Pán prsteňov: Návrat kráľa

• Česko Pán prstenů: Návrat krále (viac)

Putovanie jednotlivých členov Spoločenstva prsteňa sa dostáva do záverečnej fázy, nastal čas rozhodujúcej bitky o prežitie v Stredozemi... Čarodejník Gandalf (Ian McKellen), elf Legolas (Orlando Bloom) a trpaslík Gimli (John Rhys-Davies) sa ponáhľajú s dedičom trónu Aragornom (Viggo Mortensen) na pomoc zemi Gondor, ktorá odoláva hrozivému Sauronovmu vojsku. Hobiti Frodo (Elijah Wood) a jeho verný priateľ Sam (Sean Astin) sa v sprievode Gluma (Andy Serkis) snažia dostať hlboko do zeme Mordor, kde musia v ohni Hory osudu zničiť magický Prsteň moci. Jedine tak bude sila mocného pána temnôt Saurona zlomená. Podarí sa im naplniť poslanie Spoločenstva a zachrániť Stredozemie? A ak áno - za akú cenu? (TV Markíza)

jirsovalucka

Opět by měla jít jedna hvězda dolů za vymazání příběhu Sarumana a poslední bitvy v Hobitíně, která by dodala filmu poslední jiskru před koncem celé trilogie. Rozhodla jsem se ale, že budu hodnotit celou trilogii a to nemůžu jinak než pět hvězd. Byla to myslím velká výzva zfilmovat takto komplikovaný příběh jako je Pán prstenů. P.Jackson se toho údělu zhostil velmi dobře a pět hvězd je naprosto zasloužených. Tato trilogie je myslím nejlepší ze všech filmů na pokračování, protože je díky stejnému režisérovi daleko celistvější a neztrácí šmrnc. ()

Lauk

Rozpočet : $94 million ----- Celosvětové tržby : $1,119,929,521 ----- Dokonalé zakončení série. Opět musím zmínit skvělou hudbu, úžasné vizuální efekty a bravurní herecké výkony. Velmi nádherné město Minas Tirith mě naprosto dostalo. ()

Jeffo8

Poslední díl trilogie, který ovšem místy nudil. Je až příliš dlouhý a strašně rozčleněn a řekl bych, že i přesto chybí důležitější scény, o kterých jste se mohli dočíst v knize. 75% ()

