Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1

(séria)
USA, 2022, 9 h 17 min (Minutáž: 65–72 min)

Pilouš

Nepresna adaptace knih, uzasny prequel k filmum. ***** Recenze: Pro urputne fanousky filmu (extended) a milovniky fantasy je tohle fakt nirvana. Cetl jsem i knizky - ano je to mimo kanon, ale je to fakt povinnost. Skripou dialogy, kolisa tempo ale ma to spousty(!) nezapomenutelnych momentu hodnych prave Jacksonovy trilogie. Oda na Tolkienovo fantasy, nadherna podivna, oslava Pana Prstenu, serial co nema konkurenci ani obdoby... Uz po prvni serii neuvidim puvodni trilogii nikdy jako driv, protoze uz ted jsou pro mne mnohe motivy, postavy a pribehy daleko hlubsi. Vic nez jsem cekal, vlastne i vice nez jsem doufal. ()

tadal

Nie je to najhoršie. Mohlo to byť však výrazne lepšie a dovolím si povedať, že za tie peniaze... nielen mohlo ale aj malo. Zbytočné postavy a ploché dialógy zabíjali atmosféru, ktorá sa tam občas pokúšala vkradnúť (neúspešne) a tak nemôžem dať viac než 2 hviezdičky. Obsadenie by mi nejako neprekážalo, ale pôsobilo miestami dosť náhodne. Napríklad by ma zaujímalo prečo je Arondir jediný elf tmavšej pleti. Takto to totiž naozaj pôsobí dojmom, že len potrebovali do diverzné obsadenie pri každej rase (elfovia, trpaslíci, ľudia, hobiti) a ani sa neobťažovali nejako si to logicky zdôvodniť. Je to síce fantasy, ale nie všetko sa dá uhrať štýlom "proste to tak je". Set dizajn je celkom dobrý, na druhej strane ale treba spomenúť dosť odfláknuté kostýmy a niektoré rekvizity vyzerali na zaplakanie. SPOILER: elfské prstene, ktoré stvoril najzručnejší elfský kováč svojej doby? Veď vyzerajú ako niečo, čo si človek kúpi za 5€ na jarmoku. Dúfam, že sa tvorcovia pred druhou sériou trochu zamyslia a bude to aspoň o čosi lepšie. ()

Skylord99

Prví série snad do budoucna přislíbila vcelku slušnou jízdu. Není to perfektní, to ani omylem, ale příběh nakonec dost dobře funguje. Má to skvělý vizuál, dobrou hudbu (i když její neustálé opakování už mě občas rušilo) a fajn kameru. Vytknul bych tomu elfí kostýmy (hlavně zbroje na lodi do Valinoru, která vypadaly jak z papíru), hrozné natahování, které až někdy nudilo a střih a nesmyslnost některých scén, jako když jízda Númenoru přesně věděla kam jet, jeli tryskem a dorazili přesně včas. Asi nejvíc zábavná dějová linka je s Durinem a Elrondem, tam to fakt šlapalo. Kde už to tolik nejelo, bylo v Númenoru. První a poslední díly byly ale boží. Epičnost, emoce, odhalení Saurona a rada "A když jsi na pochybách, vždycky jdi za nosem". Jsem zvědavý na druhou sérii. silnějších 6/10 ()

Bender0101 odpad!

