých scénách říkal, jestli je to jen sen, jestli to ještě nevysvětlí a mnoho scén bylo prostě nedotažených. Rozhodně jsem z filmu nebyl tak nadšený, jako všichni v šedesátých letech, ale i tak jeho kvality vidím. Z příběhové stránky se jedná o pěkný film, který který nemá jasnou strukturu, je to o lidech, kteří si sedli na motorku a jedou. Sice to opakuju pořád dokola, ale slovo svoboda tu má asi ten největší význam, který jsem v kinematografii viděl. Filmy je jednak důležitý tím, že inspiroval mnoho lidí být motorkářem, ale také zobrazuje tehdejší dobu dost výstižně, dobu hippies, dobu drog a dobu dokonalé hudby. Z hereckých výkonů se tu bavíme o kvalitních výkonech počínaje samotným Denisem Hopperm, Peterem Fondou a Jackem Nicholsonem. Všichni tři odvádí dobrý výkon, každý z nich vnaší do role něco svého a tím pádem jsou jejich role opravdu výjimečné a zajímavé. Z technické stránky to už taková radost není. Jde vidět, že je to Hopperoův režijní debut, což se podepsalo na technické kvalitě snímku. Film má špatný střih, často jsem se v těch nesourových scénách ztrácel, ale zažil jsem i horší. I tak je střih opravdu špatný, to samé platí relativně i o kameře a zvuku. Kde však zaznívají fanfáry tak je u soundtracku. Bezstarostná jízda je naplněna šedesátkovýma hitama, které vás prostě donutí si zazpívat s filmem. Co písnička, to pohoda. Ale jednomyslně se asi shodneme, že tou nejikoničtější skladbou musí být Born to be wild, která otevírá tento motorkářský road trip. Je sice pravda, že bych si tuto písničku představoval raději na konci, že by uzavírala film, ale to by se v závěru muselo stát něco jiného, než se stalo. Ano, závěr nám tu svobodu uzavírá . Celkově se jedná o jeden z nejdůležitějších filmů historie, který je nedílnou součástí motorkářské kultury, ale i historie. Tehdejší dobu film vystihl perfektně a rozhodně bych ho doporučil jako studijní materiál. Bohužel jsem si film zrovna nezamiloval, často jsem narážel na zmíněnou špatnou technickou stránku a absenci dialogů. Kdybych to hodnotil objektivně, tak je hodnocení vyšší, takhle alespoň dá na čtyři hvězdy. Bezstarostná jízda je reklama svobody a bez tohoto snímku by motorka měla daleko menší význam. Známka: 7/10 () (menej) (viac)

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (viac)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)