Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 18 h (Minutáž: 61–76 min)

Predloha:

J.R.R. Tolkien (kniha)

Morfydd Clark, Robert Aramayo, Ismael Cruz Cordova, Cynthia Addai-Robinson, Megan Richards, Maxim Baldry, Markella Kavenagh, Peter Mullan, Joseph Mawle (viac)

Recenzie používateľa PunisherEDNA k tomuto seriálu (7)

Série 1 (2022) (S01)

Prsteny moci jsou ukázkou toho, jak se může ambiciózní projekt proměnit v katastrofu, když se místo kvalitního scénáře a věrnosti předloze soustředíte na politicky korektní obsazení a vizuální efekty. Celý seriál působí, jako by tvůrci zapomněli na to nejdůležitější – že příběh musí dávat smysl a postavy musí být reálně vykreslené, aby se s nimi divák mohl ztotožnit. Začneme Galadriel, která je prezentována jako odhodlaná válečnice, jejíž jediným cílem je najít Saurona, aby pomstila smrt svého bratra. To je v základu sice chvályhodné, ale proč bych měl jako divák cítit jakékoliv emoce, když mi tvůrci ani nedali šanci pochopit vztah mezi ní a jejím bratrem? Vše, co dostaneme, je nějaká rádoby moudrá rada v intru a pak hned skočíme do války, kde její bratr zemře mimo obrazovku. Jak může někdo čekat, že to diváka zaujme? Galadriel je navíc představena jako nezlomná a vždy správná, což z ní dělá extrémně nudnou a debilní postavu. V jednom momentě dokonce vyskočí z lodi uprostřed oceánu, protože své poslání ještě nenaplnila. Jakýkoliv rozumný člověk by to považoval za cestu k jisté smrti, ale ne, scénář si přece umane, že ji má někdo zachránit, tak se to prostě stane. Tohle není hrdinství, to je čistá hloupost, kterou nelze brát vážně. A co víc, přestože je Galadriel údajně skvělá bojovnice, která si sama poradí i s ledovým obrem, v jiných ohledech působí naprosto neschopně. Například jí vůbec nedojde, že symbol, který Sauron zanechal na těle jejího bratra, je část mapy. A prý na to nepřišli ani nejvyšší elfští učenci. To má být geniální mysl? A proč by Sauron vůbec zanechával takové vodítko? To jsou tak absurdní nesmysly, že se nad tím člověk může jen pozastavit a pohrdat tím. Vizuální efekty jsou sice drahé, ale co na tom, když to všechno pohřbí děravý příběh a mizerně napsaný scénář? Kvalita efektů je přece jen povrchová, když chybí hlubší obsah. Někteří cinefilové tvrdí, že bychom měli být vděční, že takové projekty vůbec vznikají, a nezabývat se tím, že jsou zde postavy jiné barvy pleti. Já bych ale radši viděl, aby tenhle projekt vůbec nevznikl. Protože když tvůrci více pečují o to, kdo bude hrát, než o to, co a jak bude hrát, výsledkem je tahle tragédie. Pán prstenů je dílo evropské kultury, čerpající z evropského folklóru a mýtů. Lore je jasně daný, a tak nemá žádný smysl, aby mezi trpaslíky, kteří žijí pod zemí, byli černoši. Je to nesmysl a ukázka absolutního nepochopení materiálu, se kterým pracují. Tvůrci měli šanci vytvořit něco velkolepého, něco, co by potěšilo fanoušky a zároveň si získalo nové příznivce. Místo toho promarnili příležitost a zanechali nás s prázdným, nesmyslným a nezajímavým seriálem, který nestojí za váš čas. ()

Králové elfů pod nebem (2024) (S02E01)

