Neznámy vojak

• Česko Neznámý voják (viac)
Fínsko / Belgicko / Island, 2017, 179 min (Alternatívna 133 min)

Réžia:

Aku Louhimies

Predloha:

Väinö Linna (kniha)

Kamera:

Mika Orasmaa

Hudba:

Lasse Enersen

Eero Aho, Johannes Holopainen, Jussi Vatanen, Aku Hirviniemi, Hannes Suominen, Arttu Kapulainen, Paula Vesala, Samuli Vauramo, Joonas Saartamo (viac)

Stalin a Hitler si v roku 1939 dohodli rozdelenie vplyvu v susedných krajinách a ihneď začali aj s ich delením. A nikto im v tom ani moc nebránil. Spoločne obsadili Poľsko, Stalin zabral Lotyšsko a Estónsko. Na rade bolo Fínsko, po ktorom Rusi žiadali vydanie Karélie ležiacej na jej hraniciach blízko Leningradu. V novembri 1939 bez vyhlásenia vojny vtrhla červená armáda do Fínska, ale aj napriek mnohonásobnej prevahe nedokázala fínsku obranu prelomiť. Až po niekoľkých mesiacoch tzv. zimnej vojny vybojovali na Fínsku časť územia. V roku 1941 sa situácia zmenila. Nemecká armáda vtrhla do Sovietskeho zväzu a Fínsko sa rozhodlo vybojovať obsadené pohraničie späť. Tento vojnový konflikt medzi malou severskou krajinou a totalitnou komunistickou mašinériou pripomínal boj Dávida s Goliášom. Vojnová dráma Neznámy vojak rozpráva príbeh jednej fínskej jednotky, ktorá sa postavila cez túto vojnu na obranu krajiny proti agresorovi. Film vystihuje drsne a realisticky skutočný vojnový konflikt, vidí ho očami rôznorodej skupiny mužov, ktorých pevne spojila vojna. Film vznikol podľa knižného bestselleru Väinö Linny, ktorý pre jeho príbehy čerpal aj z vlastnej skúsenosti. (Cinemart SK)

panki9922

Videná 179 min. verzia. Skvelo natočený európsky film o nezmyselnosti vojny. Scéna kedy vojak podkladá mínu pod tank je neskutočne napätá. Výborný je aj viackrát znázornený kontrast medzi životom kolujúcim v lese/prírode a krutou smrťou vojakov. Film pôsobí veľmi autenticky. Veľkou výhodou je absencia pátosu. Poslednú pol hodinu je už sledovania ťažké, doslova cítiť bezmocnosť vojakov a blížiacu sa smrť. V žánri vojnových filmov určite nadpriemer a zároveň taký malý európsky klenot. ()

punco

Vážení a milí, Tuntematon Sotilas je jeden z najlepších vojnových filmov v žánri, a bezpodmienečne najlepší vojnový film z európskej produkcie ever !!! Fantastická réžia, akcia, kamera, veľkovýpravné súboje, kulervoucí scény, a veľká kopa naozaj dojímavých momentov aj mimo vojnovej vravy. Pre fanúšika vojnového žánru absolútna povinnosť MUST SEE film.Toto skutočne dokázali natočiť fíni !!?? ()

mouzi

Film zajimavy v podstate jen tim, ze je finsky. Jinak je to klasicka valecna rezba. Trochu mi tu chybi nejaky pribeh nebo dej, pusobi to totiz dost nesouvisle a epizodovite. A dost zbytecna je ta 180minutova stopaz. Ve filmu se totiz deje jedno a to same dokola. Hodku zkratit by to sneslo. Nehlede na to, ze je celkem narocne vyznat se v postavach, ktere paradoxne ke stopazi nejsou nejak zvlast priblizeny. @rip ()

Aquila

Krásný lidský válečný film bez zbytečného sentimentu, kde celé tři hodiny dávají smysl. Mnoho nesmyslného utrpení a bolesti v úchvatných finských lesích. ()

Saroman

Sláva severským filmům. Konečně odpověď na zkreslený americký bullshity. Na tohle se dobře kouká. Novej film a bez feminstických a multirasových hovadin ? To je film natočenej nechť jim to tak vydrží - skandinávskou tvorbou. Dobově věrné, výborně natočené, herecky skvělé. Co víc si přát. // 100% ()

Kozlowski8

Vynikající finský biják o boji Davida s Goliášem ve Finsko-Ruské (Sovětské) válce. V první řadě skvělá kamera, a to jak v detailech, tak v záběrech krásné finské krajiny lesů a jezer, výborně natočené bojové scény, které tvoří asi osmdesát procent filmu a v neposlední řadě výborní finští herci a taky hezká hudba. Pochvala pro finskou kinematografii. 80 %. ()

Fender

Silné vyobrazení kruté a depresivní války a zároveň touze po domově a navrácení k rodině, což samo o sobě je v kontextu války hodně depresivní. Příběhy Finů za druhé světové války jsou vždy velmi zajímavým námětem a je působivé, jak se nechtěli nechat Sovětským svazem zahanbit a vystrašit. Film by však nemusel být tak dlouhý, některé pasáže byly zbytečně moc zdlouhavé a ukecané a jelikož se neustále skáče z postavy na postavu, tak později ztrácejí charakter a stávají se nezáživnými. Výborné jsou však bojové scény, které byly nekompromisní a pořádně drsné. Úplně jsem si v uších představoval při průjezdech finskými lesy nějaký kvalitní finský metal. ()

