Mladý, no svojimi modernými vyšetrovateľskými metódami a úspechmi preslávený detektív Jánoš Marton (Ján Koleník) z Pešti prichádza na zámok Betliar riešiť tajomnú, brutálnu vraždu slúžky. Na Gemeri ho víta miestny rázny strážmajster Vilém Černý (Stanislav Majer) , ktorému prítomnosť až príliš sebavedomého vyšetrovateľa z Pešti v jeho rajóne a nutnosť s ním spolupracovať vôbec nie je po chuti... a zdá sa, že Martonova prítomnosť nevyhovuje ani miestnym obyvateľom, ktorí sú nedôverčiví k technickým novinkám a namiesto vedy uprednostňujú vieru v mágiu a povery; ba ani obyvateľom zámku – mocnej šľachtickej rodine Wisniewskych, kde má každý svoje tajomstvá... Ukazuje sa však, že vražda slúžky ani zďaleka nie je natoľko jednoduchá, ako by si vyšetrovatelia želali; a dokonca, že nejde o jediné čudné úmrtie mladej ženy v tejto oblasti... Marton s Černým teda stoja pred neľahkou výzvou – prekonať vzájomné nesympatie a spolu pátrať po zvrátenom páchateľovi, ktorým je podľa povedačiek dedinčanov nadprirodzený „Démon"... a podľa Martonovej teórie prvý sériový vrah v dejinách Uhorska.

Vyšetrovateľom pri tom asistujú dvaja Černého podriadení – miestni žandári Nahálka a Ondrík (Martin Nahálka, Milan Ondrík), ktorí vďaka svojej lenivosti, či naopak prílišnej horlivosti a predovšetkým nedostatočnej inteligencii pokazia, čo môžu... ale pri riešení menších kriminálnych prípadov (inšpirovaných skutočnými historickými udalosťami) sa i na nich občas usmeje šťastie. Zlo na Betliari nespí, mŕtvol pribúda a Marton musí urobiť všetko preto, aby zabránil ďalším beštiálnym vraždám... situáciu pri vyšetrovaní mu však komplikujú sympatie ku krásnej grófskej dcére Júlii (Danica Matušová), odmeranosť jej upätej matky-grófky (Anikó Varga) i nevyspytateľné ťahy jej otca, extravagantného grófa Wisniewskeho (Lukasz Kos). Podarí sa Martonovi odhaliť „Démona" skôr, než si príde aj poňho...?! (TV JOJ)

Recenzie používateľa GeusX k tomuto seriálu (4)

1890 (2017)

Detekvivní slovensko-český seriál odehrávající se na konci 19. století, jak název napovídá. Kladně bych ohodnotil kostými a výpravu, ačkoliv se prostředí moc nemění (kaštieľ v Betliari) a letecký záběr na Zádielskou dolinu se pouze opakuje. Herci také fajn, ačkoli na některé týpky jsem si musel dlouho zvykat. Vadí mi komické figurky přitroublých četníků, kteří drmolí a mají být asi vtipní, ale takovýto humor se v Čechách zřejmě moc nechytá. Děj a detektivní zápletka dobrá, jen je to natáhnuté na tolik dílů, že pokud některý propásnete, vůbec o nic nepřijdete (na začátku každého dílu je rekapitulace, která postačí). Mladší publikum může trochu odrazovat původní znění, čili slovenský jazyk (česky promlouvají pouze čeští herci). Největší pozitivum a přínos seriálu vidím ve zvýšení cestovního ruchu na východním Slovensku u Rožňavy. Už se mi v hlavě rýsují nápady na dovolenku ve Slovenském krasu a výlety po kaštieľoch (název pro slovenskou obdobu zámku, tvrze či hradu). :-) (pozn.: jsem t.č. v polovině seriálu a hodnotím: slabší 3*) ()

Démon z Tiesňavy (2017) (E01)

První, co mne ihned napadlo, že si tvůrci vypůjčili pár hudebních tónů motivu z Sherlocka Holmese (2009) od Hanse Zimmera. I kamera se občas snaží být zpomalenými záběry více než obyčejná. Výprava, kostými - pěkné. Tajemné vyšetřování by mohlo zajímavě pokračovat. Jen dialogová část to zabíjí. A udělat z řadových četníků komické figurky fajn, ale tady z nich udělali úplné blbce. Potěšitelné je, že je to většinou ve slovenštině, což nevím, jak přijme mladší generace, která ji přece jen nemá tolik zažitou. Slabší 3*. ()

Spln (2017) (E04)

Druhý a třetí díl jsem propásl, ale nijak mne to netrápí a dohánět to nehodlám. Tento díl je zase takový příliš nemastný neslaný, přesto o chlup lepší než jednička. Ty dva četnický komedianti předvádějí humor, který je (nebo býval) pro slovenskou komediální tvorbu typický, ale v Česku se moc nechytá. Navíc aby měl člověk uši na štopkách, aby tomu drmolení četníků v nějakém slovenském dialektu dostatečně rozuměl. ()

Vabank (2017) (E06)

Opět jsem propásl předchozí díl. A opět to vůbec nevadí neb jsem o nic nepřišel. A znovu tomu dávám trochu zoufalé tři hvězdy. Zoufalé jsou tu ty rádoby vtipné epizodky s přitroublými četníky, které si ukousnou snad třetinu stopáže. ()