Druhá sezóna Pána prstenů: Prsteny moci začíná velmi slibně. Hned od úvodu sledujeme Saurona (nebo snad někoho, kdo se za něj vydává?), který se snaží uplatnit svou temnou moc. I když je scéna s korunou trochu předvídatelná, její brutalita je ohromující. První pohled na skřety je famózní – je vidět, že rozpočet na kostýmy a masky byl využitý na maximum. Scéna s “atomovkou v těle” mě pobavila, a nový Adar je temnější a lépe zapadá do tohoto světa. Jedním z problémů je, že seriál nás hodí rovnou do děje bez jasného vysvětlení, kde se nacházíme, což ještě zhoršuje tmavá kamera, kvůli které je místy těžké rozeznat, co se děje, obzvlášť pokud sledujete hned po vydání. Až po chvíli jsem si uvědomil, že se nacházíme před událostmi první série a sledujeme počátek Saurona před jeho setkáním s Galadriel, což je zřejmé, když strhne pečeť starému muži. A bum, titulky – skvělý začátek, který pokračuje vizuálními orgiemi na trávnatých plochách. Galadriel vypadá ještě krásněji než v první sérii. Elrond se hned na začátku ukazuje jako ufňukanec a jeho postava mě okamžitě znechutila, jako by za to, že ho Sauron obelstil, mohla Galadriel. Mordorská linka vyniká svou brutalitou a dialog mezi Sauronem a Adarem je vynikající, dodává temnou atmosféru, zejména když nikdo nezná jeho pravou identitu. Děj se pak přesouvá k Cizinci, který trpí záblesky a sny. Malá Chlupanožka se raduje z toho, že jí brouky, jako by to byly pralinky. V každé scéně s Elrondem se modlím, aby tenhle hlupák byl zničen a popraven za každou zradu, kterou spáchal. Je to nejzbytečnější postava, která mě štvala celou první sérii a štve mě i tady. Doufám, že na konci bude ponížen a prohraje! A teď otázka – viděli jsme v epizodě nějakého černocha? Kam všichni zmizeli? Kde jsou LGBT a nebinární postavy? Pokud tato absence prvků, které ničily seriál v první sérii, bude přetrvávat a nebudeme obtěžováni nucenou diverzitou, máme se na co těšit. ()

Kde jsou hvězdy podivné (2024) (S02E02)

Takže takhle – po skvělé první epizodě, která mě fakt příjemně překvapila, se bohužel vracíme k problémům, kvůli kterým první série nebyla žádný zázrak. Sauronova linka, která mě zatím baví ze všeho nejvíc, dostává v téhle epizodě žalostně málo prostoru. Místo toho jsme nuceni sledovat trpasličí linku, která je naprosto nezajímavá a zbytečná. Na čele téhle části děje stojí ukřičený černošský trpaslík, o kterém jsem věděl, že se vrátí, ale doufal jsem, že to bude co nejpozději. Problémy v trpasličí rodině se prohlubují a vedou k naprosto nudným a nezajímavým scénám o vztazích mezi otcem a synem, které ale upřímně nikoho nezajímají. Galadriel je jediná postava, která se snaží podniknout nějaké rozumné kroky proti Sauronovi, ale ostatní jí pořád házejí klacky pod nohy. Výlet Cizince a Chlupanožek je sice malé dobrodružství mimo hlavní dějové linky, ale mě to docela baví. Mezi postavami je aspoň nějaká chemie a linka se začíná komplikovat s příchodem postav, které jim chtějí ublížit. Postupně se taky dozvídáme víc o původu Cizince a jeho skutečné moci, což aspoň trochu drží pozornost. Ale zpátky k tomu, co mě fakt zajímá – Sauronova linka. Ta je zatím nejlepší, co seriál nabízí, ale v téhle epizodě je jí prostě málo. A navíc prostředí, ve kterém se nachází, není zrovna dvakrát zajímavé. Doufám, že se Galadriel brzy dostane na scénu a že tyhle dvě dějové linky spojí do něčeho pořádného. Celkově mě tahle druhá epizoda dost zklamala. Nedosahuje kvalit té první a místo toho, aby seriál pokračoval v slibném rozjezdu, se vrací zpátky k nudným a zbytečným liniím. Doufám, že je to jen jedno menší zakopnutí a že nás čeká lepší pokračování, jinak se obávám dalšího zklamání. ()

