Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

Marek1991

Masakre s okolo 126 mŕtvymi, to vám napovie, že toto nie je žiaden romantický film pre mladistvých. Film má v sebe chyby, napríklad zabudnutý kráčajúci člen štábu, inak daný uzol na krku z iných pohľadov, dynamit, ktorým nemohli v danej dobe vyhodiť most, lebo ešte nebol vynájdený, to považujem za amaterizmus. Mne sa zas nepáčilo, že na povel kapitána z okna začala hrať skupina alebo keď boli chlapi priamo v budove a jeden z nich mal slučku na krku, tak práve vtedy jedného z nich zachránilo, že do domu trafilo strelou delo, alebo keď postava dobrého strieľala po škaredom delom, trafila vždy tesne napravo od neho alebo na púšti, keď mieril škaredý na dobrého, akurát vtedy sa tam zjavil koč, zabitie zlého a jeho pád priamo do vykopanej jamy, či to, že film končí nadávkou. Inak má film v sebe veľa vtipu, veľa heftov a nezabudnuteľných scénok a celkovo končí teoreticky dobre, do toho nádherná hudba, ktorá nevadí ani v tom, že sa opakuje často, skvelé autentické kostýmy, tvrďasi, postavy beznohých, nezabudnuteľný Eastwoodov ušklebok a ksicht s cigarou, či nezabudnuteľné približovanie kamerou. A slová: "Keď musíš strieľať, strieľaj a nerozprávaj!" Ktoré jasne vypovedajú o tom, že to nie je lacný western ako mnoho iných, kde rečnia, až napokon sami zomrú. Pre mňa to nie je najlepší western a ani druhý najlepší, ale je u mňa niekde na rozhraní medzi štyrmi a piatimi hviezdičkami, niekde okolo 85%. ()

liquido26

Kdyby to mělo o nějakou půl hodinku míň, dal bych asi pět hvězdiček. Takhle to bylo místy dost rozvleklé. Závěrečná scéna na hřbitově neměla chybu. ()

El Pistolero

Klasický Leoneho spaghetti western mě svou podmanivou, divokou krásou dostal do kolen a já naplno podlehl jeho neodolatelnému kouzlu. Herecká squadra v čele s triem Eastwood-Wallach-Van Cleef k nezaplacení. A ten velkolepý závěr. A Morriconeho hudba. A ta atmosféra. A... Já vážně říkal, že dokonalost neexistuje? ()

F.man

Ale jo pánové a dámy. Dávám vám za pravdu - opravdu nejlepší western všech dob! There are two kinds of people in the world, my friend: Those with a rope around the neck, and the people who have the job of doing the cutting. ()

Astaroth12

Celé spracovanie sa nieslo v takej odľahčenej forme. Sú traja, každý z nich pozná polovicu tajomstva a preto, keď jeden zomrie, ten ďalší sa nikdy nedozvie, kde je ukrytý poklad, a tak či chcú alebo nechcú, ale musia spolupracovať. Pekne a zaujímavo rozvinutý príbeh, do toho zakomponovaná občianska vojna, ktorá zo sebou nesie zvuk diel, zbraní, pokriku ranených a pohlaď na veľa mŕtvych. Tento film vie zaujať a aj preto je tak obľúbený. Asi do polky filmu som nechápal prečo je tak obľúbený, ale ako film postupoval, tak si čoraz viac získaval moje sympatie. Dobre sa mi pozeralo na Eastwooda a Van Cleefa. Na svete sú dva druhi ľudí: tí čo chcú byť Eastwoodom a tí čo chcú byť Van Cleefom, pre tento krát radšej Clintom. ()

spaceboyCZ

To, jak si pohrava Leone na hrbitove cele dlouhe minuty a zabery pred finalnimi vystrely s divakem, je neskutecne nervydrasajici, ale presto prijemne...GBU mam o hodne radsi nez Tenkrat na zapade, snad proto, ze GBU je takovy odlehcenejsi, vtipnejsi a rovnez Morriconeho hudba se mi zde libi vice.. ()

kikuka

..ako, však na tom dokopy nič nie je..par chlapíkov sa motá dejinami USA a riešia si pritom nejaké malicherné motivácie ako peniaze a tak..a je to skvelé..neriešim.. kukám ako sovička z buka :-) ()

baribal

výrazně měním názor po druhém shlédnutí a tentokrát v blu ray rozlišení. Vynikající western se třemi charismatickými hrdiny. ()