První série sama o sobě není odpad, ačkoli abych mohl dát 2*, musel bych přivřít oči, zacpat uši a praštit se litinovou pánví do hlavy. Vizuál je jediná kvalita tohoto počinu (aby ne při rozpočtu 462mil USD), hudba není špatná, ale zapomenutelná (a proč mít píseň o Prstenu od Clamavi De Profundis, když lze použít tenhle výsměch v titulcích). Kostýmy (především zbroje) se pohybují na rozmezí dobré-odpad. Dialogy jsou debilní, často pseudomoudré. Akce je totální fraška, dva příklady za všechny: "školení" Númenorejců a "bitva" o vesnici (více v komentářích k 5. a 6. epizodě). Střih těžce kulhá. Příběh je plný děr a obřího štěstí. Postavy... přijatelně napsaní jsou snad jen Sauron, Adar, Arondir a možná trpaslíci. "Kladní" hrdinové jsou buď hrozní, nezáživní nebo slaboši. Náznak vývoje po osmé epizodě nese jen Sauron, Disa a Durin. Tempo... Hobití linka je zde zbytečná, prakticky se neposouvá. Trpaslíci lítají mezi těžit/netěžit od 4. epizody (ale máme stupidní návnadu na 2. sérii v podobě balroga). Elfové chtěli mithril a obří výheň, na obojím na konci nezáleží, teď vlastně potřebujeme Prsteny, protože tak se vlastně jmenuje seriál. Vznikl Mordor, Jižani unikli skřetům. Linka Númenoru se sestává z pomoci Jihu a toho, že král zemřel. Modernizace... Natlačená, líně provedená, logice odporující rasová vyváženost, "make Númenor great again" a hlavně "silné ženy". Všude. Guyladriel generál a vrchní manipulátor; Míriel na trůně; Bronwyn vede Jižany (i když je naprosto neschopná a po "bitvě" shrábne zásluhy Arondira); Nori má jako jediná z hobitů pravdu a empatii (ostatně z hobitů je na konci matriarchát); Eärien místo Anáriona, prý protože Elendilova rodina potřebovala víc ženské energie; nazgûrls. Většina otravná, mají pravdu ale zároveň jsou debilní, když to scénář vyžaduje. Vykrádání Jacksonovy trilogie na denním pořádku, ať už věty, nebo scenérie. Takže za celkovou nízkou kvalitu a zničení Galadriel, Gil-galada, Elronda, Celebrimbora, Saurona, hobitů, Númenorejců, vlastně děje Druhého věku a poškození Morgotha, Celeborna a Finroda dávám tomuhle vytření si předlohou a odkazem Tolkienů odpad. ()