Orel a žezlo (2024) (S02E03)

Třetí díl byl rozhodně lepší než ten předchozí, děj se konečně někam posunul, ale stále to není nic, co by mě dokázalo udržet před obrazovkou bez toho, abych sáhl po telefonu. Sauronova manipulace je sice úžasná a všechny ostatní postavy vedle něj vypadají jako naprostí hlupáci, ale celkově mě seriál stále nevtáhne tak, jak bych si přál. Linka s Cizincem nahradila ta s Isildurem. Isildur nebyl nejhorší, ale také mě nijak zvlášť neoslnil. Na scénu se znovu vrací černý elf, naštěstí jen krátce, protože jeho přítomnost mě spíše irituje. Sauron znovu dominuje a jeho linka je prakticky jediná, která děj skutečně posouvá kupředu. Prsteny moci jsou skoro hotové a dá se předpokládat, že v poslední epizodě série Sauron vytvoří prsten, který bude vládnout všem. Celkově není seriál špatný, ale ani ničím výjimečný. Hlavní problém je, že nedokáže diváka opravdu zaujmout a udržet jeho pozornost. Doufám, že závěr série přinese něco, co mě konečně vtáhne do děje. ()

Nejstarší (2024) (S02E04)

Čtvrtá epizoda sice přináší více akce, což je krok správným směrem, ale bohužel se stále potýká se slabým tempem, které neudrží divákovu pozornost. Ačkoli je tento díl lepší než ty předchozí, kamera je naprosto tragická – v mnoha scénách není vůbec nic vidět. Je to jako vrátit se k nešťastným bitvám z Hry o trůny, kde jste mohli jen hádat, co se vlastně děje. Dějová linie s cizincem a chlupoňozkami je absolutně zbytečná a spíše celý díl zpomaluje. Namísto toho, aby děj posouvala dopředu, jen diváky vytrhává z celkem slibně rozjetého tempa a opět vrací seriál do průměru. Postava Thea je kapitola sama o sobě – nejen že je zbytečná, ale její představitel předvádí jeden z nejslabších hereckých výkonů, které jsme v seriálu zatím viděli. Po smrti jeho matky, kterou scenáristé zjevně neplánovali a herečka odešla kvůli politickým sporům, se zdá, že tvůrci nevědí, co si s touto postavou počít, a to kazí celkový zážitek. Absence Saurona v této epizodě je zklamáním, stejně jako fakt, že se opět tlačí na diverzitu, která působí spíše nuceně než organicky. Galadriel si vybírá do svého týmu rozmanité postavy – černého elfa, Asiatku a bílého elfa – což by nemuselo být špatné, ale působí to jako záměrně přehnaná snaha o politickou korektnost. Někdy méně znamená více. Galadriel je sice nejlepší postavou tohoto dílu, plná akce a rozumu, ale to nestačí na to, aby zachránila jinak průměrný díl. Masky a CGI jsou sice na vysoké úrovni, ale technická kvalita sama o sobě nemůže vyvážit nedostatek smysluplného děje a charakterů. Na základě této epizody by bylo férové očekávat hodnocení kolem tří hvězdiček. I když epizoda má své světlé momenty, je v ní příliš mnoho nedostatků. Kvalitu Pána prstenů rozhodně nepřináší, a i ve srovnání s Hobitem by si tento díl zasloužil jen průměrné hodnocení. ()

Síně z kamene (2024) (S02E05)

