Vtedy v Amerike

• Česko Tenkrát v Americe (viac)

Dlhých dvanásť rokov trvali prípravy na scenári filmu, ktorý pre jeho režiséra Sergia Leoneho predstavuje splnenie svojho sna. Táto legenda westernu svoj námet nosila v hlave takmer celý život. Dokonca sa traduje, že Leone si vyhradil na stretnutie s producentom štyri hodiny, kde mu vyrozprával príbeh obraz po obraze. Preto nemôže byť divu, že tento film patrí k lahôdkam žánru krimi.
Hovorí sa, že priateľstvá z detstva pretrvajú celý život a inak to nie je ani v prípade newyorských chlapcov zo židovskej komunity, ktorí si vybrali žiť život mimo zákon. Toto je príbeh štyroch gangstov, od ranných rokov života niekedy na začiatku dvadsiatych rokov minulého storočia, cez prohibíciu, veľkú hospodársku krízu a vojnu až po začiatok šesťdesiatych rokov, kedy sa starý David Aaronson (Robert De Niro) vracia naspäť do New Yorku po dlhých rokoch skrývania sa. Toto je príbeh skutočného priateľstva, lásky, oddanosti, ale aj lži a zrady. S geniálnymi hereckými výkonmi (Robert De Niro, James Woods, Joe Pesci) a nádhernými reáliami nezabudnuteľného New Yorku. Toto je príbeh skutočných gangstrov tak, ako ho napísal sám život... (oficiálny text distribútora)

insurgentes odpad!

Utahané, dlouhé, zápletka o ničem. Nechutná tklivá hudbička podmalovává celé 4 hodiny a je evidentně zárukou vysokého hodnocení na CSFD. Film je tak na 2 až 3 hvězdy, ale vzhledem k hodnocení 88% využívám svého nepatrného práva na nápravu průměru. ()

Maynard.

Já to dokázal! Dokázal sem to!!! A co? No, dát tenhle film na jeden zátah! Kdyby to nedávali v telce, tak bych si to asi rozfázoval, ale takle si můžu říc, že semviděl jeden z nejdelších filmů vůbec. Nebylo to teda moje první setkání, už sem měl tu čest. Nejvíc na tomhle láká spojení Sergio Leone-mafiánskej film. Nikdo na Světě nemůže zpochybnit to, že je Sergio jeden z nejlepších rejžů. Jeho westerny (a pozor, nemá jen Tenkrát na západě, ale mnoho dalších brilantních kousků) patří mezi to nejlepší v branži. Tenhle film mě bohužel ohlovil jen z půlky tolik jako třeba God, bad and the Ugly. Tenhle film prostě na můj vkus nemá vůbec, ale vůbec žádný tempo. To sice Kmotr taky až tak uplně nemá, ale v Kmotrovi je něco mnohem, mnohem víc než v tomhle. Ani výrazná hudba nezvedla v mých očích tenhle kousek výš. Málo přestřelek, málo honiček, málo životního moudra. MYslím, že je tenhle film tak vysoko jen díky spojení DeNiro, Leone a Ennio. Už ho nepotřebuju mockrát v životě vidět. Zato Kmotra, toho je potřeba 1x za dvaroky dostat do těla. (2.2.2024 tak a je to tady. Sem dospělej, dokázal sem to skouknout v jeden večer a navíc se mi to hozně moc líbilo. Všechno co sem napsal před léty je blbost :o) ) ()

Kejdlo

Nejsem toho názoru, že by tento film měl silný příběh s úžasným koncem, nicméně Leoneho poutavé vyprávění mě převelice zaujalo a Morriconeho hudba mě po celý film unášela. Jediné co mě mrzí je to, že i když jsem viděl 220min verzi tak mi i tak přišlo, že tomu něco chybělo např: dvě scény s Joem Pescim opravdu nestačily a o jeho osudu se nic nedovíme. Škoda, nicméně se rád podívám znova a ty 4 hodiny tomu dám. Je to důstojný poslední film tohoto velikána. 8/10 ()

