Mladí manželia Zuzana a Andrej sa sťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote odrezaní od sveta na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo – prototyp inteligentného domu. Idylka dokonalého života v réžii modernej technológie sa však čoskoro mení na nočnú moru a boj o život. Revolučný server, ktorý bol vytvorený s cieľom, aby uľahčil životy svojich majiteľov, sa vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi. Ide len o vrtoch a nedokonalosť testovanej technológie? Alebo riadi dom niekto ďalší? (Continental Film)

alienable

Znáte ten pocit, kdy je něco tak absurdní, že se prostě nemůžete přestat koukat? Gradace debility je naprosto fenomenálně zakončená vskutku "šokující" pointou. ()

caerol

Po dlouhé době, co mě nějaký film neskutečně bavil, natož česko-slovenský. Tohleto se vážně povedlo, klobouk dolů. Bylo to napínavé a trochu nepředvídatelné, do konce jsem netušila kdo za tím vším vlastně stojí. Navíc skvělé herecké výkony, docela mě překvapil i Vojta Dyk. ()

Nellaron

Cení sa tu odvážny nápad plne inteligentného domu, ktorý môže byť onedlho realitou. Umelá inteligencia nám naháňa strach od prvého Terminátora, ale napriek strachu z neznáma sme rovnako fascinovali jej využitím, a pomaly sa tak vkráda do našich súčasných príbytkov. Niektoré akcie sú pritiahnuté za vlasy, ale celkovo ide o zaujímavý počin, ktorý vyčnieva medzi záplavou iných filmov. ()

mikinko51

Strašná hlúposť. Ako IT-čkár nejdem hodnotiť tú kopu technických nezmyslov, ktoré sa ako nepríjemná niť ťahajú celým filmom.  Čo ma však nepríjemne zarazilo je nuda celého filmu. To nemalo dej, spád, ... proste to bolo o ničom.  Ten hlas domu - to som chvíľkami nevedel, či sa mám smiať a či plakať ... úplne mimo a ešte aj tú biednu atmosféru filmu to len kazilo. Keď si k tomu prirátam mizerné herecké výkony, zúfalú kameru a réžiu .... vznikne niečo čo viac už nechcete vidieť a dáte tomu jednu hviezdičku skutočne len z milosti .... ()

Henriet

Tento film si určite zaslúži našu pozornosť. Jeho nevýhodou je asi to, že vyšiel v dobe, kedy sa téma technológií veľmi neriešila a tak málokomu sa dostal do povedomia, čo je škoda. Nerada to píšem takto, ale na slovenské pomery je dosť fajn a do našej filmografie prináša niečo nové, čím sa do budúcna môžu inšpirovať ďalší tvorcovia a posunúť tento žáner o level vyšie...Dej filmu sa zo začiatku trošku tiahne a nejde tu ešte o myšlienky len o zoznamovanie prostredia a postáv. Čiže to stojí len na hereckých výkonoch, ktoré nie sú až tak výrazne. Našťastie na nich nestojí celý film, lebo by sa nemalo moc na čo pozerať. Po presťahovaní manželského páru do ich nového domu to začína naberať vzrušenie a napätie. Sú tam momenty, kedy ostanete začudovane pozerať a pýtať sa, že či sa vám iba zdá, že to spadá do erotickej atmosférí, keď na vás prehovorí hlas Roba Rotha, ale film sa chvíľu hrá s vašou predstavivosťou a potom vás ujísti, že ,,áno, cítiš sa správne,,. Bohužiaľ film ako si vybudoval krásnu atmosféru, tak si ju ku koncu búra a začína sa to meniť na ,,americký akčňák,, v Bratislavských uliciach. Bála som sa, že aj koniec bude totálne klišé, ale nakoniec ma veľmi prekvapil, lebo vysvetlenie nie je presne také, aké poznáme z iných filmov o nebezpečnej technológií. ()

MATTHANC

Film Dôverný nepriateľ začína pomerne zaujímavo a má sľubný námet. Bohužiaľ, jeho potenciál je značne oslabený tým, že film vykráda množstvo hollywoodskych snímok s podobnou tematikou, a pritom nedosahuje ani úroveň tých slabších z nich. Napríklad sa tu nachádza takmer identická otázka ako vo filme Ex Machina, kde sa Caleb pýta Nathana, či bola umelá inteligencia naprogramovaná na to, aby ho zvádzala. V Dôvernom nepriateľovi je použitá takmer totožná otázka, keď sa Zuzana pýta Andreja, či bol dom naprogramovaný tak, aby ju obťažoval. Pôsobí to, akoby sa tvorcovia až príliš inšpirovali :) Film navyše veľmi amatérsky a nereálne zobrazuje otáčanie kamier a niektoré scény, ako napríklad robot pripravujúci kávu alebo jedlo v mikrovlnke, sú takmer tragikomické a bolelo ma sa nato pozerať. Pôsobí to miestami, akoby som sledoval študentský film. Na týchto detailoch sa dalo oveľa viac zapracovať. Dôverný nepriateľ je primitívne technofóbny film, z ktorého je ťažké zo začiatku pochopiť, čoho sa mám vlastne báť. Všetko, čo sa v dome deje nad rámec bežných technických chýb, napríklad nepochopenie príkazu, je úplný výmysel, ktorý by za žiadnych okolností nemohol nastať, bez ohľadu na to, ako technológia pokročí. Ide skôr o magické myslenie – čokoľvek elektrifikované je podľa autorov tohto filmu zároveň digitálne a online. Je ok že sa na Slovensku púšťame aj do takýchto žánrov, ktoré boli u nás pred 15 rokmi nemysliteľné. Ale príbeh, v ktorom neškodný hubár žijúci v chate v horách vedľa inteligentného domu sa vykľuje ako hacker nasadený konkurenčnou firmou, aby ukradol softvér, je zvláštny a málo uveritelný. Je zvláštne, že hlavná hrdinka si všimne, že nie je tým, za koho sa vydáva, ale nič z toho nevyplýva. Ona a jej priateľ to vôbec neriešia, a keď sa nakoniec spýta priateľovho šéfa, či vie, o koho ide, ten len v kľude povie, že ho sledujú. A čo sa týka tejto postavy, scéna, kde hlavná hrdinka s kamarátkou navštívi jeho (nezamknutú) chatu a sú tam nájdené hackerom, je prekvapivo neprepracovaná. Po dramatickom momente nasleduje strih a vidíme, ako dámy v pokoji odchádzajú z chaty – proste že WTF? ()