Neuvěřitelná

• USA Unbelievable
USA, 2019, 6 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Tvorcovia:

Susannah Grant

Hudba:

Will Bates

Toni Collette, Merritt Wever, Kaitlyn Dever, Vanessa Bell Calloway, Dale Dickey, John Hartmann, Austin Hébert, Liza Lapira, Kai Lennox, Danielle Macdonald (viac)

Jedna mladá žena obviněna ze lži o znásilnění a dvě detektivky vyšetřují sérii děsivě podobných útoků. Podle skutečných událostí. (Netflix)

MIMI.kry

"Když je pravda nepohodlná, která se druhé straně nehodí do krámu, nebudou vám naslouchat ani věřit žádní lidé. Nebudou vám chtít věřit dokonce ani ti hodní, kteří tvrdí, že stojí na vaší straně a že vám chtějí pomoci. Ve skutečnosti jste na všechno jenom sama." Stanete se prostě nedůvěryhodnou, neuvěřitelnou a budete zpochybňována. Marie Adler je dívka, která měla těžký život a i když se snaží zařadit se normálně do života, nedaří se jí to. Je nedůvěryhodná už tím, že stojí svým původem a nedostatkem rodinného zázemí na spodní straně společenského žebříčku a když přijde s tvrzením, že jí někdo znásilnil, ale důkladně za sebou zametl stopy, je manipulativně a ve slabé chvilce přinucená říci, že si útok vymyslela pro to, aby údajně na sebe upozornila, získala soucit, pozornost a péči druhých. Stačilo by málo a skončila by jako oběť sama ve vězení, protože křivě vypovídala. Postupně jí tento čin, údajná lež o znásilnění, k němuž byla dotlačená laxními policisty, připraví o vše, co se snažila vybudovat, o vztahy, práci, dobrou pověst. Jiným obětem znásilnění se naopak dostává empatické péče, pečlivého vyšetřování i finančního odškodnění. Opravdu stačí málo, aby ti, co mají pomáhat a chránit člověka naopak doničili, pokud odvedou špatnou práci. Toto se bohužel děje denně a seriál je pro mě svým sociálním podtextem zajímavější než ostatní detektivky, kterým tato rovina schází. Ta sociální vrstva je nejvíce dramatická. Naopak ten, kdo nemá upovídané, pomaleji plynoucí detektivky rád, nemusí být spokojený. Mě se zdál seriál pozoruhodný právě tím, že ukazoval na to, jakou roli v životě každého člověka hraje štěstí. Marie měla tu smůlu, že kromě svého původu měla smůlu i na přístup a nedostatečnou technickou vybavenost policistů v jejím bydlišti. Naopak měla posléze štěstí na to, že se série znásilnění chopily dvě ambicióznější, svědomitější a důkladnější vyšetřovatelky. Příběh je podle skutečné události. Marie prý nyní žije spokojeným rodinným životem, má dvě děti, práci, která jí baví, ale stačilo málo a místo odškodnění by skončila ve vězení jako kriminálnice se záznamem v rejstříku trestů a její následný osud by byl i přes další snahu patrně tragický. Jsem ráda, že se takové realistické příběhy točí a ukazují i na nehezké jevy ve společnosti. Seriál Neuvěřitelná není dokonalej, například nemá vždy silný drive a nedává příliš prostoru pro to, proč sexuální predátor útočil, i když hlavní motiv úchylného muže je jasný. Kromě sexuálního motivu, žen se bál a útočil na ty nejzranitelnější, když spaly a nemohly se bránit. Proč se jich však obával? Pachatel měl ve skutečném životě dokonce životní družku a není zcela objasněno, proč útočil na všechny věkové skupiny, ze všech sociálních skupin, osobností i tipů ( napadal i o několik generací starší důchodkyně), co v něm takovou zášť vyvolalo. Příběh je sice primárně o oběti zločinu, z níž se paradoxně záhy stává naopak podezřelá a o rozdílném přístupu různých policistů k vyšetřování, přesto bych však alespoň malé dovysvětlení dala. Jaký vedl pachatel život a co stálo v pozadí jeho jednání? To by alespoň v závěrečném díle za větší zmínku stálo. Něco chtělo ubrat, něco naopak dotvořit, silnější čtyři hvězdy si však seriál u mě zaslouží. Za mě jeden z nejlepších zahraničních krimi seriálů roku 2019. () (menej) (viac)

dO_od

// Ok, this just broke me. But then it fixed me so everything's fine. Napsat o tomhle seriálu, že je další z řady krimi, které si hrají na True Detective, by bylo dost nefér... ale je to pravda a zajdu ještě navíc tak daleko a řeknu, že se to podobá první řadě Temného případu víc jak letošní třetí série. Jasně, místo rituální vraždy tady máme kupu znásilnění, místo filosofování v autě o tom, jak se všechno točí v kruhu, tady máme jedno krátký country vystoupení (plno věcí se ale pořád točí v kruhu), a místo několikaminutové akční sekvence na jeden záběr se tu dělaj večeře, opravujou auta a prodávaj párky v obchodě. Je to dokonalý? Absolutně ne. Trefuje se to ale do černého snad v každém zachyceném aspektu reality? Jo, pravděpodobně bohužel jo. Hlavně to ale ukazuje to dobrý i to špatný z téhle branže, je to dostatečně procedurální, ale staví to současně i na psychologii obětí, ukazuje to, v čem systém selhává, a kdy naopak může fungovat. A čím víc chyb v tom paradoxně najdu, tím skutečnější, živější mi to přijde. Rozhodně jeden z nejzajímavějších počinů letošního roku, co se nejspíš vryje do paměti na hodně dlouho, a to i přesto, že řemeslně nijak nevystupuje z řady všech těch dalších krimi... jež si taky hrály na True Detective. 9,5/10 :) P. S. totálně jsem uhodl původ přezdívky Max the Knife!!! Problém je, že jsem tu písničku už někde slyšel, ale za boha si nemůžu vzpomenout kde. Kdo mi to poví, má u mě pivo, nebo bod, nebo aspoň vřelé díky. Díky. ()

