Axel spokojne žije v New Yorku a veľa času trávi snívaním s otvorenými očami. Keď sa vráti do rodného mestečka v Arizone na svadbu svojho strýka Lea, jeho život sa od základov zmení. Strýko ho zamestná vo svojej firme, predávajúcej cadillaky, a tu sa Axel zoznámi so štyridsiatničkou Elaine. Chlapec je touto exaltovanou, vášnivou a nevypočitateľnou ženou očarený - rovnako aj jej nevlastnou dcérou Grace...V príbehu Axela Backmara, unikajúceho pred realitou do sveta fantázie a snov, zostáva Emir Kusturica verný svojmu charakteristickému magickému štýlu. (STV)

Lavran

Savoir vivre! Symbolická polemika o životě a snech (jeho přímé vazbě na jejich předivo a vice versa) obohacená o Kosturicův křiklavý nevkus a balkánský temperament, projektovaný > po jarmuschovsku < do americké krajiny s kulturně globalizovaným mustrem. Albert Lamorisse by měl ze všech těch balónků a aviatického dovádění radost. Já ji měl hlavně z postavy bratrance Paula, která vtipnýni imitátorskými výstupy rozvíjí tezi o tom, že jsou to právě filmy, které od dob svého vzniku uzavírají okruh mezi sny a jejich věcným naplněním, neboť jsou zrcadlením nesplnitelného, které se při konzumpci (narozdíl od četby literatury, kde vypravěče, a tudíž fiktivnost, vnímáme s vrozenou samozřejmostí) stává pro nepoučeného diváka realitou číslo 2. Tím film dosahuje svého nebezpečného manipulativního účinku, tím nám umožňuje svěřit se mu s obrazem našeho já s bezmeznou důvěrou, podobající se vztahu penitenta a jeho zpovědníka. ()

Big Bear

,,Think Cadillac! '' --- Americký sen Emira Kusturicy v devadesátkovém outfitu s arizonským temně modrým nebem nad hlavou. K tomu zvučná jména herců v hlavních rolích... Tohle DVD překládám v poličce už dlouho. Deppa mám rád, ale ne všechny jeho prvotiny mi úplně sedly. Ok dnes je ten den řekl jsem si poté co zajelo dývko do mašiny, kterou by moje žena i s tisíci DVD v knihovně nejraději vyhodila. Už jen pro to, že se jí na gauči válí další ovladač. Přiznávám, že eskymo začátek byl takovým dost studeným skokem na Aljašku. Ale to bych rozdýchal. Horší byla úvodní píseň In the Death Car, která mi fakt nesedla ba se mi dokonce nelíbila. Taková ta osmdesátko-devadesátková syntetyzátorová pop divnost. Ty umělé zvuky mi vadí i na starších albech Cohena.  No nesedly ani k Iggimu a ta melodie byla prostě balkánská a nezapadal mi tam... Ale to je subjektivní. Film byl ze začátku trochu zmatený než na scénu do autosalonu strýčka přišly obě dámy. Pak začala opravdu snová jízda! :-) Arizona dream není jednoduchý film. Netvrdím, že vše jsem v něm pochopil, ale líbil se mi. Byla z něj cítit ta svoboda devadesátek. Možnost obdivně mlasknout stejně jako Johnny nad nádherným pozadím a linií ženských křivek, když Faye Dunaway v sakra obepínavých šatech nakoukla pod kapotu Cadillacu. Mohl by toto dnes někdo napsat do scénáře nebo natočit aniž by nebyl nervózní co by z toho sexistického a pro ženu ponižujícího záběru mohl případně vzniknout? Řekl bych, že ta doba přála nezavislým filmům a umělcům všeobecně. My jsme se těšili z nádechů čistého vzduchu bez projevů soudruhů z tlampačů rozhlasů po drátě a všudypřítomných omezení, která leckdo už nevnímal a považoval za běžný život. A západ si snil svůj sen o tom, že úspěšný může být každý, jde o to jen mít dobrý nápad a snažit se. Arizona dream rozhodně stojí za vidění. Dávám za 4 platýze. * * * * ()

emma53

Tolik jsem se na tenhle film těšila, ale asi mi to dnes nějak nesedlo. Ani krásná tvář Johnnyho Deppa nezměnila nic na mém rozporuplném dojmu i když tam bylo určitě pár vtipných momentů a myšlenka sama o sobě taky nebyla špatná. Snění je krásná věc, ale asi je důležité o čem sníte. Absurdní snímek, který mě tak trochu minul. ()

Arsenal83

Pre mňa osobne radšej kukurica než Kusturica a môže byť aj okúsaná. Uznávam. že Faye to pristalo aj po päťdesiatke, ale inak pointa filmu má byť čo? Je o všetkom a o ničom. O korytnačkách i sexe. O plápolajúcom ohníku a nekonečnom spievaní Bésame Mucho, tentokrát našťastie nie v podaní Táslera. Film o hranici medzi dospelosťou a detstvom, ktorý miestami chutí ako sardinky s džemom. Umelecký film s nie celkom jasným posolstvom. Veľmi precenený. ()

PogoJoe

Supr divnej film :). Jedna bizarnost a originalita střídá druhou, jedna (obrovská) radost pohledět. Skvělá Lili Taylor s tiky a cigaretou hrající na akordeon, výborný Johnny Depp i Faye Dunaway. Uprostřed filmu jsem se úchvatně bavil předváděnými obrazy, skopičinami a cool nápady. Jednoznačná 100% záležitost. Jenomže pak přišla poslední půlhodina a film ne a ne skončit. Jako by autor scénáře nevěděl, jak příběh vhodně zakončit. Škoda. Ze skvělého zážitku jsem vystřízlivěl ještě před koncem filmu, pocítil smutnou rozporuplnost a jenom si povzdechl. Škoda toho dlouhého, nudného konce. To neodpustím. Přesto se těším, až si tuhle výstřednost pustím někkdy příště :) ()

• Frontman Foo Fighters Dave Grohl prezradil, že pieseň „Enough Space“ z ich albumu „The Color and the Shape“ je založená na tomto filme. (Arsenal83)
  • Natáčanie trvalo kvôli psychickým problémom režiséra Kusturicu až rok. Aj preto sa dĺžka vlasov Johnnyho Deppa vo filme neustále mení. (Arsenal83)
  • Pár týdnů po premiéře byl stažen z prodeje soundtrack kvůli neshodám o autorská práva. Soundtrack se pak objevil zase v roce 2002 a bylo na něm více skladeb. (Tygrys)

CANAL+ nově v sekci VOD

CANAL+ nově v sekci VOD

14.08.2023

Letošní rok je na nové streamovací služby bohatý. Jedním z nových hráčů je mezinárodně působící společnost CANAL+, která svou platformu uvedla letos v dubnu na český trh.   VOD knihovna CANAL+ nabízí… (viac)

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

07.12.2009

Asi ne filmovou (i když, kdo ví?), pouze mexickou. Tu z počátku 20. století. O tom, že Emir Kusturica připravuje film o legendárním banditovi, revolucionáři a lidovém hrdinovi Pancho Villovi, jsme už… (viac)