„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternatívna 91 min)

Réžia:

Oldřich Lipský

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (viac)

Nezabudnuteľná česká komédia, v ktorej majster v  továrni na poľnohospodárske stroje Jiří Kroupa (Jiří Sovák) potrebuje doklad o vyššom vzdelaní. Nerád a nedobrovoľne musí preto navštevovať večernú priemyslovku. Dokonca sedí v tej istej lavici ako dopoludnia jeho syn. Skutočný  otec a syn vystupujú teda v úlohách Kroupu staršieho i mladšieho.  Obaja zažívajú neuveriteľné študentské zážitky, pričom  študijné výsledky oboch sú vzájomne konfrontované... Vynikajúca komédia s výbornými hereckými výkonmi a nezabudnuteľnými dialógmi je zárukou príjemnej pohody. (TV Markíza)

Hanys_

Kde je duo Svěrák, Smoljak, tam lidi prostě pláčou smíchy. Klasika všech klasik s nestárnoucími hláškami. Odjakžkiva jsem nemohl z Kemra, který kružnice kreslil podle dvoukačky a připomínky k učivu měl přesně načasované. 10/10 ()

SpaceOdyseus

Snad zadny jiny film nedisponuje vetsi hustotou zlidovelych hlasek na minutu stopaze. Jedna z nejlepsich komedii vsech dob. Disponuje skvelym a chytrym scenarem, super herci na vrcholu sil a da se na to koukat stale dokola. ()

Miller

"Hliník se odstěhoval do Humpolce" Skvělý film, jehož největší plus je bláznivý scénář z per Smoljaka a Svěráka. Postavy a herci jsou další. obrovitánské plus, hlavně dvojce Svěrák -Smoljak, Kemr, Sovák a Lohniský. Dalším plusem je režie krále československých komedií - Oldřicha Lipského. Kamera pana Macáka a hudba pana Havelky umocňují zážitek z této bláznivé komedie. Excelentní výkony Sováka a Dočolomanského jsou kategorie sama pro sebe. Vtípky lumpů Smoljak a Svěrák mne bavily po celou dobu. Dále profesor ČJ je ultraroztomilý, a kdyby byl mým učitelem, tak bych byl nejšťastnější člověk na světě. Můj současně nejoblíbenější český film, který putuje do TOP10 (28.9. 2017 - 27.1. 2018). 100% ()

kolemjdouc

škoda že nejde dát víc hvězd.Ten film má i po desetiletích šťávu!A tu památnou větu s perem by nikdo, opakuji nikdo, tak jak pan Kovařík s takovou grácií nevyslovil.Jen je mi smutno když tvorbu která zůstala v srdcích tisíců lidí,někteří tamní aktéři dnes dehonestují poplatni době.Tak se dělal film - aby potěšil lidská srdce a ne peněženky. ()

Adramelech

V době, kdy film běžel v kinech jako novinka, se mi líbil víc. Oceňoval jsem, že paroduje jeden z rysů socialismu, totiž to, že řada věcí se dělala tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Problémy, v nichž dnes žijeme, byly tehdy nepředstavitelné, takže, obrazně řečeno, bylo snadné smát se bradavici na tváři režimu, když člověk netušil, že jednou přijde systém s tlamou satanáše. Jako pamětník si dovoluji připomenout, že období normalizace v letech 1970–1976 bylo pro řadové občany obdobím relativního klidu a spokojenosti. Političtí exponenti z roku 1968 byli uklizeni na místa s poněkud nižší odpovědností, ne však do vězení. Znatelně se zlepšilo zásobování obchodů zbožím a pronásledování disidentů tehdy – rok před Chartou 77 – ještě nezačalo. Pak do toho ovšem věční nespokojenci mého typu hodili vidle. Tolik k ideologické stránce věci. Svěrákův humor, jejž někteří v tomto filmu oceňují, se mi dnes jeví jako příliš se podbízející lidovému vkusu, primitivní a trapný, např.: „Vy děláte jako co?“ – „Já dělám jako ďas.“ V porovnání se sračkami, jaké se u nás točí dnes, je to však pořád ještě kvalitní film. Sice z něj kape populismus, nikoli však amatérismus nebo dokonce blbost. Proto není snadné jej bodově ohodnotit. V roce 1976 bych dal ****, dnes dávám pouze **. ()

Zik2

Když se sejde taková parta předních českých herců, obvykle to nemůže dopadnout špatně. Málokterý film dal národu tolik ustálených rčení, frází a vtipných hlášek. Ve scénách ze závodu jsem se až divil, že to soudruzi v 70. letech nezavřeli do trezoru. ()