hroubek

Čím jsem starší, tím více mě baví minisérie. Jeden větší příběh, roztažený do pár epizod, který do sebe narvu pod tlakem. A je fajn, že se čas od času objeví minisérie, od které nikdo nic nečeká a pak ho to naprosto semele. A to je případ tohoto seriálu. Netflix znovu dokazuje, že má čich na zajímavé a silné projekty, a dokáže skvěle využít svou taktiku(vypustit všechny díly naráz). Neuvěřitelná má vynikající první epizodu, ze které mrazí v zádech, je znepokojivá, drsná, nepříjemně realistická a hlavně dokonale zaháčkuje, že chceme vidět více, chceme satisfakci, jsme zvědaví a hlavně smutný, že se tohle děje. Bohužel podobné pocity se dostavují až ke konci seriálů, nicméně cesta k nim stojí za to. Seriál po první epizodě zvolní, máme zde dvě časové roviny, nové postavy a vyšetřování dalších případů. A i přestože zde není nic co bychom nikde jinde neviděli, tak i tak se nám to velmi snadno dokáže zarýt pod kůži. Je to dáno skvěle napsanými a zahranými postavy, na kterých to stojí, a se kterými všechno prožíváme. Toni Collette zde hraje výborně a svou roli zvládla velmi dobře. Merritt Wever je skvělá a předvedla parádní výkon a spoustu scén si ukradla pro sebe. Kaitlyn Dever má nejtěžší roli a zahrála to bezchybně. Na ní stojí celá první epizoda, a taky to jestli si pustíme další díly. Dever tuto těžko roli zvládla a ukazuje nám všem, že je hodně talentovaná a velmi dobrá herečka, která do budoucna má co nabídnout. Seriál má hodně nepříjemný okamžiků, má výbornou atmosféru, skvěle funguje napětí, gradace a samozřejmě i vyvrcholení. Přesto se nic z toho nevyrovná první epizodě, která nastavila laťku hodně vysoko.Osobně doporučuji si nic nezjišťovat, udělat si volný den a pustit si první díl, dát si pár panáků a pustit si další díly. Neuvěřitelná je hodně silná minisérie, která není bezchybná, ale to co uvidíme si dost dobře zapamatujeme. ()

MI-380

Skvěle zvládnutý popis trpělivého vyšetřování a prolínání dvou časových rovin (ubíhají týdny a měsíce roku 2008, pouhé hodiny a dny roku 2011), které se v poslední části prolnou. Dokonalé je pro mě i jiskření mezi dvěma rozdílnými vyšetřovatelkami a také vyznění celého projektu. Právě jsem totiž dočetl Hosseiniho Tisíce planoucích sluncí a porovnání těchto dvou civilizací a hlavně jejich přístupu k ženám - nenávistné zbídačelé ortodoxně muslimské a bohaté prosperující tolerantní americké - vyznívá naprosto jednoznačně. Seriál roku. 100% (aktuálně 790 hodnotících s průměrem 83%). ()

nwx

Skaredsi afektovane herecky jsem snad jeste nevidel. Pribeh o tom, jak chlapi jsou vsichni naprd, zatimco holky bezva. Chudak stazista mezi temi ambicioznimi skeblemi. Nejtrapnejsi momenty filmu byly ty, kdyz si holky detektivky spolu vyrazily, ta natahovana holcici plkanda a mudrovani (based on true story?;). Nakonec to ten utaply stazista, ktery mozna mezi tim zacal v tom zenskem kolektivu menstruovat cele cracknul, holky potrdlovaly v baru, jedna detektivka se lesbicky zamilovala do druhe a nastal dojemny happy-end s placanim se po zadech trvajici dele, nez celou jednu epizodu! Pribeh je to silny, ale zpracovani bohuzel natahovane low-cost estradni televizni. Dokument by byl lepsi. ()

• Seriál je adaptací článku „An Unbelievable Story of Rape“ od Kena Armstronga a T. Christiana Millera, kteří za něj obdrželi Pullitzerovu cenu. (Caminzind)
  • Pachatel sériových znásilnění Marc Patrick O'Leary (v seriálu pod jménem Chris McCarthy) byl za své činy odsouzen ve státech Colorado a Washington celkem ke 396 letům vězení. (Caminzind)

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace

28.07.2020

Televizní akademie oznámila své nominace pro 72. ročník cen Emmy. Ty se každoročně udílejí nejlepším seriálům, minisériím, televizním filmům a zábavním pořadům, přičemž jejich výběr probíhá na… (viac)