Polux

5/10 | Ve zkratce "The Lord Of The Fillers: The Series" (Jakže to říkal Bilbo o malém kousku másla, namazaném na příliš velkém krajíci chleba?), což se vlastně s ohledem na fakt, jakým způsobem Amazon k licenci přišel a na co všechno (respektive málo) ne/získal práva k adaptování, asi dalo předem očekávat. V návaznosti na z toho vyplývající nezáviděníhodnou potřebu ze strany tvůrců zaplnit prázdná místa po Tolkienovi nějakým vlastním, nejlépe pak smysluplným, obsahem (s ohledem na to, že Tolkienovo dílo je totální Svatý grál na poli literatury (i v umění celkově) a navazovat na něj se prakticky rovná pokusu napsat pokračování Bible, není divu, že si na něco takového netroufl ani Christopher Tolkien, o dalších dědicích ani nemluvě), je to pak pro diváka tak trochu smrtící kombinace. | Aneb pamatuje si někdo ten extrémní kvalitativní sešup v předposlední a poslední sezóně GoT když, do té doby vcelku oblíbeným, showrunnerům došla Martinova předloha a začali ve velkém vařit z vody na základě doslova hrstky kusých informací od Martina, takže nově na pořadu dne byly nevěrohodné charakterové posuny postav, děj přeplněný logickými lapsy, příběhové kotrmelce, překotné skoky v čase, stupidní dialogy, atd., protože bez Martinovy knižní opory v zádech se naplno ukázali jako nekompetentní rutinéři a jedinými světlými body na konci tunelu, kterými se zbytek série mohl stále ještě chlubit, tak zůstaly jen prachy a obecně produkční kvality (kostýmy, masky, lokace, výprava, triky, atd.) a nadále povedený OST od Djawadiho? Tak RoP je v podstatě totéž s tím rozdílem, že je to tak průměrné až vyloženě špatné už od první sezóny a v některých ohledech ještě o něco horší (ano, i to je kupodivu možné). | Jedna věc samozřejmě je, že práva k použití na Tolkienovo dílo jsou z historických důvodů "rozdělena" mezi dvě společnosti (Middle-Earth Enterprises vs Tolkien Estate) a Amazon uzavřel dohodu zrovna s Tolkien Estate (a to prakticky obratem poté, co se vedení v Tolkien Estate vzdal Christopher Tolkien (Náhoda? Nemyslím si:-).) a otěže převzali lidé, kteří slogan "money talks" nosí na vizitkách a na tričku) a využili při tom historickou právní kličku (tv série o osmi epizodách), aniž by to v Middle-Earth Enterprises mohli jakkoliv ovlivnit (přestože na věci z LOTRa a Hobbita drží licenci oni) a za zmíněná práva Bezos a spol. nevyplatili ty obří prachy proto, aby celou IP vytěžili v jedné sezoně a konec. Nepěkně řečeno "dojit" se tady pochopitelně bude spousty let (nedivil bych se, kdyby sérii nakonec natáhli klidně na 10 let) a kompletně do sucha, přičemž na extrémně velkou časovou dotaci nevyhnutelně připadne extrémně malé množství smysluplného obsahu a zbytek budou tuny a tuny výplňové vaty (a to se někteří lidé tehdy smáli Jacksonovu "natahovanému" Hobbitovi:-)). | Druhá věc ovšem je, že zmíněná výplňová vata je ve většině případů strašlivě nezajímavá až nudná (čest všem, na počty skromným, výjimkám), mnohé dějové linky jsou zde skutečně jen proto, aby zde byly, přičemž se během nich nestane nic zvláštního/působivého/zajímavého, co by jejich existenci obhájilo (časová dotace je holt neúprosná), postavy popírají vlastní výroky nebo činy nikoliv jen napříč jednotlivými díly, ale přímo v dané epizodě, s čímž souvisí některé prapodivné charakterové oblouky určitých postav, Tolkienovský lore si tvůrci vykládají značně svérázně (aneb když to není Tolkienem do detailu, případně rovnou vůbec, popsáno, tak se to přece klidně mohlo stát právě takto), častokrát není vůbec jasné, kolik času uplynulo od jedné události ke druhé (která na ni přímo navazuje), dialogy šustí papírem na pravidelné bázi, některé scény jsou nechtěně až na úrovni parodie a zákony fyziky, logiky a pravděpodobnosti si tady berou hromadnou dovolenou i na benevolentnější poměry "filmové reality". K tomu je pak potřeba ještě přičíst značně průměrnou akci jak po stránce choreografie, tak schopnosti ji natočit poutavým způsobem, nebo lehce úsměvnou snahu tvůrců kopírovat tu více, tu méně, Jacksonovu LOTRovskou trilogii, což se dá vysvětlit tím, že pravděpodobně chtěli potěšit diváky, navyklé na audiovizuální jazyk Tolkienova světa, nahlížený optikou Jacksona (potažmo dvojice Lee/Howe), ovšem s ohledem na jejich tvůrčí bezradnost ve všech ostatních (podstatných) ohledech vyvolávající podezření, že spíše nejsou schopni přijít s ničím původním (v oblastech, kde je to příhodné). | Na úroveň alespoň průměru sérii jako celek tak vytahuje vážně jen produkční stránka věci. Ty neskutečné prachy, které Amazon do projektu investoval (nad rámec licence), jsou na sérii opravdu vidět (což zdaleka není pravidlo jak na poli filmů, tak sérií). Až jsem se trochu podivoval tomu, že takových těch klasických establishing/money shotů není v průběhu série více. Kostýmy, masky, lokace, výprava nebo triky, to všechno je na dnešní poměry na vynikající úrovni. Sem tam se sice objeví nějaký "slabší" moment (což se stalo třeba i tomu Jacksonovi), ale v celkovém pohledu jde, bez diskuze, o prvotřídní řemeslo. Stejně tak je výborný hudební doprovod od McCrearyho, který se sice v míře větší než malé "inspiruje" Shorem, ale těch pár krátkých momentů, které se v celé sérii alespoň trochu přibližují oné kouzelné poetice Jacksonovy trilogie LOTRa, za to vděčí zejména jeho OST (jestli někdo z celého štábu zaslouží skutečně uznání stran uměleckých kvalit, tak rozhodně on). Takovým příkladem budiž třeba sekvence s montáží putování, která v doprovodu McCrearyho hudby, vypadá jako by byla úplně odjinud a natočena někým úplně jiným, a.k.a. osamocený mithril mezi tunou šutrů:-). Podobných okamžiků je ale v celé sérii proklatě málo (asi tak jako mithrilu v útrobách hor:-)). | V případě castingu je to tak půl na půl. Vybraní herci sami o sobě jsou ve většině případů slušní, někteří z nich jsou dokonce hodně dobří, ale co je to platné, když jejich snažení pravidelně sráží dolů to, jakým, častokrát až nešťastným, způsobem jsou jejich postavy ze strany tvůrců napsány. Mnohokrát v průběhu série jsem zažíval pocit, jaká je škoda, že svůj talent ten který herec propůjčuje zrovna tak průměrnému dílu jako je toto. | Celkově je série od Amazonu zhmotněnou tezí o tom, že za prachy lze koupit skoro všechno, přičemž ta tenká hranice, zastupovaná slovem "skoro", odděluje neobyčejné zrno (umění) od obyčejných plev (produktu). V těch lepších momentech jde o levnou (vlastně drahou, ale chápeme se, ne?) kopírku Jacksonovy LOTRovské trilogie, v těch horších pak o příliš smyslu nedávající fanfikci, rádoby věrnou své nedostižné předloze. Ve zlepšení v dalších sezónách příliš nevěřím, protože tady jde už fakt jen o prachy a prodej série úplně všem a za každou cenu, bez ohledu na nějakou kvalitu. Čísla sledovanosti jsou, a do budoucna jistě i budou, obří tak jako tak (nehledě na následné kritické a divácké přijetí), takže Amazon, bohužel, nemá příliš důvodů se posouvat někam dál a výš. Škoda, potenciál na vynikající sezónu a sérii obecně tady určitě byl. | PeZet () (menej) (viac)