uzzi

Je málo filmů které dokáží vyvolat tak silné emoce a přivolat pocity které by člověk u filmu nečekal. Hloubka příběhu, jeho zpracování a způsob podání je samo o sobě geniální. Krása jednotlivých scén a ohromná propracovanost detailů až zaráží (scény se stovkami komparsistů, perfektně zvládnuté scény rozhovorů a vstupů a výstupů jednotlivých postav, velice precizní "zestaršujicí" masky, většina záběrů kamery by šla zarámovat a pověsit na stěnu, atd. atd.). To že Leone dokázal tento film ukočírovat a přetavit ve veledílo, jenom podtrhuje jeho genialitu. To jak pracuje s rytmem a stylem vyprávění, kdy časové úseky jsou přeházeny, rytmus se mění (skvělé scény s "záchodovým kukátkem", návštěvou hrobky, ....) a vše proplétá, na pozadí tří časových etap, vytahuje z herců maximum (De Niro, Woods jsou skvělí). Jediné malinké mínus je posledních cca. 45minut, kde nastavená laťka mírně padá dolů, což je můj subjektivní názor. Nemá cenu popisovat další peripetie tohoto filmu a jeho zmrzačení do komerčně stravitelné a osekané verze, i když Leoneho stopáž je pro klasické kino a komerční úspěch také dosti problematická (což nemusí platit: btw: Návrat Krále, atd.) Je to jak učebnice filmu, navíc úchvatná, zábavná a dojemná. Ale tak nějak víc než-li většina ostatních podařených filmů. Morricone a jeho hudební extáze dokonale zapadá do celkového obrazu. Hodnocena SE verze ()

velkyvezir

Tenkrát na západě je vrchol Leonův vrchol, ale i Tenkrát v Americe je nadpůrměrný film, a to i díky De Nirovi, který opětovně ukazuje, jak výjimečný je to herec. Tento film mne opravdu usadil na pr..l a ty takřka čtyři hodiny jsem si doopravdy užíval. Nejgeniálnější scéna z celého filmu je ono zlozvěstné ticho, jež ruší jen De Niro mícháním kávy. ()

Borec3

Původně jsem hodnotil "za čtyři", ale druhý pohled je přecejen citlivější. Řemeslné mistrovství nelze leoneho režii upřít, perfektní provázání střihu a dynamiky scén s moriconneho hudbou taktéž ne. Někomu by mohla vadit rozvleklost režisérské verze, ale milovník chladného drama s příchutí svištích kulek ráže ratatatataThompson... ten je ve svém živlu a čas nevnímá (kdybych teď viděl zkrácenou prvotní, jistě by se mi na jazyk vkrádalo slovo hybridizace). Co můžu zkrititizovat na andělské Jennifer Connelly vstupující ve svých čtrnácti letech mezi filmové velikány či na mistrném výkonu jednoho z nich - Roberta De Nira? Vlastně nic. ()

bari68

Majstrovské epické dielo Sergia Leoneho . Skvelá hudba , výborné obsadenie s De Nirom alebo aj mladými, vtedy ešte neznámymi hvezdičkami na čele S Jennifer Connelly .4-hodinová dľžka tohto filmu neposobí na diváka nudne, naopak nabáda ho zamysleniu sa nad dejom, postavami,ktoré po prvom zhliadnutí možu posobiť trochu komplikovane. Pre mňa je to , ale jasných 5* a 90 % ()

iXtr3m3

Tak tento film je povinnosť sledovať len a len výlučne v režisérskej verzii. Keď som prvý raz videl cifru pri jej stopáži, odradilo ma to. Ale našťastie moja silná vôľa a odhodlanie mi pomohli k zhliadnutiu jedného z najlepších gangsterských filmov, aké boli kedy natočené. Film, ktorý sa stal kultovým tak rýchlo, že to človek ani nepochopí. Mám v úmysle si ho ešte niekedy pozrieť a hneď na ďalší deň zhliadnuť za sebou všetky časti Krstného otca a porovnať ich. Ale nech bude výsledok akýkoľvek, tie dva dni budú u mňa filmovým sviatkom... :-) ()

Tjaden

Čistých 5* si film zaslouží kvůli jak jinak než geniální hudbě Ennia Morriconeho. Tento mistr mě nikdy nezklamal a i tady nemůžu dostat ústřední motiv z hlavy. Příběh samotný není až tak skvělý a je jasné, že takřka čtyřhodinový epos musí mít několik hluchých míst. Mně se nejvíc líbila část z De Nirova dětství, ta byla natočena opravdu precizně. Spíše než děj mě však zaujala výtvarná stránka. Přestože se nejedná o western, některé scény mi připadaly jak vyšité z Leoneho oblíbeného žánru (čekání na výtah, prohledávání opiového doupěte). Skvěle byly zvládnuty i kulisy New Yorku 20.-30. let, skoro jako bych tam byl. Co se týče mafiánského žánru, zůstanu věrný Kmotrovi, Tenkrát v Americe je však více než důstojným rozloučením mého oblíbeného režiséra. ()