Piškotka

Klasika nad klasiku. Otisk Svěrákovy a Smoljakovy ruky zřetelně patrný. Jejich humor si vyloženě užívám. V Marečkovi si skvěle vyhráli, stejně tak jejich kolegové z Cimrmana a celá další plejáda známých herců. Pracující tatínek to opravdu dokázal. Udělal si večerně maturitu a chtě nechtě využil pomoci svého syna. Líbilo se mi, jak dělal, že škola pro něj není problém a úmyslně přenášel pozornost na školní prospívání svého syna. ()

dormouse

Řikám si, čím to je, že se dřív nejen u nás, ale i ve světě točily tak vynikající "čisté" komedie, a dnes na něco podobného narazíte jen vyjímečně. Točí se vynikající komedie, ale se sociálním podtextem, s tragickými tóny surové reality. Koneckonců proč ne, ale jak by bylo krásné, kdyby se takhle jednoduchý a čistý humor, který by ale nebyl hloupý a laciný (Kameňák) zas vrátil na naše plátna. ()

Haymar

Při sledování "Marečka" vždycky s nostalgií zatlačím slzu a je mi uřímně líto, že dnešní "rádoby-komedie" nesahají (a už nejspíš nikdy nebudou) tomuto skvostu ani po palce u nohou. Kdybych si měl vybrat nejlepší naší komedii všech dob, tohle by byl rozhodě horký kandidát... Dát plné hodnocení zde není jen věcí národní hrdosti ale povinností každého filmofila ()

mirkaaa

Legendární komedie, která patří mezi ty nejlepší z české kinematografie. Ve filmu se sešla celá řada vynikajících herců a nezapomenutelné vtipné hlášky jako např.„Nepotěšil jste mě, ani já vás nepotěším“a jiné doslova zlidověly. Škoda, že v dnešní době se už podobné komedie netočí. Novodobé rádoby vtipné komedie, byť některé jsou vydařené (Pelíšky, Vratné lahve…), většinou postrádají přirozený humor. ()

dezert odpad!

Mega srán, komunistická vyřídilka, špatný obraz, špatný zvuk, primitivní repliky, průjem film. Průser. Je to prostě celý rusácký. Gagy na úrovni hoven, úplně depresivní lokace. Depresivní herecký výkoný. Průjem. Když si uvědomím, že se v té době v Americe natočily filmy jako Taxikář, Rocky, Všichni prezidentovi prezidentovi muži, tak to nedávám. Total fekál nasvícení. Úhly záběrů jsou velmi k hovnu. Nadměrné využití transfokátoru z nedostatku imaginace.Janžurová a její ochotnický SSSR fellas podávají CCCP výkony. Abrchál nedává, Vrchní, prcni na vrcholu. Lampión své doby. ()

MulaNula

Se slzou vzpomínám na skvosty české kinematografie. Mělo to vtip, herce a jako celek to bylo výborné. Za to dnešní české filmy nestojí ani za mák ()

Jorge-Z

Naprostá klasika české kinematografie s nazapomenutelnými výkony herců (Sovák, Abrhám, Janžurová a Kemr). Mnoho hlášek dnes již zlidovělo....hold jak se říká: Byla to těžká písemka, i já jsem měl s ní co dělat! ()

Neotom

Vynikající česká komedie, klasika z nejklasičtějších. Precizní počínaje režií Lipského, přes mé oblíbené postavy a herecké výkony (zvláště Lohniský, Smoljak, Svěrák a Kovařík), až po nestárnoucí hlášky. Stejně jako mnozí ostatní jsem tento film viděl vícekrát, překvapivě však musím říci, že už mě neoslňuje tak, jako poprvé nebo podruhé. Asi si budu muset stanovit pevné časové prodlevy mezi opakováními. 90% ()

Paldiny

Naprostý kult českej komédie. Dokonale napísané postavy, dialógy prekypujú vtipom a nápaditosťou. Skrátka nejeden hovnivál by si z toho ušúľal guličku. Už samotný námet o oprášení rutinne nastavených mozgových závitov je zaujímavý, ale samotné prevedenie patrí k nezameniteľným. Dianie sledujeme prakticky celý čas z pohľadu staršej generácie a ku konfrontácii s mladšou dochádza len v náznakoch. Film navyše vekom dozrieva a dnes po všetkých tých politických reštartoch prináša celkom nový pohľad. Zvlášť tragikomicky vyznie futuristická pasáž s modernými strojmi. Neviem či by Jiřímu Sovákovi vydržal úsmev ak by videl percento nezamestnanosti po ich zavedení. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček

27.07.2020

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)