„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternatívna 91 min)

Réžia:

Oldřich Lipský

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (viac)

Nezabudnuteľná česká komédia, v ktorej majster v  továrni na poľnohospodárske stroje Jiří Kroupa (Jiří Sovák) potrebuje doklad o vyššom vzdelaní. Nerád a nedobrovoľne musí preto navštevovať večernú priemyslovku. Dokonca sedí v tej istej lavici ako dopoludnia jeho syn. Skutočný  otec a syn vystupujú teda v úlohách Kroupu staršieho i mladšieho.  Obaja zažívajú neuveriteľné študentské zážitky, pričom  študijné výsledky oboch sú vzájomne konfrontované... Vynikajúca komédia s výbornými hereckými výkonmi a nezabudnuteľnými dialógmi je zárukou príjemnej pohody. (TV Markíza)

Karmat

Pro mě osobně legenda mezi českými filmy, kterou si nenechám ujít při žádné repríze. Hláška střídá hlášku a důležité je, že ty se neokoukají ani při několikátém zhlédnutí. Prostě parádní film, z dílny scénáristů Svěráka a Smoljaka můj nejoblíbenější. ()

nickfisher

Hliník odstěhujíc se do Humpolce a podobné filmové hlášky, které člověk může vidět stokrát a stále se mu neomrzí. Opravdu Lipský byl vynikajícím režisérem a nejeden film se mu povedl. ()

giovanni3

Další výborná komedie pana Lipského s hromadou vtipu, skvělých herců a hlášek (hovnivál, švestičky, hliník, maďarská návštěva, atd..).. Dávám 4z5 ()

Obivan

Nestárnoucí česká komedie, dnes už vlastně klasika. Spousta kultovních hlášek, bezchybných herců a výborný scénář jsou zárukou skvělé zábavy. Další z bravurních komedií pana Lipského. Některé hlášky se staly legendami (např. "Hliník se odstěhoval do Humpolce." nebo "Inu, nepotěšil jste mě, a ani já vás nepotěším"). Viděl jsem ji už nejméně 10-krát a stále se mi nepřestala líbit. ()

Rousse

Ano dámy a pánové, další hmatatelný důkaz toho, jak geniální tvůrčí dvojka jsou pánové Svěrák a Smoljak. Scénář je jejich humorem a geniálníma hláškama naprosto nadupaný a i když to už znám zpaměti, tak jak celou Kytici a nebo My bijem o mříž ducha lvi, tak to můžu vidět - vždy a všude:-) "Takový vlahý večer - to by stálo za procházku..." "No, to běžte - já půjdu domů a otevřu si okno a pivo!" ()

Maynard.

Naprostá dokonalost...Každá scénka z tohoto klenotu je nezapomenutelná. Asi ani nevím o filmu, který by byl více prošpikovaný tolika legendárními hláškami. U mně je to top : Plho, tak tebe taky pozvali? Ne, já jdu do latiny, ale asi se mu na to vykašlu, je to pořád samý laudó, laudáre a co já s tím ve šroubárně...:o) / Seš nějákej zelenej./ Tak vidíš Hustoles, nám se nevěří. / A nebo jak příjde Sovák do řiditelny a vysvětluje, že k tomu byl přemluven/. Tento film nikdy nezestárne, to je více než jasné. A ještě si musím neodpustit poznámečku: Když né tomuhle 4* a víc, tak čemu? Co rkubicka, tohle je taký z jiný doby jako MASH?(to jen tak, nic ve zlém) :o) ()

Zemi11

"Pane profesore, již je čas." Takové podlejzání je hnusěvtipné. Já bych se k tomu nikdy nesnížil. Už třeba kvůli tomu, že na hodinu zvoní vždycky nějak brzo... Ale obecně hujerovismus nesnesu. Tedy, když někdo nehujeruje mě, to si pak nechám líbit. Neuškodí mít lidi, kteří vám zobou z ruky. ()

ranp

Jeden z nejlepších kousků Oldřicha Lipského. Kdo to neviděl, tak doporučuju zhlédnout co nejdřív. Tenhle film má celou řadu nezapomenutelných postav: Hujer, Plha, třídní učitel, češtinář, Hliník. Posledně jmenovaný je však zřejmě největší postava tohoto filmu, nikdo ho nikdy neviděl, dnes je však již celebritou. Dávám jasných ***** a těším se na další a další zhlédnutí. ()

b.tabor

Viděla jsem to několikrát a přesto se tomu pořád směju, Sovák je jeden z našich nejlepších herců. Výborně obsazenej film, super hlášky... zvlášť když se do toho přimíchá Iva Janžurová.. "To vám přijde, že už jsme na to staří".. a typická stírající Sovákova (Kroupova) odpověď... "ne, jenom dříve narození" :D ()

herr_carter

Možná už jsem tohle viděl po 1.694té, ale každá repríza je snad ještě lepší než ta předchozí, mohu shlédnout kdykoliv,kdekoliv, tohle je prostě 6 *.................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček

27.07.2020

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)