Michelle75

Když jsem sledovala Čistou duši, pořád mi vrtalou hlavou odkud tu hezkou černovlasou herečku znám a pak mi to došlo, jen těžko jsem věřila tomu, že je to ona Jennifer Conelly, ta krásná holčina z Tenkrát v Americe./ po tolika letech stále mladá a krásná/. Tenkrát v Americe je film na který se nedá zapomenout, nevím jestli to bude výběrem herců, úžasnou dobou, režiií nebo tématem, nejspíš vším dohromady. Tady prostě ladí úplně všechno, škoda jen, že James Woods už neměl takové štěstí na role jako De Niro. ()

SkyLukey

Obyčejmě mě u filmu odradí délka a málokterý film mě dokáže bavit déle než dvě hodiny. Sergio Leone to dokázal 4 hodiny a kdyby měl hodin 6, stejně bych seděl a hltal film plnými doušky. První půlhodina filmu je tolik rozvláčná, pomalá, až jsem se bál, že v podobném tempu bude celý film. Tenkrát v Americe je perfektní retrospektivní gangsterka od jednoho z nejlepších herců velké Ameriky. Nerad bych dával dohromady ty novodobé americké režiséry s velikány jako je právě Sergio Leone. Už je Robert De Niro je velkou zárukou kvalitního filmu a perfektní gangsterky. Tleskám nejlepší gagnsterce, která existuje. ()

BlackTom

Mrazivo dokonalá ľahôdka... Pre mňa ešte podstatnejšia a lepšia gangsterská dráma, ako preceňovaný Kmotr. Robert De Niro si svojou skvelou postavou Noodlesa u mňa vyslúžil zaradenie do TOP 10, pretože to, čo on na plátne predvádza je neskutočné. Rovnako James Woods ma ohromil, mal som ho zaškatuľkovaného ako nesympatického Sharka (z rovnomenného seriálu) a nekonvenčného kňaza zo Scary Movie 2. Tu však De Nirovi nielenže dôstojne sekundoval, no v niektorých scénach ho takmer prevyšoval. Vtedy v Amerike nie je len obyčajný mafiánsky film. Je to nádherný epos o láske, priateľstve a moci. A ak je pravda všetko o tom, ako Sergio Leone nosil nápad 12 rokov, 4 hodiny hovoril producentovi scénu po scéne, atď., tak potom by som si strašne prial vidieť tú nezostrihanú, údajne až 10 hodinovú verziu. Vrchol svojho žánru a dokonalosť sama. ()

Ragdoll

Zhruba za půlkou už jsem měl co dělat, abych film dokoukal až do finální 229. minuty a upřímně bylo potřeba více, než jen láska ke kinematografii. Ano, je to překrásná podívaná doprovázená impresivní hudbou s penězi nevyčíslitelným hereckým obsazením a kdo řekne jinak, měl by se navěky stydět. Ale vydržet pouhé dvě hodiny u dramatu, které se většinou nedá ztvárnit příliš poutavě a pokud trvá delší dobu, vyžaduje velkou dávku odhodlání a ustát to po téměř dvakrát tak dlouho je opravdu nelehké. Proto myslím (jako jeden z mála), že by filmu výrazně prospělo zkrácení alespoň o hodinu. Je ovšem pěkné, jak si snímek dokáže hrát s vašimi pocity... ()

Mistickzz

Ďakujem, že som mohol vidieť predĺženú verziu. Tenkrát v Americe si ma získal oveľa viac ako konkurenčný Kmotr či Scarface. Najviac som si zamiloval časť filmu, kde sú ešte Noodles, Max a ich partia deti. Film má neskutočne úžasnú hudbu a Leoneové rozprávanie môžte v klude pozerať 4 hodiny a viacej. Do toho všetkého zapasoval skvelý výber hercov a dokonalý scenár, ktorý sa písal neskutočných 12 rokov. 90% ()

matolas

Slabších päť. Chýba tomu väčšia konzistencia, niektoré scény sa len snažia šokovať a sú prebytočné, ale inak geniálne. Megaopus kvalít, aký som od Godfathera nevidel. Dokonalé príbehy zo "stredných a starších" rokov a trošku menej zaujímave z úplnej mladosti. Herci skvelí. ()

Billie777

Opět výborný Sergio Leone. Je to úžasný film, mistrovské dílo, pro mě nejlepší svého žánru. Krásný příběh doplňuje okouzlující hudba a nádherná atmosféra. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

19.10.2023

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

Ve věku jednasedmdesáti let zemřel americký herec Treat Williams, většině diváků známý zejména díky ztvárnění jedné z hlavních rolí v muzikálu Vlasy režiséra Miloše Formana. Smutnou zprávu médiím… (viac)