Film bol inšpirovaný životným príbehom slávneho matematika Johna Forbesa Nasha Jr., ktorý získal Nobelovu cenu napriek tomu, že trpel schizofréniou. Absolvoval štúdium matematiky na slávnej Princetonskej univerzite, neskôr prednášal a zoznámil sa s krásnou študentkou fyziky Aliciou, ktorá mu pomohla objaviť dovtedy pre neho neznámu oblasť - lásku. Krátko po sobáši mu diagnostikovali schizofréniu a v jeho "slabých chvíľach" mu je manželka najväčšou oporou. (RTVS)

Lewisek

Bravo! Tomuto filmu budu tleskat ještě dlouho, Russell Crowe byl dodnes u mě Gladiátor, ode dneška si ho budu pamatovat také jako Johna Nashe. Miluju drama a miluju matematiku. Film je vynikající nejen po stránce režijní, ale také kamera, hudba a v neposlední řadě výkon Crowe-a, nechybí ani děsivé a dech beroucí scény. Jen je škoda, že rozuzlení přišlo tak brzy a některé scény by se též daly odpustit; jinak 100 % za mě. ()

I.AM.NOT

Perfektní scénář, který "celkem z ničeho" ("něco podobného jsem už určitě viděl") udělal silně nadprůměrný film s mnoha polohami- vnitřní souboj a ignorace, studená vypočítavost, velké přátelství, platonická romance, roztomilá chaotičnost a nevím co ještě... Jediné co mi nesedělo byl Russell Crowe, hrál sice jako z partesu, ale nedokážu si ho prostě ani teď představit jako univerzitního podivína a zmatkaře. ()

Ripley

První polovina filmu za tři hvězdy.Říkal jsem si,...a tohle má být nejlepší film roku se soškou!Druhá polovina za čtyři.Poté co se objeví Ch.Plummer,začíná být teprve film zajímavý.Russel Crowe se snaží,docela mu to jde,ale to stáří jsem mu už neuvěřil.Jennifer Connelly hrála také dobře,Oscara dostala,avšak pro mě to byl pouze standartní výkon v dramatu.Hornerova hudba opět krásná.Celkově film za 70%. ()

Pretender

''I've gotten used to ignoring them and I think, as a result, they've kind of given up on me. I think that's what it's like with all our dreams and our nightmares, Martin, we've got to keep feeding them for them to stay alive.'' ()

HArna

Musím se přiznat, že tento film jsem zhlédl teprve před několika dny. Nevěděl jsem, jak je prestižní a jak byl hodnocen. V podstatě to byla jen náhoda, že se mi dostal do rukou. Po zhlédnutí jsem byl doslova učarován, protože jsem vůbec netušil jak mě dostane. Postava Johna Nashe, která trpí psychickými problémy v podání Russella Crowa je výborná a pro mě osobně je to od Russella Crowa nejlepší herecký výkon. Trošku mě překvapilo (hlavně zklamalo), že samotný herec nedostal oscara, neboť by si ho plně zasloužil. Ovšem nejvíce mě na filmu zaujala Jennifer Connelly v podání jeho věrné ženy Alicii. Jennifer Connelly v tomto snímku dokázala, že není jen nádherná a půvabná žena, ale je to hlavně jedna z nejlepších hereček součastnosti. Ve snímku si zahrál také Ed Harris imaginárního detektiva. Nejlepší film od Rona Howarda. ()

Bohemák

Skvěle natočená oslava lidské vůle a schopnosti překonávat problémy. Jak nemám rád Russela Crowa jako člověka, herecky mě opět nadchnul. Psychicky nemocného génia zvládl famózně. ()

Reckon

Neskutečný film s neskutečným hereckým výkonem Russela Crowe. Určitě si film užijí lidé, kteří moc neví o reálném životě hlavní postavy, stejně jako já před shlédnutím snímku. (10/10) ()

Paity

Nevím jestli to má na top 50 nejlepších filmů. Ale Russell Crowe, Jennifer Connelly, ale také nesmíme zapomenout na svkělého Eda Harrise, který vás nechá do poslední chvíle v nejistotě. ()

Junglista

Jak je uvedeno v zajímavostech: Čistá duše byla časopisem Premiere zařazena mezi dvacet nejpřeceňovanějších filmů všech dob. - Tak to mi mluví přímo z (čisté) duše. Ano, rejža je záruka kvality, Russell od jisté doby taky, dobře se na to kouká, ale viděl sem spoustu lepších a mnohem silnějších "based on the true story" filmů. A vypočítáno na plešatou kravinu to bylo velice přesně (blijící smajlík). ()

Bafo

Skvelej dojemnej film podobnej filmu dobry will hunting... Taky o matematikovi :) skvely russell crowe v hlavni roli... Skvely namet a hlavne perfetkni je to ze to je podle skutecne udalosti... Opravdu moc pekny film ktery si toho oskara vazne zaslouzil... Skoda ze Crowe ho nedostal :( ()

vodafone

Skvělé ztvárnění příšerné nemoci, kde se ocitáte v nereálném světě. Ke konci filmu jsem se na moment zastavil a sám jsem přemýšlel jestli nejsem opravdu taky postižen tak ukrutným břemenem. Pět hvězd za skvělé ztvárnění příběhu ze skutečné události. ()

Káronoš

Co dodat? Emotivně podané autentické drama o bludách a fantaziích matematického génia, jeho neúprosném boji s omámenou myslí a zaslouženém uznání. Samotná realizace snímku včetně hereckých výkonů a způsobu přiblížení Johnova imaginárního světa divákovi si zaslouží hlasitý aplaus. Hodnocení: 10/10. ()

lucijelucije

Pro mě určitě nezapomenutelný zážitek od prvního okamžiku. Zde si jasně můžete položit otázku, kam až může sahat genialita s uzavřeností? Snad k dočasnému úspěchu s dočasným a průměrným životem? Nebo dokud si vážně neuvědomíte, že něco není v pořádku?Kolik síly musí člověk mít, aby dokázal to, co R. Crowe ve filmu "čistá duše". Silná vůle a láska k někomu, koho nechcete ztratit. A zároveň láska k člověku, který vám nejednou podkopává nohy. Silný cit, a boj se sebou samým je jednozanačně těžký boj.. Skvostná to věc se povedla panu R. Howardovi s neskonalým a dokonalým výběrem hlavních rolí. ()

Ještěřák

Crowe byl mnou ve své roli shledán nesympatickým, což je na hlavního hrdinu nějakého díla dost velký problém. ___ Filmy věnujících se schýzákům, potažmo i bláznům, co mílovými skoky cválali do chomoutu jenom proto, aby se zde brodili sračkami a problémy, pomalu ale jistě přestávám lovínkovat. ___ Přestože mě BEAUTIFUL MIND asi tak ze čtvrtiny nudil, zároveň ve mě podnítil velikou touhu proťuknout si pana J. F. Nashe na Wikipedii. Přijde mi to zajímavé. ___ Ke konci výtečné masky a konečně jakás takás emocionální gradace, ale pateticky zpackaný úplný závěr. ___ Celkově vzato ucházející, ale nikterak nepostradatelné konvenční starosvětské uměníčko. Které nejspíš ani moc nestálo. ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (viac)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (viac)