brano921

Jackson nás nesklamal. Jeho posledný počin veľkej série vyšiel. Do boja je už zapojená celá Stredozem presne tak ako Jackson hrá všetkým na city a nebojí sa do svojho sveta zatiahnuť všetkých – filmových fajnšmekrov, nenáročných divákov aj zanietených uctievačov knižnej predlohy. Mozaika hrdinov sa opäť vyvíja a pribúda nová dôležitá postava Boromirovho otca a jeho syn Faramir, ktorý už bol aj v dvojke a zažíva rast. Viac sa cíti podceňovaný, čo vedie až k nezmyselným činom. Faramirov otec zas cíti bolesť za stratou milovaného syna a netají sa tým. Faramir: „Chcel by si, aby to bolo naopak. Aby som ja umrel a Boromir žil.“ Otec: „Áno.“ Veľkú tiahu pocíti aj hobit Smelko. Dočkáme sa už klasicky skvelých bojových scén, úžasných masiek a chvíle, kedy Weta je na jednej línii s dlho neprekonaným trikovým štúdiom Stana Winstona. To, čo však je nové(už sa zdalo, že nič novšie než to, čo sme po príchode Matrixu a Pána prsteňov 1 videli neuvidíme) je redefinovanie pojmu ‘skutočne veľká bitka‘. Jatky o Gondorské biele mesto sú niečím, čo tu ešte vážne nebolo. Sú natiahnuté prakticky po vyše polovičke filmu a ten nemá 90 minút! Počas toho stále Jackson niečím ohuruje, nedovolí vám vydýchnuť a skvelé obrazy mení s razanciou a istotou. Dejové línie, ktoré vyplývajú zo scenára(napísaného Peterom a jeho manželkou Fran Walsh) sa striedajú v správnom tempe a s dobrou gradáciou. Ten, kto sa však najviac vytiahne je neočákavane a vôbec nie prekvapivo Ian McKellen, ktorý riadi obranu mesta. Podobne ako u Jacksona, ani u Magneta neboli fanúšci veľmi naklonení jeho účasťou. Skúsený herec je však jasne najlepším hercom celej série a jediným, kto si zo všetkých predstaviteľov dokázal odniesť nomináciu na Oscara. Návrat kráľa má však viac symbolizovať návrat Mortensena na strieborné plátno. Ten totiž dobu veľkej slávy už zažil a pozná jej vratkosť. V McKellenovom výkone ale jasne upadá do priemeru, ktorý je však uspokojivý. Liv Tyler dokazuje, že je jednou z najtalentovanejích herečiek svojej generácie rovnako ako Elijah Wood. Hudba si opäť vyžiadala svoju daň. Howard Shore nenechal nič na náhodu a svoje geniality z predchádzajúcich dvoch dielov opäť ešte viac oživil väčšou spoluprácou so speváckym zborom. Niet k tomu čo dodať, to treba proste počuť. Celkovo zapadne Jacksonova, teda Tolkienova séria pekne do seba. No hlavne, Peter vyvolal nenormálnu melanchóliu. Žiaden super happy end! Keď v závere odpláva loď z Frodom, prajete si, aby sa vrátil a nešiel preč. Budete mať pocit, že ešte chcete pokračovanie tohoto dobrodružstva. Neubránite sa možno ani slze na krajíčku a hanbiť sa za to nemusíte. Silu, ktorú cítiť z každého milimetríku filmu, nemožno poprieť. Ten sentiment je prisilný aj na drsné povahy. Celá tá mytológia, je pre mňa akousi metaforou. Toho, že aj namenšia bytosť môže ovplyvniť osud všetkých. Toho, že zlo je všade. Že kvôli tej najhlúpejšej veci, môžu vznikať veľké vojny, ktoré prinášajú len bolesť a utrpenie. Takže si to zrekapitulujme: Peter Jackson sfilmoval nesfilmovateľné a navyše sa to stalo kultom(a mimoriadne výnosným – trilógia len z kín utržila vyše dvoch miliárd dolárov!). Odštartovalo to(spoločne s Matrixom) novú vlnu kinematografie, ktorú môžeme označiť za modernú. V jeho stopách sa snažilo kráčať mnoho filmov(Narnia, Eragon, Nočná hliadka, Harry Potter – hlavne štyrka) a teda, séria ovplyvnila tvorcov po celom svete. No nikto nedokázal rozvíriť hladiny filmových vôd ako Pán prsteňov. Ďalej, v roku 1998, keď získal jedenásť Oscarov Titanic Jamesa Camerona, s radosťou a témer až slzami v očiach kričal, že je pánom sveta. Mohli sme ho označiť minimálne za pána kinematografie. Tentokrát však titul pripadá Peterovi Jacksonovi, ktorého Návrat kráľa získal rovnaký počet sošiek. A na záver Jackson ďakuje všetkým zúčastneným v titulkoch, a uvádza aj tých, ktorí spolupracovali čoby len na jednom z projektov. Tak umocňuje celú tu melanchóliu. Cítite, že jedná veľká sága končí, a že sa niečoho takého už nedočkáme možno nikdy v živote. Na druhej strane, ja som po Matrixe tiež nedúfal, že sa dočkám opäť niečoho tak výnimočného. No chlapík z Nového Zélandu to dokázal. A o čom to svedčí? Že filmový svet je proste úžasný. A že to je skutočné umenie. Lebo génius každého tvorcu je nekonečný vesmír bez hraníc. A niektorí filmári sú ako športovci – chcú poznať svoje hranice. Za to im všetkým ďakujem. () (menej) (viac)

insky

Tak tento film ako aj ostatné z trilógie ma vôbec nechytil za srdce ako sa tu kukám na ostatné príspevky. Niečo medzi rozprávkou, filmom, fantasy, atd.... Strááášne a zbytočne dlhé, pripomínajúc Harryho Pottera a Nekonečný Príbeh v jednom, akurát samozrejme s použitím veľkých efektov, bitiek a neviem čoho. Už ani neviem koľko krát som začal pozerať, no nedopozeral ani jednu z trilógií. ()