Ufololog

Pustí li se někdo do filmové adaptace něčeho tak epického, jako je Tolkienovo dílo, tak ta adaptace bude muset být nevyhnutelně porovnávána s literární předlohou, nebo jinou filmovou adaptací. P. Jackson natočil bez mála 12 hodin (prodloužený verze) pána prstenů za 300 milionů $, tzn. 1 hodinu za 25 milionů $. Jestli to Buzzazon natočil za 750 milionů dolarů, pak jeden hodinovej díl vyšel na 90 milionů $. A ten rozdíl je Valinorutyčný. Oprávněně zkritizovaný už to bylo dostatečně a zastánci zprznění jsou schopni "argumentovat" tím, že by bylo fajn, kdyby tam třeba jebal Olifant Celýhobrambora do prďáku, protože to bylo málo propagující homopráva utiskovaných úchylných minořiť. Takže s nima je diskuse zcela bezpředmětná a i nemožná...  Něco prostě ok, ale většinou předražená bída. Jestli druhou sérii budou dělat ti samí, tak to už bude vyloženě provokační tragédie...  Celkem objektivní recenze, kupodivu z ČT art zde ; https://art.ceskatelevize.cz/360/obrovske-prachy-a-straslive-nepochopeni-amazon-studios-pri-adaptaci-tolkiena-qZm2O ()

bigmatko

nemôžem si pomôcť ale mňa to baví. úroveň filmov to samozrejme nemôže dosiahnuť ale kvalita príbehu je daná. miestami som bol trocha zamotaný, že kto je kto a kde sa vlastné v príbehoch stredozeme nachádzame a nebol som si úplne istý či to aj sedí s tým čo je nám známe. každopádne je to ale výpravné fantazy s mimoriadne vydareným vizuálom. niektoré postavy moc nezapadajú do ich filmového spracovania ale to sa asi aj dalo čakať. seriál na ktorom sa rozhodne nešetrilo a je to cítiť z každého záberu a z každej scény. pokiaľ nebudeme na ďalšiu sériu čakať dva roky tak to v pohode. ()

DeJiF

Ehm ehm, no na to jakej kolem toho byl humbuk, kdy každej na internetu řval: "EEEEEEHEHEEEEEEE MAMÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ V TÝ STŘEDOZEMI JSOU TEĎ SAMÍ ČERNOŠIIII, ACH JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO, TO JE TAK ŠPATNÝÝÝÝÝÝÝÝÝ" a na to jak ohavně vypadaly ty trailery a kampaně to vlastně ve finále nebylo tak špatný. "ALE MAMÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ TOLKIEN PŘECE VE STŘEDOZEMI ČERNÝ NIKDY NECHTĚL A PROOOOČ JE TO TAAAK POMALÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝ EHEHEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE." No tak já bych osobně řekl, že nejčastější kritika tohoto seriálu, která pramení z více zastoupených ras a obecné pomalosti první série, je dle mého hodně neoprávněná. Pokud vím, sám Tolkien nikdy výslovně nenapsal, že ve Středozemi nejsou černoši a dokud ti herci hrajou jakž takž dobře, tak mi to je jedno a co se délky týče, i trilogie Pána prstenů byla pomalu budována, v prvním díle se toho děje tolik a vlastně ve finále zjistíte, že se nestalo skoro nic a stejně to bylo úžasný. Na druhou stranu musím dát za pravdu, že v některých momentech to bylo možná až příliš zdlouhavé. Na druhou stranu se autoři od srdce snaží vybudovat co nejzajímavěji další kus historie Středozemě a dělají to tak neskutečně poutavým způsobem, že mě přinutili si v nejbližší době přečíst Silmarillion. Navíc věřím, že postupné a pomalejší budování se jim vyplatí pro další sérii, která se snad již pořádně rozjede. Mně každopádně pomalejší rozjezd seriálu nevadil, měl jsem možnost se řádně sžít s postavami, i když vzhledem k jejich množství ne úplně se všemi, ale minimálně duo Elronda a Durina mi mimořádně přirostlo k srdci a i u Galadriel a dalších se našlo pár silných momentů a postupně se taky aranžuje nějaký vývoj postav. Má teda seriál nějaké problémy? Inu, taky by se nějaké našly. Například nejsem schopen pochopit, proč jsou autoři tak strašně ujetý na extrémně zpomalený záběry jízdy na koni, vypadalo to upřímně strašně komicky, menší bitva v šestém díle je asi stejně logická jako v Hobitovi: Bitva pěti armád a zdaleka nejvíc tomu ubírá finále. Osudy některých postav jsou totiž ponechány nedořešeny i přesto, že se v průběhu seriálu budovala kolem nich určitá tajemnost a krkolomné odhalení Saurona mi taky nepřišlo dvakrát dobře udělané, protože v podstatě na to přišla Galadriel, on ji následně potrápil v mysli a pak odešel jen tak a místo toho, aby to Galadriel někomu řekla, radši neřekne vůbec nic. Dle mého hloupé, ale co už, třeba se jim to nějak podaří vysvětlit v druhé sérii. Podtrženo sečteno, Prsteny moci jsou obstojným fantasy seriálem, který je v mnohém neprávem mnohými kritizován a snad i proto tomu tady trochu nadržuju, abych zvedl hodnocení, každopádně do budoucna určitě zajímavý počin a těším se na druhou sérii. ()

VashCZ

Jako pohádka pro 13+ hezké za 4 nebo 5 hvězd. Ale jako fantasy se vším všudy ustřelené. Galadriel hlavní z hlavních postav se jednu chvilku ukazuje jako monument dávných dějin(žila/žijeje dlouho a vypráví příběh), druhou chvilku je to větší asociál než já a nepozná krále od zloděje. Další je Nori z izolacionistického kmene hobitů, která se rozhodne pomoci neznámemu muži. Protože věří v osud, tečka. Další je jsou osudy království Nůmenoru, kde na konci série zjistíte, že to utrpení s postavami co jste zažili možná už v další sérii ani nebude navazovat. Poslední je trojice elfík, matka, a syn. U těch se kupí asi nejvíc nesmyslů a nějaký připepřenější příběh je jen vlhkým snem. Zatímco hobitka ukazuje pomatenou radost nad neznámímy věcmi, trojička zastupuje nižší třídu a ukazuje jak vidláci umí porážet armádu goblinů, nůmenorští řeší problémy střední třídy, Galadriel pak královské věci, jako například chod celého světa. Obrazově kvalitní, většinou zbytečně moc vyumělkované. Zvuk samotný je asi v pohodě. Ale mi zdá až moc televizní, nahlas dialogy, potichu efekty. Minimálně to není na co jsem od americké produkce zvyklý. casting hraje dobře a já nevidím problém. Výprava lehce překvapila, ale není ocenitelná. Kolem a kolem to zní jako pošéfovaný seriál ve všech ohledech. Pro chudé i bohaté, pro chytré s easter egy i pro hloupé s nesměšnými vtipy. Ale když na vás v každém díle vyvalí tak 4 "důležité" monology při kterých hraje majestátní hudba a postavy se tváří vážně, je to už směšné. Nemá to koule, není to dost... cokoliv. Je to moc nejednoznačné a roztříštěné, než aby si mohl divák vytvořit vztah k hrdinům na obrazovce. Tudíž to hlavní co mě bavilo bylo spojovat si co znám z předchozích filmů a co se děje zde. A na tom se filmaři vyřádili dostatečně. Jestli něco nemám na pokračováních rád, je to nostalgie, která se snaží těžit z toho, co už někdo udělal před nimi. Zde je jí dostatek. 50% ()

Krnac

Videné zatiaľ len prvých 6 epizód a keďže neviem kedy a či do dopozerám dopredu píšem toto. Mohol to byť úplne v pohode seriál keby sa niekto nerozhodol že musí byť 5 sérii po 8-9 epizódach. Následky sú viditeľné už od tej prvej, väčšina s liniek sa extrémne ťahá, najviac zaujímavá linka trpaslíkov dostala asi najmenej stopáže. Predkovia Hobbitov prekvapili v dobrom, scény naozaj príjemné a dobre vyzerajúce, ale po čase sa aj tu deje toho príliš málo, záhady ktorá u nich pristála s nimi akosi je niekoľko dielov len tak a nič s toho. Od 4. epizódy je už cítiť okrem trpaslíkov v každej linke ako sa varí s vody, proste nie, nemôžeme dostať epizódu kde sa ide rovno na vec, napríklad v 5. epizóde sledujeme chlapca ktorý prešiel vojenským výcvikom ako sa snaží dostať na výpravu ale veliteľ sa chová ako keby bolo lepšie zobrať random dementa s mesta lebo mladý si neváži kultúru, tým sme zabili viac ako tretinu epizódy. Teraz musím dopozerať 2 epizódy len pre dopísanie hodnotenia ale aby som toto prepísal na vyložene kladné hodnotenie by museli byť obe 10/10 čo ťažko veriť keď ani najlepšie hodnotená epizóda Udun ma nepresvedčila.  (WORK IN PROGRESS) ()

Agnostik

Líbí se mi že seriál si jede nezávisle v dějové linii v pomalejším tempu.Výprava,příběh,rozvinutí a poznávání postav prostě krása.Za mě prozatím spokojenost.Netrpělivě čekám další sérii. ()

Sopholojong

Tak teda ja tu budem v hlbokej "opoziture" ku vsetkym tym neprajnikom, nenavistnikom a "predsudkarom". Grandiozny prolog s "valinorskymi" stromami, Sauronom, Galadrielinym huntom a "Vojnou hnevu". Nie lepsi ako v Jacksonovych majstrstykoch, ale minimalne tak dobry ako v Hobbitoch. Morfydd Clark ako skvela (opakujem skvela) Galadriel v protipole k Blanchettke, ktora sice bola viac eterickejsia bytost, ale prave tu jej zrealnejnejsie (bojovnicka s chrabrym srdcom, aj s poriadne obtiahnutym predkom, ci zadkom v tej mokrej nocnej koseli po stroskotani) vitam plnou narucou. Ked si nasadi to strieborne brnenie a zacne preukazovat bojove schopnosti, normalne je sexi. Postavy, ktore ma tu "interesovali" ale este viac su "snedy" elf Arondir (ani Elrond s Legolasom nie su charizmaticki ako on) a mlade "elrondske" ucho na navstevach v Morii. Samostatnou kapitolou je Meteor Man, ktory zvedavost zdvihne az na neznesitelny level, i ked od zaciatku vsetci vieme, ze to nie je nik iny ako Gandalf (moj prvy tip tiez).  Tou najzasadnejsou kapitolou zase potesenie pre oci a usi, bez ktoreho by Tolkien nebol Tolkienom. Numenor, Moria (este krajsia ako u Jacksona), Sede pristavy, Mordor (a kulervouci sceny jeho vzniku), Eriador (tie jesenne panoramy)... nadpozemska scena putovania Harfootov s krasnou piesnou, spominany vstup do Morie, prebudenie Balroga, prepracovanejsi Orkovia, popol z Hory osudu, zistenie identity Saurona, lucenie s Gandalfom, jeho suboj s triom, vlkmi... nadhera! Jediny element, ktory si zasluzi "hanu" je menej vyrazna hudba. PS: Vycitky voci nasadzovaniu cernochov a inych minorit neberiem. Je tu "vsehovsudy" asi trojica tmavych hercov, z ktorych najcernejsi (Harfoot) zgegne pred koncom, trpaslica je zase najzabavnejsou a najspontannejsou figurkou a hnedy elf (Arondir) je najkamaratskejsim bojovnikom. ()

Petak3 odpad!

Celkově odpad, aby z 8 epizod byly koukatelný 2 je dost málo, myslím že to byla 3. a 6. Působí to jako parodie většinu stopáže, nechutné postavy, nechutní herci, směšní elfové. Směšní trpaslíci. Mám fakt rád černošské filmy(viz. mé recenze), ale nasílu je tlačit jako elfy nebo trpaslíky je odporný prznění a znásilnění předlohy, zvrácenej humus jako Dr. Kynes v Duně, humusárna na entou, pak to vypadá jak nějaká ubohá pornoparodie. A i ta finální bitva působila přinejmenším brutálně hloupě a odflákle, vzhledem k masivnímu rozpočtu. Jediná dobrá věc celé této série byla vlastně několika minutové zrození hory osudu, ale aby to stačilo na 1 hvězdu, to si nemyslím. Snad se nikdy nebudu nudit tak, abych 2. sérii vůbec kdy zapnul. A ty dialogy, to byla lobotomie. 5% za tu Horu osudu. Jmenovat se to třeba "DUMB WOKE FANTASY FOR PRIMITIVES" tak je to asi na tu 1 hvězdu, ale takovejhle hnůj by neměl parazitovat na LOTR značce. ()