Desiree

Nechci nejak rypat, a navic se ve vybusninach zrovna dvakrat nevyznam ... Ale jak je mozne, ze pripevnime-li na kazdy z mostnich piliru dynamit, a vsechny je pospojujeme zapalnou snurou (predtim nekolikrat namocenou ve vode) a pak zapalime jeden konec, ze vybuchnou vsechny naloze najednou?? A jeste k tomu, jen takovy detail... kdyby sla "jiskra" po zapalne snure od jedne naloze k druhe, zhruba kazde 3 metry, a pritom je naloz vcetne snury max. pul metru nad hladinou... nemela by snura, kdyz se upali jeden konec, spadnout do vody? Nebo to snad hori i ve vode? Ja Vam nejak nevim... ;) Jinak ale krasny klasicky "ryze pansky" western... az zamrazi. ()

hous.enka

Clint Eastwood je pistolník jak vyšitej. Snad ještě lepší jak Paul Newman. I ostatní herci jsou supr (Tuco a Modroočko). Skvělá je i hudba (hlavně ústřední melodie). Jenže celej ten děj je táááák rozvláčnej a pomalej, že to člověka dost uspává. Málo akce, málo humoru a málo Clinta. Takže když člověk na hoďku odpadne (vypere, vyžehlí, pustí si jinej film), tak se ani tolik nestane. Jsem ráda, že jsem měla možnost vidět tenhle film v kině, protože koukat se na něj v poklidu domova bych asi nedokázala. ()

agentmiky

Jasně....Jedná se kvalitní western, který většinu své konkurence nechává v prachu za sebou. Hlavní herecká trojka kraluje, užíval jsem si jejich slovní přestřelky. A vše je opět doprovázené naprosto excelentním hudebním doprovodem pana Morriconeho. Ale...Za mě to i tak zůstává tak trochu ve stínu svému mladšímu bráškovi Tenkrát na Západě, neboť ten má za mě přidanou hodnotu v příběhu (neukamenujte mě...je to jen můj názor). Ale zpátky k filmu. Clint Eastwood jako vždy zárukou kvality, ten jeho kukuč byl zrozen k takovým typům rolí. A Eli Wallach po jeho boku nezůstaval nikterak pozadu, bavilo mě sledovat, jak chce všechny ve svém okolí přechytračit. V neposlední řadě potěší i zasazení do období občanské války, to celému snímku přidalo punc zajímavosti navíc. Takže ano, jedná se o formálně bezchybný snímek, kterému za mě ale mírně škodí obyčejnější příběh o hledání zakopaného pokladu. Za mě dávám 7,5/10 ()

Pan Filuta

8/10 Sergio Leone, pozoruhodný to tvůrce a muž s fascinujícím a nezaměnitelným filmovým rukopisem. To právě on udělal z Clintna Eastwoda hvězdu. Závěrečný snímek dolarové trilogie, mnohými považován za nejlepší western všech dob, obsahuje nepřeberné množství vypointovaných situací, spoustu nečekaných zvratů a mistrovsky budovanou atmosféru. Osobně ale preferuji Tenkrát v Americe, protože tam je vše, včetně hudebního doprovodu, dovedeno k dokonalosti. ()

kobejn

Hodný, zlý a ošklivý je dokonalost. Vidim to takhle: První díl Pro hrst dolarů za 4. druhý díl Pro hrst dolarů navíc za 4 a půl, třetí díl Hodný, zlý a ošklivý za 5. Jinak to nejde. Leone+Morricone+Eastwood, to je deadly combination. Kdyby to Leone točil jako americkej film a ne italskej, sklízel by Oscary a tipuju, že Hodný, zlý a ošklivý by mohl a měl získat Oscara za, tak si to spočítejme, Film, režii, herec - Eastwood, herec vedlejší role - Wallach nebo Van Cleef, kameru, hudbu, střih, výpravu, zvuk, kostýmy...a co ještě zbývá? Pouze nějaké herečky tam chybí, aby mohl získat všechny. Ale bejt to americkej film, tak minimálně na sedm Oskarů bych to viděl. Btw, ten film má snad nejlepší finále, co jsem kde kdy ve filmu viděl. Morriconeho hudba válí úžasně. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)