Na počátku všeho je přepadení poštovního vozu, z něhož pachatelé odcizí dva miliony korun. Vzápětí přijíždí z pražské kriminálky do Kostelce mladý a schopný poručík Charvát, aby převzal vyšetřování. Ubytuje se v místní ubytovně a seznámí s několika jejími obyvateli. Především pak správcem ubytovny Weissem, jeho půvabnou dcerou Květou a spisovatelem Vítkem. S místním kriminalistou Trčkou si nejprve prohlédne místo přepadení a pak navštíví zaměstnankyni pošty Čurdovou, kterou Trčka podezřívá z účasti na loupeži, nemá však důkazy, aby ji mohl zadržet. Postupně vyšetřovatelé vyřazují falešné stopy a vytipovávají si okruh podezřelých. Mezi Charvátem a Květou se postupně rodí citový vztah, zatímco její otec poručíka přesvědčí, aby si stejně jako další v městečku vsadil jeho prostřednictvím ve sportce. Vyšetřování loupeže dramaticky změní vražda opilce a násilníka Maláska, který je nejen jedním z podezřelých, ale současně také manželem Květy. Od něj vede stopa k zaručené metodě na výhru, která se ukáže zcela bezcenná, a odtud už je jen krůček k machinacím s vyhrávajícími tikety sportky. V síti kriminalistů postupně uvízne většina těch, kdo mají s případem něco společného, ale hlavní organizátor stále uniká. Charvát však již začíná tušit, kdo je hlavou bandy a vůbec z toho nemá radost... (oficiálny text distribútora)

xaver

Na tehdejší dobu slušná detektivka. Jaroslav Satoranský, jako mladý detektiv je uvěřitelný se svými bežnými starostmi i s tím, jak se nešťastně zamiluje. Zajímavý je i děj a příběh jako takový. Vůbec česká detektivka v tehdejším období byla vždy na slušné úrovni. vidím to nejmíň na 3,5, takže dávám 4. ()

Nonna

Takový nějaký rozpačitý pocit z tohoto filmu mám. Asi je to z velké části rozpačitostí Jaroslava Satoranského v hlavní roli, podivným, ve své době asi bráno jako přitažlivým zjevem Zuzany Cigánové a celkovou vleklostí děje. Mám pocit, že kdyby ve vedlejších rolích neexcelovali tak dobří herci ("Milej zlatej" si pamatuju z dětství, aniž bych uchovala, z kterého filmu), byl by celkový výsledek ještě daleko horší. Radost mi udělalo obsazení Bohumila Šmída, který je jakýmsi spojovacím článkem detektivek oné doby, z jiných filmů ho nepamatuju a vždy pobaví svým skoro až švejkováním. ()

gombarix

Kriminální zápletka slušná, ale provedení slabé. Všechny postavy více či méně nesympatické (v čele s "půvabnou dcerou Květou" - prkennost a chlad jejího projevu možná byly důsledkem předabování), snad s výjimkou velkého šéfa (Dušan Blaškovič) se suchými poznámkami a srandovním přízvukem. "Metoda Monte Carlo... Není to nějaká - blbost?" ()

honajz

Tenhle film je moje srdcovka. Je postavený spíše na určité poetice a vnitřním příběhu, než tom vnějším. Nejsou zde kromě úvodní scény žádné okázalé efekty a přestřelky, ale o ně nejde. Spíše to chvílemi připomíná milostné psychologické drama, kde trojúheník Satoranský - Cigánová - Hrušínský niternými posuny svých postav přispívá k vynikající atmosféře, podtržené ještě dokonalou hudbou. On dušan Klein nikdy nebyl (a asi ani nebude) na "příběhové" filmy. U něho to vše tak zdánlivě poklidně plyne, zdánlivě nic se neděje, ale na konci filmu to diváka vyplivne a vše je jinak, důležitý je pocit. ()

Allien.9

Spousta lidí nadává na obsazení Jaroslava Satoranského, který působí v roli detektiva až příliš dobrácky. To je svým způsobem pravda, ale copak musí být každý jako Marvan, Hrušínský nebo Prachař? (Nic proti zmiňovaným pánům, chraň bůh!) Větší problém mám s příběhem, protože i když mě rozuzlení na první dobrou nenapadlo, bylo tak vlažně pojaté, že mě nechalo naprosto chladnou. ()

• Filmovalo se mimo jiné i v Praze na Novém městě. (M.B)
  • Přepadené poštovní auto je skřínová Avia. Když se poručík Charvát (Jaroslav Satoranský) seznamuje s případem, ptá se: „A co ti dva z toho Roburu?“ Avšak přepaden nebyl poštovní Robur, ale Avia. (pjotri)