Profík

Peter Jackson je král. Co k tomu víc dodat. Snad jen, že rozšířená verze je o něco lepší, ale je to jen vylepšení dokonalého završení trilogie. 100%. ()

QuietRioT

Keby som mal vybrať 1 film, ktorý by som si zobral z horiaceho domu tak by to bol tento. Tolkienové životné dielo zvečnené na filmovom plátne. Jackson ťaží z toho, že film sleduje líniu knižnej predlohy, lepšie ako by si ktorýkoľvek fanúšik vedel predstaviť. Som zvedavý či sa odváži pustiť do Silmarilionu, tam by mohol naplno ukázať čoho je schopný. LOTR fanúšik do smrti. ()

neli13

Ne důstojné, ne dobré, ani ne skvělé. Ale přímo grandiózní zakončení. Úchvatná závěrečná bitva, ale i postupné odkrývání souvislostí z předchozích dvou dílů. Pro mě ale velmi smutný konec, kterým pro mě nekončí pouze film nebo filmová trilogie té nejvyšší kvality, ale i dobrodružství a osudy hlavních hrdinů, do kterých se díky filmu vždy neskutečně vžiji. Pro mě špička ve světě kinematografie. Díky, Peter Jackson. ()

sedmdevet

Tady se vše zdvonásobuje, jako by čas tlačící na Středozem tlačil i na vás, hudba je dokonalá, a jak film postupuje měla jsem pocit že čím dál dokonalejší, Návrat Krále korunuje celé dílo režiséra Petera Jacksona. ()

Indio

Milion konců na konec? Trilogii jsem viděl několikrát a někdy mi to sedlo a někdy ne. Každopádně jinymu filmu bych to neodpustil. ()

MDavid

Epické ukončení této jedinečné trilogie, která nám dokonale představila nejslavnější Tolkienovo dílo - trologii Pán prstenů. Trilogie je opravdu jedinečná díky mnoha faktorům. Díky skvělému hereckému obsazení, hudbě, efekty a novozélandskou krajinou. 11 Oskarů tento epický závěr získal zaslouženě. ()

TONYNKO

Paráda. Som dojatý. Úžasný fantasy film s najužasnejšími trikmi ( Gluma mam najradšej zo všetkých fantasy postav ). Film je skoro to isté ako Dve veže ale čo ho robí o mnoho nasobne lepší je Frodova a Samová linka. Jak som v Spoločenstve Froda moc nemusel tu by to bez neho nefungovalo. To napätie v Mordore, posledna hodinka kedy šplhaju do Hory Osudu a nakoniec je všetko na dosah ale... nebudem spoilerovat. Vdaka poslednej hodinke je film dokonalý a najdete ho v mojej TOPke. Extended verzia ma v tom utvrdila ešte viac. Potom tu bol koniec ktory mnohým vadil. Ja sam som na prste ratal kolkorat to už "skončilo". Ale vobec mi nevadil. 10/10 EDIT: Na druhý krát ma to už tak nezobralo neviem prečo. Takže 9/10 ()

Eror351

Úžasný film, který snad u mě už nic nepřekoná. Nejlepší zakončení trilogie, které mohl Peter Jackson udělat. Konec mě úplně dostal, nemohla jsem se odtrhnou od obrazovky a málem jsem brečela, jak želva. Prodloužená verze rozhodně stojí za to, protože Gimli je tam bezkonkurenční! ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert

Lord of the Rings in Concert

09.11.2023

Cesta „Společenstva Prstenu“ je u konce, rozhodující bitva o Středozem začíná! Vychutnejte si dramatický závěr celé trilogie v unikátním filmovém představení za doprovodu živé hudby oscarového… (viac)