Tak tohle už vážně začíná být frustrující. S obrovským rozpočtem, který tahle série má, by člověk čekal, že základní věci jako nasvícení scén budou naprosto zvládnuté. Ale ne, dostáváme scény v podzemí, kde absolutně nic nevidíte. Chápu, že chtějí navodit pocit temnoty a uzavřenosti, ale jako divák bych rád viděl aspoň něco, aniž bych musel zvyšovat jas na 100 %. Scény s trpaslíky jsou vyloženě za trest. Co se týče děje, první polovina epizody byla naprostá nuda. Nedokážu si představit, že by někdo byl zcela pohlcen a seděl přilepený k obrazovce. Já jsem si během sledování raději přečetl článek o počasí, protože to bylo zajímavější. Sauron se sice vrátil a jeho manipulace s elfy je dobře vykreslená, ale jeho linka se zredukovala na to, že tráví čas v kovárně a vyrábí prsteny. Kde je ta hrozivá záporná postava, kterou si zasloužíme vidět? Jestli chci sledovat kování, pustím si Mistry kovářů. Dialogy jsou přehnaně absurdní a zbytečně natahované. Galadriel dostala malý prostor, což by mi normálně nevadilo, ale když už se objeví, tak její linka nijak nepostoupí. A parta elfů vedená mou nejméně oblíbenou postavou? Díky bohu, že téměř nedostali prostor, až na jednu nesmyslnou běhací scénu, kterou jsem nepochopil. Celkově, tragický díl. Jenom se mluví a žádná akce, která by to vyvážila. Tohle má být fantasy epická série s rozpočtem jako žádný jiný, ale místo toho dostáváme parodii na Pána prstenů. Při tomhle rozpočtu by měla být v každé epizodě pořádná bojová scéna. Zbývají tři díly a kvalita by se měla zvednout, ale mám pochybnosti, jestli to bude dost. Zatím nejhorší epizoda série, dvě hvězdičky jen za vizuální efekty. ()

Kde je? (2024) (S02E06)

Konečně! Tvůrci se na konci série konečně vzpamatovali a přinesli kvalitní epizodu, při které jsem neměl potřebu neustále kontrolovat telefon. Největší pozornost si samozřejmě zaslouží Sauron. Je až fascinující, jak manipulativně tahá za nitky a posouvá postavy jako figurky po své šachovnici. Elfové a trpaslíci netuší, že jsou jen pěšáci v jeho hře. Sauron je skvěle napsaná postava a zaslouženě je nejpopulárnější v celém seriálu. Je trochu ironické, že hlavní záporák se stal tak oblíbeným, protože ostatní postavy ve srovnání s ním působí značně tragicky. Doufám, že v dalších epizodách uvidíme, jak Sauron porazí co nejvíc trpasličího a elfího odpadu. Trpaslíci mají svou skvělou dějovou linku, a i když se tam opět řeší konflikty mezi otcem a synem, dá se to přehlédnout. Celkově vidíme, jak se trpaslíci pomalu řítí do zkázy kvůli prstenu, a užívám si každý okamžik, kdy se jejich pád blíží. Doufám, že tento příběh dosáhne neodvratného konce. Hobiti a Gandalf? To je naprostá tragédie. Nudné, nezajímavé a hlavně zbytečné. Kdyby tuhle část vystřihli, epizoda by si zasloužila pět hvězdiček. Gandalfovo hledání hole je promarněný čas, a naštěstí tomu nedali příliš prostoru. Numenor mě také absolutně nezaujal. Žádná z postav mi není sympatická, a dokonce jsem doufal, že královna zemře. Bohužel, nestalo se. Tahle část příběhu by klidně mohla zmizet a nikdo by ji nepostrádal. Naopak, Galadriel a Adar byli výborní. Galadriel je jediná, která chápe Sauronovu strategii, zatímco Adar naivně naletěl. Čeká nás epická bitva a poslední dvě epizody, které by snad mohly vykoupit slabší sérii. Celkově vzato, tahle epizoda byla skvělá a rozhodně nejlepší z druhé série. ()

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

04.09.2024

Po oznámení toho, že se skrze film opět vrátíme do Středozemě, se na internetu hojně spekulovalo o tom, jakou kapitolu Tolkienových dějin bude snímek adaptovat. Dnes už nemáme tak kusé informace, neb… (viac)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci