Aarona Boonea už dlouho pronásledují sny o světě lidí příšer, které žijí v podzemním městě Midian. Jeho psychiatr dr. Philip K. Decker však nachází souvislosti mezi jeho zmatenými sny a sérií brutálních vražd. Proto Aarona zavře na psychiatrické klinice. Aaron však uteče... (oficiálny text distribútora)

LordSnape

Nightbreed je jednoznačným důkazem, jak se Barkerovi z těsné gore hororové škatulky podařilo unikat mezi dark fantasy pohádky podobné Abaratu. I přesto, že hodnotím stejně jako Hellraisera, tak si mě ale tento filmeček tak nezískal. Nicméně herecký výkon Davida Cronenberga (Dr. Decker), který je místy opravdu famózně psycho a neuvěřitelná fantazie tohoto tvůrce, mě nutí dát vyšší hodnocení. ()

Martin741

Prvotinu Clive Barkera menom Hellraiser som videl, a tento sci fi horor ma az tak nezaujal. Jo, jo - Midian je spraveny dobre, vidno, ze sa Barker vyradil, ale na poli filmov o postavach, ktore prenasleduju prizraky som videl uz lepsie filmy. Plus este ten fakt, ze podla mna sa najlepsie horory tocili v 70. rokoch 20. storocia, a tuto je rok vyroby 1990, preto nie som extra z tohoto nadseny. 67 % ()

humanbeing

Co si pamatuju, tak mi Nightbreed nepřisel jako nějak zvlášť povedený. V době, co jsem ho viděl, se určitě neblížil kvalitám ani Hellraisera 3, nejvíc mě ale zamrzelo, že se filmu nepodařilo vystihnout atmosféru knížky. Nejvíce povedená část filmu jsou masky a jednoznačně David Cronenberg v roli šíleného Deckera - přesně takhle jsem si ho představoval při čtení Cabala. Příjemně mě překvapil konec slibující druhý díl, ostatní se nedá příliš chválit. Celkový dojem bych viděl okolo průměru. 5 ()

SOLOM.

Clive Barker je především znám jako tvůrce pekelného „legendárního“ Hellraisera, ale toho jsem zatím neměl čest vidět (nějaký díl jsem viděl, ale jednička to nebyla) a ani jsem nečetl jeho román Cabal. Měl jsem však tu čest vidět několik jeho krátkometrážních snímků a dokumentů (o něm), takže jsem věděl, s kým mám tu čest. Bál jsem se však, že budu dost zklamaný, protože popravdě mixu hororu a fantasy (tomu především) zrovna moc neholduju. Naštěstí se ukázalo, že mé obavy byly zbytečné, protože já si sledování filmu užil od první minuty. Možná si teď budu protiřečit, ale mě ani tak moc neokouzlil příběh (zápletka filmu), jako spíš ono podzemní doupě Midian a jeho obyvatelé. Tady se Barker vyřádil nejvíc a dopomohla k tomu i výborná atmosféra. Všechny ty bizarní bytosti a monstra – no radost pohledět. Maskéři si pořádně mákli, ale odvedli velmi dobrou práci. Hlavním a nejdůležitějším prvkem však bylo hlavně mysteriózní pojetí no a pak samozřejmě sám mistr Cronenberg. Tenhle „ďábel“ tu prostě nesměl chybět. Předvedl perfektní výkon a s tou maskou vypadal roztomile. Budu se muset velmi rychle poohlédnout do své hororové sbírky a vytáhnout toho Hellraisera. 70% ()

topi

Konečně vyšla uncut verze, které je o 20 minut delší, než původní sestřih. A je to opět krásný fantastický a brutální svět Cliva Barkera. Masky jsou perfektní a různými stvořeními se to ve filmu jen hemží. Skvělá role pro Davida Cronenberga, krásnej záporák! Tohle prostě dokáže natočit jen sám mistr Barker, když je to ještě podle jeho vlastní knihy. Ta atmosféra je nenapodobitelná a jedinečná. Je moc dobře, že Barker požádal o hudební práci Dannyho Elfana, ten udělal geniální soundtrack, kterej nemá hluché místo. ()

• David Cronenberg napsal během natáčení scénář ke svému následujícímu filmu Naked Lunch. (Holina)
  • Madián (v anglickom origináli Midian) je meno oblasti, v ktorej niekoľko rokov pobýval Mojžiš a kde sa mu zjavil horiaci ker, z ktorého prehovoril Boh a prikázal mu vyviesť Izraelitov z Egypta do zasľúbenej zeme. (beso74)
  • Studio 20th Century Fox vystříhalo z filmu scény se Suzi Quatro. (Holina)