Matt_D_

Celá série byla jak na houpačce. U jednoho dílu jsem si řekl: "Wow" a u dalšího jsem se hrozně nudil. Všechny linky se nakonec hezky rozjely. Arondir, kterého jsem se nejvíce bál, byl dobrý od začátku do konce. Galadriel byla ze začátku hrozná, ale nakonec dopadla perfektně. Elrond a Dúrin zajistili to, že jsem se vydržel dívat i ve chvílích, kdy už jsem to chtěl znuděně vypnout. Númenorští se mi líbili celou dobu, ačkoli se ze začátku nikam neposouvali. Samostatnou kapitolu tvoří trapná Nori, která byla kýčovitá od začátku až dokonce. Všechny díly, ve kterých nebyla, jsou tak o level až dva výš než ostatní. Vyzdvihl bych vzhled celé série, který je opravdu majestátní. Celkem jde o mírně nadprůměrný seriál a doufám, že se tvůrci poučí ze svých chyb a další řada bude lepší. ()

Máraˇ5ˇ

Ufff, dokoukali jsme to. Závěr poslední epizody mě do budoucna navnadil, snad se to rozjede! V předešlých epizodách ale musela tahle série odradit spoustu diváků... Z těch devíti hodin totiž bylo zhruba šest úplně o ničem, dialogy tragické a k tomu tam bylo zbytečně moc dějových linek, v nichž se děj nijak neposouval. To, že to má hezký audiovizuál, mi opravdu nestačí. ()

Steparu

Tak máme za sebou první sérii, tak si to nějak zhodnotíme. Rozdělil bych seriál podle příběhových linek. Nejméně jsem se bavil linkou Jižních krajů a Númenoru. Místy až římská stylistika mne do toho neseděla. Co jsem si naopak hodně užíval byli Trpaslíci s Elrondem a pro mne nečekaně hobiti. Záměrně nezmiňuji linku s Galadriel, neboť z její linky i postavy mám smíšené pocity. Na jednu stranu to jak je napsaná postava, odhlédme-li od toho co to za postavu má být, je zahraná dobře. Problém však je, že je to šablona a nic více. Ačkoliv k prokreslení trochu dochází. Já popravdě nemám problém s tím ža u Gal vytáhli spíš tu její bojovnost a jistou ctižádost, neboť i to je vlastnost Galadriel. Ale rozhodně by si zasloužila větší prokreslení. Naprosto chápu ty, kteří momentálně tuhle postavu nesnáší a doufám, že s tím tvůrci něco udělají. Nejsem jinak zklamán z nišeho ta výrazně abych mohl říci že je podprůměr nebo odpad. Kdyby to neneslo název Lotra (kvůli právům musí) a kdyby to nebylo ze světa Ardy jde o kvalitní, místy velmi nadprůměrné fantasy se slabším rozjezdem ale neurazí. Z pohledu však toho v jakém světě jsme, je to horší. Pokud však přistoupí divák na to, že se dívá vlastně na fanfikci, na to jak to asi mohlo být, pak myslím, že nelze říci, že by to bylo nekoukatelné. Abych to neprodlužoval první série si ode mne odnáší 70%, pokud bych chtěl být velmi kritický pak 65%. Souhlasím s některou kritikou ale s dogmatickým hejtem a úrážením že to je s*ačka souhlasit nemohu neb ti lidé asi nemají oči nebo nevím. Líbit se vám to nemusí, ale měli byste uznat že to má jisté kvality. To abych si rýpnul do jistých míst. A přidám citát samotného J.R.R. Tolkiena - "Cykly by měly být svázány s majestátním celkeme, a přesto nechat prostor pro jiné ruce, které vládnou barvami, hudbou a dramatem." ()