PTuranyi

Výborná vojnová dráma o málo známej vojne medzi Fínskom a Ruskom. Dobré herecké výkony stvárňujúce zaujímavé charaktery a životné osudy. Od nonkonformného desiatnika, ktorý je síce výborný vojak ale odmieta poslúchať autority po bežných mladých ľudí, ktorí bojujú napriek strachu zo smrti. ()

mdf

Skvělá kamera,střih a zvuk.Ty tři hodiny jsem si myslel,že je nevydržím,že to bude utahané,ale nebylo.Pár scén ,,odpočinkových,, tam být muselo,ale jinak je akce dost a opravdu precizně natočená.Po dlouhé době opradu dobrý válečný film a určitě je to severská jednička. ()

kodwin

Vzhledem k místnímu hodnocení trochu zklamání, ale i tak je to dobrý film na slabší čtyři. Neznámému vojáku chybí jakýkoliv moment překvapení, všechno už tu bylo, a tak se jedná spíše o opakování klišé z válečných filmů. Co je potřeba ale ocenit jsou válečné scény a prostředí, v nichž se odehrávají. To Finové zvládli na jedničku, což při jejich nulových zkušenostech, je téměř zázrak. Z postav mě zaujal jen "hlavní" hrdina, jinak se opravdu ztrácely v davu neznámých vojínů. Pro milovníky válečných filmů doporučuji, ostatní by ale mohli být zklamaní. ()

jizvoun

Vynikající válečný film, to bez debat. Bitvy jsou natočené naprosto suprově, rozhodně nejde o nízkorozpočtovou přestřelku, jako u spousty dalších filmů. Do toho mě braly dech záběry severské krajiny, to je prostě moje kafe. Normálně bych tomu neměl co vytknout, ale na plný počet mi tam něco scházelo. Uvidím po dalších zhlédnutí, třeba přidám. Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších válečných snímků posledních několika let. ()

Wez

Výbornej válečnej film-snad první,který se mi líbil a nebyl z ruské/sovětské produkce!!!Skvělý bojový scény,charaktery postav,příroda atd.A i když to má tři hodiny,dost rychle mi to uteklo... ()

vitek_korenn

Zaměřuje se na jednotlivce, takže je zde vidět spojení mezi jednotlivými vojáky. Na přátelství mezi průměrnými, „bezcennými“ vojáky. V tomto je tento film výjimečný. Většina military filmů se zaměřuje na nějakého hrdinu/hrdiny. Ale Finsko se rozhodlo na to jít trochu jinak. A udělali dobře. Je to příjemná změna. Konečně lidé uvidí, že neexistovali jenom hrdinové, ale také normální lidé, kteří neváhali dělat špatné věci, aby se dostali ke své rodině nebo aby vůbec přežili. Právě rodinné prostředí mezi vojáky vás ihned vtáhne do děje. Film uteče jako voda, a vy na konci budete přemýšlet, kolik takovýchto rot muselo existovat. A vy jste o nich neměli třeba ani ponětí. Skvěle natočený válečný film. Za mě 9/10. ()

CheMosquito

Smrt bolí jen jednou !! Byl by to tak úžasnej film kdyby byl prostříhanej . Líbil se mi ale nevim jestli ještě někdy budu mít náladu si ho pustit a čumět na něj tři hodiny . ()

LucinkaMyska

Žila jsem v domnění, že neexistuje válečný film, jenž by mě dokázal takhle psychicky zdeptat. Bohužel ne v tom pozitivním slova smyslu. Tři nekonečné hodiny. A přitom by film mohl být tak srdceryvný, kdyby trval polovinu času. Stačilo vybrat pouze hrstku důležitých bitev a propracovat charaktery. S každou hodinou jsem začala být vzteklejší a otrávenější, jelikož jsem si přišla, jako když táhnu spolu s vojskem nekonečnou krajinou a stejně jako oni si přeji, aby to už skončilo, ale konec stále nepřichází a dostáváte další a další ránu. Za mě naprosto nevyužitý materiál. Je to škoda, protože řemeslně je to skvělé, ale bohužel to nestačí... ()

morlumak

Výborný pohled na sovětsko-finskou válku. Na rozdíl od ostatních válečných filmů si Finové příliš nepotrpí na patos a vypjaté zdůrazňování hrdinství apod. Naopak, válka v Neznámém vojákovi je vyobrazena realisticky jako špinavá a strašlivá záležitost, kterou se její účastnici snaží přežít. Tři hodiny jsou ale divácky trošku náročné, především v prostřední části film ztratí tempo a sledování nepomáhá ani nedostatečné odlišení hlavních postav, které nejsou příliš výrazné. Do paměti se vryje Rokka a zbytek nějak splývá. ()

72. Jussi Awards - výsledky

72. Jussi Awards - výsledky

24.03.2018

Již po dvaasedmdesáté byly oceněny nejlepší finské filmy za uplynulý rok. Nejlepším filmem je drama Nekonečná cesta, proměnilo šest nominací ze třinácti. Kromě nejlepšího filmu posbírala ceny za… (viac)