Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1

(séria)
USA, 2022, 9 h 17 min (Minutáž: 65–72 min)

Verbudrak odpad!

Na můj vkus tam bylo málo trpaslických černochů a elfích černochů a hobitích černochů a vůbec černochů. A také mi vadilo, jak zoufale málo tam bylo ocelových žen s meči na zádech. ()

Rashconner

6,3/10. Nejsem sice nerd, co by četl knihy, ale trilogii Pána prstenů miluju, a dokonce i slabší trilogie Hobita se mi líbila. Ale tenhle seriál, vycházející z Tolkienova světa, je zatím nejslabší adaptace, co jsem viděl. Co se týče černochů v rolích elfů a trpaslíků – to mi až tak nevadí. Ale přiznám se, že bych radši viděl klasickou, čistě bílou elfí rasu, jak to bylo původně napsané a myšlené. Horší ale je, že elfové se nechovají jako elfové a trpaslíci jako trpaslíci – všichni se chovají jako emočně impulzivní lidé. Hlavně elfové, kteří by měli být vznešení, nesmrtelní a magičtí? Kdepak! Jejich dialogy někdy připomínají hádky dětí na pískovišti. Moudrost a vyrovnanost získaná tisíci lety života je asi málo. Začátek seriálu je táhlý jak týden před výplatou a akce je plná místy až bolestivého CGI s příšernou choreografií. Seriál nám hned představí Galadriel, která měla být moudrou kouzelnicí, ale vypadá spíš jako nějaký válečník točící se jak "blade blade", s nesmyslnou rychlostí a silou, kterou seseká obra a osm skřetů najednou. Jo, z toho se mi chtělo blejt. Přehnaná síla Galadriel a Arondira mi vadí – oba vypadají, že by sami mohli porazit celou armádu. Jakýkoli pocit napětí nebo nebezpečí to prostě zabíjí. Postava Saurona, která v původní trilogii byla neskutečně mocná a manipulativní bytost, tady? No, jeho odhalení a plán mě dost zklamal. Vůbec to nedává smysl a působí to, jak to říct... dost debilně. Ke konci seriál trochu zrychluje, bojové scény jsou o něco lepší a skřeti vypadají fakt dobře. Vizuálně je seriál na vysoké úrovni, rozpočet je vidět. Bylo fajn sledovat, že lidé někdy taky prohrají, a ne že pořád vítězí. Co mě ale zklamalo, byly podprůměrné dialogy – nudné, bez váhy, postavám to nepřidává žádnou hloubku. Vykresluje je to spíš jako karikatury. A napínat diváka "smrtí" postavy, jako je Isildur, když všichni víme, že ani nemůže umřít? To mě dost rozesmálo. Chluponohy a čaroděje Strangera zatím hodnotit nechci. Děj je sice pomalý, ale vidím velký potenciál pro další série. ()