Giorgione

Nejpříjemnější seriálové fantasy překvapení tohoto roku je za námi. Všechny ostatní seriály, ať už Zaklínač, Stranger Things nebo Rod Draka se můžou jít zahrabat. Ač tomu já sám nemůžu uvěřit, Amazon vyhrál. A já jsem strašně rád, že vidím i jiné pojetí Tolkienovy středozemě než jen to od Jacksona. První série Prstenů Moci se jeho trilogii Pána Prstenů sice nemůže rovnat, ale určitě je lepší než zpackaný a roztahaný Hobbit. *Nechápu, jak může někoho tenhle seriál nudit a nebo mu připadat "příliš pomalý". To jste už tak zblblí dravým tempem dnešní tvorby, že už není možné v téhle době prostě pomalu, v klidu vyprávět svůj příběh? Protože přesně to první série Prstenů Moci dělá. Jede si svoje vlastní tempo v době, kdy to vypadá, jako by se už všichni zbláznili a museli mít všechno hned. Pro mě první palec nahoru a upřímná poklona, tak se to má dělat! *Další důvod, proč je seriál skvělý, je jasná charakteristika jednotlivých ras, které mají svojí vlastní kulturu a své osobnosti. Nejpříjemnějším překvapením je v tomto ohledu asi představení trpaslíků (zkouška s rozmlácením kamene, modlitba ke kameni, rozdílné vnímání věku mezi nimi a elfy, dialog o nepevné zemi, do které se nekope) což nejen u nich přináší autentické a naprosto nezapomenutelné momenty. Zajímavé je rovněž pojetí skřetů, které překvapivě vede Adar jako úplně nová vymyšlená postava. Nejzábavnější ze všech linek mi připadá nejspíš Elrond+Durin, ale všechny jsou dobré a zajímavé, včetně Nori+Cizinec, která je správně záhadná a tajemná. *Třetí důvod je vysoká kvalita všech efektů, zbraní, zbrojí a všemožných rekvizit, kde jsou peníze zkrátka vidět a ukazují nám tak Středozem důstojně, nádherně a jiným úhlem pohledu. *Čtvrtý důvod je odvaha tvůrců dělat fantasy pro všechny lidi, takže mezi hrdiny středozemě jsou konečně i neuvěřitelné čtyři postavy tmavé barvy pleti (Pelíšek, Miríel, Arondir, Disa). Je to jedna z nejlepších tvůrčích iniciativ, nejen jako projev odvahy si to udělat po svém, nýbrž i pro jisté nabourávání striktního pojetí ras, jak je pojímal sám Tolkien. A v tom tkví i největší výzva tohoto seriálu pro jeho diváky - naučit se, že ani Tolkien není jako člověk bezchybný a jakkoliv je Otec Fantasy a jeho dílo je legendární, ne nadarmo se jím zaštitují i současní postfašisti z Itálie. Problematické na něm je totiž právě to, že to dobré je bílé a to špatné je černé. A reakce na pouhé čtyři černé postavy v seriálu (kdy herci tmavé pleti jsou vystaveni výhružkám a musí obhajovat svojí exitenci v seriálu) to bohužel jen podtrhují. Mě je lidí, kteří si to kvůli takové banalitě neumí užít, upřímně líto. Já si v každém případě užil krásný 8 dílný výlet do středozemě, která je pojatá tak, jak se to sluší a patří na 21. století. První dojem byl na tři hvězdičky, ale nakonec dávám nadšené čtyři, díky posledním třem epizodám a těším se na další sérii. Buď to uděláte takhle, nebo tu můžete jak idioti brečet nad koncem světa, ve kterém byl všem násilně nadřazen běloch. A vůbec, jděte už doprdele, opravdu nestačím zírat kde berete čas řešit takové debility. Chcete mít tu svojí "svobodu", ale jakmile si někdo něco trochu pojme po svém, zuříte, vzekáte se a brečíte jak trapní malí diktátoři, kterým se svět nenávratně rozpadá pod rukama. Kde jste byli, když v jiných dílech byli některé postavy naopak poběleny? *Určitě to však má své chyby. Vytknul bych určitě neodvahu tvůrců zabít některé z postav (nemyslím postavy, co prostě přežijí až do Třetího věku, ale nějakou z nových a vymyšlených). Galadriel by si zasloužila mít více rozměrů než být jen Stopařkou Saurona, byť ke konci jí tvůrci trošku prokreslí. Númenorejci, kdy pár z nich vypadalo, že jejich krásné království ohrožuje byť jen přítomnost jedné elfky jsou jeden z nejméně pochopitelných momentů seriálu. A dovedu si představit, že kdybych měl Tolkiena načteno, našel bych toho asi víc. V každém případě je to vynikající seriál, který má svojí duši, svoje tempo, svůj styl a který mnou dokázal v poslední epizodě i celkem citově pohnout. Navíc si dovedu představit shlédnout první sérii znova při čekání na další, což se bohužel o konkurenčním fantasy z dílny HBO bohužel říct nedá. 17/10/2022: A ještě dodám jeden postřeh: žádné nucené sexuální scény, jsem rád, že seriál má i v tomto ohledu úroveň. () (menej) (viac)